Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε ξεχνάς τα

και κάνεις αμφισβήτηση του λογαριασμού και κοινοποίηση

Ευχαριστώ πολύ! Δεν γνώριζα ότι υπάρχει έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού. Θα το συμπληρώσω άμεσα και θα τους το στείλω.

Είναι υποχρέωση όλων των παρόχων να το έχουν; Ρωτάω γιατί θα ήθελα να κάνω μια αμφισβήτηση και στην ngr για την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και όχι μόνο...

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, thefireman είπε

Είναι υποχρέωση όλων των παρόχων να το έχουν;

ναι και 10 εργάσιμες πρέπει να έχουν απαντήσει

τα υπόλοιπα στο άλλο θέμα (θα κάνω εκεί παράθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι και 10 εργάσιμες πρέπει να έχουν απαντήσει

τα υπόλοιπα στο άλλο θέμα (θα κάνω εκεί παράθεση)

Βρήκα και το έντυπο της nrg. Θα το στείλω και σε αυτούς! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dreaming123 είπε

Oταν εκδοθεί ο λογαριασμός και έχεις βάλει πάγια εντολή πότε <τραβάνε > τα χρήματα?
Αφήνουν περιθώριο 2,3 μέρες ;

Στην λήξη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα πάγια εντολή από την χρεωστική κάρτα και όχι από το λογαριασμό. Ξέρει κανείς αν σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει χρέωση από την Τράπεζα όπως γίνεται αν βάλεις εντολή πληρωμής από το λογαριασμό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εγώ έβαλα πάγια εντολή από την χρεωστική κάρτα και όχι από το λογαριασμό. Ξέρει κανείς αν σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει χρέωση από την Τράπεζα όπως γίνεται αν βάλεις εντολή πληρωμής από το λογαριασμό;;

Περιμενω και εγω απαντηση μερες για αυτο απο κατι παιδια που εχουν βαλει παγια με καρτα μεσω ebill. Ακομα στο μεταξυ να ερθει ο λογαριασμος εχει απο 10 Οκτωβριου και κανονικα ερχεται καθε μηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tasos είπε

Απο τη θεση που διατυπωσες μεταξυ σοβαρου και αστειου σε αυτο που μας εκανε η ΔΕΗ

...προφανώς και είσαι τσιτωμένος από αυτό που έχεις αντιληφθεί ως "χουνέρι εκ της ΔΕΗ" (και στο πίσω μέρος του μυαλού έχεις το "70% πάνω από αυτό για το οποίο ξεκίνησες", το οποίο "λόγω θερμοσυσσωρευτών" υπολογίζεις να μεταφραστεί σε πολλά € πεταμένα "στον βρόντο"), αλλά ηρέμησε, διότι τα νεύρα θα είναι κακός σύμβουλος κατά στην διαδικασία προσπάθειας δικαίωσής σου.

Κατά τ' άλλα :

1) ...δύο άτομα θα πάνε εντελώς τζάμπα εδώ μέσα, αν πουν κάποιοι να κρεμάσουν όσους τρολάρουν και τους κρεμάσουν τελικά όλους. Το πρώτο και καλύτερο είναι το μέλος korakios με τον οποίο είχατε την ψιλο-τσιτωμένη κουβέντα νωρίτερα (το άλλο είναι ο ekrepali). Αν δώσεις βάση σε όσα λέει, και ειδικά για το δικό σου θέμα, μόνο κερδισμένος θα βγεις. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΕΜΙΑ. Να τον διαβάζεις λοιπόν ήρεμα, πόσο μάλλον που κάποιες στιγμές απαντάει με πληκτρολόγηση που είναι από δυσνόητη έως και αμφίσημη (και στην περίπτωσή σου,,,έπεσες στην περίπτωση). Προφανώς γιατί αφ' ενός έτσι είναι ο τρόπος του - αφ' ετέρου διότι τόσο καιρό που "σώζει κόσμο εδώ μέσα" και γράφει τα κέρατά του από ποστ και κάνει τις κάλτσες του από υπολογισμούς, ε, λογικό είναι κάποιες φορές να ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ έως και κουκουρούκου κάποιες απαντήσεις που δίνει, σε αυτούς που ΟΥΤΕ αυτόν και τον τρόπο του γνωρίζουν, ούτε και "το θέμα γενικά". Σε διαβεβαιώ όμως πως Π Α Ν Τ Α είναι σωστός σε αυτά που λέει για τα ζητήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι. Κι αν γράψει και κάτι ψιλοφάλτσο (από άποψης πληροφοριών πάντα) πάνω στην βιασύνη ή στον γενικό χαμό των σχετικών thread, αργά ή γρήγορα το αντιλαμβάνεται και επανέρχεται,,,Δημήτριος. Κοντολογίς : τσίλαρε, και ΔΕΝ θα το μετανιώσεις, ΘΑ βοηθηθείς εδώ μέσα.

