Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Telumetar είπε

αμα σου πω οτι τόσο καιρο στο ΧL του @korakios μπερδευόμουν επειδή δεν εμφανίζονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις στα οικιακα με ρήτρα. Αφου δεν εμφανίζονται έλεγα δεν υπάρχουν, οπότε δεν πρόσθετα αυτό το ποσό τη στιγμή που στα οικιακά χωρίς ρήτρα το πρόσθετα. 

Άρα ακομα κι ετσι, το myhme enter συμφέρει νομιζω

Ε δε σου φταίει το Excel του Κόρακα για το μπέρδεμα. Δεν τον ξέρω καθολου, αλλά το παλικαρι έχει κάνει φοβερή δουλειά. 

Φυσικά, με αυτές τις καταναλώσεις χειμώνα βουρ τώρα σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα, online η Enter και από άνοιξη βλέπεις. 

Κι εγώ καίω πάρα πολύ ρεύμα, κι ας έχω και πετρέλαιο μονοκατοικία πανταχοθεν ελεύθερη αμονωτη και έχω οικογένεια (άρα δεν παίζει να παρατήσω τον  ήρωα στο κρύο). Μπήκα στο παλιό Enter και θα γλυτώσω συγκριτικά με το Γ1, κάπου 600 Ευρώ αυτό το τετράμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

οι ρυθμιζόμενες υπάρχουν στο excel για το μοναδικό λόγο να δείχνουν το κέρδος του νυχτερινού , δεν παίζουν ρόλο στη σύγκριση

5000 το μήνα ???

Το 4μηνο . Το δύσκολο τρέχων τετράμηνο.  Τα άλλα είναι από 2500

Κοινώς έκανα πατάτα που ακόμα και τώρα δεν έχω το myhome enter 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 3:36 ΜΜ, ekrepali είπε

0.096 ημερήσιο, 0.076 νυχτερινό έχει το Online. Και 30 ευρώ bonus. Xωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και χωρίς λάκο.

https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/digital_pricecatalog_el.pdf?v=20211203-3

Ξερει καποιος κατι εαν αλλαξε ο τιμοκαταλογος?γιατι  οταν εκανα αιτηση 21/11 οι τιμες ηταν οπως τις αναγραφει ο παραπανω κυριος.τωρα εχουν αλλαξει παρα πολυ...τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Το 4μηνο . Το δύσκολο τρέχων τετράμηνο.  Τα άλλα είναι από 2500

Κοινώς έκανα πατάτα που ακόμα και τώρα δεν έχω το myhome enter 

πατάτα που δεν έκλεισες στο παλιό με τέτοια κατανάλωση

μεγαλύτερη που δεν έχεις νυχτερινό ακόμα

Spoiler

οφτοπικ , πατάτα είναι και η χρήση θερμοπομπών αντί κλιματιστικού

μπακαλίστικα με σημερινά δεδομένα ~540€ τετράμηνο διαφορά βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

πατάτα που δεν έκλεισες στο παλιό με τέτοια κατανάλωση

μεγαλύτερη που δεν έχεις νυχτερινό ακόμα

  Απόκρυψη περιεχομένων

οφτοπικ , πατάτα είναι και η χρήση θερμοπομπών αντί κλιματιστικού

μπακαλίστικα με σημερινά δεδομένα ~540€ τετράμηνο διαφορά βγαίνει

Ήταν στο όνομα της πεθεράς μου και περίμενα τη μεταβίβαση στο όνομα της γυναίκας. Το νυχτερινό με διαβεβαιώσαν πως ως το τέλος του έτους θα ενεργοποιηθεί. 

Αν πχ το ενεργοποιήσω αύριο, έστω γλιτώνω το μισό Δεκέμβρη. Φαντάσου όμως, ούτε ebill δεν ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/digital_pricecatalog_el.pdf?v=20211203-3

Ξερει καποιος κατι εαν αλλαξε ο τιμοκαταλογος?γιατι  οταν εκανα αιτηση 21/11 οι τιμες ηταν οπως τις αναγραφει ο παραπανω κυριος.τωρα εχουν αλλαξει παρα πολυ...τι παιζει?

