Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν με τα πολλά και μετά από την αρχική αίτηση στις 13/11 και υπογραφή συμβολαίων στις 24/11, σήμερα πήρα κωδικούς και βλέπω να γράφει ότι "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση" αν και το πεδίο που λέει home online είναι προεπιλεγμένο.

Στα συμβόλαιο έγραφε Home online βέβαια. Από ότι κατάλαβα θα περιμένω μερικές ημέρες ακόμα, σωστά;

Φυσικά έχουν τον νέο τιμοκατάλογο. Από όσο είδα έχουν πολλοί το ίδιο θέμα. Έχουν καταγραφεί τα τηλεφωνήματα που μου έλεγαν στο ενδιάμεσο ότι έχω κατοχυρώσει την παλιά τιμή. Τι κάνω από εδώ και πέρα για να πάρω τον παλιό τιμοκατάλογο;

Επεξ/σία από telis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, telis είπε

Λοιπόν με τα πολλά και μετά από την αρχική αίτηση στις 13/11 και υπογραφή συμβολαίων στις 24/11, σήμερα πήρα κωδικούς και βλέπω να γράφει ότι "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση" αν και το πεδίο που λέει home online είναι προεπιλεγμένο.

Στα συμβόλαιο έγραφε Home online βέβαια. Από ότι κατάλαβα θα περιμένω μερικές ημέρες ακόμα, σωστά;

Φυσικά έχουν τον νέο τιμοκατάλογο. Από όσο είδα έχουν πολλοί το ίδιο θέμα. Έχουν καταγραφεί τα τηλεφωνήματα που μου έλεγαν στο ενδιάμεσο ότι έχω κατοχυρώσει την παλιά τιμή. Τι κάνω από εδώ και πέρα για να πάρω τον παλιό τιμοκατάλογο;

Περιμένεις να δεις την ημερομηνία λήξης που θα σου βγάλει όταν ενεργοποιηθεί. Αν λέει λήξη 1/12/23 είσαι οκ. Αν έχει μεταγενέστερη ημερομηνία, αρχίζεις τον αγώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Philippe είπε

Άσε, είμαι ψυχάκιας τελειομανής και δεν αποφασίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι διάλεξα το σωστό. Τη μεγάλη ζημιά την πάθαμε που χάσαμε το παλιό τιμολόγιο για λίγες μέρες, τώρα ό,τι και να γίνει, δε βαριέσαι.. Πλάκα πλάκα, όσο το τρενάρω όλο και κάτι ανακαλύπτω που δεν είχα σκεφθεί: π.χ. έγραψα χθες ότι το Enter+ ίσως είναι ελαφρώς πιο συμφέρον από το Online, όμως δεν είχα συνυπολογίσει τα 30€ προωθητικής ενέργειας του δεύτερου (ενώ είχα την έκπτωση 50% στα πάγια του πρώτου). Επίσης, διάβασα τους αναλυτικούς όρους του ασφαλιστηριου για τις 5 επισκέψεις μαστόρων και μάλλον αχρείαστες θα είναι στους περισσότερους. Για πολύ παλιά σπίτια ή κανένα ηλικιωμένο ίσως αξίζει. Τα μόνα πλεονεκτήματα (αν μπορείς να τα πεις έτσι) που βρίσκω στα Enter, είναι ότι δεν σε υποχρεώνουν να πληρώσεις με πάγια εντολή, ούτε κατ' ανάγκη στην ώρα σου ή να έχεις μηνιαίο λογαριασμό. Γι' αυτό άλλωστε σου δίνει εκπτωσούλες 5% συνέπειας και 2% πάγιας. Ενώ το online έχει και όρο στη σύμβαση (άρθρο 7) που αναφέρει ότι "οι λογαριασμοί εξοφλούνται εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας". Κάπου στο thread είχα διαβάσει ότι το Online σε πετάει εκτός προγράμματος αν χάσεις πληρωμές (ή μόνο στο παλιό καλό online αφορούσε αυτό);

 

