Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Έχω το online με Κοτ κι Επειδή το κόβω να ξεπερνάω το όριο των 1400 κιλοβατώρων του Κοτ, τι κάνω με την μηνιαία μέτρηση, την "μαγειρεύω" ή δίνω τις κανονικές ενδείξεις; (Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και περιμένω). Τελευταία μέτρηση δεδηε 3/12. Με αφήνει να δηλώσω το διάστημα 30/12 - 4/1. Λέω να δηλώσω 2/1, 30 ημέρες. 

1400/120 = 11.6 (πες 11)

30 ημέρες Χ 11 = 330 .

Τι είναι καλύτερο; Να δηλώνω 330 κιλοβατώρες για 3 μήνες (990 κιλοβατώρες) και τον 4ο να έρθει ο εκκαθαριστικός; Πιθανόν θα τις έχω ξεπεράσει τις 1400.. 

Ευχαριστώ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος λογαριασμός με ενεργοποίηση 21/10/21 (48 ημέρες). Έδωσα μόνος μου την ένδειξη στις 6/12 μέσω Ebill, την πήρε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά σήμερα που είδα δεν μου την εμφανίζει στην ενότητα E Self Metering , μου δείχνει την ένδειξη που δηλώθηκε όταν άλλαξα πάροχο.  

image.png.30ab66e622c992c7bf25fb585683aa31.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να καταλάβετε ότι ΔΕΝ μαγειρεύονται τα νούμερα κάνοντας ότι θέλουμε μέσω της καταχώρισης μετρήσεων την περίοδο των έναντι.

Η πραγματική εκκαθάριση γίνεται στο τέλος του τετραμήνου, με τις επισημες μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ της αρχής και του τέλους του τετραμήνου, και από μηδενική βάση. Στη συνέχεια αφαιρούνται τα ποσά που πληρώθηκαν με τους ενδιάμεσους λογαριασμούς. Άρα οτι και να κερδισει κάποιος ενδιάμεσα λόγω της δήλωσης μέτρησης, θα το πληρώσει στο τέλος του τετραμήνου.

Ο λόγος ύπαρξης της αυτομετρησης είναι η αποφυγή ακραίων περιπτώσεων (πχ έλειπαν όλο το διάστημα και δεν είχε κατανάλωση ή έγινε πολύ μεγάλη κατανάλωση εκτάκτως και δεν θέλεις να μαζευτεί το ποσό όλο για το τέλος). Δεν μπορείς όμως να "κερδίσεις" από αυτό. Τελικά θα πληρώσεις τα ίδια.

 

20 λεπτά πριν, Pantzan9 είπε

Τι είναι καλύτερο; Να δηλώνω 330 κιλοβατώρες για 3 μήνες (990 κιλοβατώρες) και τον 4ο να έρθει ο εκκαθαριστικός; Πιθανόν θα τις έχω ξεπεράσει τις 1400.. 

 

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το excel που βρήκα σαν υπογραφή αλλά γιατί μου βγάζει μόνο τόσες ρυθμιζόμενες χρεώσεις? είναι παλιό?

επισυνάπτω το τελευταίο λογαριασμό και το excel σε φωτογραφία.

Δε με συμφέρει να πάω ΔΕΗ με 0.18?  ενα τετράμηνο έβαλα τσιμπημένη κατανάλωση διότι χρησιμοποιώ αντλία θερμότητας.

dehinsomnia.PNG

dehinsomnia2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Πρέπει να καταλάβετε ότι ΔΕΝ μαγειρεύονται τα νούμερα κάνοντας ότι θέλουμε μέσω της καταχώρισης μετρήσεων την περίοδο των έναντι.

Η πραγματική εκκαθάριση γίνεται στο τέλος του τετραμήνου, με τις επισημες μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ της αρχής και του τέλους του τετραμήνου, και από μηδενική βάση. Στη συνέχεια αφαιρούνται τα ποσά που πληρώθηκαν με τους ενδιάμεσους λογαριασμούς. Άρα οτι και να κερδισει κάποιος ενδιάμεσα λόγω της δήλωσης μέτρησης, θα το πληρώσει στο τέλος του τετραμήνου.

Ο λόγος ύπαρξης της αυτομετρησης είναι η αποφυγή ακραίων περιπτώσεων (πχ έλειπαν όλο το διάστημα και δεν είχε κατανάλωση ή έγινε πολύ μεγάλη κατανάλωση εκτάκτως και δεν θέλεις να μαζευτεί το ποσό όλο για το τέλος). Δεν μπορείς όμως να "κερδίσεις" από αυτό. Τελικά θα πληρώσεις τα ίδια.

 

 

Αν το 4μηνο κάψω 2000 κιλοβατώρες θα με πετάξει εκτός για όλες στον εκκαθαριστικο. Όχι μόνο για τις 600 της υπέρβασης. 

