Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Ola150 είπε

Έλεγε εξαρχής ότι 3/12 θα αλλάξουν οι τιμές; 

τι εννοείς ? στο site ειχαν αναρτηθεί πριν τις 3/12 οι νέοι τιμοκατάλογοι

δεν επηρεάζει όσους πήραν προσφορά ή υπογράψανε μέχρι 2/12

Στην περίπτωση της προσφοράς βέβαια η εταιρία βέβαια έχει το δικαίωμα να απορρίψει την αίτηση ακολουθώντας μια διαδικασία  σε ορισμένο χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για το χρόνο σας. Συγνώμη αν δεν απαντήσω περαιτέρω ερωτήσεις αλλά βγαίνω γιατί  ξυπνάω κάθε μέρα στις 4.30.

Θα κάνω αύριο τις διορθώσεις που μου προτείνετε ή θα προτείνετε.

Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες να το κερδίσω και από που (ΔΕΗ, ΡΑΕ, Συνήγορο κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yiankap

Ξανακάνω παράθεση γιατί χαθήκαμε.

1.jpg.f9b066f615f63129a50ec4cb308994c7.jpg

Θεωρώ ότι η ευκολότερη λύση είναι να πεις ότι ενεργοποιείς πλέον χειροκίνητα τη πάγια εντολή (η οποία θα έπρεπε ήδη να είχε ενεργοποιηθεί αυτόματα απ'το ΣΥΣΤΗΜΑ εφόσον καταχώρησες την κάρτα σου στο econtract) και μετά να ρίξεις το μπαλάκι στη ΔΕΗ να σου ενεργοποιήσει το Online με ημερομηνία 25/11.

Ή αν θέλουν να πατήσεις χειροκίνητη ενεργοποίηση του Online τώρα, να έχεις γραπτώς ότι η έναρξη θα είναι 25/11 με παλιές τιμές.

 

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

@yiankap

Ξανακάνω παράθεση γιατί χαθήκαμε.

1.jpg.f9b066f615f63129a50ec4cb308994c7.jpg

Θεωρώ ότι η ευκολότερη λύση είναι να πεις ότι ενεργοποιείς πλέον χειροκίνητα τη πάγια εντολή (η οποία θα έπρεπε ήδη να είχε ενεργοποιηθεί αυτόματα απ'το ΣΥΣΤΗΜΑ εφόσον καταχώρησες την κάρτα σου στο econtract) και μετά να ρίξεις το μπαλάκι στη ΔΕΗ να σου ενεργοποιήσει το Online με ημερομηνία 25/11.

Ή αν θέλουν να πατήσεις χειροκίνητη ενεργοποίηση του Online τώρα, να έχεις γραπτώς ότι η έναρξη θα είναι 25/11 με παλιές τιμές.

 

  Πρέπει να προσπαθήσεις να λύσεις το πρόβλημα συστεμικά με τη ΔΕΗ.

ΡΑΕ και ΣΤΚ σίγουρα θα βγάλουν απόφαση υπέρ σου αλλά είναι χρονοβόρες διαδικασίες...

4 λεπτά πριν, yiankap είπε

Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες να το κερδίσω και από που (ΔΕΗ, ΡΑΕ, Συνήγορο κλπ);

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

τι εννοείς ? στο site ειχαν αναρτηθεί πριν τις 3/12 οι νέοι τιμοκατάλογοι

δεν επηρεάζει όσους πήραν προσφορά ή υπογράψανε μέχρι 2/12

Στην περίπτωση της προσφοράς βέβαια η εταιρία βέβαια έχει το δικαίωμα να απορρίψει την αίτηση ακολουθώντας μια διαδικασία  σε ορισμένο χρόνο

Είχα πάρει τηλέφωνο τον Νοέμβρη κι εκτός κι αν κατάλαβα εγώ κάτι λάθος, μου είχαν πει στο τηλέφωνο πως μέχρι τέλος του χρόνου δεν θα αλλάξουν οι τιμές και το άφησα έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φανταζομαι οτι εχει αναφερθει ηδη αλλα ελαβα λογαριασμο home online κανονικα με τις παλιες τιμες.

