Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tasos είπε

ανθρωπους που φαινεται πως η μονη τους εργασια ειναι να κανουν τους συμβουλατορες στα φορουμ,

(...)

ανθρωπους που δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανουν και βρισκουν χρονο να γραφουν σεντονια στα φορουμ...

...καλά κάνεις και απασχολείς το κεφάλι σου με κάτι άλλο και όχι με το τί θα κάνεις με την ΔΕΗ. Μην τα πάρει και εντελώς τζάμπα τα λεφτά του ο δικηγόρος, να κάνει και κάτι κι αυτός...

Για άλλη μια φορά, άντε και καλή τύχη μάγκα (για να δούμε, θα καταλάβεις έστω και τώρα, από "ευγενικό διώξιμο"...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Tasos είπε

Λοιπόν, ο απολογισμος ως τωρα απο το adslgr και εδω που το εθιξα, ηταν εκτος απο περιπτωσεις ομοιοπαθων, κάποια υψηλα νοηματα απο ανθρωπους που φαινεται πως η μονη τους εργασια ειναι να κανουν τους συμβουλατορες στα φορουμ, προσπαθεια ερμηνειας του ποσο δικιο εχουν οι τελευταιοι, ενας που μου την επεσε λεγοντας πως φτιαχνω ιστοριες απο το κεφαλι μου και μπολικη παραποιηση αυτων που γραφω με σκοπο να μειωσουν την οποια τεκμηριωση οτι η ΔΕΗ εστησε απατη σε βαρος καποιων. Να σε πληροφορησω οτι ο δικηγορος θα στοιχήσει και δεν περιμενα απο εσενα να μου βγαλεις κοστολογιο. Και η αγαπημενη σας ΔΕΗ πρεπει να πληρωσει γιατι η αλητεια της εχει σπασει τα κοντερ. Ηδη εχουν φορτωσει 2 υποτιθεμενες ρευματοκλοπες σε συγγενικο μου προσωπο και προσπαθει χρονια να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας. Εμενα με δουλευαν 25 μερες, μεχρι να βρουν την φορμα να αλλαξουν τα τιμολογια, για ολα τα κοροιδα που τσιμπησαν τον τελευταιο μηνα φυσικα. Το τονιζω αυτο για να μην δω ότι "στηνω καποια θεωρια συνομωσιας" κι απο σενα. Και συνεχιζω να διαβαζω αμπελοφιλοσοφιες, απο ανθρωπους που δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανουν και βρισκουν χρονο να γραφουν σεντονια στα φορουμ...

Κατ αρχήν, χαλάρωσε λίγο.

Στη συνέχεια, βάλε κάποιον δικό σου να διαβάσει αυτά που εσύ έχεις γράψει. Ο εκνευρισμός ( εγωισμός) σου δεν σε αφήνει να δεις καθαρά. 

Είμαστε αρκετοί που περιμένουμε από τη ΔΕΗ να τηρήσει τη σύμβαση που υπογράψαμε εγκαίρως και η νομοθεσία (και οι απαντήσεις της ΔΕΗ) φαίνεται να είναι με το μέρος μας. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.

Οι επιθέσεις σε άτομα που - για όσους παρακολουθούν - έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο δεν βοηθούν κανένα. Ούτε εσένα.

Φιλικά πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Philippe είπε

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δηλαδή.

...κι αφού κανείς δεν γνωρίζει με σιγουριά τί θα γίνει με την ρημάδα την τιμή της MWh (...θα πάει 500 τον Γενάρη; Θα πάει 1.000 τον Φλεβάρη; Ή θα πάει στα παλιά-καλά 50 τον Μάρτη; Ή τίποτα από τα παραπάνω;), συν το ότι το πετρέλαιο το αγοράζεις μια κι έξω στην τιμή που έχει την ώρα που το αγοράζεις (σε αντιδιαστολή με το ρεύμα, που ειδικά αν μιλάμε για "ρήτρες", πρώτα το,,,"καις", και η λυπητερή έρχεται πολύ κατόπιν εορτής, και στο μεταξύ πάροχοι κάνουν αυξήσεις και σε σταθερά, πάροχοι πετάνε κόσμο από τα σταθερά σε κυμαινόμενα, την μια το κράτος δίνει τάδε επιδότηση, την άλλη αλλάζει κριτΉρια και τιμές επιδότησης και γενικά είναι ένα μπάχαλο που πρέπει να το κυνηγάς για να μη σε κλέψουνε) και τουλάχιστον λες "τόσα λίτρα μπορώ να πάρω και μ' αυτά θα φροντίσω να την βγάλω" και τελειώνει εκεί. Άρα, όπως το βλέπω εγώ, "καλύτερα γκρεμός". Ή έστω, "όχι ρε(υ)μα"...Για εδώ και τώρα τουλάχιστον (και πιθανώς μέχρι να βγει ο χειμώνας). Και ξαναλέω, αυτό για τον μέσο άνθρωπο που καν δεν μπορεί τους υπολογισμούς που έκανες εσύ να κάνει (που και να μπορεί, πιθανότατα ΔΕΝ θα τους κάνει). Όποιος όμως μπορεί να τα βάλει κάτω και να δει με κατά μεγάλη προσέγγιση σιγουριάς ότι τον συμφέρει το ρεύμα για θέρμανση, ας το κάνει προφανώς, και δεν μιλάω γι' αυτόν. Όποιος όμως δεν μπορεί, καλύτερα απλά ας θεωρήσει ότι ο φετινός χειμώνας = τζιζ για το ρεύμα, και αν δεν χρησιμοποιήσει κάτι άλλο για θέρμανση, τουλάχιστον ας προσπαθήσει να ελαχιστοποιήσει γενικά την κατανάλωσή του σε ρεύμα...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tasos είπε