Έχω καταλήξει ότι δεν πειράζει πολύ εάν καθυστερήσουμε λίγο ακόμη, εφόσον στην καταμέτρηση του διμήνου (τέλος Γενάρη για τη δική μου περίπτωση) δηλώσουμε λίγο χαμηλότερη κατανάλωση από την πραγματική. Εγώ μπορεί όντως να λείψω για 15 μέρες, οπότε δεν θα χρειαστεί να πω και ψέματα.. Με χαμηλή κατανάλωση βγαίνουν σχεδόν ίδια τα ποσά του Γ1 με των άλλων. Εκτός εάν υπάρξει κάποια ιδιαιτερότητα, επειδή πρόκειται για αλλαγή προγράμματος (π.χ. στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ άνθρωπο να μετρήσει ενδιάμεσα κατ' εξαίρεση ή δεν λάβουν καθόλου υπόψη το self metering).

 

Ανέβασε ή στείλε μου την πίσω σελίδα του εκκαθαριστικού λογαριασμού, να σου φτιάξω ένα tailor made excel με τις ρυθμιζόμενες και τις χρεώσεις Δήμου-ΤΑΠ-ΕΡΤ για να κάνεις τη σύγκριση μεταξύ των τριών (Γ1-Online-Enter Plus) με τα τελικά ποσά. Ή αν προτιμάς να τα περάσεις μόνος σου, κατέβασέ το από εδώ. Tο εξελίσσω σε πιο εύχρηστο και διορθώνω λαθάκια, είμαι στην έκδοση 4 μέχρι στιγμής 😀

 

 

Ευχαριστώ πολύ άντρα μου. Όταν τελειώσω από τη δουλειά θα στο στείλω σε προσωπικό μήνυμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Περιμένεις να δεις την ημερομηνία λήξης που θα σου βγάλει όταν ενεργοποιηθεί. Αν λέει λήξη 1/12/23 είσαι οκ. Αν έχει μεταγενέστερη ημερομηνία, αρχίζεις τον αγώνα.

μας εχουνε τρελάνει κανονικά...  εγω υπέγραψα 30.11 σε καταστημα, την 1.12 είχε ενεργοποιηθεί το enter στο ebill και εχθες ειδα ότι αλλαξε και είναι ενεργό μέχρι 5.12.23 που ηρθε και μέτρησε ο δεδδηε και εστειλε τελικο στην προηγουμενη επωνυμία...

Τι μπορεις να καταλάβεις τωρα εσυ δηλάδη ? απο την μία σε εχει παει 2023 δηλαδη 2 έτη διάρκεια που είναι το παλιό συμβολαιο μετα βλέπεις 5/12 και λες ξεκίνα τον αγώνα..  τι φαση τωρα παλι αυτο ? 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tounion είπε

μας εχουνε τρελάνει κανονικά...  εγω υπέγραψα 30.11 σε καταστημα, την 1.12 είχε ενεργοποιηθεί το enter στο ebill και εχθες ειδα ότι αλλαξε και είναι ενεργό μέχρι 5.12.23 που ηρθε και μέτρησε ο δεδδηε και εστειλε τελικο στην προηγουμενη επωνυμία...

Τι μπορεις να καταλάβεις τωρα εσυ δηλάδη ? απο την μία σε εχει παει 2023 δηλαδη 2 έτη διάρκεια που είναι το παλιό συμβολαιο μετα βλέπεις 5/12 και λες ξεκίνα τον αγώνα..  τι φαση τωρα παλι αυτο ? 

Έχεις κρατήσεις screenshots απ'τη κεντρική σελίδα του ebill κι απ'το ιστορικό επιλογών με ημερομηνία 1/12;

