Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, akismei είπε

καλησπερα

για αλλαγη προμηθευτη σε Δεη απο Ελιν, θα μπορουσα να κανω το συμβολαιο ηλεκτρονικα ή εχει κολλησει το συστημα;;

μια ανάγνωση τις τελευταίες σελίδες και θα βρεις απάντηση στο ερώτημα

15 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Με τα πάγια σε αυτά τα προγράμματα ξέρει κανείς τι παίζει?, έχω μια αίσθηση πως τα μισά λεφτά που κερδίζεις τα παίρνουν πίσω με το μηνιαίο πάγιο.

τα πάγια είναι αναρτημένα στο site

αναφέρεις "τα λεφτά που κερδίζεις" αλλά δεν αναφέρεις σε σχέση με τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αναφέρεις "τα λεφτά που κερδίζεις" αλλά δεν αναφέρεις σε σχέση με τι

Είχε πάρει τους γονείς κάποια τηλεφωνική εταιρεία και τους έπεισε να πάνε στο MY HOME ENTER+ απο οικιακό τιμολόγιο ΔΕΗ, κέρδισαν την ρήτρα αναπροσαρμογής που σημαίνει πώς έχουν ένα κέρδος γύρω στα 50€ το τετράμηνο αλλά χάνουν από τα πάγια, δεν είχαν ποτέ πάνω από 1600 kw το τετράμηνο άρα πληρώνουν 180€ αντί για 175€ ανά 1000kwh του οικιακού και κερδίζουν την ρήτρα που είναι γύρω στο 50αρι, με πάγιο στα 5.5 το μήνα είναι 50-22=28€ κέρδος έναντι του οικιακού.

Ξέρω πως είναι πολύ μπακαλίστικα όπως τα αναφέρω αλλά είναι ο τρόπος που προσπάθησα να το εξηγήσω σε ανθρώπους 70+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κ πάλι σε όλους .

Έχω κατανάλωση 3050KW το 4μηνο ,τριφασικό κ VOlton ΗΟΜΕ .

Ο λογαριασμός του μήνα ήρθε χωρίς μέτρηση (ΕΝΑΝΤΙ) 977 KW κ ΟΤΣ 209 ευρώ !!

Έκανα ήδη ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ και έγραψα όλα όσα έχετε αναφέρει .Περιμένω 10 εργάσιμες και προχωρώ σε RAE . 

Ωστόσο με τον πάροχο και το πρόγραμμα . Τί κανω ? Ήδη είμαι εκτός συμβολαίου οπότε φεύγω χωρίς penalty !!

Μπορεί κάποιος να μου πεί άν πάω στο Online/ENTER τί απ αυτά δε θά χω ? Δλδ το ΟΤΣ δε θα υπάρχει καθόλου ?

Θα υπάρχει αλλά θα έιναι μικρότερο ? Το excel βγάζει 1600 ευρώ + 800 από μεταφορά ρεύματος + 360 ευρώ Δήμο θα έχω δλδ 225 ευρώ /μήνα λογαριασμο ? 

Τί υπολογίζω λάθος ? Υπάρχει κάτι διαφορετικό που προτείνετε ?

 

2121400678_1.png.f1af8b590e5420beb9f944327e9695dc.png

ΧΡΕΩΣΗ.png

Επεξ/σία από trobinhood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ekrepali @korakios  @liakjim

1. Παρακινημένος από αυτά που διάβασα εδώ μέσα  σχετικά με κάποιους που είχαν την ίδια περίπτωση με τη δική μου και τελικά τους ενεργοποίησαν με το παλιό τιμολόγιο, ξαναπήρα χθες τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών. είχα εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση από την υπάλληλο (κράτησα όνομα και ώρα) η οποία μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα το αίτημα μου για το myhome online είναι υπό εξέταση, υπάρχουν κάποιες συστημικές διεργασίες και θα ενεργοποιηθεί το αίτημα μου. Το σημαντικό είναι ότι ρώτησα πολλες φορές αν είμαι δικαιούχος του παλαιού τιμολογίου και πήρα επανειλλημένα την ίδια απάντηση "ΝΑΙ" . Φυσικά της ανέφερα ότι έχω κάνει και παράπονο στο customer care , εξαιτίας της διαφορετικής απάντησης που έλαβα από την χθεσινή συνάδελφό της.

2. Τελικά η ΡΑΕ το πρωτοκόλλησε και αυτή και μου έστειλε mail.

3. Διαβάζοντας το post του liakjim :

Στις 17/12/2021 στις 7:22 ΠΜ, liakjim είπε

Καλημέρα.

Ενημέρωση και μάλιστα θετική.

