Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια προηγουμένων, δημοσίευμα σήμερα στο in.gr για τις επιδοτήσεις στο ρεύμα από 1 Γενάρη.

https://www.in.gr/2021/12/12/economy/oikonomikes-eidiseis/logariasmoi-reymatos-sxediazetai-nea-epidotisi-alla-kritiria/

Το ζουμί είναι ίδιο: Επιδότηση μόνον για όσους έχουν εισοδήματα λίγο πάνω από το όριο του ΚΟΤ.  Άρα υποθέτω ότι και το 0,02 στα σταθερά, θα το χάσουμε όσοι είμαστε άνω των ορίων. 

Και γράφει κάτι "ύποπτο", για πρόσθετο κριτήριο την "ορισμένη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας". Μετά αναφέρει το σημερινό όριο των 300 kwh, αλλά μέχρι σήμερα επιδοτούνται όλοι για τις πρώτες 300, ακόμη και αν καίνε πολύ παραπάνω. Όπως το γράφει, ίσως βάλουν όριο στη συνολική κατανάλωση ως προϋπόθεση για να επιδοτούνται οι πρώτες 300. Πάνω κάτω αυτό ισχύει και στο ΚΟΤ νομίζω, δεν καις όσο θέλεις. 

Δηλαδή θα κάνουν όλο το σύστημα επιδότησης στο ρεύμα ένα παράρτημα του ΚΟΤ, και οι υπόλοιποι να κόψουν το λαιμό τους.  Κατά τη γνώμη μου πολύ σωστά φροντίζουν πρώτα για τα χαμηλότερα εισοδήματα, αλλά θα έπρεπε να σκεφτούν ότι θα στριμωχτούν τόσο τα "μεσαία¨ που θα γίνουν χαμηλά στην πράξη. 

Για όσους καίμε πολύ ρεύμα χωρίς να κάνουμε  mining ( οικογένειες, έλλειψη φουλ μόνωσης στο σπίτι, μονοκατοικίες που καις 1500 lt  πετρέλαιο και όμως χρειάζεσαι και aircondition) γίνεται πολύ κρίσιμο το για πόσο διάστημα (πέραν του εξαμήνου)  θα κρατήσουμε τα παλιά Enter και Online ή ανάλογα τις πιθανές αρνητικές εξελίξεις, ακόμη και τα καινούργια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

Μπήκα και εγώ στο MyHome online, με ενεργοποίηση από 16/11/2021 (μεταφορά από άλλο πάροχο).

Σήμερα λοιπόν ήταν η τελευταία μέρα για να δώσω κατανάλωση με το self-metering. Μπαίνω κανονικά στο ebill, κάνω καταχώρηση ημερήσιας ένδειξης, όλα καλά. Ψάχνω για καταχώρηση νυχτερινής ένδειξης, τίποτα δεν υπάρχει. Ούτε link, ούτε να ζητήσει κάτι μετά την ημερήσια ένδειξη....

Λέτε να αρχίσω να ανησυχώ για κάτι;

Έχει δώσει κάποιος από εδώ ένδειξη νυχτερινή με το self-metering της ΔΕΗ από το e-bill;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN  , με την ευκαιρία της ερώτησης του φίλου πιο πάνω για το self-metering, τί κάνουμε? 
Από το νέο έτος λόγω νέας σύμβασης εργασίας θα αναγκαστώ πλέον να φύγω από το σπίτι της SOLAR και να μείνω μόνιμα στο σπίτι του (πρώην Γ1Ν) myhome online όπου δεν έχω θέρμανση και την βγάζω με ac και θερμοπομπούς, συν πολύ θερμοσίφωνα. 
Δουλεύει το self-metering ή είναι για τα πανηγύρια? 
Να περιμένω καλύτερα το δίμηνο της ΔΕΔΔΗΕ αντί να δίνω ενδείξεις στο ebill κάθε μήνα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xraxra είπε

Καλημέρα. Να ρωτησω κάτι. Εχω στο πατρικο μου θερμοσυσσωρευτές σπο το 1981 που ανακαινίστηκε το σπιτι. Πραγματι πληρωνουμε αρκετά.  Μενει εκεί η υπερήλικη μητερα μου με μια κυρια που την προσεχει. Το σπιτι ειναι 100 τμ ,αλλά πρακτικά εχω το 50% θερμαινόμενο. Στο υπολοιπο σπιτι τους εχω κλειστούς. 

Υπαρχει περιπτωση να την μετακομίσω σε αλλο σπιτι. 

Λές οτι θα συνεφερε να αλλάξω τύπο θέρμανσης?

Κατ' αρχάς δεν είμαι ειδικός περί θερμοσυσσωρευτών - να το ξεκαθαρίσω. Σίγουρα υπάρχει σχετικό thread και εδώ (και προφανώς δεν είναι το σωστό thread το παρόν για να πάρεις συμβουλές) και το βρίσκεις γκουγκλάροντας "θερμοσυσσωρευτές insomnia.gr" (υποθέτω) (λέω για γκουγκλάρισμα διότι η "αναζήτηση" του Insomnia "leaves a lot to be desired"...).

