Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, denis1961 είπε

*Γιατί κάτω από ΚΑΘΕ ΜΉΝΥΜΑ του DiPala , υπάρχει ένα μικρό "Ζουζούνι" , που κάνει βόλτες ?? 

ή μόνον εγώ το βλέπω ?? 

Φιλε ειναι bug του υπολογιστη σου, κοπανα το με εφημεριδα μπορει να σου κανει ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μεσα απο το ebill της ΔΕΗ δεν εχω δωσει ποτε γιατι τωρα πηγα στην ΔΕΗ και πρωτη φορα το βλεπω οτι μπορουμε να δινουμε μεσα απο ο ebill.Παντα εδινα ανα διμηνο παλιοτερα μεσα απο ο site του ΔΕΔΔΗΕ.

19/01/2022 θα βγεί ο εκκαθαριστικός του τετραμήνου μου. 
Επειδή θα βγεί εκκαθαριστικός στις 19/1, η ΔΕΔΔΗΕ τώρα μου δίνει δυνατότητα καταχώρησης μετά τις 10/3/22 (όπως παλιά με το κλασσικό ανα δίμηνο). 
Το self-metering του ebill όμως, με δίνει καταχώρηση από 14/12/2021 εως 19/12/2021, ΕΝΑΝ μήνα δηλαδή πριν τον εκκαθαριστικό. 
Άρα επιβεβαιώνεται οτι το self-metering του ebill είναι ΜΗΝΙΑΙΟ! 
Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστο είναι ή είναι για τα πανηγύρια όπως γράφουν μερικοί πιο πάνω/πριν!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, denis1961 είπε

*Γιατί κάτω από ΚΑΘΕ ΜΉΝΥΜΑ του DiPala , υπάρχει ένα μικρό "Ζουζούνι" , που κάνει βόλτες ?? 

ή μόνον εγώ το βλέπω ?? 

(εγώ) "...ζουζούνι....; Χμμμμμμ.....Έχεις δει οφθαλμίατρο;"

(denis1961) "...όχι! Μόνο ένα μικρό ζουζούνι!"

:P

(...είναι ένα gif-άκι που έχει βάλει στην "υπογραφή" του...Όλα καλά! :-D)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2021 στις 6:04 ΜΜ, Geoponer είπε

Αν και ο @korakios λέει να μην πιστεύουμε ότι λέει ο καθένας, πήρα μια μικρή χαρά, καθώς έχω κάνει e-contract από τις 11/11 και υπογεγραμμένη σύμβαση από τις 24/11, άρα υπάρχει μια ελπίδα να προλάβω τις παλιές τιμές του Online.

Αρκεί να ξεκουνήσει ο ΔΕΔΗΕΕ επιτέλους για να ξεμπλοκάρει τη διαδικασία.

Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σάββατο 11/12 απόγευμα πήρα την παρακάτω απάντηση από τον ΔΕΔΗΕΕ σε παράπονο σχετικά με την αργοπορία της διαδικασίας. 

Η ΔΕΗ είχε στείλει στις 29/11 το αίτημά μου στον ΔΕΔΗΕΕ και από τότε το αίτημά μου για Home Online στο ebill είναι υπό εξέταση. Νόμιζα ότι αργούσε ο ΔΕΔΗΕΕ και έκανα καταγγελία στη ΡΑΕ, και τελικά παίζει να έχει κολλήσει στη ΔΕΗ!

Θα πάρω τηλέφωνο αύριο πάλι στη ΔΕΗ να δω τι βλέπουν αυτοί στο σύστημά τους. Έχετε καμιά ιδέα εσείς? Σύμφωνα με το παρακάτω δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία από μεριάς ΔΕΔΗΕΕ ή δεν καταλαβαίνω σωστα? Δεν ξέρω ποιους να κυνηγήσω πλέον... 

image.png.8d7872921b96269d20f3cf3e04ab4c0e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

(...είναι ένα gif-άκι που έχει βάλει στην "υπογραφή" του...Όλα καλά! :-D)

Έχει δίκιο. Κι εγώ έψαχνα να βρω τόσο καιρό τι είναι 😁

 

10 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Το self-metering του ebill όμως, με δίνει καταχώρηση από 14/12/2021 εως 19/12/2021, ΕΝΑΝ μήνα δηλαδή πριν τον εκκαθαριστικό. 
Άρα επιβεβαιώνεται οτι το self-metering του ebill είναι ΜΗΝΙΑΙΟ! 
Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστο είναι ή είναι για τα πανηγύρια όπως γράφουν μερικοί πιο πάνω/πριν!! 