Να υπενθυμίσω ότι είμαι από αυτούς που κάναμε econtract για home online με ημερομηνία πριν την αλλαγή των όρων. Το δικό μου ήταν 22/11. 

Σήμερα που μπήκα e-bill είδα διετή ισχύ στο πρόγραμμα το οποίο σημαίνει ότι είμαι με τους παλιούς όρους.

IMG_20211217_071349.jpg.679a81e10bb595fc7832ccb9d88bf9a2.jpg

Παρόλο που είναι Δεκέμβρη η ενεργοποίηση , μετά και από τηλέφωνο που έκανα στην υποστήριξη, οι χρεώσεις είναι σύμφωνα με τον παλιό καλό τιμοκατάλογο που ίσχυε την ημερομηνία που έκανα την αίτηση δηλαδή τη 22α Νοεμβριου. Έτσι και αλλιώς η διετής ισχύς έδινε το στίγμα για αυτό. Εννοείται ότι ο κατάλογος που αναφέρεται στο ebill δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη. Έτσι κι αλλιώς αναφέρεται στο καινούργιο home online που έχει και 12 μήνες ισχύ σαν διαφήμιση.

Η μοναδική ενέργεια που έπρεπε να κάνω σύμφωνα και με την επικοινωνία που είχα με την υποστήριξη ήταν να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή της πιστωτικής κάρτας παρόλο που το είχα κάνει κατά τη διάρκεια του e-contract μιας και η επιλογή για κάποιο λόγο δεν ήταν ενεργοποιημένη.

Να πω ότι δεν έστειλα ούτε κάποια καταγγελία ούτε κάποιο e-mail στην υποστήριξη τύπου εκβιαστικό ότι αν δεν θα προχωρήσω σε καταγγελία. Όλα πήγαν καλά.

Το μόνο που μένει είναι να πάρω κάποια στιγμή τον λογαριασμό και να επιβεβαιώσουμε όλα αυτά που αναφέρω.

😎🙂

 

Τελικά να κάνω και εγώ κλικ εδώ ? Είναι τόσο απλό? Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει κάτι?

Ρωτάω γιατί φοβάμαι ότι μέχρι να βγει η απάντηση από customercare, θα βγει  λογαριασμός και θα με "γλεντήσουν" με το Γ1Ν....

 

pagia.png

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, adok13 είπε

Ρε παιδιά τα λεφτά ποια μέρα σας τα τραβάνε; Έληγε ο λογαριασμός 15-12-2021

Και τα λεφτά δεν τα τράβηξε η τράπεζα. Πήρα στη ΔΕη περίμενα δύο ώρες για να μου πει ότι φταίει η τράπεζα χωρίς να εγξει τίποτα. Πήρα στη τράπεζα μου είπαν ότι δεν βλέπουν καμία αποτυχημένη προσπάθεια συναλλαγής .ο ένας με πετάει στον άλλον. Εγώ που θα βρω το δίκιο μου τώρα.

Αν η ενεργοποίηση της πάγιας χρέωσης μέσω κάρτας έγινε μετά την έκδοση του λογαριασμού, η αυτόματη εκταμίευση ξεκινά από τον επόμενο λογαριασμό...(Έτσι με ενημέρωσε η ΔΕΗ μετά από τηλ. επικοινωνία...)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, cpc464 είπε

που σημαίνει πώς έχουν ένα κέρδος γύρω στα 50€ το τετράμηνο

μπα

45 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Είχε πάρει τους γονείς κάποια τηλεφωνική εταιρεία και τους έπεισε να πάνε στο MY HOME ENTER+ απο οικιακό τιμολόγιο ΔΕΗ

αν τους έβαλε στις παλιές τιμές ,να τον βρεις να του δώσεις μελομακάρονα

21 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Μπορεί κάποιος να μου πεί άν πάω στο Online/ENTER τί απ αυτά δε θά χω ? Δλδ το ΟΤΣ δε θα υπάρχει καθόλου ?

δε θα υπάρχει, 

21 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Τί υπολογίζω λάθος ? Υπάρχει κάτι διαφορετικό που προτείνετε ?

