Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, xeras είπε

Καλησπέρα σας. Έχω Γ1 οικιακό τιμολόγιο στη ΔΕΗ και ο λογαριασμός μου ήρθε 170€ με κατανάλωση 800 kWh (30/7 - 6/11). Η ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν 80€. Έχω ήδη ενεργοποιημένο το e-bill. Ακόμα και με τις νέες τιμές που ισχύουν από 3/12, εκτιμάτε ότι συμφέρει να πάω, έστω και τώρα στα myHome online ή enter; Ευχαριστώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58970956

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, xeras είπε

Καλησπέρα σας. Έχω Γ1 οικιακό τιμολόγιο στη ΔΕΗ και ο λογαριασμός μου ήρθε 170€ με κατανάλωση 800 kWh (30/7 - 6/11). Η ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν 80€. Έχω ήδη ενεργοποιημένο το e-bill. Ακόμα και με τις νέες τιμές που ισχύουν από 3/12, εκτιμάτε ότι συμφέρει να πάω, έστω και τώρα στα myHome online ή enter; Ευχαριστώ.

...προφανώς και συμφέρει, ως έχουν τα πράγματα : είναι 0,17 και 0,18 ευρωλεπτά η κιλοβατώρα αντίστοιχα, τα πάγια είναι πολύ μικρά (σε σχέση με άλλων παρόχων), η χρονική δέσμευση είναι η πιο μικρή της αγοράς (12 έναντι 24 μηνών των άλλων παρόχων), η ρήτρα αποχώρησης μικρή (των άλλων περίπου 3πλάσια) - ενώ η ρήτρα του Γ1 σου βγάζει την KWh πολύ πιο πάνω, με πιθανή προοπτική να είναι ακόμη χειρότερα τις επόμενες μέρες/βδομάδες/μήνες, αν όχι στα ίδια. Η δε κυβερνητική επιδότηση που υπήρχε μόλις ανακοινώθηκε ότι θα είναι για χαμηλοεισοδηματίες (οπότε ίσως και να μην την πάρεις) - συνεπώς, ΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, καλύτερα στα σταθερά.

...από εκεί και πέρα, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πώς θα πάει το επόμενο διάστημα : μπορεί η ρήτρα να πάει στα 500 από τα 300, μπορεί και να ξαναπέσει στα 50 (απλά αυτό το τελευταίο είναι το λιγότερο πιθανό, όπως πάει, και σίγουρα θα πάρει μήνες μέχρι να γίνει - ΑΝ γίνει). Αν λοιπόν πέσει η ρήτρα στα φυσιολογικά, θα έχεις μείνει με ένα συμβόλαιο με σταθερή τιμή, που θα μπορείς να το σπάσεις για "ψίχουλα".

Η λογική λέει "τρέξε άμεσα να μπεις είτε στο Online, είτε στο Enter". Eγώ αν ήμουν στην ίδια θέση, θα το έκανα μέσω e-bill από απόψε κι όλας.

Κατά τ' άλλα, δες το ποστ που σου λίνκαρε ο αποπάνω για να έχεις πιο καθαρή εικόνα των αριθμών και να είσαι πιο σίγουρος για την επιλογή σου και να μην την κάνεις "επειδή έτσι σου 'παν" απλά.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

@korakios εχεις προχειρα τα email για κοινοποιηση του παραπονου σε ΡΑΕ και οπου αλλου χρειαζεται?

παράπονο αν σας λένε αρλούμπες στο τηλ και καθυστερούν κάποιες μέρες,

αμφισβήτηση αν εκδόθηκε λογαριασμός που έχει άλλες χρεώσεις απο αυτές που (δεν) υπογράψατε


https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

παράπονο αν σας λένε αρλούμπες στο τηλ και καθυστερούν κάποιες μέρες,

αμφισβήτηση αν εκδόθηκε λογαριασμός που έχει άλλες χρεώσεις απο αυτές που (δεν) υπογράψατε


https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

 

Παραπονο εκανα με την φορμα που κατεβασα την δικια τους δεν χωραγε. Εχω γραψει εκει τα στοιχεια μονο και εχω φτιαξει word με αυτα που ηθελα να γραψω...