Μαλιστα ενω χρεωσαν με την κανονικη τιμη κιλοβατωρας Γ1 για τις 20~ μερες μεχρι την αλλαγη προγραμματος,  δεν εβαλαν ρητρα αναπροσαρμογης (ουτε και τις νεες εκπτωσεις, μονο το KOT και το -30  του πρωτου λογαριασμου). ισως να την ριξουν στον εκκαθαριστικο, θα δειξει

 

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενω ειναι εναντι, 1 μηνα μετα τον εκκαθαριστικο 4μηνου, εχει ενδειξεις για καταναλωση (οχι οτι με ενοχλει, απο περιεργεια)

 

και για αλλη μια φορα ευχαριστω. βοηθησατε πολυ κοσμο με αυτο το νημα. 1/12 βραδυ εκανα το διαβασμα και την αλλαγη :P

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκε και σε μενα τελικα ο λογαριασμος αργησε ενα μηνα και βγηκε 2μηνο εναντι. Ειναι για 64 μερες εβαλαν αρκετες KW μιας και στον προηγουμενο εκκαθαριστικο ειχα 1720 τωρα εβαλαν 976 οποτε το αλλο διμηνο θα ειμαι στις 800. Τιμες παλιου enter ευτυχως χωρις παρατραγουδα. 90 ειναι το ρευμα 45 οι ρυθμιζομενες και αλλα 50 δημος/ερτ. 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rofl είπε

φανταζομαι οτι εχει αναφερθει ηδη αλλα ελαβα λογαριασμο home online κανονικα με τις παλιες τιμες.

Μαλιστα ενω χρεωσαν με την κανονικη τιμη κιλοβατωρας Γ1 για τις 20~ μερες μεχρι την αλλαγη προγραμματος,  δεν εβαλαν ρητρα αναπροσαρμογης (ουτε και τις νεες εκπτωσεις, μονο το KOT και το -30  του πρωτου λογαριασμου).

 

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενω ειναι εναντι, 1 μηνα μετα τον εκκαθαριστικο 4μηνου, εχει ενδειξεις για καταναλωση (οχι οτι με ενοχλει, απο περιεργεια)

 

και για αλλη μια φορα ευχαριστω. βοηθησατε πολυ κοσμο με αυτο το νημα. 1/12 βραδυ εκανα το διαβασμα και την αλλαγη :P

Τι εννοείς έχει ενδείξεις ?

Ο έναντι έχει ενδείξεις και ας είναι έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και μίλησα σήμερα με την εξυπηρέτηση για 4 παροχές στις οποίες αιτήθηκα my home online στις αρχές Νοέμβρη κι ακόμα δεν έχουν ενεργοποιηθεί. Πρώτη φορά καταγράφηκε αίτημα από την υπάλληλο να περάσουν οι παροχές αυτές με τον παλιό τιμοκατάλογο του online ενώ παλιότερα έλεγαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό εφόσον δεν ενεργοποιήθηκαν μέχρι τις 2/12. Για να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ακολουθώντας τις οδηγίες σας εδώ και στο άλλο θέμα (ευχαριστώ), πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ και αιτήθηκα το Γ1 και κωδικούς  ebill για να ενεργοποιήσω το myhomeonline πριν τις 31/12. Έγιναν όλα, μέχρι χτες στο ebill υπήρχε η ένδειξη πως το αίτημα για ένταξη στο myhomeonline ήταν υπό εξέταση. 

Σήμερα αυτή η ένδειξη εξαφανίστηκε, πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσω αν απορρίφθηκε το αίτημα για κάποιο λόγο και μου είπαν πως εγκρίθηκε και είμαι ενεργοποιημένος στο myhomeonline. 

Πώς μπορώ να είμαι ήσυχος, αφού στο ebill δεν βρήκα τρόπο να μου δείξει τι πρόγραμμα έχω (εκτός αν είμαι γκαβός), ούτε μου ήρθε κάποιο μήνυμα ή mail? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, noths είπε

Καλημέρα, ακολουθώντας τις οδηγίες σας εδώ και στο άλλο θέμα (ευχαριστώ), πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ και αιτήθηκα το Γ1 και κωδικούς  ebill για να ενεργοποιήσω το myhomeonline πριν τις 31/12. Έγιναν όλα, μέχρι χτες στο ebill υπήρχε η ένδειξη πως το αίτημα για ένταξη στο myhomeonline ήταν υπό εξέταση. 