Σε κάθε περίπτωση επικοινωνείς με το τμήμα ebill από αυτή τη φόρμα https://ebill.dei.gr/TechnicalSupport.aspx?lang=1 κι αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες, ανοίγεις αίτημα στο MyRae.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι γενικό, αφορά σίγουρα τους συμφορουμιτες Philippe Telumetar Stapd21 αλλά και άλλους πολλούς, γενικά όποιον έχει μεγάλη κατανάλωση τώρα το χειμώνα, ας πούμε πάνω από 3500 kwh το τετράμηνο (αν φτάνει στις 5000 kwh γίνεται SOS το ζήτημα).  Όχι μόνον ο Δεκέμβρης στο Γ1 έχει τεράστια ρήτρα και ο Γενάρης φαίνεται ότι δεν θα είναι πολύ καλύτερος (με βάση τα στοιχεία ΤΕΑ 10 ημερών Δεκέμβρη, όχι με βάση το φλυτζανι του καφέ), αλλά από 1 Γενάρη αλλάζει το σχήμα των κρατικών επιδοτήσεων.  Σύμφωνα με όσα λένε, επιδότηση στη ρήτρα θα δίνεται πλέον  με κοινωνικά κριτήρια, κοντινά με αυτά του ΚΟΤ, αντε λίγο ευρύτερα με κλιμάκωση όμως. Λογικά όσοι καίνε 4 και 5 χιλιάδες kwh το τετράμηνο δεν έχουν ΚΟΤ. Δεν επιτρεπεται νομίζω, αλλά πάντως  λογικά δεν έχουν. Άρα για αυτούς τους καταναλωτές, αν μείνουν στο Γ1, θα είναι ακόμη χειρότερα από 1 Γενάρη, χωρίς τις  επιδοτήσεις 39Ευρω το μήνα. Και δεν ξέρουμε τι άλλο θα παίξει. Συμπέρασμα. Για να μην ξαναεχουμε Πρωτοχρονιατικα τον πανικό που υπήρξε 2/12, όποιος καίει πολύ ρεύμα και είναι ακόμη Γ1, ας μπει τώρα στα Enter η Online να είναι καταρχήν καλυμμένος και βλέπουμε. Και το ξανασκεφτεται από Μάρτη, έχοντας σώσει όμως κάνα 500ρικο ήδη. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν λέει λήξη 1/12/23 είσαι οκ.

Άλλαξαν τη λήξη από 28/11/2023 σε 02/12/2023 και στο λογαριασμό χρέωσαν τον παλιό τιμοκατάλογο. Επίσης, για MyHomeEnter που δεν είναι απαραίτητη η πάγια εντολή. Στον πρώτο λογαριασμό είχε μέσα 100€ χρέωση για την εγγύηση. Αν ενεργοποιήσω την πάγια, το συνολικό ποσό της αρχικής εγγύησης θα μου επιστραφεί με πίστωση στον αμέσως επόμενο λογαριασμό; Έχουμε σίγουρη απάντηση σε αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apache48 είπε

Αν ενεργοποιήσω την πάγια, το συνολικό ποσό της αρχικής εγγύησης θα μου επιστραφεί με πίστωση στον αμέσως επόμενο λογαριασμό; Έχουμε σίγουρη απάντηση σε αυτό;

ναι , τουλάχιστον έτσι έγινε σε άλλα μέλη ,δεν ξέρω όμως αν χρειάζεται και μηνιαίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , τουλάχιστον έτσι έγινε σε άλλα μέλη ,δεν ξέρω όμως αν χρειάζεται και μηνιαίος

Δεν θα έχει κάποια διαφορά στις τελικές χρεώσεις (δηλαδή στο τέλος του χρόνου τα ίδια θα έχω κληθεί να πληρώσω) ο μηνιαίος οπότε τον ενεργοποιώ και αυτόν;

Επεξ/σία από apache48
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apache48 είπε

Άλλαξαν τη λήξη από 28/11/2023 σε 02/12/2023 και στο λογαριασμό χρέωσαν τον παλιό τιμοκατάλογο. Επίσης, για MyHomeEnter που δεν είναι απαραίτητη η πάγια εντολή. Στον πρώτο λογαριασμό είχε μέσα 100€ χρέωση για την εγγύηση. Αν ενεργοποιήσω την πάγια, το συνολικό ποσό της αρχικής εγγύησης θα μου επιστραφεί με πίστωση στον αμέσως επόμενο λογαριασμό; Έχουμε σίγουρη απάντηση σε αυτό;

Έχεις κρατήσεις screenshots απ'τη κεντρική σελίδα του ebill κι απ'το ιστορικό επιλογών με ημερομηνία 1/12;

Σε κάθε περίπτωση επικοινωνείς με το τμήμα ebill από αυτή τη φόρμα https://ebill.dei.gr/TechnicalSupport.aspx?lang=1 κι αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες, ανοίγεις αίτημα στο MyRae.