Λοιπόν, ο απολογισμος ως τωρα απο το adslgr και εδω που το εθιξα, ηταν εκτος απο περιπτωσεις ομοιοπαθων, κάποια υψηλα νοηματα απο ανθρωπους που φαινεται πως η μονη τους εργασια ειναι να κανουν τους συμβουλατορες στα φορουμ, προσπαθεια ερμηνειας του ποσο δικιο εχουν οι τελευταιοι, ενας που μου την επεσε λεγοντας πως φτιαχνω ιστοριες απο το κεφαλι μου και μπολικη παραποιηση αυτων που γραφω με σκοπο να μειωσουν την οποια τεκμηριωση οτι η ΔΕΗ εστησε απατη σε βαρος καποιων. Να σε πληροφορησω οτι ο δικηγορος θα στοιχήσει και δεν περιμενα απο εσενα να μου βγαλεις κοστολογιο. Και η αγαπημενη σας ΔΕΗ πρεπει να πληρωσει γιατι η αλητεια της εχει σπασει τα κοντερ. Ηδη εχουν φορτωσει 2 υποτιθεμενες ρευματοκλοπες σε συγγενικο μου προσωπο και προσπαθει χρονια να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας. Εμενα με δουλευαν 25 μερες, μεχρι να βρουν την φορμα να αλλαξουν τα τιμολογια, για ολα τα κοροιδα που τσιμπησαν τον τελευταιο μηνα φυσικα. Το τονιζω αυτο για να μην δω ότι "στηνω καποια θεωρια συνομωσιας" κι απο σενα. Και συνεχιζω να διαβαζω αμπελοφιλοσοφιες, απο ανθρωπους που δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανουν και βρισκουν χρονο να γραφουν σεντονια στα φορουμ...

Μην ασχολείσαι ρε με τους μλκς. Το ένα κοπρόσκυλο όλη μέρα φτιάχνει κάτι excel, ο άλλος προσπαθεί να σπάσει το ρεκόρ της μεγαλύτερης και πιο ακατανόητης πρότασης στο ιντερνέτ, ο παράλλος το παίζει ειδήμων και ιστορία, αλλά κινδυνεύει να πέσει στο Γ1 επειδή τη βρίσκει να πληρώνει νωρίτερα μόνος του σε πρόγραμμα με πάγια εντολή σε κάρτα, ά σταδιάλα επιτέλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 9:23 ΠΜ, telis είπε

Λοιπόν με τα πολλά και μετά από την αρχική αίτηση στις 13/11 και υπογραφή συμβολαίων στις 24/11, σήμερα πήρα κωδικούς και βλέπω να γράφει ότι "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση" αν και το πεδίο που λέει home online είναι προεπιλεγμένο.

Στα συμβόλαιο έγραφε Home online βέβαια. Από ότι κατάλαβα θα περιμένω μερικές ημέρες ακόμα, σωστά;

Φυσικά έχουν τον νέο τιμοκατάλογο. Από όσο είδα έχουν πολλοί το ίδιο θέμα. Έχουν καταγραφεί τα τηλεφωνήματα που μου έλεγαν στο ενδιάμεσο ότι έχω κατοχυρώσει την παλιά τιμή. Τι κάνω από εδώ και πέρα για να πάρω τον παλιό τιμοκατάλογο;

Το προϊόν είναι ενεργό έως 12/12/2022
Οπότε δεν είμαι στο παλαιό τιμολόγιο. Πως ξεκινάω το κυνήγι για να με βάλουν στο παλιό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 1comment είπε

Βασικά ήταν απαράδεκτο που άλλαξαν τις τιμές ενώ η προσφορά έτρεχε ως 31-12. Τι θα άλλαζε να περίμεναν μερικές μέρες; Τώρα έχει δημιουργηθεί μπάχαλο παραπόνων και καταγγελιών στη ραε που χλωμό το κόβω να ικανοποιηθούν όλοι και να πάρουν τις παλιές τιμές. Ας πούμε ότι η δεη ζημιωνόταν τόσο καιρό δίνοντας φθηνό σταθερό, δεν μπορούσαν να κάνουν 28 μέρες υπομονή; Εξάλλου πολύ μεγαλύτερη θα ήταν η χασούρα τόσων ετών με τους πελάτες που έχασαν...

