Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω να μου πείτε όσοι ξέρετε γιατί άκρη δνε βγάζω κάλεσα στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ για να φύγω από volton ρωτάω κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να γίνει με το online μου απάντησε φυσικά να το κάνουμε τώρα τηλεφωνικά λέω θα το κάνω εγώ από την σελίδα σας μου λέει ας τ κάνουμε τηλεφωνικά λέω οκ κάνουμε την αίτηση και μου στέλνει να υπογράψω σύμβαση για το enter PLUS. Μπήκα στην σελίδα της ΔΕΗ και έκανα μόνη μ την αίτηση onlineτελικά συνδιαζεται ή όχι θα μου κάνουν κανένα συμβόλαιο με ρητρα επειδή εχώ κοινωνικό τιμολόγιο?

Επεξ/σία από Antrianna125
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά υπάρχει ακόμα όπως βλέπω στη σελίδα της ΔΕΗ το πρόγραμμα ENTER?

Άλλαξε κάτι στις χρεώσεις του προγράμματος από την αρχή του μήνα;

Το enter+ μου βγάζει μόνο σαν ήδη πελάτης της ΔΕΗ ότι ειναι δυνατή η ενεργοποίηση ενώ το ENTER μπορώ να κάνω e-contract για αλλαγή παρόχου.

1200 Kw το μήνα ( αντλία θερμότητας ) σε WATT & VOLT μου ήρθε 450 ευρώ... και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προγραμμα Γ1 που προλαβα το enter 2 μερες πριν ερθει το νεο τιμολογιο εδωσα KW μεσω ebill και βγηκε εκκαθαριστικος. Ολα καλα με την τιμη KW αλλα η ρητρα που ειναι για τις KW του Γ1? Οκτωβριο στον προηγουμενο εκκαθαριστικο ειχε ρητρα και μαλιστα αρκετη πανω απο 70 ευρω μαζι με καποιες εκπτωσεις. 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση γιατί πραγματικά έφαγα τον κόσμο και δεν το βρίσκω πουθενά... Μου ήρθε ειδοποίηση για να καταχωρήσω τις ενδείξεις του μετρητή, ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ τη δυνατότητα self metering ... Πουθενά όμως.... Ούτε στη σελίδα του Ebill ούτε στο app.... Ούτε υπάρχει ούτε  μου έχει τικαριατει κάποιο κουτάκι σχετικό στο Ebill (μόνο κουτάκια για μηνιαίο και ηλεκτρονικό λογαριασμό... Τι σκατα... Που είναι και δε το βλεπω ????🤯 

Επίσης καταχωρούμε  kWh όσοι είμαστε σε αναμονή για τα γνωστά θέματα περί ενεργοποίησης με το οnline?  Είναι υποχρεωτικό δλδ ? Ή το αφήνουμε στα στατιστικά περασμένων ετών?

Αν είναι να τις καταχωρήσω να πάρω τηλ στη ΔΕΗ ή κάνει και το εργαλείο του ΔΕΔΔΗΕ ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Θα σού πρότεινα: «την Σύμβαση με την εταιρία / Καταχρηστικούς ή και παραπλανητικούς όρους στη Σύμβαση». Μπορείς να το τεκμηριώσεις ως εξής: «Είναι δυνατόν να αλλάζουν αιφνιδιαστικά θεμελιώδεις όροι τού προγράμματος (τιμές, χρονικός ορίζοντας) αφότου απεστάλησαν εμπρόθεσμα τα απαραίτητα έγγραφα προκειμένου να ενταχθώ στήν σύμβαση πού συμφώνησα»? Υπάρχει φαντάζομαι ηχογραφημένη κλήση τών όσων συμφώνησες.

Καλή επιτυχία

Ευχαριστώ. Υπάρχει κλήση ναι. Προς το παρόν αναμένω μερικές μέρες για απάντηση από την ίδια τη ΔΕΗ. Όταν υπάρχει εξέλιξη θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Τελικά παιδιά υπάρχει ακόμα όπως βλέπω στη σελίδα της ΔΕΗ το πρόγραμμα ENTER?

Άλλαξε κάτι στις χρεώσεις του προγράμματος από την αρχή του μήνα;

Το enter+ μου βγάζει μόνο σαν ήδη πελάτης της ΔΕΗ ότι ειναι δυνατή η ενεργοποίηση ενώ το ENTER μπορώ να κάνω e-contract για αλλαγή παρόχου.

