Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μέχρι και σήμερα έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης (14 ημέρες)

όπως νομίζεις κινείσαι

με τις παλιές θα ήσουνα μέχρι 2/12 23:59

999999999999999999999999999.jpg.ebdc55e5a58333c747a13035a2a44621.jpg

Το προβλημα ειναι οτι δε τους εμπιστευομαι οτι θα με τιμολογισουν με τις παλαιες τιμες και μετα θα χασω τις τιμες της ΗΡΩΝ. Με βαση τις ημερομηνιες που εχω υπγραψει ΛΟΓΙΚΑ?!? η ΔΕΔΔΗΕ θα με αφησει στη ΗΡΩΝ που ειμαι ηδη ενεργοποιημενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Γεια σας. Πόσοι από εδώ έχετε υπογράψει πρόσφατα για να βάλετε ρεύμα στο σπίτι; Τι χαρτιά σας έδωσαν να υπογράψετε; Σας έδωσαν να υπογράψετε κάτι υπεύθυνες δηλώσεις στις οποίες λένε πως δέχομαι να μεταφερθεί στον λογαριασμό μου παλιά οφειλή της παροχής; 

Ναι ηταν στην αιτηση οταν ειχα κανει για Home Online. Επισης ειχα μια παλαια οφειλη την οποια επρεπε να διακανονίσω για να προχωρήσουν την αιτηση.

Επεξ/σία από chmichael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chmichael είπε

Το προβλημα ειναι οτι δε τους εμπιστευομαι οτι θα με τιμολογισουν με τις παλαιες τιμες και μετα θα χασω τις τιμες της ΗΡΩΝ. Με βαση τις ημερομηνιες που εχω υπγραψει ΛΟΓΙΚΑ?!? η ΔΕΔΔΗΕ θα με αφησει στη ΗΡΩΝ που ειμαι ηδη ενεργοποιημενος.

καλά είναι σούπερ μπλέξιμο εννοείται , πάντως αν ειδικά υπέγραψες το enter θα προτιμούσα ΔΕΗ απο τα πάγια του Ηρών

θα πρέπει δηλαδή τώρα να στείλεις υπαναχώρηση ,και να βεβαιωθείς απο ΔΕΔΔΗΕ οτι δεν εκκρεμεί αίτηση υπαναχώρησης απο ΔΕΗ (μη βγεις απο Ηρών , μπεις ΔΕΗ και σε πετάξει πάλι η ΔΕΗ και μείνεις σε καθολικό πάροχο 😁)

μετά ο Ηρών μπορεί να ισχυριστεί οτι δεν έλαβε την υπαναχώρηση έγκαιρα κτλ

εσύ αποφασίζεις, το κλασσικό λάθος που έκανες ήταν που πίστεψες τι σου είπε ο κάρεκλος υπάλληλος που βαριόταν να κάνει μια παραπάνω αίτηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chmichael είπε

Ναι ηταν στην αιτηση οταν ειχα κανει για Home Online. Επισης ειχα μια παλαια οφειλη την οποια επρεπε να διακανονίσω για να προχωρήσουν την αιτηση.

Χμμμ, και αυτό στην πράξη τι σημαίνει; Πως αν ο προηγούμενος καταναλωτής έχει αφήσει οφειλή την περνάνε σε εσένα; Ή αφορά μόνο για οφειλές από το δικό σου ΑΦΜ; Στην δική μου περίπτωση θέλω να φέρω το ρεύμα στο δικό μου όνομα σε σπίτι που μου παραχώρησε δωρεάν ο ξάδερφός μου, έχουμε ίδιο ονοματεπώνυμο αλλά διαφορετικά ΑΦΜ και ΑΔΤ, υπάρχουν οφειλές από τον ξάδερφό μου στο δικό του ΑΦΜ/λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Γεια σας. Πόσοι από εδώ έχετε υπογράψει πρόσφατα για να βάλετε ρεύμα στο σπίτι; Τι χαρτιά σας έδωσαν να υπογράψετε; Σας έδωσαν να υπογράψετε κάτι υπεύθυνες δηλώσεις στις οποίες λένε πως δέχομαι να μεταφερθεί στον λογαριασμό μου παλιά οφειλή της παροχής; 