οτι δεν πρόλαβες τις παλιες τιμές και άργησες (δες πχ το "πρόγραμμά σας" που είναι οι παλιές τιμές του online) , δηλαδή επιλέγεις κάτι μεταξύ πανάκριβου και φαρμάκι πλέον

επίσης κάνε και αίτηση άμεσα για νυχτερινό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

μπα

αν τους έβαλε στις παλιές τιμές ,να τον βρεις να του δώσεις μελομακάρονα

δε θα υπάρχει, 

οτι δεν πρόλαβες τις παλιες τιμές και άργησες (δες πχ το "πρόγραμμά σας" που είναι οι παλιές τιμές του online) , δηλαδή επιλέγεις κάτι μεταξύ πανάκριβου και φαρμάκι πλέον

 

H αλήθεια είναι ότι 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας , είδα αυτό εδώ το φορουμ και διάβασα όσα λέτε , αλλά πνιγόμουν κ υπέθεσα ότι κάτι θα γίνει και θα βρεθεί λύση . Εγώ φταίω !!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση . Εννοείται ότι θα κάνω και για νυχτερινό , το έχω σημειώσει !!

Όσον αφορά την επιλογή online ή enter λέτε ? Ή κάτι άλλο ?

 

 

Επεξ/σία από trobinhood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

μπα

αν τους έβαλε στις παλιές τιμές ,να τον βρεις να του δώσεις μελομακάρονα.

Νομίζω πως υπέγραψαν πριν τις 2/12 αλλά δεν έχουν ακόμα λάβει λογαριασμό για να δούμε, δηλαδή με 0.18 δεν συμφέρει?, εγώ δεν είχα ψαχτεί και έκανα απλό home enter ηλεκτρονικά 1/12, επίσης δεν έχω λάβει ακόμη λογαριασμό,υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν με νέες τιμές?.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cpc464 είπε

εγώ δεν είχα ψαχτεί και έκανα απλό home enter ηλεκτρονικά 1/12, επίσης δεν έχω λάβει ακόμη λογαριασμό,υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν με νέες τιμές?.

άγνωστο τι θα κάνει η ΔΕΗ , κανονικά είσαι στις παλιές

19 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Όσον αφορά την επιλογή online ή enter λέτε ? Ή κάτι άλλο ?

μικρές οι διαφορές , εγώ θα έβαζα enter (ή enter+ αν ήθελα να εκμεταλλευτώ την ασφάλιση) , απο το να έβαζα online και να κοιτάω συνέχεια το ebill μήπως κάνανε λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νυχτερινό ρεύμα συμφέρει να βάλω;Η κατανάλωση μου είναι 1100-1300 κιλοβατώρες το τετράμηνο.Τι κέρδος μπορεί να έχω;

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marmagia είπε

έχει αρκετές κιλοβατώρες από το Γ1, εννοείται αμφισβήτηση, παράπονο και εάν χρειαστεί καταγγελία. Όταν έγινε η αλλαγή η δίκη μου από άλλο πάροχο δεν με άφηνε να ενεργοποιήσω το ον-λάιν. Τους τηλεφωνώ και με υφάκι μου λένε δε ξέρουμε ποσό καιρό θα πάρει μπορεί να χρεωθείτε μέρες Γ1 και προφανώς ρήτρα. Της λέω θα σας κάνω καταγγελία, δε με ενδιαφέρει μου λέει. Την έκανα, μετά 10 μέρες μου απάντησαν ότι θα υπολογιστεί από την πρώτη μέρα της αλλαγής παρόχου το ον-λάιν ασχετως ποτέ ενεργοποιήθηκε 

Άρα το κυνηγάω εννοείτε! 

5 ώρες πριν, zhentarim είπε

Το online ενεργοποιηθηκε στις 30/11 απο οτι δειχνει ο λογαριασμος.Οτι κοιλοβατορες εχουν περαστει πριν τις 30/11 θα εχουν σωστα ρητρα αναπροσαρμογης και τιμολογιση με Γ1.

Ναι δεν φταίω εγώ που καθυστέρησε η ΔΕΗ να μου το γυρίσει σε online.. Άρα το σκεπτικό τους ότι το τρεναρουνε όσο παει για να χρεώνουνε Γ1 και να βάζουνε ρήτρα για να τα αρπάζουνε είναι νταβατζιλικι και δε θα το αφήσω έτσι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Νυχτερινό ρεύμα συμφέρει να βάλω;Η κατανάλωση μου είναι 1100-1300 κιλοβατώρες το τετράμηνο.Τι κέρδος μπορεί να έχω;

 

57 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ο λογαριασμός περιλαμβάνει περίοδο από 15 Οκτωβρίου ενώ το online ξεκινά 30 Νοεμβρίου !!!

Δεν το βλέπεις ?

Το ότι ξεκινάει 30 Νοεμβρίου το αποφάσισαν αυτοί και οχιι εγώ! Εγώ έκανα όλες τις ενέργειες που έπρεπε να κάνω όταν έπρεπε αυτοί καθυστέρησαν,! Και λογικά επίτηδες για να τα αρπάξουνε..! Δλδ έτσι όπως το λες να το αφήσω έτσι και είναι λογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...