2) ...ΗΔΗ σου απάντησε το κάτωθι :

Αναφορά σε κείμενο

κρίμα τα λεφτά , θα πούνε συστημικό λάθος , θα το διορθώσουν και τζάμπα το 100ρικο

και όχι δεν τρόλαρε, κυριολεκτούσε : κρίμα τα 100 (στον δικηγόρο), γιατί αρκεί για την περίπτωσή σου να στείλεις (όπως και ο άλλος φίλος, ο οποίος είπες ότι ήταν "ίδια ακριβώς περίπτωση με εσένα"), για αρχή τουλάχιστον,  μια φόρμα παραπόνου, που υπάρχει στο site της ΔΕΗ, στην ίδια την ΔΕΗ, η οποία ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ -> το ότι δηλαδή σου δείχνει να σου έχει ενεργοποιηθεί το "Home Online" με τις από 3/12/21 τιμές, ενώ (όπως υποστηρίζεις...;), στην πραγματικότητα η μετάβαση έγινε στις 2/12 (όπου και ίσχυαν "70% τιμές κάτω"). Δεν το κατάλαβες, το διάβασες γρήγορα, το είπε αυτός τηλεγραφικά, είχες νεύρα, ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.....; Εσύ ξέρεις, πάντως σωστή απάντηση σου έδωσε (αν και όχι αναλυτική - αλλά ούτε υπάλληλος είναι εδώ μέσα, ούτε και,,,,"ηρεμιστής"...). 

...αν από την άλλη, θες να "ξεχαρμανιάσεις" από τα νεύρα ("λόγω ΔΕΗ" και "θερμοσυσσωρευτών"), και ο τρόπος που σου φαίνεται καλύτερος είναι κατευθείαν να βάλεις δικηγόρο, αντί αν συμπληρώσεις μόνος σου μερικές φόρμες, δικαίωμά σου.

Επίσης, σε ρώτησε κάτι σημαντικό ο korakios (που ο άνθρωπος, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να σε χαλαρώσει στην προηγούμενη σελίδα, σου είπε κι ένα "μην αγχώνεσαι" - που δεν στο χρώσταγε στο κάτω-κάτω :ρ), και προσπάθησε να ασχοληθεί/να σου εξηγήσει (αλλά πριν από αυτό, να καταλάβει κάποια δεδομένα), στο οποίο σημαντικό ΔΕΝ του απάντησες ευθέως. Κι αυτό που σε ρώτησε ήταν, ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟΝ Livagoth, Ή ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ (ισχύος του προγράμματος Home Online) στο e-bill....; EXEI TON ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ...

Επίσης-επίσης, είχες πει "τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ (συνέβησαν με την ΔΕΗ) με τον Livagoth". ΣΙΓΟΥΡΑ; ΑΚΡΙΒΩΣ; Δύσκολο μου φαίνεται σε πρώτη ανάγνωση - αλλά πες πως έχετε κοινό κάρμα ξερωγώ. ΑΝ λοιπόν ΕΙΝΑΙ τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ,,,τότε όλα ξεκίνησαν ΚΑΙ στην περίπτωσή σου «από δικιά σου "λαλακία"», όπως είχε πει και εκείνος (και μάλιστα την στιγμή που λήγανε προθεσμίες, προς μία "ανίκανη υπηρεσία", που είχε ήδη αυξημένο φόρτο λόγω προθεσμιών)...Συνεπώς, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να θρέφεις τον ήδη υπάρχοντα θυμό σου, με "συνομωσιολογίες" περί "παγίδων"....Διότι όπως σου είπε κι ο korakios, πολύ μακρυά το πήγες και ΔΕΝ χρειάζεται, αφού είναι ΤΟΣΟ ρδελομπού η οργάνωσή τους, που δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι "ικανοί για παγιδέματα"... Αλλά και πάλι : αν ΘΕΛΕΙΣ να το βλέπεις έτσι,,,βλέπε το. Κακό πάντως σε ΕΣΕΝΑ κάνεις, διότι απλώς έτσι δεν σκέφτεσαι καθαρά και μετά,,,πετάς λεφτά σε δικηγόρους λόγω κεκτημένης...