κανένας δεν το παρατήρησε μέχρι τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο πρώτος λογ/σμος. Έχουν υπολογίσει κάτι λίγες κιλ/ώρες στο Γ1 (ήταν οι μέρες που θα είχε εγκριθεί η αλλαγή παρόχου αλλά δεν είχα προλάβει να πάρω κωδικούς ebill για να κάνω μετάβαση στο online - παρότι είχα κάνει εξαρχής αίτηση για online). Και για τον ίδιο λόγο χρεώθηκε και ρήτρα αναπροσαρμογής (γύρω στα 6Ε). Έγινε η επιστροφή 30Ε. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Ήρθε ο πρώτος λογ/σμος. Έχουν υπολογίσει κάτι λίγες κιλ/ώρες στο Γ1 (ήταν οι μέρες που θα είχε εγκριθεί η αλλαγή παρόχου αλλά δεν είχα προλάβει να πάρω κωδικούς ebill για να κάνω μετάβαση στο online). Και για τον ίδιο λόγο χρεώθηκε και ρήτρα αναπροσαρμογής (γύρω στα 6Ε). Έγινε η επιστροφή 30Ε. 

Να ρωτήσω γιατί μου φαίνεται θα έχουμε κι άλλα τρεχάματα...
Μήπως επιστράφηκε η εγγύηση (σε περίπτωση που υπήρχε εξ' αρχής);
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, black_orchid είπε

Να ρωτήσω γιατί μου φαίνεται θα έχουμε κι άλλα τρεχάματα...
Μήπως επιστράφηκε η εγγύηση (σε περίπτωση που υπήρχε εξ' αρχής);
 

Δεν υπήρχε εγγύηση.

Αναλυτικά οι χρεώσεις Αξία σε € Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 10,69 Πάγια Χρέωση 0 , 03 Πάγια Χρέωση 0 , 43 kWh 32X0,11063€/kWh 3 , 54 kWh 415X0,09600€/kWh 39 , 84 Πίστωση ΤΕΜ20KWh -2 , 60 Πίστωση ΤΕΜ260KWh - 5 , 20 Επιδότηση ΔΕΗ12KWh -0 , 36 Επιστροφή myHome Online - 30 , 00 Έκπτωση Ενέργειας - 1 , 06 Ρήτρα Αναπροσαρμ. 6 , 07

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

προφανώς ξέρεις ότι κάθε μέρα που το σκέφτεσαι σου κοστίζει 5 Ευρώ με αυτή την κατανάλωση περιόδου και με τις τιμές του Δεκέμβρη στη ρήτρα.

Άσε, είμαι ψυχάκιας τελειομανής και δεν αποφασίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι διάλεξα το σωστό. Τη μεγάλη ζημιά την πάθαμε που χάσαμε το παλιό τιμολόγιο για λίγες μέρες, τώρα ό,τι και να γίνει, δε βαριέσαι.. Πλάκα πλάκα, όσο το τρενάρω όλο και κάτι ανακαλύπτω που δεν είχα σκεφθεί: π.χ. έγραψα χθες ότι το Enter+ ίσως είναι ελαφρώς πιο συμφέρον από το Online, όμως δεν είχα συνυπολογίσει τα 30€ προωθητικής ενέργειας του δεύτερου (ενώ είχα την έκπτωση 50% στα πάγια του πρώτου). Επίσης, διάβασα τους αναλυτικούς όρους του ασφαλιστηριου για τις 5 επισκέψεις μαστόρων και μάλλον αχρείαστες θα είναι στους περισσότερους. Για πολύ παλιά σπίτια ή κανένα ηλικιωμένο ίσως αξίζει. Τα μόνα πλεονεκτήματα (αν μπορείς να τα πεις έτσι) που βρίσκω στα Enter, είναι ότι δεν σε υποχρεώνουν να πληρώσεις με πάγια εντολή, ούτε κατ' ανάγκη στην ώρα σου ή να έχεις μηνιαίο λογαριασμό. Γι' αυτό άλλωστε σου δίνει εκπτωσούλες 5% συνέπειας και 2% πάγιας. Ενώ το online έχει και όρο στη σύμβαση (άρθρο 7) που αναφέρει ότι "οι λογαριασμοί εξοφλούνται εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας". Κάπου στο thread είχα διαβάσει ότι το Online σε πετάει εκτός προγράμματος αν χάσεις πληρωμές (ή μόνο στο παλιό καλό online αφορούσε αυτό);

