Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, rose from hell είπε

αργησα δεν θα πει τιποτα  

τωρα τι κανω ?

ή μένεις εκεί που είσαι και λες μα πόσο να ανέβει παραπάνω (έτσι λέγαμε το καλοκαίρι με τα λιγνιτικά 😂) ή πας online/enter και αν πέσουν οι τιμές το σπας για κάποιο καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Disclaimer... Δεν συμβουλευω κανενα να κανει τπτ προς το παρον γιατι υπαρχουν πολλες παραμετρους που επιδρουν στην τιμη. Τα δεδομενα για το συντομο μελλον.

Ο φορεας ACER που ειναι ο ρυθμιστης ηλεκτρισμου της ευρωπης προβλεπει οτι πτωση τιμων απο Απριλη

https://balkangreenenergynews.com/electricity-gas-prices-to-drop-in-april-2022-acer/

Βασιζεται στα μελλοντικα συμβολαια Φ.Α. που κλεινονται τωρα στην Ευρωπη και οντως θα πεσουν τον Απριλη

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5325990

Απο Απριλη και μετα πεφτουν σε επιπεδα Σεπτεμβριου και οχι προ Αυγουστου οποτε οι τιμες θα πεσουν αλλα δεν ξερουμε πόσο  (δηλαδη αν θα παει κατω απο 100 euro/MWh το οποιο φαινεται οτι ειναι το ποιο αισιοδοξο αλλα παραλληλα μη εφικτο σεναριο).. 

Αυτα απλα τα αναφερω για να υπαρχει μια προβλεψη για καποια σχετικη εκτιμηση που λεει οτι δεν θα ανεβει παραπανω απο οτι ειναι τωρα αλλα ουτε θα πεσει στα παλια επιπεδα. Προφανως το ρισκο ειναι ατομικο απο εδω και περα

Επεξ/σία από fragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, taxiarchos said:

Καλησπέρα, έκανα σήμερα την αίτηση να αλλάξω πάροχο από W&V σε MyhomeOnline. Είχα ebill από παλιά. Έκανα την αίτηση, φώτο από ρολόι, ταυτότητα, λογαριασμό W&V κλπ... Πήρα και αποδεικτικό αίτησης χωρίς να μου έχει έρθει ακόμα email επιβεβαίωσης αίτησης. 

Στο ebill όταν μπαίνω δεν αναγράφεται το ακίνητο, λογικό μου φαίνεται αφού δεν έχουν επεξεργαστεί τίποτα ακόμα αφού σήμερα έκανα την αίτηση. Σωστά? 

Παρεμπιπτόντως, σήμερα που έκανα την αίτηση δίνει μέτρηση και ο ΔΕΔΔΗΕ. Επιπλέον, εδώ και 5 μέρες έχει συνδεθεί το καινούργιο ρολόι gama300 με χρονοχρέωση για νυχτερινό που είχα αιτηθεί πριν 10 μέρες περίπου. Παίζει κανένα μπέρδεμα με αυτά? 

 

Μειλ επιβεβαίωσης ποτέ δεν μου ήρθε ούτε εμένα μην αγχώνεσαι απλά κρατά το αποδεικτικό της αίτησης ότι σου έβγαλε κατά καιρούς μου ζητούσαν τον αριθμό αιτησης

στο ebill θα δεις το ακίνητο όταν σου πουν οκ στέλνουμε τα χαρτιά προς υλοποίηση στον δεδδηε. Και εμένα είχε συμπέσει η μέτρηση ίδια περίοδο αλλά έρχονται ξανά παρ´αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fragos είπε

 

Βασιζεται στα μελλοντικα συμβολαια Φ.Α. που κλεινονται τωρα στην Ευρωπη και οντως θα πεσουν τον Απριλη

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5325990

 

Όντως για να πέσει η ΤΕΑ στο 100 - 120, πρέπει το TTF να πέσει στο 40... να γυρίσουμε δηλαδή σε συνθήκες Ιουλίου όταν τα πάντα άρχισαν να ανεβαίνουν απότομα.

Η αγορά όμως είναι εντελώς αλλοπρόσαλλη, δε χωράνε προβλέψεις. Πριν μερικές μερικές μέρες τα συμβόλαια TFF Απριλίου διαπραγματεύονταν στα 45ευρώ/MWh, τώρα διαπραγματεύονται στα 67ευρώ/MWh... όσο μπαίνουμε στο χειμώνα θα ανέβουν κι άλλο, μετά θα ξαναπέσουν.