Η ΔΕΗ δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα ουτε υπαρχει για την χασουρα. Και το γεγονος οτι αφησε τις τιμες χαμηλες μεχρι 3.12 στην ουσια πολιτικη ηταν. Απλα ειχε ενα capacity για χαμηλα τιμολογια (και γιαυτο το εκανε μονο σε οικιακους και οχι σε εταιριες γιατι με τις εταιριες δεν κανεις κοινωνικη πολιτικη) λογω υδροηλεκτρικων και εν μερη λιγνητικων οποτε το hedging τους ελεγε ποσοι πελατες μπορουν να απορροφηθουν για να μην εχει ζημια η εταιρια (το παλιο συστημα με τα σταυροειδη τιμολογια). Αφου καλυφθηκε το capacity αυτο , γυρισαν τις τιμες. Τωρα αν αυτο ειναι δικαιο ή θα μπορουσαν να κανουν μια αλλη proportial προσεγγιση ειναι αλλη ιστορια...

Σε σχεση με τις τιμες παντως για το μελλον απλα θεωρητικα να αναφερω δυο προσεγισεις που να εχετε κατα νου.

α) οι τιμες Φ.Α. και το trend για το μελλον που ειναι δυσοιωνο οπως αναφερθηκε και χτες στα news

β) πως αλλαζουν οι παροχοι τα σταθερα προγραμματα που τρεχουν τωρα.. πχ. η protergia στις 17/12/2021 θα αναθεωρησει το σταθερο τιμολογιο. Αναλογα με το ποσο θα το αυξησει ατιλαμβανεται καποιος και την αυξηση που θα εχει το ρευμα τους επομενους μηνες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Μην ασχολείσαι ρε με τους μλκς. Το ένα κοπρόσκυλο όλη μέρα φτιάχνει κάτι excel, ο άλλος προσπαθεί να σπάσει το ρεκόρ της μεγαλύτερης και πιο ακατανόητης πρότασης στο ιντερνέτ, ο παράλλος το παίζει ειδήμων και ιστορία, αλλά κινδυνεύει να πέσει στο Γ1 επειδή τη βρίσκει να πληρώνει νωρίτερα μόνος του σε πρόγραμμα με πάγια εντολή σε κάρτα, ά σταδιάλα επιτέλους!!!

κανένας δεν είπε οτι τα παιδια που αναφέρεσαι είναι ειδήμονες και τέλειοι. Τουλάχιστον όμως δεν χαρακτηρίζουν τους άλλους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

κανένας δεν είπε οτι τα παιδια που αναφέρεσαι είναι ειδήμονες και τέλειοι. Τουλάχιστον όμως δεν χαρακτηρίζουν τους άλλους. 

 

Ειρωνικα το εγραψε ο φιλος..  Απαντηση στο πανω μελος που δεν αντιλαμβανεται οτι υπαρχουν ατομα με πανω απο 1000 posts χωρις κανενα αμεσο οφελος παρα μονο την συνεισφορα σε ενα forum

Επεξ/σία από fragos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όποτε κι αν άλλαζε τιμές η ΔΕΗ, το ίδιο θα γινόταν

Κλασσικά ως Έλληνες είμαστε της τελευταίας στιγμής, ε είτε άλλαζε τιμολόγια 3/12, είτε 31/12, είτε Πάσχα του 22, είτε τον Δεκαπενταύγουστο, πάντα θα βρισκόταν κόσμος που θα έκανε αίτηση τελευταία μέρα και θα γκρίνιαζε γιατί δεν ικανοποιήθηκε το αίτημά του 

Το να λένε κάποιοι βέβαια ότι η ΔΕΗ είχε σχέδιο και έστησε απάτη εναντίον κάποιων, είναι εντελώς άτοπο (για να μη πω κάτι άλλο), τη στιγμή που έχουμε εδώ ήδη άπειρα παραδείγματα ανθρώπων που άλλαξαν προμηθευτή / ενεργοποίησαν προγράμματα σε 2-3 μέρες

Κατά τη γνώμη μου κακώς έπραξε η ΔΕΗ που δεν ανακοίνωσε αυξήσεις εν μία νυκτί, για να τελειώνει το πανηγύρι  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι (δυστυχώς στη Watt n Volt) και θέλω να πάω ΔΕΗ, έχω στείλει στη Watt n Volt το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (για τους δύο τελευταίους που μου ήρθαν 600€ σύνολο) από 1/12 και δε μου έχουν απαντήσει.

