Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, phanispal said:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

12/11 εκδόθηκε ο τελευταίος λογαριασμός (ΔΕΗ) σε Γ1Ν ΚΟΤ Β, ο οποίος λήγει 23/12.

15/11 έκανα την αίτηση για το myHomeOnline (γράφει «Το προϊόν είναι ενεργό έως 15/11/2023»).

Φυσικά έχω ενεργοποιήσει παγια εντολή.

Το θέμα είναι, στις 23/12 θα τραβήξει αυτόματα το κόστος του λογαριασμού που εκδόθηκε στις 12/11, ή να τον πληρώσω χειροκίνητα, αλλά έτσι μπορεί να ρισκάρω να με πετάξουν απ' το Online;

Δεν σε πετάνε από το online με την πρώτη πληρωμή με κάρτα εκτός πάγιας εντολής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Πού μπορώ να δω τη διάρκεια του συμβολαίου μου στο ebill; Επίσης αν είναι 24μηνη να προχωρήσω σε ενεργοποίηση άφοβα (είχα στείλει χαρτιά για online στις 29/11);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, chris2000 είπε

Το δοκίμασα πάλι τώρα και

κλείσε και adblockers και οτιδήποτε πρόσθετο

2 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Καλησπέρα. Πού μπορώ να δω τη διάρκεια του συμβολαίου μου στο ebill; Επίσης αν είναι 24μηνη να προχωρήσω σε ενεργοποίηση άφοβα (είχα στείλει χαρτιά για online στις 29/11);

αν δε στο εχουν ενεργοποιήσει (δεν το έχουν κάνει σε κανέναν) μη πατάς κανένα κουμπί

σου στείλανε κωδικούς για ebill ?

το econtract έγραφε online ?

το συμβόλαιο έγραφε online ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, original911 είπε

Ποιά απο τις 2 είναι η πιο συμφέρουσα;

Μεταξύ online και enter οι διαφορές είναι ασήμαντες. Εάν κάνεις και στο enter πάγια εντολή και είσαι συνεπής (όπως προϋποθέτει και το online), συμφέρει το enter για μεσαίες και μεγάλες καταναλώσεις (> 600-700KWh/ μήνα). Ειδικά αν έχεις παλιό σπίτι και ενδέχεται να κάνεις χρήση των 5 επισκέψεων που προσφέρει το ασφαλιστήριο, συμφέρει το enter plus. Η διαφορά του με το σκέτο enter επιπλέον του ασφαλιστηρίου, είναι ότι έχει 1,12€ μεγαλύτερο μηνιαίο πάγιο για αυτό το 12μηνο και δωρεάν το green pass.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kr3.zw είπε

Εξ αρχής δεν υπήρχε θέμα, αφού μου είπαν να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι μένω/νοικιάζω και εγώ το σπίτι, αλλά τώρα μου λένε ότι τελικά υπάρχει πρόβλημα. 

σου το είπαν (κακώς) για δική σου ευκολία ωστε να μη βγάζεις απο το taxis κτλ

τώρα που φαίνεται οτι είναι στης κοπέλας σου υπάρχει πρόβλημα

αλλά

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 16
Επεξεργασία Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας

1.Ο Προμηθευτής, χωρίς υπαίτια καθυστέρηση και το αργότερο εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την παραλαβή πλήρους Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας, είτε αποστέλλει Προσφορά Προμήθειας, είτε ενημερώνει τον Πελάτη σχετικά με την απόρριψη της Αίτησής του. Σε περίπτωση που η Αίτηση δεν είναι πλήρης, ο Προμηθευτής ενημερώνει άμεσα τον Πελάτη και του παρέχει προθεσμία συμπλήρωσης της Αίτησης που δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ημερών.
2.Η απόρριψη της Αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011, και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της Αίτησής του ή ένταξή του σε διαφορετική κατηγορία.

υπόψιν , αν η υπεύθυνη δήλωση γράφει οτι νοικιάζεις το σπίτι εσύ , τότε έχεις κάνει παρανομία , δε θα σε συμβούλευα να το συνεχίσεις

αν απλά θέλανε (περίεργο μου ακούγεται) οτι μένεις εκεί , οκ

παράπονο και κοινοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Για το ποια επιλογή συμφέρει περισσότερο μπορείς να δεις το Excel που έχει ζητηθεί.