Σούμα κι επίλογος διότι δεν είσαι προφανώς για πολλά-πολλά (και ΗΔΗ έγραψα ΠΑΡΑ πολλά,,,αν και το έκανα ΓΙΑ ΚΑΛΟ) :P   :

1) Ό,τι έγινε, έγινε

2) Κοίτα να βάλεις ένα χέρι να το διορθώσεΤΕ (ΜΑΖΙ με τους "ανίκανους ΔΕΗΤζήδες"), αντί αν βάζεις χέρι στην τσέπη για δικηγόρους - όχι έστω πριν πράγματι χρειαστούν. Στείλε λοιπόν επιστολή παραπόνου (όπου θα αναλύεις ΤΣΙΛΑΡΙΣΤΑ το τί παίχτηκε και θα αιτείσαι να το διορθώσουν) και περίμενε ΜΕΧΡΙ 10 (αυστηρά) ημερολογιακές ημέρες (που παίζει να μην σου απαντήσουν, όχι λόγω "προσχεδιασμένου εγκλήματος", αλλά λόγω της προαναφερθείσας ανικανότητας/ανοργανωσιάς/αδυναμία τους ν' ανταποκριθούν ΕΓΚΑΙΡΩΣ, εντός δηλαδή των από του Νόμου χρονικών πλαισίων που έχουν την υποχρέωση να κάνουν), κι αν δεν έχεις απάντηση μέχρι τότε, θα συνεχίσεις με ("ηλεκτρονικές") επιστολές προς Συνήγορο Καταναλωτή ΚΑΙ Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (όχι "για να γίνει η δουλειά σου πιο γρήγορα επειδή θα τους τρομάξεις", αλλά για να είσαι ΕΣΥ εντός νομίμων διαδικασιών...). Και μπορεί να τραβήξει, αλλά μέχρι στιγμής, από όσα έχω δει εγώ να γράφονται από μέλη που ήταν ΚΑΙ αυτά "στην κόψη του ξυραφιού", η ΔΕΗ μάλλον έχει δείξει να θέλει να ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ όσες πατάτες γίνανε (είτε με δική της υπαιτιότητα, είτε επειδή έτσι είναι τα συστήματά τους, είτε επειδή λόγω προθεσμιών έγινε ανάστα ο Κύριος στα μέρη τους). Δεν φταις εσύ που το σύστημά τους είναι μπουρδέλο, αλλά ΒΑΛΕ κι εσύ ένα χεράκι να καθαρίσεις μια ώρα αρχύτερα. Κι αν παρ' ολ' αυτά συνεχίζουν να μην σε δικαιώνουν (που αμφιβάλλω), ε τότε αμόλα τους τον Αλέξη και παρ' τους βρακιά και κόρες 

Αυτά από εμένα, φιλικά, συνονόματε.

 

ΥΓ σόρι κι όλας, αλλά,,,τί τους θες εκείνους τους ρημαδο-συσσωρευτές, σε εποχές που το ρεύμα κοστίζει χρυσάφι (ανεξαρτήτως "προνομιακών συμβολαίων ρεύματος")...; Και νέο (ΝΕΑ...) air-conditιon να βάλεις, πάλι πιο φθηνά θα σου βγει στο τέλος του χειμώνα...Το ρεύμα δεν είναι φέτος για ζέστη ρε παιδιά, καταλάβετέ το. Ακόμη και σόμπες υγραερίου, καλύτερα θα είναι...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Περιμενω και εγω απαντηση μερες για αυτο απο κατι παιδια που εχουν βαλει παγια με καρτα μεσω ebill. Ακομα στο μεταξυ να ερθει ο λογαριασμος εχει απο 10 Οκτωβριου και κανονικα ερχεται καθε μηνα. 