Δηλαδή στον εκκαθαριστικο θα χρεωθω κανονικά όλες τις κιλοβατώρες χωρίς το Κοτ ανεξάρτητα αν έχει μπει στους έναντι; Εάν ισχύει αυτό καλύτερα να δηλώνω κανονικά νούμερα ώστε να βγει μικρότερος ο εκκαθαριστικός, σωστά;

Μόλις τώρα, Pantzan9 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Αν το 4μηνο κάψω 2000 κιλοβατώρες θα με πετάξει εκτός για όλες στον εκκαθαριστικο. Όχι μόνο για τις 600 της υπέρβασης. 

Δηλαδή στον εκκαθαριστικο θα χρεωθω κανονικά όλες τις κιλοβατώρες χωρίς το Κοτ ανεξάρτητα αν έχει μπει στους έναντι; Εάν ισχύει αυτό καλύτερα να δηλώνω κανονικά νούμερα ώστε να βγει μικρότερος ο εκκαθαριστικός, σωστά;

 

1 λεπτό πριν, Pantzan9 είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω όπως και άλλα παιδιά η εκκαθάριση του κοτ γίνεται οταν υπάρχει μέτρηση, λογικά συμφέρει αν σίγουρα περνάς το όριο να δίνεις 3 εντός ορίων να το παίρνεις και ο 4ος οσο μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ και δεν θα το πάρεις για τον 4 μήνα και οχι ολο το τετράμηνο.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ το κοτ εκκαθαρίζεται οταν υπάρχει μέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 1,5 μήνα πήρα το ρεύμα στο όνομα μου, να φανστστσω με τις νέες χρεώσεις Όχι με αυτές που υπέγραψα σωστά;; επίσης δεν βρίσκω πουθενά να γράφει ότι είναι το online στο ebill 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, koystado είπε

Μετά από 1,5 μήνα πήρα το ρεύμα στο όνομα μου, να φανστστσω με τις νέες χρεώσεις Όχι με αυτές που υπέγραψα σωστά;; επίσης δεν βρίσκω πουθενά να γράφει ότι είναι το online στο ebill 

Εννοείς ότι έκανες αίτηση πριν 1.5 μήνα , ποτέ υπέγραψες;

Αν έχεις υπογράψει πριν τις 2/12 για myhomeonline ή enter , υπάρχει τρόπος να κάνεις παράπονο που σε έβαλαν στο Γ1 και να μπεις με τις παλιές τιμές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Moody_AL είπε

Καλησπέρα, είχα Γ1 και 2/12,  21:57 έκανα αίτηση για το Enter.

Στο νεο λογαριασμό όμως η αναλογία των κιλαβοτορων του Enter είναι με 0.18 και όχι 0.105 της "προσφοράς".

Επίσης, δεν επρεπε έστω για το τυπικο να σταλεί μια νέα σύμβαση or something??

Μιλώντας σήμερα με την εξυπηρέτηση μου είπαν οτι αααα το αίτημα ήταν στις 2/12 η ενεργοποίηση θέλει δύο μέρες για αυτό πέσατε στις τωρινές τιμές.

Εν τω μεταξύ μου δίνει στο κωλοσυστημα τους οτι ληγει 1/12/2022, αρα ενεργοποιήθηκε με ημερομηνία 2/12/2021.

Ρε φουστη μου για τόσο ηλίθιους μας περνάνε, έχουμε χρόνο για χασιμο με τηλ και email νομίζουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως υπήρχε η δυνατότητα για "μαγείρεμα". Ως γνωστόν, εάν ξεπεράσεις τις 2000kWh ανά 4μηνο (120 μέρες), χρεώνεσαι όλες τις kWh με ελαφρώς αυξημένη τιμή. Από το 2015 που ξεκίνησα να καταγράφω σε excel τις καταναλώσεις μου και να χρησιμοποιώ την δυνατότητα καταχώρησης από το site του ΔΕΔΔΗΕ, είχε τύχει να καίω πολύ στο πρώτο δίμηνο (όπου έδινα τις μετρήσεις εγώ) και λίγο στο επόμενο δίμηνο (καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ). Τόσο χαμηλή ήταν η κατανάλωση στο β' δίμηνο που - εάν δεν λάμβαναν υπόψη την καταχώρησή μου - συνολικά στο 4μηνο θα έπρεπε να με είχαν πάει με τη χαμηλή χρέωση. Αντίστροφα, όποτε ήμουνα στο όριο και "έκοβα" λίγες κιλοβατώρες, πήγαινα με τη χαμηλότερη χρέωση. Πάντως οι λογαριασμοί έγραφαν επάνω "εκκαθαριστικός", εφόσον δήλωνα μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ (στο ebill το δικό μου δεν βγάζει καν το "e-self metering" για κάποιο λόγο).

Κρατάω όμως μια επιφύλαξη για το τι θα συμβεί τώρα που πρόκειται για αλλαγή προγράμματος η οποία πέφτει πάνω σε περίοδο αυτο-καταχώρησης, γιατί αναφέρατε ορισμένοι που έχω σε μεγάλη εκτίμηση ότι θα το πάνε αναλογικά.