Σου δίνει δυνατότητα και για καταχώρηση νυκτερινής ένδειξης, η μόνο ημερήσιας όπως σε εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

19/01/2022 θα βγεί ο εκκαθαριστικός του τετραμήνου μου. 
Επειδή θα βγεί εκκαθαριστικός στις 19/1, η ΔΕΔΔΗΕ τώρα μου δίνει δυνατότητα καταχώρησης μετά τις 10/3/22 (όπως παλιά με το κλασσικό ανα δίμηνο). 
Το self-metering του ebill όμως, με δίνει καταχώρηση από 14/12/2021 εως 19/12/2021, ΕΝΑΝ μήνα δηλαδή πριν τον εκκαθαριστικό. 
Άρα επιβεβαιώνεται οτι το self-metering του ebill είναι ΜΗΝΙΑΙΟ! 
Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστο είναι ή είναι για τα πανηγύρια όπως γράφουν μερικοί πιο πάνω/πριν!! 

Απο την στιγμη που ειμαστε σε προγραμμα οπου ο λογαριασμος ειναι υποχρεωικα μηνιαιος τοτε και οι ενδειξεις θα ειναι μηνιαιες που ζηταει μεσα στο ebill.

Aν τωρα ειναι αξιοπιστο η οχι θα φανει στην πορεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, DiPala είπε

Σου δίνει δυνατότητα και για καταχώρηση νυκτερινής ένδειξης, η μόνο ημερήσιας όπως σε εμένα;

"Οι ημερομηνίες που μπορείτε να καταχωρήσετε την ένδειξή σας είναι από 14/12/2021 εως 19/12/2021

Ειδοποιήστε με την ημέρα που μπορώ να καταχωρήσω την ένδειξή μου μέσω:" 

ΔΕΝ μου δίνει ακόμη την δυνατότητα να προχωρήσω σε καταμέτρηση για να σου απαντήσω με σιγουριά. 

Μετά τις 14/12...

 

Επεξ/σία από Fallen333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Geoponer είπε

Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σάββατο 11/12 απόγευμα πήρα την παρακάτω απάντηση από τον ΔΕΔΗΕΕ σε παράπονο σχετικά με την αργοπορία της διαδικασίας. 

Η ΔΕΗ είχε στείλει στις 29/11 το αίτημά μου στον ΔΕΔΗΕΕ και από τότε το αίτημά μου για Home Online στο ebill είναι υπό εξέταση. Νόμιζα ότι αργούσε ο ΔΕΔΗΕΕ και έκανα καταγγελία στη ΡΑΕ, και τελικά παίζει να έχει κολλήσει στη ΔΕΗ!

Θα πάρω τηλέφωνο αύριο πάλι στη ΔΕΗ να δω τι βλέπουν αυτοί στο σύστημά τους. Έχετε καμιά ιδέα εσείς? Σύμφωνα με το παρακάτω δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία από μεριάς ΔΕΔΗΕΕ ή δεν καταλαβαίνω σωστα? Δεν ξέρω ποιους να κυνηγήσω πλέον... 

image.png.8d7872921b96269d20f3cf3e04ab4c0e.png

α) ...το να έστειλε στις 29/11 η ΔΕΗ, το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, και να ολοκληρώθηκε την άλλη μέρα κι όλας, εμένα (και λογικά ΚΑΙ εσένα) μου φαίνεται "λίγο δύσκολο". Αλλά πες πως ισχύει.

β) ...δεν μπορώ όμως να καταλάβω πώς εξάγεις το συμπέρασμα (από το κείμενο που παρέθεσες) ότι ΣΤΟΝ ΔΕΔΔΗΕ έχει κολλήσει το θέμα, και όχι στην ΔΕΗ...Εγώ αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ σου είπε (...χθες...) ότι από 30/11 έχει τελειώσει (...εκτός κι αν αυτά που έχουν τελειώσει είναι οι ΔΥΟ διαδικασίες που αναφέρει, κι όχι ΟΛΕΣ.......; Έχει άραγε κι άλλες; Αλλά τί θα κάνει, κάθε φορά που,,,τελειώνει και άλλες δύο, θα σε,,,ενημερώνει; Λογικά λοιπόν, ο ΔΕΔΔΗΕ έχει ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ-ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ, κι απομένει να γίνει η ενεργοποίηση εκ της ΔΕΗ...).

Τεσπα, επειδή όπως φαίνεται, ΜΑΛΛΟΝ "θα τρέχεις" κι εσύ "να πείσεις την ΔΕΗ ότι πρέπει να σου βάλουν τις παλιές τιμές" (όταν κάποια στιγμή θα λάβεις ειδοποίηση ότι ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή σου ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ...), και μακάρι με ένα απλό "παράπονο" (μέσω της σχετικής φόρμας), να λήξει ΚΑΙ αυτό (και να σου βάλουν τελικά τις παλιές), όταν θα έρθει η ώρα, ΕΓΩ στην θέση σου, και τηλέφωνα θα έπαιρνα από αύριο (ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ), αλλά θα κοίταζα να κλείσω ραντεβού για να πάω από κατάστημα (έχει και απογευματινά), πριν πλακώσουν οι γιορτές και με το μπάχαλο των ημερών (ΚΑΙ του "νέου κύμματος" όσων θα τρέχουν να προλάβουν τα Online και Enter μέχρι τέλος μηνός) και ίσως ΚΑΙ πιθανής κακοκαιρίας, για να βγάλω άκρη... Μπορεί να πάρει το μάτι σου το "πακέτο με τα χαρτιά σου" να "ισιάζει" καμμιά γραφομηχανή, κανέναν εκτυπωτή, κανένα πληκτρολόγιο, κανένα τραπεζάκι που παλαντζάρει και να τρελλαθείς... :mrgreen:

Σε κάθε περίπτωση, ΝΟΜΙΖΩ πως μάλλον όλα είναι έτοιμα, κι απλά δεν σου έχει ενργοποιήσει (ακόμα) Η ΔΕΗ   το νέο σου πρόγραμμα....Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Σημασία έχει περισσότερο του "να βάλεις κι εσύ ένα χεράκι", ΑΝ έχεις τον χρόνο/το κουράγιο για διαδρομές, τηλεφωνήματα, "μπλεξίματα" και τα λοιπά...

Εναλλακτικά απλά το αφήνεις κι όπως πάει", και ΜΕΤΑ κάνεις σχετικά "παράπονα", "αμφισβητήσεις", και διαδικασίες για να αποδείξεις ότι τόσο καιρό άνθρωπος ήσουν, όπως και τώρα, και όχι ελέφαντας (και πιθανώς θα δικαιωθείς, αλλά επειδή θα σε "τρώει" όσο διάστημα θα πάρει, προσπάθα κι εσύ, αν είπαμε μπορείς, μπας και κουνηθεί κανένας μια ώρα αρχύτερα....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.in.gr/2021/12/12/economy/oikonomikes-eidiseis/logariasmoi-reymatos-sxediazetai-nea-epidotisi-alla-kritiria/

Οι αρμόδιες διευθύνσεις της Κομισιόν, στις οποίες εστάλη προς έγκριση η απόφαση χορήγησης της επιδότησης, κατά τις πληροφορίες, υπέδειξαν στα δύο υπουργεία τη μη συνέχιση της συγκεκριμένης επιλογής. Μπορεί, όπως αναφέρουν πληροφορίες, τα ποσά της ενίσχυσης να μην προέρχονται από κονδύλια του κρατικού προϋπολογισμού αλλά από έσοδα των δικαιωμάτων αέριων ρύπων, εντούτοις εμπίπτουν στις κοινοτικές διατάξεις περί κρατικών ενισχύσεων. Οι υπηρεσίες της Κομισιόν παρέπεμψαν μάλιστα την ελληνική πλευρά στα μέτρα που συστήνει η εργαλειοθήκη της Κομισιόν για τον περιορισμό των επιπτώσεων της ενεργειακής κρίσης. Ενα εξ αυτών προβλέπει την ενίσχυση μόνο των νοικοκυριών με χαμηλά εισοδήματα.

Οι υπόλοιποι να πάτε να να να να.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DiPala είπε

Έχει δίκιο. Κι εγώ έψαχνα να βρω τόσο καιρό τι είναι 😁

 

Σου δίνει δυνατότητα και για καταχώρηση νυκτερινής ένδειξης, η μόνο ημερήσιας όπως σε εμένα;

Εννοείται ότι υπάρχει η δυνατότητα σε όσους έχουν και νυχτερινό να βάλουν και του νυχτερινού την μέτρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Εννοείται ότι υπάρχει η δυνατότητα σε όσους έχουν και νυχτερινό να βάλουν και του νυχτερινού την μέτρηση. 

Εννοείται ότι ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ να υπάρχει. Έχω και νυκτερινό και μπήκα σήμερα να βάλω αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα για νυχτερινή ένδειξη. Εκτός αν είναι κάποιο σφάλμα μόνο σε εμένα, και αυτό θέλω να μάθω.

Εσύ δηλαδή έχεις καταχωρήσει και νυχτερινή μέτρηση κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μ δείχνει και την νυχτερινή. 
 

https://imageupload.io/i/yDyZAqvzpI

 

Επικοινώνησε αύριο αρχικά με ΔΕΗ. Μάλλον δεν σ έχουν περάσει το νυχτερινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DiPala είπε

Εννοείται ότι ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ να υπάρχει. Έχω και νυκτερινό και μπήκα σήμερα να βάλω αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα για νυχτερινή ένδειξη. Εκτός αν είναι κάποιο σφάλμα μόνο σε εμένα, και αυτό θέλω να μάθω.

Εσύ δηλαδή έχεις καταχωρήσει και νυχτερινή μέτρηση κανονικά;

Έχεις ΚΟΤ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω Γ1 οικιακό τιμολόγιο στη ΔΕΗ και ο λογαριασμός μου ήρθε 170€ με κατανάλωση 800 kWh (30/7 - 6/11). Η ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν 80€. Έχω ήδη ενεργοποιημένο το e-bill. Ακόμα και με τις νέες τιμές που ισχύουν από 3/12, εκτιμάτε ότι συμφέρει να πάω, έστω και τώρα στα myHome online ή enter; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...