Θελω να πιεσω. Να κανω κοινοποιηση ΡΑΕ και ΣτΕ που μου ειχες πει? Εχεις προχειρα τα email τους? Τελειωνω το word μεταφερω και τις φωτο με τα screenshot να στειλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Θελω να πιεσω. Να κανω κοινοποιηση ΡΑΕ και ΣτΕ που μου ειχες πει?

αν θες να πιέσεις ναι

3 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Εχεις προχειρα τα email τους?

στο παραπάνω λινκ είναι , δεν τα βλέπεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αν θες να πιέσεις ναι

στο παραπάνω λινκ είναι , δεν τα βλέπεις ?

Ναι φιλε μου συγνωμη δεν το ανοιξα καθολου...Απο τα νευρα μου τα γραφω και βγαζω καπνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Ναι φιλε μου συγνωμη δεν το ανοιξα καθολου...Απο τα νευρα μου τα γραφω και βγαζω καπνους

σκέψου απο τώρα τη φάση που θα είσαι κάπου χαλαρός και θα λες σε φίλους κοίτα να δεις χουνέρια που με έκανε η ΔΕΗ και εγώ είχα σκάσει , έτσι κι αλλιώς θα συμβεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σκέψου απο τώρα τη φάση που θα είσαι κάπου χαλαρός και θα λες σε φίλους κοίτα να δεις χουνέρια που με έκανε η ΔΕΗ και εγώ είχα σκάσει , έτσι κι αλλιώς θα συμβεί

Απο το στομα σου και στης ΔΕΗ το αυτι...

3 σελιδες word εκανα...Θα ριξω μεσα και το συμβολαιο που λεει home online 18/11 και τα στιγμιοτυπα οθονης....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xeras είπε

@washcloud @korakios Σας ευχαριστώ και τους 2! Μάλλον θα προχωρήσω στην ενεργοποίηση του online.

...αν έχεις κι ο ίδιος πειστεί (ΕΧΕΙΣ πάντως περιθώριο, να "σιγουρευτείς", για το τί ακριβώς είναι η καλύτερη κίνηση για εσένα), κάνε το.

Έχε πάντως υπ' όψιν, ότι με βάση τί λέει ο Νόμος, ΟΛΟΙ οι πάροχοι μπορούν ν' αυξήσουν τις τιμές τους, ακόμη και στα σταθερά προγράμματά τους, ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ (από την υπογραφή της σύμβασης). Μπορεί και να το κάνει κι η ΔΕΗ, μπορεί και όχι, μπορεί και να αυξήσει "λίγο". Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να είσαι "συνέχεια" alert, σε όποιον πάροχο είσαι, σε όποιο πρόγραμμά του κι αν είσαι, με ρήτρα ή χωρίς, καθώς ζούμε εποχές πολύ ρευστές...(Το καλό στην περίπτωση που η ΔΕΗ όντως κάνει αυξήσεις μετά το 6μηνο που θα υπογράψεις, ότι ο Νόμος δίνει ΚΑΙ σε εσένα, ένα δικαίωμα : του να φύγεις από την σύμβαση, αζημίως. Οπότε στην χειρότερη, ξαναγυρνάς, πχ, στο Γ1 ή και πας σε άλλο πάροχο, που μπορεί να θεωρείς ότι τότε θα σε συμφέρει...).

Απλά έχε ΚΑΙ αυτό υπ' όψη, αν τελικά υπογράψεις σταθερό ΔΕΗ, για να μη μας πάρεις με τις πέτρες μετά, ΑΝ κάτι "πάει διαφορετικά από ό,τι ήξερες"...   

 

 

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Απο το στομα σου και στης ΔΕΗ το αυτι...