 

9 ώρες πριν, Telumetar είπε

5 ευρώ επειδή μένει σε Γ1 από Enter? Κι εγώ περίπου 4800 καίω αυτό το 4μηνο και είμαι δυστυχώς ακόμα με Γ1, εξου κι η απορία μου πως προκύπτει αυτό 

Έχω καταλήξει ότι δεν πειράζει πολύ εάν καθυστερήσουμε λίγο ακόμη, εφόσον στην καταμέτρηση του διμήνου (τέλος Γενάρη για τη δική μου περίπτωση) δηλώσουμε λίγο χαμηλότερη κατανάλωση από την πραγματική. Εγώ μπορεί όντως να λείψω για 15 μέρες, οπότε δεν θα χρειαστεί να πω και ψέματα.. Με χαμηλή κατανάλωση βγαίνουν σχεδόν ίδια τα ποσά του Γ1 με των άλλων. Εκτός εάν υπάρξει κάποια ιδιαιτερότητα, επειδή πρόκειται για αλλαγή προγράμματος (π.χ. στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ άνθρωπο να μετρήσει ενδιάμεσα κατ' εξαίρεση ή δεν λάβουν καθόλου υπόψη το self metering).

 

8 ώρες πριν, Telumetar είπε

αμα σου πω οτι τόσο καιρο στο ΧL του @korakios μπερδευόμουν επειδή δεν εμφανίζονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις στα οικιακα με ρήτρα. 

Ανέβασε ή στείλε μου την πίσω σελίδα του εκκαθαριστικού λογαριασμού, να σου φτιάξω ένα tailor made excel με τις ρυθμιζόμενες και τις χρεώσεις Δήμου-ΤΑΠ-ΕΡΤ για να κάνεις τη σύγκριση μεταξύ των τριών (Γ1-Online-Enter Plus) με τα τελικά ποσά. Ή αν προτιμάς να τα περάσεις μόνος σου, κατέβασέ το από εδώ. Tο εξελίσσω σε πιο εύχρηστο και διορθώνω λαθάκια, είμαι στην έκδοση 4 μέχρι στιγμής 😀

 

 

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα θα πω.

Για ένα απλό λογαριασμό ρεύματος μας έκαναν να τρέχουμε και να μη φτάνουμε. Παλιά ήταν η ΔΕΗ τόσο κάνει πλήρωνες τέρμα. Τώρα το ρεύμα έχει γίνει ένας γρίφος ένας πονοκέφαλος. 10 εταιρείες η κάθε μία το δικό της χαβά , πρέπει να είσαι μαθηματικός επιστήμονας να βγάλεις άκρη ή να πληρώνεις λογιστή να σου κάνει υπολογισμούς τι σε συμφέρει.

Το έβαλα και εγώ  στο enter όχι γιατί ανέλυσα ότι με συμφέρει περισσότερο αλλά γιατί το λέει η πλειοψηφία. 🤣

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς και εγώ δεν αντιλήφθηκα πόσο διαφορετικές θα είναι οι χρεώσεις και έμεινα στη ΔΕΗ με Γ1Ν. Είναι εξαιρετικά δύσκολο για τον καταναλωτή, εν μέσω όλων των καθημερινών υποχρεώσεών του, να συμβαδίζει με τις εξελίξεις. Στο δια ταύτα: Με 600 κιλοβατώρες το μήνα, μένω εκεί που είμαι καθώς πλέον δεν έχει σημασία ή έχω εναλλακτικές;

Επεξ/σία από stapd_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stapd_21 είπε

Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς και εγώ δεν αντιλήφθηκα πόσο διαφορετικές θα είναι οι χρεώσεις και έμεινα στη ΔΕΗ με Γ1Ν. Είναι εξαιρετικά δύσκολο για τον καταναλωτή, εν μέσω όλων των καθημερινών υποχρεώσεών του, να συμβαδίζει με τις εξελίξεις. Στο δια ταύτα: Με 1200 κιλοβατώρες το μήνα, μένω εκεί που είμαι καθώς πλέον δεν έχει σημασία ή έχω εναλλακτικές;

Εστω, και τώρα ΔΕΗ enter η online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...