Σήμερα αυτή η ένδειξη εξαφανίστηκε, πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσω αν απορρίφθηκε το αίτημα για κάποιο λόγο και μου είπαν πως εγκρίθηκε και είμαι ενεργοποιημένος στο myhomeonline. 

Πώς μπορώ να είμαι ήσυχος, αφού στο ebill δεν βρήκα τρόπο να μου δείξει τι πρόγραμμα έχω (εκτός αν είμαι γκαβός), ούτε μου ήρθε κάποιο μήνυμα ή mail? 

Ευχαριστώ. 

Στο e-bill θα μπεις να το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2021 στις 10:17 ΜΜ, Moody_AL είπε

Καλησπέρα, είχα Γ1 και 2/12,  21:57 έκανα αίτηση για το Enter.

Στο νεο λογαριασμό όμως η αναλογία των κιλαβοτορων του Enter είναι με 0.18 και όχι 0.105 της "προσφοράς".

Επίσης, δεν επρεπε έστω για το τυπικο να σταλεί μια νέα σύμβαση or something??

Επικοινωνία με την ΔΕΗ και απαίτηση να σε βάλουν στον παλαιό τιμοκατάλογο από την στιγμή που έκανες την ενεργοποίηση πριν το πέρας της 2/12. Αν δεν πειστούν τότε βρες τα posts των παιδιών σχετικά με τις φόρμες παραπόνων , καταγγελίας κτλ, δεν έχεις κάτι να χάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

deh1.png.b4d597c2bd96c367c755c9a421d55396.png

Χθες μου βγήκε και μένα ο 1ος Λογαριασμός.

Φυσικά ειχα κάνει αίτηση απο τις 15/11 αλλά τπτ. Φυσικά έκανα αίτημα στην ΡΑΕ αλλά έστειλα και εμαιλ στην ΔΕΗ.

Το περίεργο είναι ότι όταν χθες τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω για την Ρήτρα (που δεν θα έπρεπε να υπάρχει γιατί εγω έκανα αίτηση για την myHome Online) η κοπέλα δεν με ρώτησε και πολλά (ουτε καν ποιος είμαι) απλά μου είπε οτι θα με καλέσει ο προϊστάμενος για να μου πει τι έγινε και οτι έγινε κάποιο "συστηματικό λάθος" και έπρεπε να χρεωθώ με τις παλιές τιμές. 

Προφανώς είδαν το τηλέφωνο, είδαν και την καταγγελία (είδαν οτι ειναι το ίδιο νούμερο) και είπαν να μην το τραβήξουν.

Περιμένω νέα τους γιατί έχουμε δρόμο ακόμα.

(Πριν λιγο μου ήρθε μνμ απο ΔΕΗ ότι

"Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας γνωρίζουμε πως το παρόν αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα διαχείρισης προς έλεγχο.")

 

Επεξ/σία από chris2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή έχω χαθεί λίγο στα μηνύματα και στους παλιούς/νέους τιμοκαταλόγους, για κάποιον που δεν έχει κάνει προς το παρόν τίποτα, συμφέρει τώρα να μπει είτε στο enter είτε στο online;
Αν ναι, υπάρχει πάλι κάποια διορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Eπειδή έχω χαθεί λίγο στα μηνύματα και στους παλιούς/νέους τιμοκαταλόγους, για κάποιον που δεν έχει κάνει προς το παρόν τίποτα, συμφέρει τώρα να μπει είτε στο enter είτε στο online;
Αν ναι, υπάρχει πάλι κάποια διορία;

Πρακτικά ναι συμφέρει, γιατί το online και το enter έχουν σταθερές τιμές kwh σε 0,17 και 0,18 αντίστοιχα. Το Γ1 της ΔΕΗ αυτή τη στιγμή, μπορείς να πεις πως με τις αναπροσαρμογές βγαίνει στα 0,25 (ίσως και παραπάνω), και γενικά εξακολουθεί η αγορά να έχει άνοδο (Αυτή τη στιγμή πρακτικά πληρώνουμε τιμές αναπροσαρμογής για το Νοέμβριο, και γενικά θα ανέβει λογικά η τιμή και τον Δεκέμβριο).

Τώρα αν αξίζει να δεσμευτείς για 1 χρόνο, αυτό θα πρέπει να το δεις εσύ. Δες την υπογραφή του Korakios που έχει ένα excel με τις τιμές για να πάρεις μια ιδέα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...