έτσι γενικά που το λες ,προσωπικά δε θα το υπέγραφα φυσικά

αν λέει παλιές οφειλές στο ΑΦΜ οκ , αλλιώς υπογράφεις να πληρώσεις φέσια όσων πέρασαν απο την παροχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mariosnik_ είπε

Χμμμ, και αυτό στην πράξη τι σημαίνει; Πως αν ο προηγούμενος καταναλωτής έχει αφήσει οφειλή την περνάνε σε εσένα; Ή αφορά μόνο για οφειλές από το δικό σου ΑΦΜ; Στην δική μου περίπτωση θέλω να φέρω το ρεύμα στο δικό μου όνομα σε σπίτι που μου παραχώρησε δωρεάν ο ξάδερφός μου, έχουμε ίδιο ονοματεπώνυμο αλλά διαφορετικά ΑΦΜ και ΑΔΤ, υπάρχουν οφειλές από τον ξάδερφό μου στο δικό του ΑΦΜ/λογαριασμό.

Η παλια οφειλη ηταν στο ιδιο ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά είναι σούπερ μπλέξιμο εννοείται , πάντως αν ειδικά υπέγραψες το enter θα προτιμούσα ΔΕΗ απο τα πάγια του Ηρών

θα πρέπει δηλαδή τώρα να στείλεις υπαναχώρηση ,και να βεβαιωθείς απο ΔΕΔΔΗΕ οτι δεν εκκρεμεί αίτηση υπαναχώρησης απο ΔΕΗ (μη βγεις απο Ηρών , μπεις ΔΕΗ και σε πετάξει πάλι η ΔΕΗ και μείνεις σε καθολικό πάροχο 😁)

μετά ο Ηρών μπορεί να ισχυριστεί οτι δεν έλαβε την υπαναχώρηση έγκαιρα κτλ

εσύ αποφασίζεις, το κλασσικό λάθος που έκανες ήταν που πίστεψες τι σου είπε ο κάρεκλος υπάλληλος που βαριόταν να κάνει μια παραπάνω αίτηση

Κλαφτα χαραλαμπε! Και να ηθελα δε προλαβαινω οποτε αστο στη Ηρων τωρα και βλεπουμε το 22.
Ου μπλεξεις με γραφειοκρατεια! Τουλαχιστον οι τυπαδες στη Ηρων ηταν αμεσοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε το κείμενο

Στο email που μου έστειλαν από την ΔΕΗ και αναφέρουν τι είναι το κάθε έγγραφο λένε:

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλων αφμ, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αναγνώρισης οφειλής, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής μερικής αναγνώρισης οφειλής,η οποία αφορά στην αποδοχή μελλοντικών οφειλών από την ημερομηνία που αναγράφει το αποδεικτικό σχέσης αντίστοιχα

Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες

Όταν άνοιξα την σύμβαση προμήθειας και είδα το γραμμένο κείμενο που υπήρχε έτοιμο μέσα στις υπεύθυνες δηλώσεις, αυτό το κείμενο λέει:

"Είμαι ήδη χρήστης του ακινήτου που βρίσκεται στη θέση ...  και δηλώνω ότι αποδέχομαι ανεπιφύλακτα την οφειλή που θα προκύψει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού και αιτούμαι την ενσωμάτωση αυτής πλην των ποσών υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) σε λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας που θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση της νέας σύναψης Σύμβασης Προμήθειας για το υπόψη ακίνητο. Το ποσό αυτό μπορεί να διακανονιστεί με νέο αίτημά μου, μετά την έκδοση του λογαριασμού ηλεκτρικής ενέργειας που θα το περιλαμβάνει και θα εμφανίζεται διακριτά. Τα ποσά υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) θα εξοφληθούν, μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς και την ενημέρωσή μου με σχετική επιστολή για το ακριβές ποσό, ως υπόλοιπο το Τελικού Λογαριασμού."