Kατά τ' άλλα, έχω απλά ακούσει/διαβάσει κατά καιρούς πως οι θερμοσυσσωρευτές (και δη οι παλιοί, όπως οι δικοί σου), είναι ενεργοβόρες συσκευές που έχουν πολλές απώλειες απόδοσης σε σχέση πχ με κλιματιστικά (inverter πάντα) ή άλλα θερμαντικά σώματα (και αν και έχει να κάνει με το πώς κανονίζεις τους ρυθμούς σου, είναι ΚΑΙ "προβληματικοί στην χρήση", με την έννοια ότι τους ανοίγεις σήμερα για να ζεσταθείς αύριο. Πιάσου λοιπόν από αυτό και ψαξ' το και από Internet, αλλά ρώτα και κάποιον σχετικό (ηλεκτρολόγο, καυστηρατζή, κτλ) της περιοχής σου για να είσαι σίγουρος για το αν θα πρέπει ν' αλλάξεις τύπου θέρμανσης (λέω τ' αυτονόητα, το ξέρω). Εγώ το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά, είναι ότι έτσι όπως έχει πάει το ρεύμα από το καλοκαίρι και ποιος ξέρει ΑΝ και πότε θα στρώσει η τιμή του, ΔΕΝ συμφέρει, για τον επερχόμενο χειμώνα έστω, η θέρμανση μέσω ηλεκτρισμού (ανεξάρτητα το μέσο), σε ΟΠΟΙΟ πρόγραμμα κι αν είσαι. Εδώ δεν συνέφερε ακόμα και πέρσι, που υπήρχαν τα ρητροπρογράμματα και η τιμή της χονδρικής ήταν εκεί που ήταν....Γενικά η θέρμανση μέσω ρεύματος είναι "λύση ανάγκης", εκεί που δεν υπάρχει εγκατάσταση για πετρέλαιο, ή δεν μπορεί να μπει κάποια σόμπα, πχ πέλετ (ή υπάρχει λόγος να μπει κάτι "με φωτιά", όπως σόμπα ξύλου ή πέλετ, λόγω ξύλινης κατασκευής, ή αδυναμίας των ενοίκων να ανατροφοδοτούν την σόμπα με πέλετ 1 ή και 2 φορές τη μέρα). Και μιας και το ΄πα, δες αν μπορείς να βάλεις πελετόσομπα/ες (πρέπει, ιδανικά, να μπει/μπουν σε τοίχο που μετά είναι "το έξω"). Η θέρμανση που παρέχουν είναι ικανοποιητική, η "μανούρα" που έχουν είναι λιγότερη από ξυλόσομπες, το κόστος της καύσιμής ύλης είναι ασυζητητί συμφερότερη - τα κακά τους είναι οι τιμές τους (αν και έχει μέχρι και με 5-6 κατοστάρικα, αρκεί να σου φτάνει η θερμογόνος απόδοση για τους χώρους που θέλεις να ζεστάνεις), το ετήσιο κόστος συντήρησης (γύρω στο 80άρι πες) και το ότι αν σταθείς άτυχος και πάθει κάτι, κυρίως στα ηλεκτρονικά της, και έχει παρέλθει η εγγύηση, τα ανταλλακτικά είναι το λιγότερο κατοστάρι...

Γενικά ψάξου να δεις τί μπορείς, και τί συμφέρει στην δική σου περίπτωση. Όσο για το ρεύμα, σε κάθε περιπτωση, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δραστική μείωση των καταναλώσεών σας παιδιά, αν ζορίζεστε οικονομικά.

1 ώρα πριν, olddognewtricks είπε

θα έπρεπε να σκεφτούν

....σε καλό σου βρε...

laughing-lol.gif

3 ώρες πριν, Tasos είπε

 Και μια παρακληση, μην επανελθετε με συμβουλες.

...το μόνο εύκολο.

Περί αγωγής πάντως, επειδή είχα κάνει πρόπερσι, το παράβολο και μόνο (υπέρ δικηγορικού συλλόγου - καμμία σχέση με την δικηγορική αμοιβή), μου κόστισε 90-τόσο (ΜΕ ΦΠΑ, πέρασε τα 100).

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι (ευχή είναι πάντως, όχι συμβουλή).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναποστάρω τις ερωτήσεις μήπως κάποιος γνωρίζει.

1. Τα όρια 300 / 600 μετράνε αθροιστικά ημέρα/νύκτα στην κατανάλωση?

2. Πως υπολογίζονται από πάροχο (π.χ. ΔΕΗ) ανά μήνα στο Γ1?  πρέπει να επιλέξουμε μηνιαίο λογαριασμό (μπορούμε έτσι?) ή πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, doll είπε

Ξαναποστάρω τις ερωτήσεις μήπως κάποιος γνωρίζει.

