Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ήταν απαράδεκτο που άλλαξαν τις τιμές ενώ η προσφορά έτρεχε ως 31-12. Τι θα άλλαζε να περίμεναν μερικές μέρες; Τώρα έχει δημιουργηθεί μπάχαλο παραπόνων και καταγγελιών στη ραε που χλωμό το κόβω να ικανοποιηθούν όλοι και να πάρουν τις παλιές τιμές. Ας πούμε ότι η δεη ζημιωνόταν τόσο καιρό δίνοντας φθηνό σταθερό, δεν μπορούσαν να κάνουν 28 μέρες υπομονή; Εξάλλου πολύ μεγαλύτερη θα ήταν η χασούρα τόσων ετών με τους πελάτες που έχασαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

χλωμό το κόβω να ικανοποιηθούν όλοι και να πάρουν τις παλιές τιμές.

εγώ είμαι σίγουρος , έστω και μετά απο καταγγελία στις αρχές

το δύσκολο παραμένει για όσους κανανε αίτηση online/enter και το econtract ήτανε κενό ή έγραφε Γ1 , όπως και το συμβόλαιο που υπογράψανε , εκεί άντε να βγει άκρη

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

δεν μπορούσαν να κάνουν 28 μέρες υπομονή;

πάλι οι περισσότεροι τελευταία στιγμή θα κάνανε αιτήσεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μπει στο Home Enter από 26/11 (μου βγάζει κανονικά ότι το έχω για 2 έτη έως 29/11/23) και με πήραν σήμερα τηλέφωνο να μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χαρτιά μου και ότι αν δεν λυθεί σε 1 ημέρα θα μου κόψουν το συμβόλαιο.  

Το συμβόλαιο του σπιτιού δεν είναι στο όνομα μου, παρόλαυτα είχα επικοινωνήσει με το 8009001000 και μου είπαν ότι χρειάζομαι απλά μια υπεύθυνη δήλωση, την οποία και παρέδωσα. Τώρα, 17 μέρες μετά, μου λένε ότι αυτό που μου είπε η ίδια η εταιρεία δεν ισχύει. Τώρα κάνανε έλεγχο στα έγγραφα μου και δεν γίνεται να μην εμφανίζομαι στο συμβόλαιο.

Παρόλαυτα, έχει έρθει η ΔΕΔΔΗΕ, έχει αλλάξει το τελευταίο νούμερο στην παροχή, έχει δεχθεί ο λογαριασμός να μου έρχεται μηνιαίος, καθώς και παγίδα εντολή.  

1. Μπορούν έτσι απλά να μου κόψουν το συμβόλαιο;

2. Υπάρχη λύση χωρίς να μπω εγώ στο συμβόλαιο του σπιτιού;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kr3.zw είπε

Καλησπέρα. Έχω μπει στο Home Enter από 26/11 (μου βγάζει κανονικά ότι το έχω για 2 έτη έως 29/11/23) και με πήραν σήμερα τηλέφωνο να μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χαρτιά μου και ότι αν δεν λυθεί σε 1 ημέρα θα μου κόψουν το συμβόλαιο.  

Το συμβόλαιο του σπιτιού δεν είναι στο όνομα μου, παρόλαυτα είχα επικοινωνήσει με το 8009001000 και μου είπαν ότι χρειάζομαι απλά μια υπεύθυνη δήλωση, την οποία και παρέδωσα. Τώρα, 17 μέρες μετά, μου λένε ότι αυτό που μου είπε η ίδια η εταιρεία δεν ισχύει. Τώρα κάνανε έλεγχο στα έγγραφα μου και δεν γίνεται να μην εμφανίζομαι στο συμβόλαιο.

Παρόλαυτα, έχει έρθει η ΔΕΔΔΗΕ, έχει αλλάξει το τελευταίο νούμερο στην παροχή, έχει δεχθεί ο λογαριασμός να μου έρχεται μηνιαίος, καθώς και παγίδα εντολή.  