"Είμαι ήδη χρήστης του ακινήτου που βρίσκεται στη θέση ... και δηλώνω ότι αποδέχομαι ανεπιφύλακτα την οφειλή που θα προκύψει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού, η οποία αφορά στους λογαριασμούς με ημερομηνία έκδοσης μετά την και αιτούμαι την ενσωμάτωση αυτής πλην των ποσών υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) σε λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας που θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση της νέας σύναψης Σύμβασης Προμήθειας για το υπόψη ακίνητο. Το ποσό αυτό μπορεί να διακανονιστεί με νέο."

"Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου .... που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας."

Από τα παραπάνω φαίνεται σαν να θέλουν να μου μεταφέρουν οφειλές του προηγούμενου χρήστη, για αυτό ρωτάω αν τα κείμενα είναι διατυπωμένα σε όλους έτσι ή το έγραψαν ειδικά μόνο για την δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 16/12/2021 στις 4:58 ΜΜ, gemis XTX είπε

Με ήρθε και εμένα ο πρώτος λογαριασμός. Ενώ γράφει ότι είμαι στο home online και λογικά με παλιό τιμοκατάλογο με έχουν βάλει ρήτρα αναπροσαρμογης 100 ευρώ.. Κανονικά δε θα έπρεπε να έχω καθόλου ρήτρα σωστά; τι κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση;; 

Screenshot_20211216_164235.jpg

 

 

 

 ειναι εκκαθαριστικος και δεν ειπε απο ποτε εχει home οnline. προφανως το εβαλε καποια στιγμη νοεμβρη

εχει 450 kw/h με Γ1 και 77 με home online 

οποτε μεχρι ενος σημειου τιμολογειται με Γ1 +  ρητρα. Στο εξης δεν θα εχει ρητρα.

 

H τιμολογηση σωστη ειναι θεωρητικα, και του βγαινει γυρω στα 27~ ευρω ρητρα μετα τις εκπτωσεις.

Μονο αν θελει να αμφισβητησει τη ρητρα λογω μη ενημερωσης

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Στο email που μου έστειλαν από την ΔΕΗ και αναφέρουν τι είναι το κάθε έγγραφο λένε:

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλων αφμ, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αναγνώρισης οφειλής, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής μερικής αναγνώρισης οφειλής,η οποία αφορά στην αποδοχή μελλοντικών οφειλών από την ημερομηνία που αναγράφει το αποδεικτικό σχέσης αντίστοιχα

Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες

Όταν άνοιξα την σύμβαση προμήθειας και είδα το γραμμένο κείμενο που υπήρχε έτοιμο μέσα στις υπεύθυνες δηλώσεις, αυτό το κείμενο λέει:

"Είμαι ήδη χρήστης του ακινήτου που βρίσκεται στη θέση ...  και δηλώνω ότι αποδέχομαι ανεπιφύλακτα την οφειλή που θα προκύψει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού και αιτούμαι την ενσωμάτωση αυτής πλην των ποσών υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) σε λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας που θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση της νέας σύναψης Σύμβασης Προμήθειας για το υπόψη ακίνητο. Το ποσό αυτό μπορεί να διακανονιστεί με νέο αίτημά μου, μετά την έκδοση του λογαριασμού ηλεκτρικής ενέργειας που θα το περιλαμβάνει και θα εμφανίζεται διακριτά. Τα ποσά υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) θα εξοφληθούν, μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς και την ενημέρωσή μου με σχετική επιστολή για το ακριβές ποσό, ως υπόλοιπο το Τελικού Λογαριασμού."