---

Κάποιος ενεργοποίησε τη πάγια πριν εκδοθεί ο λογαριασμός και η εγγύηση επεστράφη. Δοκίμασε το. Αν δε σου επιστρέψουν τα λεφτά κατά την έκδοση του επόμενου λογαριασμού, άσε να πληρωθεί με την πάγια εντολή μήπως τα επιστρέψουν στον μεθεπόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apache48 είπε

Δεν θα έχει κάποια διαφορά στις τελικές χρεώσεις ο μηνιαίος οπότε τον ενεργοποιώ και αυτόν;

στις τελικές χρεώσεις δεν παίζει κάποιο ρόλο , αλλά περίμενε να μας πει κάποιος αν χρειάζεται ή όχι ο μηνιαίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Να πω κάτι γενικό, αφορά σίγουρα τους συμφορουμιτες Philippe Telumetar Stapd21 αλλά και άλλους πολλούς, γενικά όποιον έχει μεγάλη κατανάλωση τώρα το χειμώνα, ας πούμε πάνω από 3500 kwh το τετράμηνο (αν φτάνει στις 5000 kwh γίνεται SOS το ζήτημα).  Όχι μόνον ο Δεκέμβρης στο Γ1 έχει τεράστια ρήτρα και ο Γενάρης φαίνεται ότι δεν θα είναι πολύ καλύτερος (με βάση τα στοιχεία ΤΕΑ 10 ημερών Δεκέμβρη, όχι με βάση το φλυτζανι του καφέ), αλλά από 1 Γενάρη αλλάζει το σχήμα των κρατικών επιδοτήσεων.  Σύμφωνα με όσα λένε, επιδότηση στη ρήτρα θα δίνεται πλέον  με κοινωνικά κριτήρια, κοντινά με αυτά του ΚΟΤ, αντε λίγο ευρύτερα με κλιμάκωση όμως. Λογικά όσοι καίνε 4 και 5 χιλιάδες kwh το τετράμηνο δεν έχουν ΚΟΤ. Δεν επιτρεπεται νομίζω, αλλά πάντως  λογικά δεν έχουν. Άρα για αυτούς τους καταναλωτές, αν μείνουν στο Γ1, θα είναι ακόμη χειρότερα από 1 Γενάρη, χωρίς τις  επιδοτήσεις 39Ευρω το μήνα. Και δεν ξέρουμε τι άλλο θα παίξει. Συμπέρασμα. Για να μην ξαναεχουμε Πρωτοχρονιατικα τον πανικό που υπήρξε 2/12, όποιος καίει πολύ ρεύμα και είναι ακόμη Γ1, ας μπει τώρα στα Enter η Online να είναι καταρχήν καλυμμένος και βλέπουμε. Και το ξανασκεφτεται από Μάρτη, έχοντας σώσει όμως κάνα 500ρικο ήδη. 

Καταρχάς σε ευχαριστώ. 

Η βοήθεια ή δική σου, του @korakiosκαι του @Philippeείναι καθοριστική για εμάς τους ανεγκέφαλους που πετάξαμε χαρταετό (ενώ είχαμε υπόψη μας το παλιό myhome - α ρε γυναίκα την φάγαμε στ αυτια)

Σήμερα θα ενεργοποιήσω ebill και θα αιτηθω my home online 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχεις κρατήσεις screenshots απ'τη κεντρική σελίδα του ebill κι απ'το ιστορικό επιλογών με ημερομηνία 1/12;

Έχω κρατήσει σε screen record video όλη την περιήγηση στο ebill σε περίπτωση που χρεώσουν άλλα στον άλλο λογαριασμό αν και ακούγεται κουλό να το κάνουν από τη στιγμή που ξεκίνησαν να χρεώνουν με τον παλιό. Αυτό είναι myHomeEnter με αλλαγή παρόχου και υπογραφή σε κατάστημα 28/11/2021.

image.png.026c00b2813778929ac264288a0dffae.png

 

Επεξ/σία από apache48
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22/11 econtract για online και σήμερα λάβαμε email ότι τέλειωσε επιτυχώς η εξέταση των δικαιολογητικών και το αίτημα πήγε ΔΕΔΔΗΕ.

Όχι, δεν αργήσανε πολύ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...