1. Μπορούν έτσι απλά να μου κόψουν το συμβόλαιο;

2. Υπάρχη λύση χωρίς να μπω εγώ στο συμβόλαιο του σπιτιού;

Ευχαριστώ

Πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως. Στη χειρότερη αν δεν υπάρχει λύση, κάνε ένα πρόχειρο συμβόλαιο ενοικίασης του σπιτιού. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει και ο λογιστής και αν γίνεται να βάλεις ένα εξευτελιστικό ποσό για μίσθωμα, και να γίνει και μια άμεση αποδοχή μέσω taxis για να τελειώνει το θέμα άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yazidis είπε

Πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως. Στη χειρότερη αν δεν υπάρχει λύση, κάνε ένα πρόχειρο συμβόλαιο ενοικίασης του σπιτιού. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει και ο λογιστής και αν γίνεται να βάλεις ένα εξευτελιστικό ποσό για μίσθωμα, και να γίνει και μια άμεση αποδοχή μέσω taxis για να τελειώνει το θέμα άμεσα.

Το σπίτι το νοικιάζω μαζί με την κοπέλα μου, απλά δεν φαίνομαι εγώ στο μισθοτήριο, και πήγα και έβαλα το ρεύμα σε εμένα. 

Εξ αρχής δεν υπήρχε θέμα, αφού μου είπαν να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι μένω/νοικιάζω και εγώ το σπίτι, αλλά τώρα μου λένε ότι τελικά υπάρχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Mην χαλάσουμε το θέμα, αλλά αυτό που λες δεν ίσχυει 

Το πετρέλαιο με 1.10€ το λίτρο "βγάζει" περίπου 9kWh, δηλαδή κόστος περί τα 12 λεπτά / kWh  

Ένα κλιματιστικό με COP 3 (απόλυτα εφικτό νούμερο, μπορεί να πάει και πιο χαμηλά), έχει κόστος χρήσης (με τις αυξημένες τιμές ΔΕΗ) περί τα 7 λεπτά / kWh 

...δεν νομίζω ότι "χαλάμε το θέμα", ούτε εγώ που έκανα μια γενική τοποθέτηση για αδαείς (όπως εγώ) που παίζει να μην καταλαβαίνουν τα περισσότερα από αυτά που διαβάζουν στο θρεντ. Καμπανάκι τους χτύπησα ότι "το ρεύμα είναι ΠΛΕΟΝ πανάκριβο". Και το έκανα καθώς πολλοί καίνε "σόμπες κουμτέλ", πάνελς, κονβέκτορες, θερμοσυσσωρευτές, αντλίες, αερόθερμα ΚΑΙ a/c χωρίς ινβέρτερ (ξέρω πολλές "δικές μου" τέτοιες περιπτώσεις). Και δεν παίζει καν να βάλουν "σύγχρονο a/c" - oύτε ΦΥΣΙΚΑ και εσύ, που ΚΑΛΩΣ έκανες μια ανάλυση περί κόστους πετρελαίου (αν και εκεί παίζει αν μιλάμε για σόμπα, καυστήρα, διάφορα άλλα όπως πόσο καλά ρυθμισμένα είναι αυτά, ενώ στο ρεύμα μιλάμε για "στάνταρ νούμερα", για να είσαι σίγουρος με τις αποδόσεις/πόσο βγαίνει "η KWh". NOMIZΩ πάντως, πως μιλάς για "ιδανικές συνθήκες" και στην ουσία μια πρακτική/"πιο πραγματική" σύγκριση μπορεί να γίνει αν υπολογίσει κανείς πόσα λεφτά θα δώσει φέτος συνολικά για πετρέλαιο, συγκρίνοντάς το με πόσα θα δώσει μέχρι τέλος χειμώνα για θερμαντικά σώματα - αφαιρώντας τις λοιπές συσκευές, πράγμα δυσκολούτσικο βέβαια, αλλά κατά προσέγγιση κάτι γίνεται).

Σούμα : ΚΑΛΑ έκανες και το είπες, καμμιά διαφωνία (και όχι δεν θα το συνεχίσω), αλλά με την επισήμανση ότι εγώ μιλάω για κάτι γενικό, για κάτι που πολλοί από όσοι μας βλέπουν (δεν γράφουν κι όλοι), παίζει να μην έχουν χωνέψει (πίστεψέ με, ισχύει) : ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τον επερχόμενο χειμώνα, μειώστε τις καταναλώσεις (έτσι γενικά, ακόμη κι αν έχετε προλάβει να μπείτε σε "προνομιακό πρόγραμμα") και καταλάβετε ότι για ΘΕΡΜΑΝΣΗ, το ρεύμα δεν συμφέρει τώρα (έτσι γενικά, προς όλους, χωρίς την εξαίρεση όσων έχουν "καλό κλιματιστικό").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos33340 είπε

Μετά την καταγγελία που έκανα στη ΡΑΕ μου βγάζει δύο επιλογές:1)Αποδοχή απάντησης και αίτημα προς ολοκλήρωση και 2)Απόρριψη απάντησης και αποστολή νέου σχολίου.Τι σημαίνει η κάθε επιλογή;

Πως κατάφερες και έκανες καταγγελία, μέσα απο το σιτε του https://my.rae.gr/?