"Είμαι ήδη χρήστης του ακινήτου που βρίσκεται στη θέση ... και δηλώνω ότι αποδέχομαι ανεπιφύλακτα την οφειλή που θα προκύψει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού, η οποία αφορά στους λογαριασμούς με ημερομηνία έκδοσης μετά την και αιτούμαι την ενσωμάτωση αυτής πλην των ποσών υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) σε λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας που θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση της νέας σύναψης Σύμβασης Προμήθειας για το υπόψη ακίνητο. Το ποσό αυτό μπορεί να διακανονιστεί με νέο."

"Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου .... που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας."

Από τα παραπάνω φαίνεται σαν να θέλουν να μου μεταφέρουν οφειλές του προηγούμενου χρήστη, για αυτό ρωτάω αν τα κείμενα είναι διατυπωμένα σε όλους έτσι ή το έγραψαν ειδικά μόνο για την δική μου περίπτωση.

Το έχω ξαναδεί το κείμενο. Ναι, η λογική είναι ότι αποδέχεσαι οφειλές του προηγούμενου χρήστη. Γιατι υπάρχει αυτό; για την περίπτωση που εσύ ήσουν στην πραγματικότητα ο προηγούμενος χρήστης αλλά δεν είχες αλλάξει το όνομα στην παροχή. Οπότε πας κάποια στιγμή να το γυρίσεις στο όνομα σου και φυσικά αναγνωρίζεις το ρεύμα που χρωστάς, κι ας ήταν σε άλλο όνομα η παροχή. 

Αν δεν είναι αυτή η περίπτωση σου, αν δεν ήσουν μέσα στο ακίνητο κι ας είχε άλλο όνομα η παροχή, ε μην το δεχτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλημέρα.

Ενημέρωση και μάλιστα θετική.

Να υπενθυμίσω ότι είμαι από αυτούς που κάναμε econtract για home online με ημερομηνία πριν την αλλαγή των όρων. Το δικό μου ήταν 22/11. 

Σήμερα που μπήκα e-bill είδα διετή ισχύ στο πρόγραμμα το οποίο σημαίνει ότι είμαι με τους παλιούς όρους.

IMG_20211217_071349.jpg.679a81e10bb595fc7832ccb9d88bf9a2.jpg

Παρόλο που είναι Δεκέμβρη η ενεργοποίηση , μετά και από τηλέφωνο που έκανα στην υποστήριξη, οι χρεώσεις είναι σύμφωνα με τον παλιό καλό τιμοκατάλογο που ίσχυε την ημερομηνία που έκανα την αίτηση δηλαδή τη 22α Νοεμβριου. Έτσι και αλλιώς η διετής ισχύς έδινε το στίγμα για αυτό. Εννοείται ότι ο κατάλογος που αναφέρεται στο ebill δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη. Έτσι κι αλλιώς αναφέρεται στο καινούργιο home online που έχει και 12 μήνες ισχύ σαν διαφήμιση.

Η μοναδική ενέργεια που έπρεπε να κάνω σύμφωνα και με την επικοινωνία που είχα με την υποστήριξη ήταν να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή της πιστωτικής κάρτας παρόλο που το είχα κάνει κατά τη διάρκεια του e-contract μιας και η επιλογή για κάποιο λόγο δεν ήταν ενεργοποιημένη.

Να πω ότι δεν έστειλα ούτε κάποια καταγγελία ούτε κάποιο e-mail στην υποστήριξη τύπου εκβιαστικό ότι αν δεν θα προχωρήσω σε καταγγελία. Όλα πήγαν καλά.

Το μόνο που μένει είναι να πάρω κάποια στιγμή τον λογαριασμό και να επιβεβαιώσουμε όλα αυτά που αναφέρω.

😎🙂

Εχω αίτηση ίδια μέρα με σένα αλλά ακόμα δεν έχω ενεργοποίηση. Όμως, υποθέτω πως αν και ενεργοποιηθηκες στο ΔΕΗ αρχές Δεκέμβρη ή και νωρίτερα, το on-line το ξεκίνησαν 13/12 οπότε μάλλον θα σου χρεωθεί ρήτρα για 10-15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...