Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, xray2201 είπε

Καλησπέρα επειδή δεν πρόλαβα το πρόγραμμα συμφέρει να το βάλω με 0.18 την κιλοβατώρα ή να μείνω ως έχει ;

Τι εστί "ως έχει";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, xray2201 είπε

Καλησπέρα επειδή δεν πρόλαβα το πρόγραμμα συμφέρει να το βάλω με 0.18 την κιλοβατώρα ή να μείνω ως έχει ;

Εγω είχα watt & volt και εκκαθαριστικό 4μηνο Ιουλίου- Οκτωβρίου η κιλοβατορα έφτασε 22 λεπτά. Για 23 μέρες  , μήνας Νοέμβριος,  πριν πάω σε ΔΕΗ πλήρωσα και η κιλοβατορα έφτασε 30λεπτα. Οπότε ανάλογος σε πια εταιρεία είσαι βλέπεις αν συμφέρει. Ότι και να κάνεις μακριά από watt & volt

15 λεπτά πριν, xray2201 είπε

 

 

Επεξ/σία από alelo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alelo είπε

Ότι και να κάνεις μακριά από watt & volt

εννοείς σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα , δεν έχει σχέση με την εταιρία

3 λεπτά πριν, alelo είπε

πριν πάω σε ΔΕΗ

και ΔΕΗ που πήγαν αρκετοί , έτσι άκουγαν , μακρυά απο ιδιώτες, η ΔΕΗ είναι φθηνή.....

και κλείσανε στο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Livagoth είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας. Αποφασίζω να κάνω αίτηση για το online στις 20.11. Από λαλακία μου στο ebill έκανα για το enter, και αμέσως τους έστειλα μήνυμα. Το enter ενεργοποιηθηκε μια μέρα μετά. Στα μηνύματα τους είχα γράψει λιανά ότι επιθυμώ την μετάβαση στο online μόνο σε περίπτωση που ισχύσουν οι παλιές τιμές. Να μη σας τα πολυλογώ μου το αλλάζουν στο online 2.12 και δείχνει ενεργό για ένα χρόνο. Σήμερα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με μίξη παλιών και νέων τιμών. Τους έχω στείλει άπειρα μηνύματα και όλα τα προωθούν στο αρμόδιο τμήμα. Πιστεύετε σώζεται εφόσον τα έχω όλα γραπτώς; 

Ακριβώς τα ίδια και σε μένα. Τους ετοιμάζω "κουστούμι" με δικηγόρο, μόνο αυτό σου λέω....

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geo9419 είπε

Θέλω να ρωτήσω γιατί από την στιγμή που ενεργοποιησα το myhomeonline μου μηδενιστηκε η χρεωση της ΕΡΤ.

image.png.58376542eae13cde97c0f924a616fa77.png

Το συγκεκριμενο ειναι από εκαθαριστικό 70 ημερών. Η 9 ημερες ειναι από προηγουμενο εναντι που δεν ειχε ενεργοποιηθει το myhomeonline. (Ειχα παρει εναντι για 7 ημερες Γ1 τιμολογιο)+(εναντι 2 ημερες Γ1 τιμολογιο + 26 ημερες myhomeonline)

 

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/logariasmos-kai-xrewseis/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5/elliniki-radiofwnia-tileorasi-anwnumi-etaireia-ert

Αναφορά σε κείμενο

Απαλλάσσονται από τα ποσά υπέρ ΕΡΤ:  οι λογαριασμοί ρεύματος των πελατών, που η αξία ηλεκτρικής ενέργειας δεν υπερβαίνει το ποσό των 10€ μηνιαίως. Με άλλα λόγια το τέλος υπέρ ΕΡΤ δε χρεώνεται στους λογαριασμούς ρεύματος όπου η κατανάλωση είναι πολύ μικρή ή μηδενική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

δύσκολο εφόσον έγινε υπαναχώρηση απο το enter επέστρεψες στο Γ1 και μετά σε πέρασαν στο online

αν οι τιμές είναι και σωστές του online , τυχερός είσαι που δεν τα κάνανε μαντάρα