 

13 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Θα έπρεπε να περιλαμβάνει την έκπτωση των 2 λεπτών ή θα πάει στον εκκαθαριστικό ;

Από όσους λογαριασμούς έχω δει, φαίνεται ότι όλες οι επιδοτήσεις πάνε στον εκκαθαριστικό, και αυτή της ΔΕΗ και του ΤΕΜ.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μετάβαση στη ΔΕΗ μέσω econtract για το myhome online (αυτό ανέφερε η σύμβαση). Μεσολάβησαν όμως 11 μέρες μέχρι να μπορέσω να μπω στο ebill (λόγω μη επικαιροποιημένων στοιχείων) και έπρεπε να ενεργοποιήσω εκ νέου το myhome online + πάγια εντολή. Έτσι ενώ έκανα την σύμβαση στις 13/10, είμαι πελάτης ΔΕΗ από 21/10, αλλά μπήκα στο ebill και ενεργοποίησα το online στις 2/11.

Δεν έχει βγει ακόμη λογαριασμός. Για αυτές τις 11 μέρες λογικά ήμουν στο Γ1 χωρίς να το ξέρω. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω τη ρήτρα για αυτό το διάστημα; 

Υπάρχει περίπτωση να πιστώσουν υψηλότερη έκπτωση ΤΕΜ για 11 μέρες αναλογικά λόγω Γ1 ή θα δώσουν τα 0.03 για όλες τις μέρες επειδή είμαι σε σταθερό πρόγραμμα. Αν δοθεί διαφορετική έκπτωση για το διάστημα του Γ1 υποθέτω δεν αξίζει να κάνω κάτι για την ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum, 01/12 σε φυσικό κατάστημα υπέγραψα για αλλαγή παροχου στη ΔΕΗ και στο πρόγραμμα my home enter. Την ίδια ημέρα υποτίθεται ότι ο υπάλληλος καταχώρησε και την μέτρηση που του πήγα. Άνοιξε κανονικά το ebill και είχε ισχύ 2 χρόνια με το παλιό τιμολόγιο. Αφού πέρασαν κάνα δυο εβδομάδες, παρατήρησα στο ebill ότι άλλαξε η ισχύς του προγράμματος χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια. Τελικά από ότι κατάλαβα το κατάστημα της ΔΕΗ προχώρησε εκ νέου σε καταχώρηση της μέτρησης μου στις 08/12. Αποτέλεσμα ήταν να με πάνε στα νέα τιμολόγια.. Έχω κάνει ενέργεια μέσω του καταστήματος, όπου με παρέπεμψε η τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Έχω καμιά τύχη να δικαιωθώ;;; έχει κάποιος παρόμοια περίπτωση;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, B. E. M. είπε

Καλησπέρα στο forum, 01/12 σε φυσικό κατάστημα υπέγραψα για αλλαγή παροχου στη ΔΕΗ και στο πρόγραμμα my home enter. Την ίδια ημέρα υποτίθεται ότι ο υπάλληλος καταχώρησε και την μέτρηση που του πήγα. Άνοιξε κανονικά το ebill και είχε ισχύ 2 χρόνια με το παλιό τιμολόγιο. Αφού πέρασαν κάνα δυο εβδομάδες, παρατήρησα στο ebill ότι άλλαξε η ισχύς του προγράμματος χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια. Τελικά από ότι κατάλαβα το κατάστημα της ΔΕΗ προχώρησε εκ νέου σε καταχώρηση της μέτρησης μου στις 08/12. Αποτέλεσμα ήταν να με πάνε στα νέα τιμολόγια.. Έχω κάνει ενέργεια μέσω του καταστήματος, όπου με παρέπεμψε η τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Έχω καμιά τύχη να δικαιωθώ;;; έχει κάποιος παρόμοια περίπτωση;; 

Καλησπέρα.. Δεν σημαίνει ότι ο υπάλληλος που έδωσες την μέτρηση ότι την περασε.. Έρχεται ο Δεδδηε και καταγραφεί την μέτρηση και για την ενεργοποίηση στον νέο παροχο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Κατέβασα το excel που βρήκα σαν υπογραφή αλλά γιατί μου βγάζει μόνο τόσες ρυθμιζόμενες χρεώσεις? είναι παλιό?

ωραίος , έχω λαθάκι,  παραπάνω έπρεπε να βγει αλλά

Στις 7/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, korakios είπε

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες για όλους τους πάροχους ,έχει γίνει μια προσπάθεια εκτίμησης αλλά καλό είναι να μη θεωρείται ακριβείας .

 

27 λεπτά πριν, B. E. M. είπε

Τελικά από ότι κατάλαβα το κατάστημα της ΔΕΗ προχώρησε εκ νέου σε καταχώρηση της μέτρησης μου στις 08/12. Αποτέλεσμα ήταν να με πάνε στα νέα τιμολόγια..

δεν έχει σχέση η καταμέτρηση με το νέο τιμοκατάλογο

3 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

γιατί μου βγάζει μόνο τόσες ρυθμιζόμενες χρεώσεις?

για ξαναδοκίμασε :)

1 ώρα πριν, Moody_AL είπε

Μιλώντας σήμερα με την εξυπηρέτηση μου είπαν οτι αααα το αίτημα ήταν στις 2/12 η ενεργοποίηση θέλει δύο μέρες για αυτό πέσατε στις τωρινές τιμές.

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...