Εγω όσες φορές και αν το εχω δοκιμάσει βγάζει σφάλμα στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yazidis είπε

Πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως. Στη χειρότερη αν δεν υπάρχει λύση, κάνε ένα πρόχειρο συμβόλαιο ενοικίασης του σπιτιού. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει και ο λογιστής και αν γίνεται να βάλεις ένα εξευτελιστικό ποσό για μίσθωμα, και να γίνει και μια άμεση αποδοχή μέσω taxis για να τελειώνει το θέμα άμεσα.

Πιθανώς δεν τον εξυπηρετεί (το "χαμηλό μίσθωμα") γιατί μάλλον η κοπέλα του παίρνει επιδόματα που θα χάσει αν μπει και αυτός στο "νοικοκυριό" (μισθωτήριο), ή ίσως έχει και αυτούς σχετικούς λόγους να μην εμφανίζεται ως ενοικιαστής. Εκτός αυτών, η χαμήλωση του μισθωτηρίου, πρέπει να γίνει με την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, που κατά πάσα πιθανότητα (αφού φορολογείται ανάλογα το ποσό) δεν θα θέλει να "μπλέξει" (λίγοι "θέλουν"), εκτός κι είναι συγγενής τους κτλ.

Δύσκολο το βλέπω, αν η ΔΕΗ του έθεσε θέμα "χαρτιών", να μπορεί να συνεχίσει να του παρέχει ρεύμα, ενώ το μισθωτήριο είναι σε αλλουνού όνομα (απορώ πώς προχώρησαν στην αρχική σύνδεση, καθώς κανονικά ζητάνε μισθωτήρια στο ίδιο όνομα με αυτό της παροχής)...ΙΣΩΣ να πρέπει να μιλήσει με τον δικό του λογιστή, γι' αρχή, μπας και μπορεί να "μαγειρευτεί" κάτι, όπως επίσης καλό θα ήταν, αν έχει κάποιο "δικό του άτομο" σε ΔΕΗ, να του πει αν μπορεί το μαγείρεμα να γίνει σε αυτό το κομμάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, chris2000 είπε

Πως κατάφερες και έκανες καταγγελία, μέσα απο το σιτε του https://my.rae.gr/?

Εγω όσες φορές και αν το εχω δοκιμάσει βγάζει σφάλμα στο τέλος.

Κι εμένα μου έβγαζε σφάλμα αλλά δοκίμασα από το Chrome και μου το δέχτηκε.Επίσης στον αριθμό παροχής βάλε τα πρώτα εννιά ψηφία και δοκίμασε.

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Κι εμένα μου έβγαζε σφάλμα αλλά δοκίμασα από το Chrome και μου το δέχτηκε.

Το δοκίμασα πάλι τώρα και

Unhandled Rejection (TypeError): Failed to fetch
newInstance._this.submitInstance
src/views/examples/consumer/newInstance.js:445
  442 | 
  443 | if (localStorage.getItem('token')) {
  444 |     if (this.state.selectedReceiver == 3) {
> 445 |         fetch(process.env.REACT_APP_API_LINK + '/api/workflowinstances/new/', {
      | ^  446 |             method: 'POST',
  447 |             headers: new Headers({
  448 |                 'Authorization': 'Bearer ' + localStorage.getItem('token'),
View compiled
onClick
src/views/examples/consumer/newInstance.js:1229
  1226 | </Button>
  1227 | <Button
  1228 |     color="success"
> 1229 |     onClick={() => { this.submitInstance(dynamicData.step.Status) }}
       | ^  1230 |     size="sm" 
  1231 |     id="submit-button-2"
  1232 | >
View compiled
▶ 23 stack frames were collapsed.
This screen is visible only in development. It will not appear if the app crashes in production.
Open your browser’s developer console to further inspect this error. Click the 'X' or hit ESC to dismiss this message.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasos είπε