Λόγω των πολλών αλλαγών πιθανόν καθυστερούν να στείλουν και τους λογαριασμούς. Για μηνιαίο enter που έχω κάνει πριν ένα χρόνο και έβγαινε 19 με 22 του μήνα μου ήρθε 30 Νοεμβρίου. Πιστεύω πως στον επόμενο θα στρώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Τα προγράμματα για το φυσικό αέριο της ΔΕΗ συμφέρουν;Είμαι στην Ζενίθ στο αέριο και στην ΔΕΗ στο ρεύμα και σκέφτομαι να πάω στην ΔΕΗ για να έχω και το ρεύμα και το αέριο σε μια εταιρεία.

Λάθος thread 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...

ΥΓ σόρι κι όλας, αλλά,,,τί τους θες εκείνους τους ρημαδο-συσσωρευτές, σε εποχές που το ρεύμα κοστίζει χρυσάφι (ανεξαρτήτως "προνομιακών συμβολαίων ρεύματος")...; Και νέο (ΝΕΑ...) air-conditιon να βάλεις, πάλι πιο φθηνά θα σου βγει στο τέλος του χειμώνα...Το ρεύμα δεν είναι φέτος για ζέστη ρε παιδιά, καταλάβετέ το. Ακόμη και σόμπες υγραερίου, καλύτερα θα είναι...

Καλημέρα. Να ρωτησω κάτι. Εχω στο πατρικο μου θερμοσυσσωρευτές σπο το 1981 που ανακαινίστηκε το σπιτι. Πραγματι πληρωνουμε αρκετά.  Μενει εκεί η υπερήλικη μητερα μου με μια κυρια που την προσεχει. Το σπιτι ειναι 100 τμ ,αλλά πρακτικά εχω το 50% θερμαινόμενο. Στο υπολοιπο σπιτι τους εχω κλειστούς. 

Υπαρχει περιπτωση να την μετακομίσω σε αλλο σπιτι. 

Λές οτι θα συνεφερε να αλλάξω τύπο θέρμανσης?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους. Ενεργοποίησα το home enter στις 26/11 μεσω ebill. Όλα καλά, μου γράφει οως ισχύει ως 26/11/23. Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν ηταν ήδη επιλεγμένο να μου έρχεται μονο ηλεκτρονικά ο λογαριασμός, γιατί θα τον ήθελα και σε έντυπη μορφή. Μπορώ να βγάλω το τικ, ή ειναι απαραίτητο για το εντερ να έρχεται μόνο ηλεκτρονικά ο λογαριασμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Περιμενω και εγω απαντηση μερες για αυτο απο κατι παιδια που εχουν βαλει παγια με καρτα μεσω ebill. Ακομα στο μεταξυ να ερθει ο λογαριασμος εχει απο 10 Οκτωβριου και κανονικα ερχεται καθε μηνα. 

Στην κάρτα δεν υπάρχει προμήθεια. Γενικα όπου χρησιμοποιείς την κάρτα δεν υπάρχει προμήθεια. Μόνο στις πάγιες εντολές που είναι στις τράπεζες υπάρχει η προμήθεια.

1 ώρα πριν, GeorgeHellas είπε

Καλημερα σε όλους. Ενεργοποίησα το home enter στις 26/11 μεσω ebill. Όλα καλά, μου γράφει οως ισχύει ως 26/11/23. Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν ηταν ήδη επιλεγμένο να μου έρχεται μονο ηλεκτρονικά ο λογαριασμός, γιατί θα τον ήθελα και σε έντυπη μορφή. Μπορώ να βγάλω το τικ, ή ειναι απαραίτητο για το εντερ να έρχεται μόνο ηλεκτρονικά ο λογαριασμός;

Το enter δεν έχει προϋπόθεση τον ηλεκτρονικό λογαριασμό, αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να μην πειράζεις τίποτα αυτήν την περίοδο στο ebill γιατί γίνεται χαμός στα συστήματα τους. Καλύτερα για κάνα 2-3 μήνες να τα εκτυπώνεις και να τα δίνεις όπου θέλεις, μην γίνει καμία πατάτα με τα συστήματα τους (απίθανο, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...