Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, eddie11 είπε

 Γρήγορη ερώτηση korakios, είναι προυποθεση για επιστροφή  εγγυησης ο μηνιαίος λογαριασμός?Για εντερ με υπογραφή σε κατάστημα. 

δε γνωρίζω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikos33340 είπε

Δικαιώθηκε κανένας σ' αυτό το θέμα που έχει προκύψει με το λάθος στο σύστημα της ΔΕΗ που σε βάζει δηλαδή στα προγράμματα και τις τιμές που ισχύουν από 3/12 και όχι σ'αυτά που ίσχυαν μέχρι 2/12;

Κι εγώ είμαι σε αναμονή. Στίς 29/11 ολοκληρώθηκε το αίτημα & από τίς 3/12 (μετά τήν καταμέτρηση τού ΔΕΔΔΗΕ) είμαι ΔΕΗ. Επί τού παρόντος κι αφού δεν έγινε επιλογή σχετικού προγράμματος (μέσα από το e-bill λένε πρέπει να γίνει) μέ έχουν στο Γ1. Η υπάλληλος στο τηλ. μού είπε πώς αν επιλέξω το ΝΕΟ myhome online πιθανότατα θα ενεργοποιηθούν οι νέες χρεώσεις. Προώθησε το σχετικό αίτημα & να περιμένω επικοινωνήσει μαζί μου το  ομιχλώδες "αρμόδιο τμήμα". Αυτά τήν Τρίτη 7/12. Μέχρι & σήμερα τίποτα. Για να μήν κάθομαι έγραψα και μια καταγγελία στην ΡΑΕ (μήπως χρειαστεί) και αναμένω... 

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Κι εγώ είμαι σε αναμονή. Στίς 29/11 ολοκληρώθηκε το αίτημα & από τίς 3/12 (μετά τήν καταμέτρηση τού ΔΕΔΔΗΕ) είμαι ΔΕΗ. Επί τού παρόντος κι αφού δεν έγινε επιλογή σχετικού προγράμματος μέ έχουν στο Γ1. Η υπάλληλος στο τηλ. μού είπε πώς αν επιλέξω το ΝΕΟ myhome online πιθανότατα θα ενεργοποιηθούν οι νέες χρεώσεις. Προώθησε το σχετικό αίτημα & να περιμένω να επικοινωνήσει μαζί μου το  ομιχλώδες "αρμόδιο τμήμα". Αυτά τήν Τρίτη 7/12. Μέχρι & σήμερα τίποτα. Για να μήν κάθομαι έγραψα και μια καταγγελία στην ΡΑΕ (μήπως χρειαστεί) και αναμένω... 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

παράπονο και μετά απο 10 εργάσιμες , ΡΑΕ

κακώς περιμένετε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Philippe είπε

Αναφερόμουν στο Γ1 που έχει. Εγώ καίω 5000kWh κάθε χρόνο το τετράμηνο που μόλις ξεκίνησε (Δεκ-Μαρ). Με το Γ1 που είμαι θα έχω 30€ έκπτωση συνέπειας, με το Enter+ που λέω να μπω οσονούπω, θα έχω 45€. Ε, αυτά τα 45 υπερκαλύπτουν την διαφορά στην τιμή kWh μεταξύ Enter και Online.

προφανώς ξέρεις ότι κάθε μέρα που το σκέφτεσαι σου κοστίζει 5 Ευρώ με αυτή την κατανάλωση περιόδου και με τις τιμές του Δεκέμβρη στη ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

παράπονο και μετά απο 10 εργάσιμες , ΡΑΕ

κακώς περιμένετε

Το παράπονο επεξεργασία με pdf? Δεν νομίζω Ότο φτάνει ο χώρος εκεί από κάτω να συμπεριλάβεις γεγονότα ημερομηνίες… πιθανά screenshot? Το παράπονο κοινοποίηση σε στε, ραε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το παράπονο επεξεργασία με pdf? Δεν νομίζω Ότο φτάνει ο χώρος εκεί από κάτω να συμπεριλάβεις γεγονότα ημερομηνίες… πιθανά screenshot? Το παράπονο κοινοποίηση σε στε, ραε;

σύνταξε τότε ένα email και γράψε στο έντυπο μόνο τα στοιχεία και στην περιγραφή δείτε περιεχόμενο email λόγω έλλειψης χώρου στο παρών αρχείο

να κάτσει κάποιος να κάνει merge δικά του word κείμενα αφού τα μετατρέψει σε pdf , με το παρών pdf που είναι εικόνα , μάματα

κοινοποίηση αν θες να πιέσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα μετά από αίτηση e-contract, για μεταφορά από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ Home Online στις 20/11, υπογραφή Σύμβασης 24/11 γενικών όρων, σήμερα εμφανίστηκε στο e-biil η παροχή με ενεργοποιημένο το Home Online γράφοντας από κάτω ότι το αίτημα είναι υπό εξεργασία. Τώρα περιμένω όταν ενεργοποιηθεί να δω αν θα είναι 24μηνη σύμβαση ή 12μηνη η σύμβαση. Αν και στο τηλέφωνο μου είπαν ότι θα ισχύει ο παλιός τιμοκατάλογος, γιατί υπολογίζουν την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Το ίδιο μου είπαν και σε ερώτηση σε κατάστημα.