Υπαναχώρηση απο το Enter ναι, μονο που εγω τους ζητησα στο παλιο online που ηταν αναρτημενες οι τιμές στο site τους. Μόλις είδα τις νεες τιμές (προ 2/12) αμέσως τους ειδοποιησα να σταματησουν καθε μεταβαση. Αλλα φαινεται πως πεσαμε στην τελεια παγίδα, τετοια απατη ουτε η χειροτερη εταιρια δεν μου εχει κανει ποτε. Το κολπάκι "ενημερώσαμε το αρμοδιο τμημα" προφανώς ηταν η μπαλα στην κερκίδα, μεχρι να προλαβουν να μας τη φερουν.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tasos είπε

Αλλα φαινεται πως πεσαμε στην τελεια παγίδα, τετοια απατη ουτε η χειροτερη εταιρια δεν μου εχει κανει ποτε.

μην αγχώνεσαι , δεν είναι ικανοί για τέτοια , προφανώς είχε ξεμείνει το αίτημα και το κάνανε λόγω φόρτου μετά τις 3/12

καταρχάς σου ήρθε λογαριασμός όπως του @Livagoth ? Ή βλέπεις στο ebill 12 μήνες ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, alelo είπε

Εγω είχα watt & volt και εκκαθαριστικό 4μηνο Ιουλίου- Οκτωβρίου η κιλοβατορα έφτασε 22 λεπτά. Για 23 μέρες  , μήνας Νοέμβριος,  πριν πάω σε ΔΕΗ πλήρωσα και η κιλοβατορα έφτασε 30λεπτα. Οπότε ανάλογος σε πια εταιρεία είσαι βλέπεις αν συμφέρει. Ότι και να κάνεις μακριά από watt & volt

Στη ΔΕΗ είμαι τώρα χωρίς πρόγραμμα. Συμφέρει να πάω στο My home enter με 0,18€; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2021 στις 8:37 ΜΜ, xray2201 είπε

Στη ΔΕΗ είμαι τώρα χωρίς πρόγραμμα. Συμφέρει να πάω στο My home enter με 0,18€; 

θα κάνω copy paste παλιό ποστ μιας και δεν μπορώ να κάνω edit σε εκείνο να προσθέσω online/enter

μιας και θα γίνει ερώτηση που θα φορεθεί τις επόμενες μέρες

________________________________________________

Γ1 :

(1,15*230+11,5-50)/1000=0,226 επιβάρυνση

μέχρι 300kw/μήνα  έχεις 0,13 επιδότηση , (για τα 300 έως 600kw παίρνεις 0,03 στη ΔΕΗ δεν τα υπολογίζω παρακάτω)

Γ1 με 30% έκπτωση ΔΕΗ και 5% έκπτωση συνέπειας έχεις αρχική

0,11058*0,665=0,0735

άρα

0,0735+0,226-0,13=0,1695 τελική (περίπου) για καταναλώσεις <300kw/μήνα

το 230 το αντικαθιστάς με τα νούμερα κάθε μηνός

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

πχ Οκτ ήταν ~200 , η ΔΕΗ μετρά με 200 καταναλώσεις του επόμενου μήνα Νοέμβρη

Του Νοέμβρη δεν το έχει βγάλει ακόμα , είναι 230 και μετρά για καταναλώσεις Δεκέμβρη

 

Για ΚΟΤ Β Γ1

(αρχική - κοτ) επι έκπτωση ΔΕΗ συν ρήτρα μείον επιδότηση

(0,11058-0,045)*0,7+0,226-0,16=0,112 για καταναλώσεις <300kw/μήνα

 

Τα online/enter/enter+

0,17 και 0,18 αντίστοιχα

σε αυτά έχεις μέχρι 300kw/μήνα 0,02 επιδότηση άρα τελικές

0,15 και 0,16 αντίστοιχα για καταναλώσεις <300kw/μήνα

ΥΓ το enter παίρνει και 5% συνέπεια και 2% με πάγια εντολή αν θες ,αν γίνονται συνδυαστικά πάει άρα 0,16*0,93=0,1488€/kw

 

Σε ΚΟΤ πχ Β με 0,045

έχεις 0,105 και 0,115 αντίστοιχα για καταναλώσεις <300kw/μήνα  (αν το νέο online παίρνει ΚΟΤ)

 

Edit: Αν παραμείνεις σε κυμαινόμενο πχ Γ1 εννοείται παρακολουθείς συνέχεια τις εξελίξεις της χοντρικής και τις τυχών επιδοτήσεις του κράτους

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μην αγχώνεσαι , δεν είναι ικανοί για τέτοια , προφανώς είχε ξεμείνει το αίτημα και το κάνανε λόγω φόρτου μετά τις 3/12

καταρχάς σου ήρθε λογαριασμός όπως του @Livagoth ? Ή βλέπεις στο ebill 12 μήνες ?

