Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Καλησπέρα εγώ έκανα αίτηση 20/11/21 καί υπογραφή σύμβασης 24/11/21 έχω στείλει παράπονο αλλά ακόμα τίποτα. Όταν ενεργοποιηθείκε ebill ήτανε όλα επιλεγμένα στο homeonline από το σύστημα καί τό μόνο πού έβαλα ήταν η κάρτα για πάγια εντολή. Και ξαφνικά 10/12/21  χάθηκαν όλα μόνο η κάρτα έχει πάγια εντολή περιμένω να δω τί θα κάνουν. Εσείς ποτέ κάνατε αίτηση κ συμβόλαιο άν μπορείτε νά μα βοηθήσετε ευχαριστώ πολύ.

ακριβώς τα ίδια και εγώ, ακόμη και σε ημερομηνίες, με μόνη διαφορά πως η αρχική αίτηση έγινε 13/11.

έστειλα παράπονο 10/12 (με το που είδα τις αλλαγές), αλλά απάντηση δεν πήρα.
σήμερα άνοιξα υπόθεση στο myrae...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

αξιζει η μετάβαση από Elpedison σε ΔΕΗ my home online

εξαρτάται σε τι πρόγραμμα είσαι , αν έχεις ρήτρες περίπου με το Γ1 είσαι

οι επιδοτήσεις

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT

Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw

μέχρι 300kw/μήνα

και σύγκριση Γ1 με νέες τιμές online/enter

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58970956

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έναντι και του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου... τέλη Γενάρη μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Οποτε μενει να το δουμε και στον εκκαθαριστικο τον δικο του και στον εναντι τον δικο μου.

Εκτος αν μας το αναφερει κανενας νωριτερα που εχει ΚΟΤ εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scarface5323 είπε

Ο σκέτος τι σημαίνει στην ουσία ? Έναντι πελάτη ?

ΝΑΙ.

Αυτό που σου εξασφαλίζει είναι μόνο ότι αφού ΕΣΥ δίνεις την ένδειξη, ότι δεν θα έρθει κάποιος φουσκωμένος λογαριασμός και θα γκρινιάζεις.

11 λεπτά πριν, tasep είπε

self metering μέσω ebill της ΔΕΗ. Σκέτο λογαριασμός γράφει.

Είναι έναντι και για αυτό δεν υπολογίζει την επιδότηση κτλ.

2 ώρες πριν, Geoponer είπε

Ακριβώς το ίδιο μήνυμα έλαβα κι εγώ σήμερα, αφού χθες τους έστειλα απλά το screenshot από το ιστορικό ενεργιών του e-bill που δείχνει ότι είχα ενεργοποιήσει τις επιλογές του Home Online (πάγια εντολή με κάρτα και μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό).

Δεν μπορώ να πω ότι ησύχασα - μέχρι να δω σωστό λογαριασμό χωρίς ρήτρα και με παλιές χρεώσεις. Ήδη έχω ετοιμάσει το κείμενο για την καταγγελία/παράπονο και τα συνημμένα για να είμαι έτοιμος.

Είναι ταλαιπωρία αυτή η κατάσταση αλλά στο τέλος όλα καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια βοήθεια μετά από επικοινωνία μεσω ραε με τον προμηθευτή κατάφερα να πάρω 36ευρω περίπου απο την αρχική ρήτρα που μου χρεώθηκε στον πρώτο λογαριασμό που το πηρα χαμπάρι και να φυγω αζημιως, τωρα σαν επιλογη έχω αποδοχή η κόκκινο μη αποδοση και κλείσιμο, τι κανω? σας γραφω την απαντηση

Σχετικά με την προσήκουσα ενημέρωση για την ρήτρα προσαρμογής, αυτή συμπεριλήφθηκε στον εκδοθέντα λογαριασμό 20.10. Ως εκ των άνω, σύμφωνα με τον ΚΠΗΕ (άρθρο 30) ισχύουν τα εξής : Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση., όπως συνέβη και στην περίπτωση των πελατών ΚΟΤ. Επιπρόσθετα, υπάρχει το δικαίωμα του προμηθευτή να εφαρμόσει τους όρους αναπροσαρμογής χρεώσεων βάσει των Γενικών Όρων Σύμβασης(6.Αναπροσαρμογή Χρέωσης Προμήθειας). Κλείνοντας, στο πλαίσιο συμβιβαστικής επίλυσης της εν λόγω διαφοράς, προβήκαμε ήδη στις απαραίτητες ενέργειες και δεν χρήζει κάτι περαιτέρω προς αφαίρεση ή κάποια επικείμενη πίστωση. Βρισκόμαστε στην διάθεση σας για οτιδήποτε περαιτέρω.

Δηλαδή λογαριασμός 20/10 μου ψιλοχρεωνουνε μια ρήτρα 35 ευρω τοτε καταλαβαίνω οτι άλλαξε το καθεστώς δεχτηκανε να μου την πιστωσουν αλλα απο τον Αύγουστο μεχρι που πηγα ΔΕΗ 26/11/ ειχα καταναλωσει 1500Kwh, 1000 την ημερα που ενημερώθηκα με τον λογαριασμό του Οκτωβρίου ζήτησα μηπως δεν μου χρεώσουν ρήτρα για τις 1000 αλλα δεν...  τι να κανω αν πατήσω το κόκκινο κλείνει και τι γινεται?

Αν είναι νόμιμα τα παραπάνω να το πατησω το πράσινο να το  κλείσω να κατοχυρώσω αυτά που κέρδισα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Οποτε μενει να το δουμε και στον εκκαθαριστικο τον δικο του και στον εναντι τον δικο μου.