Απλά μια συμβουλή, επειδή μιλάμε για επανασύνδεση θα πρότεινα αν μπορείς να το αποφύγεις το econtract

Ναι αυτό θα κάνω μιας κ θέλω  1/1 να είμαστε μέσα κανονικά. 

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

Μεταξύ online και enter οι διαφορές είναι ασήμαντες. Εάν κάνεις και στο enter πάγια εντολή και είσαι συνεπής (όπως προϋποθέτει και το online), συμφέρει το enter για μεσαίες και μεγάλες καταναλώσεις (> 600-700KWh/ μήνα). Ειδικά αν έχεις παλιό σπίτι και ενδέχεται να κάνεις χρήση των 5 επισκέψεων που προσφέρει το ασφαλιστήριο, συμφέρει το enter plus. Η διαφορά του με το σκέτο enter επιπλέον του ασφαλιστηρίου, είναι ότι έχει 1,12€ μεγαλύτερο μηνιαίο πάγιο για αυτό το 12μηνο και δωρεάν το green pass.

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! 

Το σπίτι είναι του 97  κ είναι ενεργειακή κλάση Β. Απλά λόγω ότι έχουμε μωρό πια έχει ανέβει η κατανάλωση. Στο τωρινό σπίτι 50τμ κ στους 2 εκκαθαριστικους που βγήκαν, ενώ έχουμε τον μπέμπη, ξεπεράσαμε τις 1400 του ΚΟΤ που έχουμε σε αυτό το σπίτι. 

Τι εννοείς αν κάνω χρήση των 5 επισκέψεων; (τώρα καταλαβαίνω πως νιώθει η μάνα μου όταν τις εξηγώ πως να κάνει κάτι στο smartphone 😂

Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι παιδιά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

κλείσε και adblockers και οτιδήποτε πρόσθετο

 

Έχω δοκιμάσει chrome, firefox, opera και σε ignognito mode.

Δημιούργησα και νεο λογαριασμό στο my.rae.gr αλλά τα ίδια.

Κάνω κάτι λάθος?

1. Κάνω εγγαφή https://my.rae.gr/

2. Πάω στα αιτήματα μου

3. Πατάω "Προσθήκη νέας αίτησης" και μετά πατάω "Νέο αίτημα"

4. Επιλέγω "Ηλεκτρική Ενέργεια (ΔΕΔΔΗΕ)"  και "Διαχειριστής ...." (ΔΕΗ)

5. Συμπληρώνω τα προσωπικά στοιχεία και στα σχόλια βάζω αυτό που θέλω.

6. (Εχω δοκιμάσει και με συννημένο και χωρίς)

7. Και πατάω υπολοβολή.

 

Και μια 2η ερώτηση (άσχετη με το πρόβλημα μου)

Ενας φίλος μου έκανε νέα αίτηση στην Protergia για ρευμα και στους 2 πρώτους μήνες (εκαθαριστικούς - δίνει μέτρηση) δεν του έχει την ρήτρα ενω του έχει την έκπτωση τους κράτους. Ισχύει αυτό ή θα του έρθουν μαζεμένα όλα μαζι.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chris2000 είπε

Έχω δοκιμάσει chrome, firefox, opera και σε ignognito mode.

iexplorer ?!!!!!

1 λεπτό πριν, chris2000 είπε

Ισχύει αυτό ή θα του έρθουν μαζεμένα όλα μαζι.

μαζεμένα σε εκκαθαριστικό , απλά για να μη φρικάρει και φύγει εξαρχής

παλιά δίνανε 6 μήνες δώρο τη ρήτρα αλλά πλέον το καταργήσανε προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λόγω επιστροφής εγγύησης έχω πιστωτικό υπόλοιπο και συνεπώς δε μου τραβήξει χρήματα με πάγια εντολή για 3 λογαριασμούς, χάνω το ονλαιν; Με μπέρδεψε το στικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε και το αίτημα για το νέο online και είμαστε σε αναμονή πλέον έγκρισης.

Ερώτηση: εμφανίζεται στον ebill ξανά το ίδιο ακίνητο (από παλιά πριν την πρώτη μετακίνηση σε άλλο πάροχο).