1200 Kw το μήνα ( αντλία θερμότητας ) σε WATT & VOLT μου ήρθε 450 ευρώ... και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό

συμπάσχω. Και εγω αντλια θερμότητας εχω και κλαιω 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2021 στις 12:39 ΜΜ, noble είπε

Ο φίλος Geoponer και άλλοι δεν πάτησε εκ νεου το online όπως και εγώ έχουμε εδώ και καιρό υπό εξέταση το αίτημα και ξετσεκάρονται πχ. ο μηνιαίος λογαριασμός, σε άλλον φεύγει η πάγια εντολή οπότε τα ξαναενεργοποιούμε. Συν ότι χάνεται το ιστορικό αλλαγών στο ebill. Το τί θα γίνει εννοείται και εγώ θα ενημερώσω μόλις υπάρχει κάποια εξέλιξη. Yπέγραψα 18/11/21.

Καλησπέρα σε όλους. Υπογραφή 18/11/21 και αποστολή ηλεκτρονικά συμβόλαιο που έγραφε online χωρίς εκκρεμότητες, μέχρι σήμερα σε επεξεργασία και σήμερα το πρωί γράφει ενεργό μέχρι 1/12/2022. Θα περιμένω λογαριασμό να δω τι γίνεται απλά ενημερώνω την κοινότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Άλλαξε κάτι στις χρεώσεις του προγράμματος από την αρχή του μήνα;

κάτι ψιλά , απο 0,10 σε 0,18 😁

59 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

1200 Kw το μήνα ( αντλία θερμότητας ) σε WATT & VOLT μου ήρθε 450 ευρώ... και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό

δες την υπογραφή μου για αμφισβήτηση και συνέχεια εκεί μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 εν έτη 2021 με ελεύθερη την επιλογή θέρμανσης ακόμα και σε πολυκατοικίες(μέχρι και σόμπα μπορείτε να βάλετε) , βάζετε κάτι που καταναλώνει ενέργεια; Ρωτήστε σε κανένα φόρουμ να σας πουν. Σαν έναν γνωστό μου που περνάει φυσικό αέριο έξω από το σπίτι του, έχει ηλιακό και ο μηχανικός του είπε βάλε αντλία θερμότητας. Έβαλε και τώρα του σκουπιζω τα δάκρυα με αυτά που βλέπει στο ρευμα

25 λεπτά πριν, Telumetar είπε

συμπάσχω. Και εγω αντλια θερμότητας εχω και κλαιω 

 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noble είπε

Θα περιμένω λογαριασμό να δω τι γίνεται απλά ενημερώνω την κοινότητα.

όχι , μην περιμένεις , εκτός αν έκλεισες το παλιό enter+

παράπονο και κοινοποίηση

2 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

εν έτη 2021 με ελεύθερη την επιλογή θέρμανσης ακόμα και σε πολυκατοικίες(μέχρι και σόμπα μπορείτε να βάλετε) , βάζετε κάτι που καταναλώνει ενέργεια;

offtopic

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Aυτή ήταν κατανάλωση 4μηνου ; 

Τιμές για τις ρυθμιζόμενες έχουν όλοι οι πάροχοι, είναι κοινές 

δες πχ από ΔΕΗ 

https://www.dei.gr/Documents2/MYHOMEENTER/26112021/myHomeEnter_repriced_202112.pdf

 

Κατανάλωση 2μηνου Οκτώβρης-Δεκέμβρης, έναντι λογαριασμός σε πρόγραμμα Online (με ΚΟΤΑ), που για κάποιο λόγο δεν ήρθε το Νοέμβρη

...δε ξέρω πώς έκαψα 500kwh παραπάνω σε σχέση με ίδια περίοδο πέρυσι, φαίνεται υπερβολικό

Και πάλι, έκαψα 1970kwh κ στο σύνδεσμο που παρέθεσες, κ χωρίς το ΚΟΤΑ, λέει πως

  • για τις πρώτες 1600kwh στο πίνακα των ρυθμιζόμενων, η χρέωση είναι 0,0069
  • για τις επόμενες 400kwh (1601-2000kwh) η χρέωση είναι 0,05
  • για 2000KWh+ η χρέωση είναι 0,085

Στο δικό μου λογαριασμό, 1970kwh, δίμηνο κ ΚΟΤΑ, με νυχτερινό

  • Για τις πρώτες 800kwh (δηλαδή τις μισές) έχω χρέωση 0,0069...
  • Για τις επόμενες 200kwh (1000kwh συνολικά)  χρέωση 0,05
  • 517kwh μου χρεώνει με 0,085
  • Κ προσθέτει 453kwh νυχτερινού με χρέωση 0,0069

Μήπως οι τιμές του πίνακα είναι 4μήνου, τις οποίες μοιράζει στο δίμηνο λογαριασμό;

dei-rythmizomenes-Dec21.jpg.d07c7f6bb733445446da8d91cdc1b4d6.jpg

7 ώρες πριν, korakios είπε

να βάλεις νυχτερινό

 

Έχω νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...