Εκτος αν μας το αναφερει κανενας νωριτερα που εχει ΚΟΤ εδω μεσα.

Δηλαδή αν δίνεις μετρήσεις ΜΟΝΟ μεσω ebill ούτε κοτ υπολογίζετε ούτε τυχον επιδοτήσεις, και γίνεται εκκαθάριση με την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στο τετράμηνο, αυτό είναι σίγουρο? αν ναι το μόνο που κερδίζουμε είναι να μην βαλουν έναντι οτι θέλουν αλλα τι εχουμε πραγματικά καταναλώσει και ολη η εκκαθάριση θα γινει στο τετράμηνο, γιατί ξέρω οτι οταν η μέτρηση δοθεί στον ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο γίνεται κανονική εκκαθάριση σε ολα.

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leotzian είπε

Δηλαδή αν δίνεις μετρήσεις ΜΟΝΟ μεσω ebill ούτε κοτ υπολογίζετε ούτε τυχον επιδοτήσεις, και γίνεται εκκαθάριση με την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στο τετράμηνο, αυτό είναι σίγουρο? αν ναι το μόνο που κερδίζουμε είναι να μην βαλουν έναντι οτι θέλουν αλλα τι εχουμε πραγματικά καταναλώσει και ολη η εκκαθάριση θα γινει στο τετράμηνο 

Μια χαρα υπολογιζετε το ΚΟΤ ειτε σε εναντι ειτε σε εκκαθαριστικο.

Μιλαμε για αλλο θεμα ομως.....για την προθεσμια που σου δινει για να πληρωσεις τον λογαριασμο.Ειναι 20 ημερες η 40(ΚΟΤ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, argilleas είπε

Καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση το νέο home enter της ΔΕΗ με τα 0,18 λεπτά την kw, δέχετε ΚΟΤ ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μια χαρα υπολογιζετε το ΚΟΤ ειτε σε εναντι ειτε σε εκκαθαριστικο.

Μιλαμε για αλλο θεμα ομως.....για την προθεσμια που σου δινει για να πληρωσεις τον λογαριασμο.Ειναι 20 ημερες η 40(ΚΟΤ)?

Δηλαδή έχεις δώσει ένδειξη μέσω ebill και βλέπεις να εχει αφαιρεθεί το κοτ στις Kwh πού είχες δώσει? γιατί με καταχώρηση ένδειξης μέσω ΔΕΔΔΗΕ σίγουρα υπολογίζεται.  

Όσο αφορά την προθεσμία κάπου διάβασα για 40 ήμερες.

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, usb500ml είπε

Καλησπέρα εγώ έκανα αίτηση 20/11/21 καί υπογραφή σύμβασης 24/11/21 έχω στείλει παράπονο αλλά ακόμα τίποτα. Όταν ενεργοποιηθείκε ebill ήτανε όλα επιλεγμένα στο homeonline από το σύστημα καί τό μόνο πού έβαλα ήταν η κάρτα για πάγια εντολή. Και ξαφνικά 10/12/21  χάθηκαν όλα μόνο η κάρτα έχει πάγια εντολή περιμένω να δω τί θα κάνουν. Εσείς ποτέ κάνατε αίτηση κ συμβόλαιο άν μπορείτε νά μα βοηθήσετε ευχαριστώ πολύ.

Είχα στείλει τα συμβόλαια στις 26/11/21 και στις 30/11 πήρα έγγκριση.Ενεργοποίησα μέσω ebill την πάγια εντολή στις 2/12...

Έστειλες παράπονο και δεν σου απαντησαν με κωδικό υποστήριξης?Οταν τους το εστειλα μου ζητησαν να επικυρωσω τα στοιχεια μου ΑΔΤ,ΑΦΜ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός για σύνολο 11 ημέρες. Απ'ότι κατάλαβα με ενεργοποίησαν με τις παλιές τιμές αλλά μου αναφέρει δέσμευση για 2 χρόνια. Συμφέρει να μείνω και να μην τους ενοχλήσω για αλλαγή?? Τα 30€ δεν φαίνονται πουθενά. Θα μπουν στον επόμενο??

Από την μεριά της W&V μου έστειλαν τελικό?? λογαριασμό (320€) με ΟΤΣ 199€. Έχω κάνει αμφισβήτηση προηγούμενου λογαριασμού για τον οποίο μου απάντησαν μετά από 1 μήνα και φυσικά όλο δικαιολογίες. Πουθενά δεν αναφέρουν το θέμα που έθιξα για την ΟΤΣ και για την οποία δεν είχα ενημερωθεί, αλλά μου είχαν διαφημίσει μόνο το σταθερή, χαμηλή τιμή kWh. Εννοείται θα φύγει εκ νέου έντυπο αμφισβήτησης και για τον νέο λογαριασμό και θα πάω να μαλώσω και με την συνεργάτη τους, η οποία τυγχάνει να είναι και οικογενειακή φίλη (αν έχεις τέτοιους φίλους...).

Πως φαίνονται τα πράγματα με τον λογαριασμό της ΔΕΗ??

Ευχαριστώ...

Spoiler

1102411024024_11024.jpg.96713e7d5f7a79d62fe2bf3bb736ef1a.jpg

1102411024024_2.jpg.7e8b4e4c1fd42cb37a4fb3fd21181df2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Απ'ότι κατάλαβα με ενεργοποίησαν με τις παλιές τιμές αλλά μου αναφέρει δέσμευση για 2 χρόνια

τόση είναι

33 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Τα 30€ δεν φαίνονται πουθενά. Θα μπουν στον επόμενο??

ναι και η επιδότηση 0,02 σταθερών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...