Πως μπορούμε να σταματήσουμε να εμφανίζεται?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doll είπε

Ερώτηση: εμφανίζεται στον ebill ξανά το ίδιο ακίνητο (από παλιά πριν την πρώτη μετακίνηση σε άλλο πάροχο).

Πως μπορούμε να σταματήσουμε να εμφανίζεται?
 

Λογικα δεν γινεται εκτος αν πας σε μια επισκεψη απο τα γραφεια η να μιλησεις με το ebill.

Αν βρεις ακρη ενημερωσε με γιατι προσωπικα δεν αφηνω να μου βαλουν χερι στο ebill και να γινει καμια στραβη.Θα παω και φυλακη οχι τιποτε αλλο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

Εγινε και το αίτημα για το νέο online και είμαστε σε αναμονή πλέον έγκρισης.

καλή χρονιά με υγεία

1 λεπτό πριν, doll είπε

Πως μπορούμε να σταματήσουμε να εμφανίζεται?

με διόρθωση στοιχείων μετά απο επικοινωνία με ΔΕΗ είτε ηλεκτρονικά

καλό Πάσχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...ποιός σου είπε "μην τα βάζεις με την ΔΕΗ, θα χάσεις"...;

ΑΛΛΟ σου είπε ΚΑΙ ο Korakios, άλλο σου είπα (σου ξεκαθάρισα αυτό που σου είπε ο Korakios) και εγώ.

Aλλά απορώ γιατί ρωτάς, από την στιγμή που όπως κατάλαβα, για εσένα ο μόνος δρόμος είναι μέσω δικηγόρου που δεν θα σου πάρει και πολλά...; Και σου είπα και καλή επιτυχία, αφού "συμβουλές" είπες δεν θέλεις...

Σε κάθε περίπτωση, ειδικός, εγώ τουλάχιστον, δεν είμαι.

Λοιπόν, ο απολογισμος ως τωρα απο το adslgr και εδω που το εθιξα, ηταν εκτος απο περιπτωσεις ομοιοπαθων, κάποια υψηλα νοηματα απο ανθρωπους που φαινεται πως η μονη τους εργασια ειναι να κανουν τους συμβουλατορες στα φορουμ, προσπαθεια ερμηνειας του ποσο δικιο εχουν οι τελευταιοι, ενας που μου την επεσε λεγοντας πως φτιαχνω ιστοριες απο το κεφαλι μου και μπολικη παραποιηση αυτων που γραφω με σκοπο να μειωσουν την οποια τεκμηριωση οτι η ΔΕΗ εστησε απατη σε βαρος καποιων. Να σε πληροφορησω οτι ο δικηγορος θα στοιχήσει και δεν περιμενα απο εσενα να μου βγαλεις κοστολογιο. Και η αγαπημενη σας ΔΕΗ πρεπει να πληρωσει γιατι η αλητεια της εχει σπασει τα κοντερ. Ηδη εχουν φορτωσει 2 υποτιθεμενες ρευματοκλοπες σε συγγενικο μου προσωπο και προσπαθει χρονια να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας. Εμενα με δουλευαν 25 μερες, μεχρι να βρουν την φορμα να αλλαξουν τα τιμολογια, για ολα τα κοροιδα που τσιμπησαν τον τελευταιο μηνα φυσικα. Το τονιζω αυτο για να μην δω ότι "στηνω καποια θεωρια συνομωσιας" κι απο σενα. Και συνεχιζω να διαβαζω αμπελοφιλοσοφιες, απο ανθρωπους που δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανουν και βρισκουν χρονο να γραφουν σεντονια στα φορουμ...

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NG98 είπε

Εγώ να ρωτησω κατι;

Ενω εχω υπογραψει σε καταστημα ΔΕΗ το enter στις 1/12/21 και οταν ενεργοποιηθηκε το ebill ελεγε «Το προγραμμα ειναι ενεργο μεχρι 30/11/23», σημερα που μπηκα στο ebill εγραφε «Το προγραμμα ειναι ενεργο μεχρι 6/12/23».

Υποθετω οτι 6/12 αλλαξε ο παροχος και απο ΗΡΩΝ εγινε ΔΕΗ αλλα 6/12 ισχυαν και τα νεα τιμολογια.

Απο την αλλη βεβαια λεει «6/12/23»,δηλαδη 24 μηνες διαρκεια.