Άρα; Την πατήσαμε; Δεν θα κάνουμε τίποτα; Θα πετάξουμε τα λεφτά μας; "δεν τα βάζεις με τη ΔΕΗ, εσύ θα χάσεις"; Ποια είναι η γνώμη των ειδικών;

...ποιός σου είπε "μην τα βάζεις με την ΔΕΗ, θα χάσεις"...;

ΑΛΛΟ σου είπε ΚΑΙ ο Korakios, άλλο σου είπα (σου ξεκαθάρισα αυτό που σου είπε ο Korakios) και εγώ.

Aλλά απορώ γιατί ρωτάς, από την στιγμή που όπως κατάλαβα, για εσένα ο μόνος δρόμος είναι μέσω δικηγόρου που δεν θα σου πάρει και πολλά...; Και σου είπα και καλή επιτυχία, αφού "συμβουλές" είπες δεν θέλεις...

Σε κάθε περίπτωση, ειδικός, εγώ τουλάχιστον, δεν είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτησω κατι;

Ενω εχω υπογραψει σε καταστημα ΔΕΗ το enter στις 1/12/21 και οταν ενεργοποιηθηκε το ebill ελεγε «Το προγραμμα ειναι ενεργο μεχρι 30/11/23», σημερα που μπηκα στο ebill εγραφε «Το προγραμμα ειναι ενεργο μεχρι 6/12/23».

Υποθετω οτι 6/12 αλλαξε ο παροχος και απο ΗΡΩΝ εγινε ΔΕΗ αλλα 6/12 ισχυαν και τα νεα τιμολογια.

Απο την αλλη βεβαια λεει «6/12/23»,δηλαδη 24 μηνες διαρκεια.

Πως μας μπερδευει ετσι η ΔΕΗ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

12/11 εκδόθηκε ο τελευταίος λογαριασμός (ΔΕΗ) σε Γ1Ν ΚΟΤ Β, ο οποίος λήγει 23/12.

15/11 έκανα την αίτηση για το myHomeOnline (γράφει «Το προϊόν είναι ενεργό έως 15/11/2023»).

Φυσικά έχω ενεργοποιήσει παγια εντολή.

Το θέμα είναι, στις 23/12 θα τραβήξει αυτόματα το κόστος του λογαριασμού που εκδόθηκε στις 12/11, ή να τον πληρώσω χειροκίνητα, αλλά έτσι μπορεί να ρισκάρω να με πετάξουν απ' το Online;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα, όντας άσχετος μια γρήγορη ερώτηση , θα νοικιάσω από 1/1 κ θέλω στο σπίτι που θα νοικιάσω να κάνω επανασύνδεση, μιας κ η ιδιοκτήτρια το είχε κόψει, και μετά αλλαγή στο όνομα μου.Μπαίνω στο e-contract στην επανασύνδεση μου έχει 3 επιλογές, online,enter και Γ1/Γ1Ν. Το σπίτι έχει νυχτερινό ρεύμα αλλά ξεπερνάω το ελάχιστο εισόδημα για ΚΟΤ άρα μου μένουν οι άλλες 2 επιλογές.Ποιά απο τις 2 είναι η πιο συμφέρουσα;Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, original911 είπε

Παίδες καλησπέρα, όντας άσχετος μια γρήγορη ερώτηση , θα νοικιάσω από 1/1 κ θέλω στο σπίτι που θα νοικιάσω να κάνω επανασύνδεση, μιας κ η ιδιοκτήτρια το είχε κόψει, και μετά αλλαγή στο όνομα μου.Μπαίνω στο e-contract στην επανασύνδεση μου έχει 3 επιλογές, online,enter και Γ1/Γ1Ν. Το σπίτι έχει νυχτερινό ρεύμα αλλά ξεπερνάω το ελάχιστο εισόδημα για ΚΟΤ άρα μου μένουν οι άλλες 2 επιλογές.Ποιά απο τις 2 είναι η πιο συμφέρουσα;Ευχαριστώ!

Για το ποια επιλογή συμφέρει περισσότερο μπορείς να δεις το Excel που έχει ζητηθεί.

Απλά μια συμβουλή, επειδή μιλάμε για επανασύνδεση θα πρότεινα αν μπορείς να το αποφύγεις το econtract

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...