 

Ειναι ικανοτατοι. Φυσικα δεν φροντισαν να με ενημερωσουν για τα νεα τιμολογια, ουτε οταν τα πηρα χαμπαρι να ακυρωσουν την μεταβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tasos είπε

Ειναι ικανοτατοι. Φυσικα δεν φροντισαν να με ενημερωσουν για τα νεα τιμολογια, ουτε οταν τα πηρα χαμπαρι να ακυρωσουν την μεταβαση. 

καλά δε θα κάτσω και να σε πείσω κιόλας 😂

1 ώρα πριν, Tasos είπε

Ακριβώς τα ίδια και σε μένα. Τους ετοιμάζω "κουστούμι" με δικηγόρο, μόνο αυτό σου λέω....

κρίμα τα λεφτά , θα πούνε συστημικό λάθος , θα το διορθώσουν και τζάμπα το 100ρικο , βέβαια δικά σου λεφτά είναι ότι θες τα κάνεις

@Tasos άσχετα με το τι θα κάνεις , δεν απάντησες σε αυτό

1 ώρα πριν, korakios είπε

καταρχάς σου ήρθε λογαριασμός όπως του @Livagoth ? Ή βλέπεις στο ebill 12 μήνες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά δε θα κάτσω και να σε πείσω κιόλας 😂

κρίμα τα λεφτά , θα πούνε συστημικό λάθος , θα το διορθώσουν και τζάμπα το 100ρικο , βέβαια δικά σου λεφτά είναι ότι θες τα κάνεις

Φοβαμαι οτι δεν εχω εξηγηθεί καλα. Σε λογαριασμούς χειμώνα 600€ το διμηνο, λογω θερμοσυσσωρευτων, να υποστω αυξηση 70% στα τιμολογια μιας εξαιρετικα δυσμενεστερης συμβασης, απο 24 μηνες που ηταν η παλια σε 12 μηνες και εσυ μιλας για 100ρικο; Ισως εχεις υποψη σου αλλους που ασχολουνται με πενταροδεκαρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos είπε

Ισως εχεις υποψη σου αλλους που ασχολουνται με πενταροδεκαρες. 

VS

3 λεπτά πριν, Tasos είπε

λογω θερμοσυσσωρευτων

καταλαβαίνεις οτι δεν κολλάνε στο ίδιο κείμενο

4 λεπτά πριν, Tasos είπε

απο 24 μηνες που ηταν η παλια σε 12 μηνες

αυτό να υποθέσω οτι ήταν η απάντηση στο οτι βλέπεις στο ebill 12 μηνη

άντε καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ! Μπράβο για την προσπάθεια ενημέρωσης όλο αυτό τον καιρό 

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Αν ο λογαριασμός σε Γ1 εκδίδεται στις 21/10 και έγινε η αλλαγή σε online στις 23/10 , πότε θα πρέπει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός;;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας λογικά τα παραπάνω έχουμε:

...για τα 300 έως 600kw παίρνεις 0,03 στη ΔΕΗ

άρα

0,0735+0,226-0,03=0,2695 τελική (περίπου) για καταναλώσεις 300 έως 600kw/μήνα

Τα online/enter/enter+

0,17 και 0,18 αντίστοιχα

το enter παίρνει και 5% συνέπεια και 2% με πάγια εντολή αν θες ,αν γίνονται συνδυαστικά πάει άρα 0,18*0,93=0,167€/kw.

Ερώτηση:

1. αυτά τα 300 μετράνε αθροιστικά ημέρα/νύκτα κατανάλωση μήνα?

2. πως υπολογίζονται ανά μήνα στο Γ1?  πρέπει να επιλέξουμε μηνιαίο λογαριασμό (μπορούμε έτσι?) ή πως αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...