1. Τα όρια 300 / 600 μετράνε αθροιστικά ημέρα/νύκτα στην κατανάλωση?

2. Πως υπολογίζονται από πάροχο (π.χ. ΔΕΗ) ανά μήνα στο Γ1?  πρέπει να επιλέξουμε μηνιαίο λογαριασμό (μπορούμε έτσι?) ή πως?

^ Τα εδώ παιδιά έχουν πει πιο πριν ότι οι "300" (και οι άλλες 300 = "επιπλέον έκπτωση από ΔΕΗ") υπολογίζονται ως "10KWh/μέρα" (και στους μήνες με 31 μέρες, γίνονται 310), άρα έχουν απλώς να κάνουν με το πότε θα βγει εκκαθαριστικός (αν πχ βγει 15/12, θα υπολογιστούν 15 μέρες του Δεκέμβρη X 10ΚWh με την κρατική έκπτωση του "0,13". ΛΟΓΙΚΑ τον ίδιο μπούσουλα κρατάει και η ΔΕΗ με την δική της επιπλέον έκπτωση του 0,03, για τις άλλες 300...).

Επίσης "λογικά", δεν έχουν να κάνουν με μέρα/νύχτα - αρκεί να είναι το σύνολο "10 το 24ωρο".

edit : μόλις με πρόλαβε ο Κ.   

  🙃

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

@HERTHAN  , με την ευκαιρία της ερώτησης του φίλου πιο πάνω για το self-metering, τί κάνουμε? 
Από το νέο έτος λόγω νέας σύμβασης εργασίας θα αναγκαστώ πλέον να φύγω από το σπίτι της SOLAR και να μείνω μόνιμα στο σπίτι του (πρώην Γ1Ν) myhome online όπου δεν έχω θέρμανση και την βγάζω με ac και θερμοπομπούς, συν πολύ θερμοσίφωνα. 
Δουλεύει το self-metering ή είναι για τα πανηγύρια? 
Να περιμένω καλύτερα το δίμηνο της ΔΕΔΔΗΕ αντί να δίνω ενδείξεις στο ebill κάθε μήνα??

Σαν τι να κανουμε δηλαδη διαφορετικο απο αυτα που καναμε μεχρι σημερα?

Οτι καναμε θα κανουμε....τουλαχιστον εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ο Σκρεκας ανακοίνωσε ότι παύει η επιδότηση από Γενάρη σε όσους δεν είναι στο κοινωνικό.Οσοι δεν είναι στο Κοινωνικό η στο ΔΕΗ Home με τη παλαιά χρέωση θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σαν τι να κανουμε δηλαδη διαφορετικο απο αυτα που καναμε μεχρι σημερα?

Οτι καναμε θα κανουμε....τουλαχιστον εγω.

Ναι βρε, ΕΣΥ τί κάνεις? Δίνεις κανονικά ενδείξεις κάθε μήνα στο ebill? Ισχύει κανονικά το self-metering του ebill ή σου έρχονται άλλα αντί άλλων έναντι? 
Διαφορετικά πρέπει να περιμένουμε την ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο όπως παλιά με το Γ1. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Ναι βρε, ΕΣΥ τί κάνεις? Δίνεις κανονικά ενδείξεις κάθε μήνα στο ebill? Ισχύει κανονικά το self-metering του ebill ή σου έρχονται άλλα αντί άλλων έναντι? 
Διαφορετικά πρέπει να περιμένουμε την ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο όπως παλιά με το Γ1. 
 

Εγω ΠΑΝΤΑ δινω ενδειξεις εδω και πολλα χρονια.Εχει να μου ερθει εναντι απο το 2015 η 2016 νομιζω.Και θα συνεχισω να δινω ενδειξεις.

Μεσα απο το ebill της ΔΕΗ δεν εχω δωσει ποτε γιατι τωρα πηγα στην ΔΕΗ και πρωτη φορα το βλεπω οτι μπορουμε να δινουμε μεσα απο ο ebill.Παντα εδινα ανα διμηνο παλιοτερα μεσα απο ο site του ΔΕΔΔΗΕ.

Μου ηρθε μηνυμα να δωσω ενδειξη απο 02/12 εως 05/12 αλλα ηταν να ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρησει τωρα και δεν εδωσα.Απο ον επομενο μηνα θα δινω κανονικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μου ηρθε μηνυμα να δωσω ενδειξη απο 02/12 εως 05/12 αλλα ηταν να ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρησει τωρα και δεν εδωσα.Απο ον επομενο μηνα θα δινω κανονικα.

Μήπως θυμάσαι αν είχες δυνατότητα για καταχώρηση νυχτερινής και ημερήσιας; Ή είχε μόνο ημερήσια ένδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiPala είπε

Μήπως θυμάσαι αν είχες δυνατότητα για καταχώρηση νυχτερινής και ημερήσιας; Ή είχε μόνο ημερήσια ένδειξη;

Οχι φιλε μου δεν μπηκα καθολου να το δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...