Επεξ/σία από katsiletra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

προφανώς ξέρεις ότι κάθε μέρα που το σκέφτεσαι σου κοστίζει 5 Ευρώ με αυτή την κατανάλωση περιόδου και με τις τιμές του Δεκέμβρη στη ρήτρα.

5 ευρώ επειδή μένει σε Γ1 από Enter? Κι εγώ περίπου 4800 καίω αυτό το 4μηνο και είμαι δυστυχώς ακόμα με Γ1, εξου κι η απορία μου πως προκύπτει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε για τον τρέχων μήνα

0,0735 αρχική Γ1 με εκπτώσεις συν 0,226 ρήτρα 

τελική 0,2995€/kw

υπολόγισε περίπου πόσα θα κάψεις αυτόν το μήνα και πολλαπλασιάζεις με 0,2995€/kw

στο ποσό που βγήκε αφαιρείς 0,13€/kw μέχρι 300kw

Μετά κάνε για το online

πόσα θα κάψεις αυτόν το μήνα επί 0,17 μείον

0,02 έως 300 πρώτα κιλοβατ

Μετά συγκρίνεις τη διαφορά αν μήνα (ή δια 30 για ανα μέρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε για τον τρέχων μήνα

0,0735 αρχική Γ1 με εκπτώσεις συν 0,226 ρήτρα 

τελική 0,2995€/kw

υπολόγισε περίπου πόσα θα κάψεις αυτόν το μήνα και πολλαπλασιάζεις με 0,2995€/kw

στο ποσό που βγήκε αφαιρείς 0,13€/kw μέχρι 300kw

Μετά κάνε για το online

πόσα θα κάψεις αυτόν το μήνα επί 0,17 μείον

0,02 έως 300 πρώτα κιλοβατ

Μετά συγκρίνεις τη διαφορά αν μήνα (ή δια 30 για ανα μέρα)

Στην πρώτη περίπτωση βγάζει για 5000 κιλοβατώρες περί τα 1500 ευρώ ενώ στη δεύτερη 840 περίπου

Έκανα κάπου πατατα; είναι τεράστια η διαφορά και φοβάμαι ότι τα σκατωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Στην πρώτη περίπτωση βγάζει για 5000 κιλοβατώρες περί τα 1500 ευρώ ενώ στη δεύτερη 840 περίπου

Έκανα κάπου πατατα; είναι τεράστια η διαφορά και φοβάμαι ότι τα σκατωσα

Σωστά το έκανες, αν και νομίζω δεν αφαιρεσες από τα 1500 τα 39 της κρατικής επιδότησης. Βγαίνει διαφορά 1460 - 840=620. Δια 120 =5 Ευρώ την ημέρα, όπως λέγαμε. 

Επίσης, η διαφορά να γίνει επί 1,06 γιατί υπάρχει ΦΠΑ. Βγαίνει 657, δια 120 =5,5 τελικά την ημέρα!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τόσο καιρό υπήρχε ειδική φόρμα υποστήριξης για θέματα ebill και κανείς δεν το είχε πάρει χαμπάρι;

https://ebill.dei.gr/TechnicalSupport.aspx?lang=1

Και που υπάρχει; Έχω αφήσει κι εκεί αίτημα από 8/12. Τα ζώα μου αργά από υποστήριξη γενικά 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Σωστά το έκανες, αν και νομίζω δεν αφαιρεσες από τα 1500 τα 39 της κρατικής επιδότησης. Βγαίνει διαφορά 1460 - 840=620. Δια 120 =5 Ευρώ την ημέρα, όπως λέγαμε. 

Επίσης, η διαφορά να γίνει επί 1,06 γιατί υπάρχει ΦΠΑ. Βγαίνει 657, δια 120 =5,5 τελικά την ημέρα!!!! 

αμα σου πω οτι τόσο καιρο στο ΧL του @korakios μπερδευόμουν επειδή δεν εμφανίζονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις στα οικιακα με ρήτρα. Αφου δεν εμφανίζονται έλεγα δεν υπάρχουν, οπότε δεν πρόσθετα αυτό το ποσό τη στιγμή που στα οικιακά χωρίς ρήτρα το πρόσθετα. 

Άρα ακομα κι ετσι, το myhme enter συμφέρει νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Telumetar είπε

αμα σου πω οτι τόσο καιρο στο ΧL του @korakios μπερδευόμουν επειδή δεν εμφανίζονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις στα οικιακα με ρήτρα. Αφου δεν εμφανίζονται έλεγα δεν υπάρχουν, οπότε δεν πρόσθετα αυτό το ποσό τη στιγμή που στα οικιακά χωρίς ρήτρα το πρόσθετα. 

Άρα ακομα κι ετσι, το myhme enter συμφέρει νομιζω

οι ρυθμιζόμενες υπάρχουν στο excel για το μοναδικό λόγο να δείχνουν το κέρδος του νυχτερινού , δεν παίζουν ρόλο στη σύγκριση

1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Στην πρώτη περίπτωση βγάζει για 5000 κιλοβατώρες περί τα 1500 ευρώ ενώ στη δεύτερη 840 περίπου

Έκανα κάπου πατατα; είναι τεράστια η διαφορά και φοβάμαι ότι τα σκατωσα

5000 το μήνα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...