Πως μας μπερδευει ετσι η ΔΕΗ…

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ. Τους έχω πάρει πόσα τηλέφωνα έχω στείλει και email. Λένε ότι είμαι με τις παλιές τιμές. Αν δεν δω τον πρώτο λογαριασμό δεν πιστεύω τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, original911 είπε

Τι εννοείς αν κάνω χρήση των 5 επισκέψεων;

Τα όρια του ΚΟΤ είναι για 4μηνο, οπότε εάν ξεπερνάτε τις 1400KWh (που είναι για μονοπρόσωπο νοικοκυριό) οριακά, θα σας βγει ελάχιστα πιο φθηνό το Online και δίνει και 30€ μια και έξω έκπτωση. Εάν είχατε παλιό σπίτι που θα μπορούσε να σας βγάλει ξαφνικό πρόβλημα στα υδραυλικά ή τα ηλεκτρικά, τρέχει ένα πρόγραμμα που λέγεται Enter "+" και προσφέρει "δωρεάν" 5 επισκέψεις μαστόρων (αλλά μόνο για έκτακτη ανάγκη, μέχρι 100€ και με αρκετούς περιορισμούς). Οι διαφορές στο κόστος είναι αμελητέες, μάλιστα βγαίνει πιο φθηνό το Enter+ για μεγάλες καταναλώσεις. Δες τα και στο site της ΔΕΗ αναλυτικά, αλλά εσύ μάλλον καλύτερα να γραφτείς στο Online.

 

2 ώρες πριν, washcloud είπε

 Μια πρακτική/"πιο πραγματική" σύγκριση μπορεί να γίνει αν υπολογίσει κανείς πόσα λεφτά θα δώσει φέτος συνολικά για πετρέλαιο, συγκρίνοντάς το με πόσα θα δώσει μέχρι τέλος χειμώνα για θερμαντικά σώματα.

Εγώ έχω ένα Gree Lomo R32 24άρι και το δουλεύω στο τέρμα (κακώς, γιατί το έχω σε έναν μεγάλο χώρο που ήθελε δύο μικρότερα σπλιτάκια κανονικά). Στα specs του δίνει μέγιστη κατανάλωση 3,1KW και μέγιστη απόδοση 8,5KW. Άρα βγαίνει COP 2,75 σταθερό στην περίπτωση που λειτουργεί ασταμάτητα να υποθέσω;

Στο νέο MyHome Enter+ που γράφτηκα, οι τελικές χρεώσεις που θα έχω όπως τα υπολογίζω θα είναι 0,32€/kWh με ημερήσιο και 0,18€/kWh με νυχτερινό (με τις εκπτώσεις πάγιας εντολής και συνέπειας που δίνει το εν λόγω πρόγραμμα). Το χειμερινό νυχτερινό ωράριο ξεκινάει στις 2 το πρωί. Έστω ότι το δουλεύω για θέρμανση 10pm - 4am, οπότε με μία τέτοια αναλογία 1/3 προς 2/3, η χρέωση είναι 0,28€/kWh κατά μέσο όρο. Με κατανάλωση του συγκεκριμένου κλιματιστικού στο max θα έχω 3,1x0,28--> 0,87€ ανά ώρα χρήσης. Εάν πάω νωρίς για ύπνο και δεν προλάβω να το δουλέψω με νυχτερινό, ανεβαίνω στο 1,00€. Το θέμα είναι ότι η ποιότητα της θέρμανσης των κλιματιστικών είναι μάπα, οπότε ανάβω και έναν θερμοπομπό 2000W για ενίσχυση => €€€.

Από την άλλη, έχω στην πολυκατοικία έναν λέβητα πετρελαίου 100000Kcal/h, που όχι μόνο είναι εκ κατασκευής υπερδιαστασιολογημένος (όπως οι περισσότεροι), αλλά ενώ υποτίθεται ότι σχεδιάστηκε να καλύπτει ταυτόχρονα 5 διαμερίσματα, οι άλλοι 4 δεν μπορούν να συμμετέχουν ούτε στο πάγιο. Έτσι θα ανάβω τον λέβητα μόνο εγώ που έχω 100τμ, άρα φαντάζομαι ότι θα λειτουργεί εντελώς εκτός ιδανικού εύρους και θα καίει τα κέρατά του. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δηλαδή.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...