...επίσης σκέψου πως θα τα θυμόμαστε "ΟΛΑ ΑΥΤΑ" μια μέρα και θα γελάμε (όταν μετά από καμμά 20αριά χρόνια από τώρα θα κυνηγάμε κατσαρίδες για να επιζήσουμε) και θα λέμε "...θυμάσαι ρε μλκ με τί μλκιες καθόμασταν κι ασχολούμασταν τότε....;"  :P

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xeras είπε

Καλησπέρα σας. Έχω Γ1 οικιακό τιμολόγιο στη ΔΕΗ και ο λογαριασμός μου ήρθε 170€ με κατανάλωση 800 kWh (30/7 - 6/11). Η ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν 80€. Έχω ήδη ενεργοποιημένο το e-bill. Ακόμα και με τις νέες τιμές που ισχύουν από 3/12, εκτιμάτε ότι συμφέρει να πάω, έστω και τώρα στα myHome online ή enter; Ευχαριστώ.

 

Όπως σου είπε και ο @washcloudπρέπει εχθές οι περισσότεροι του Γ1 να αλλάξουμε πρόγραμμα (εγώ προχθες εκανα αίτηση για myhome online) καθώς οι προβλέψεις για τις μελλοντικές ρήτρες, τουλάχιστον μέχρι τον Απρίλη που θα κάτσει η μπίλια κατά πως φαίνεται σε πιο λογικά πλαίσια, θα είναι αρκετά μεγάλες. Επίσης επιδότηση θα παίρνουν λογικα μόνο τα κοτ πλεον.

Βέβαια, επειδή έχεις μικρή κατανάλωση (μικρότερη των 300 kWh το μηνα) δεν είμαι βέβαιος αν ειναι η βέλτιστη λύση. Εγώ πάντως προσωπικά με 2950 kWh το προηγούμενο τετράμηνο αναγκαστικά πήγα εκεί. Φαντάσου τώρα, στο "κακό τετράμηνο" που προβλέπεται κανα 4500 kWh(βλέπεις έχω αντλία θερμότητας-που να μην είχα), να έμενα στο Γ1 και τις ρήτρες. Θα έπρεπε να σκάσω κοντά 1750 ευρω. Τώρα με το online θα ειναι αισθητά πιο κάτω, περίπου 1300 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, washcloud είπε

Εγώ το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά, είναι ότι έτσι όπως έχει πάει το ρεύμα από το καλοκαίρι και ποιος ξέρει ΑΝ και πότε θα στρώσει η τιμή του, ΔΕΝ συμφέρει, για τον επερχόμενο χειμώνα έστω, η θέρμανση μέσω ηλεκτρισμού (ανεξάρτητα το μέσο), σε ΟΠΟΙΟ πρόγραμμα κι αν είσαι

Mην χαλάσουμε το θέμα, αλλά αυτό που λες δεν ίσχυει 

Το πετρέλαιο με 1.10€ το λίτρο "βγάζει" περίπου 9kWh, δηλαδή κόστος περί τα 12 λεπτά / kWh  

Ένα κλιματιστικό με COP 3 (απόλυτα εφικτό νούμερο, μπορεί να πάει και πιο χαμηλά), έχει κόστος χρήσης (με τις αυξημένες τιμές ΔΕΗ) περί τα 7 λεπτά / kWh 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να ρωτήσω σχετικά με την έκδοση των λογαριασμών. Εμένα εκδόθηκε ο πρώτος 06/12/2021 και έχει ημερομηνία λήξης πληρωμής 29/12/2021. Σε όλους τόσες μέρες είναι μέχρι την λήξη πληρωμής? Επίσης, βγαίνουν σταθερά ίδιες ημερομηνίες περίπου ή παίζουν? Μήπως να περιμένω και τον δεύτερο να δω τι γίνεται? Ρωτάω, γιατί αν είναι να λήγει η πληρωμή τέλος του μήνα, να ξέρω να μην αφήνω χρήματα από τον προηγούμενο μήνα μέσα για να τραβήξει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου έστειλαν κωδικούς eBill και απάντησαν ένα κενό μήνυμα στο myRae , προφανώς για να κλείσω το θέμα... Αμ δε... Βλέπω ενεργοποιημένο το myHomeOnline υπό εξέταση... Ώσπου να γράψει ενεργοποιημένο για 2 χρόνια δεν το κλείνω το myRae :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...