1η ερώτηση. Για να πάω στη ΔΕΗ πρέπει να έχω εξοφλήσει πλήρως τον προηγούμενο πάροχο;

2η ερώτηση. Με ενημέρωσαν από την εταιρεία οτι αν δεν πληρώσω μέχρι αύριο (που λήγει η προθεσμία) υπάρχει πιθανότητα να μου κόψουν το ρεύμα. Να πληρώσω μόνο τον έναν λογαριασμό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fragos είπε

Ειρωνικα το εγραψε ο φιλος..  Απαντηση στο πανω μελος που δεν αντιλαμβανεται οτι υπαρχουν ατομα με πανω απο 1000 posts χωρις κανενα αμεσο οφελος παρα μονο την συνεισφορα σε ενα forum

Καποιο οφελος θα υπάρχει ντε... ακομα και αυτο της ψυχοθεραπειας. Που το βαζεις αυτο; Λιγο ειναι;

 

11 ώρες πριν, thespartian είπε

Κατ αρχήν, χαλάρωσε λίγο.

Στη συνέχεια, βάλε κάποιον δικό σου να διαβάσει αυτά που εσύ έχεις γράψει. Ο εκνευρισμός ( εγωισμός) σου δεν σε αφήνει να δεις καθαρά. 

Είμαστε αρκετοί που περιμένουμε από τη ΔΕΗ να τηρήσει τη σύμβαση που υπογράψαμε εγκαίρως και η νομοθεσία (και οι απαντήσεις της ΔΕΗ) φαίνεται να είναι με το μέρος μας. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.

Οι επιθέσεις σε άτομα που - για όσους παρακολουθούν - έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο δεν βοηθούν κανένα. Ούτε εσένα.

Φιλικά πάντα.

Σαν να εχεις δικιο. Το προβλημα ειναι πως αντι να κανω αυτο που πρεπει να κανω, καθομαι και χανω την ωρα μου στα forum.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο καθυστερημένος (δίμηνος για κάποιο λόγο) νέος λογαριασμός....~180€ αξία ρεύματος, ~140€ ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Έκαψα περισσότερες κιλοβατώρες από πέρυσι (1500>1900, πώς το κατάφερα) αλλά η αναλογία ρεύματος/ΡΧ φαίνεται περίεργη...η χρέωση ΥΚΩ τριπλάσια σε σχέση με το περσινό λογαριασμό...

dei-rythmizomenes-Dec21.jpg.d07c7f6bb733445446da8d91cdc1b4d6.jpg

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, korakios είπε

κλείσε και adblockers και οτιδήποτε πρόσθετο

αν δε στο εχουν ενεργοποιήσει (δεν το έχουν κάνει σε κανέναν) μη πατάς κανένα κουμπί

σου στείλανε κωδικούς για ebill ?

το econtract έγραφε online ?

το συμβόλαιο έγραφε online ?

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σήμερα φάνηκε ημερομηνία για ένα χρόνο συμβολαίου. Ναι, έχω μπει στο ebill και δεν πάτησα τίποτα εγώ. Μου το ενεργοποίησαν αυτοί απ' ό,τι φαίνεται. Το συμβόλαιο και το econtract γράφει online. Όλα τα δικαιολογητικά τα είχα στείλει πριν από τις 2/12. Λογικά πάω για myrae. Δυστυχώς το συμβόλαιο δε γράφει διάρκεια, ούτε τιμές προφανώς. Ποια κατηγορία παραπόνου να επιλέξω στη myrae;

Επεξ/σία από PC Booster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, definitio είπε

Έκαψα περισσότερες κιλοβατώρες από πέρυσι (1500>1900, πώς το κατάφερα) αλλά η αναλογία ρεύματος/ΡΧ φαίνεται περίεργη...η χρέωση ΥΚΩ τριπλάσια σε σχέση με το περσινό λογαριασμό..

Είναι κλιμακωτές, δες ότι για τις πρώτες 800 kwh πληρώνεις 0.0069€, και για τις υπερβάλλουσες πληρώνεις 725% πάνω (0.05€) και για τις επόμενες 1230% πάνω (0.085€)

αυτό όμως δεν είναι καινούριο

image.png.6d7cfa293b6b578da725c5112550cb45.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...