Εγώ βλέπω ότι κατά το καλοκαιράκι θα εξομαλυνθεί η κατάσταση και πάνω που θα πούμε 'επιτέλους' θα πιάσουν καύσωνες, φουλ air condition, τα γνωστά. 😄

Δυστυχώς όσοι έχουμε προγράμματα που λήγουν ή τροποποιούνται θα φάμε στη μάπα τουλάχιστον ένα 6μηνο με ακριβά σταθερά προγράμματα, γιατί τα ρητροπρογράμματα δε συμφέρουν με μέσο όρο ΤΕΑ πάνω από 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το αέριο, σε κατάστημα ΔΕΗ έκανα και σύνδεση για το ρεύμα. Μου έδωσαν το enter και είπαν ότι μετά το αλλάζω σε online? Ισχύει ή παπαριά έκανα? Στις 19.00 ραντεβού στη ΔΕΗ παρακαλώ (σαν να ήταν κλειστό ήτνα το υποκατάστημα), με θολούρα στο καφάλι ούτε να σκέφτω δεν την πάλευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gvoi είπε

Μου έδωσαν το enter και είπαν ότι μετά το αλλάζω σε online? Ισχύει ή παπαριά έκανα?

δε φταις εσύ που κάνανε λάθος

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά και γωνίες

τώρα ή υπαναχώρηση και κάνεις Γ1 και μετά μέσω ebill online ή το αφήνεις να μην μπλέκεις

Το online δε γίνεται σε υποκατάστημα , μόνο μέσω ebill

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες μέρες περίπου παίρνει η μετάβαση από άλλο παροχή στο on line.Καποιος που έχει κάνει την αλλαγή ας πει.Προλαβαινω μέχρι 31/12 αν κάνω αύριο την αίτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, korakios είπε

"ή το αφήνεις να μην μπλέκεις"

 

 

 

σοφή συμβουλή. ειλικρινά έχω κουραστεί. Και πολύ σωστά ανέφερε κάποιος άλλος εδω μέσα ότι η όλη καταάσταση είναι πολύ δύσκολα διαχειρήσιμη από τον μέσο καταναλωτή.

Επεξ/σία από gvoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Πόσες μέρες περίπου παίρνει η μετάβαση από άλλο παροχή στο on line.Καποιος που έχει κάνει την αλλαγή ας πει.Προλαβαινω μέχρι 31/12 αν κάνω αύριο την αίτηση?

Aν πας κατάστημα να κάνεις Γ1, γρήγορα. Μετά ενεργοποιείς το online στο ebill (ισχύουν οι κωδικοί σου από παλιά αν έχεις ή ζητάς κωδικό εταίρου να γραφτείς)

Aν κάνεις αίτηση μέσω econtract, τα λέμε του χρόνου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικαιώθηκε κανένας σ' αυτό το θέμα που έχει προκύψει με το λάθος στο σύστημα της ΔΕΗ που σε βάζει δηλαδή στα προγράμματα και τις τιμές που ισχύουν από 3/12 και όχι σ'αυτά που ίσχυαν μέχρι 2/12;

Επεξ/σία από nikos33340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 5:46 ΜΜ, nikos33340 είπε

Τους πήρα τηλέφωνο έστειλα και mail και ζητάω να ισχύσουν οι παλιές τιμές γιατί είναι καθαρά λάθος του συστήματος τους.Μου είπαν θα μου απαντήσουν στις επόμενες ημέρες.Το επόμενο βήμα είναι καταγγελία στην ΡΑΕ

Καλημέρα,

Μου απάντησαν ότι είμαι στο παλιό enter κανονικά 

 

Θυμίζω για τους υπόλοιπους ότι ενεργοποίησα enter σε κατάστημα στις 30/11, στη σελίδα του ebill μου εμφανίζεται το παρακάτω, ο αναλυτικός τιμοκατάλογος αναφέρει της νέες τιμές όμως, για αυτό τους έστειλα email (βέβαια το νέο enter είναι νομίζω 1 έτος). Είναι λάθος τους φυσικά που εμφανίζεται ο νέος τιμοκατάλογος στο ebill μου αφού δεν εντάσσομαι στον τιμοκατάλογο αυτό.

@korakios

 

 

Επιλέξτε ένα απο τα ΝΕΑ διαθέσιμα προϊόντα της ΔΕΗ:
 myHome Online MyHome Enter MyHome Enter+ 
  • myHome_online.png
  • myHome_enter.png
  • myHome_enter_plus.png

To ΔΕΗ myHome Enter είναι το προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας, 12μηνης διάρκειας, που σου προσφέρει σταθερότητα στις χρεώσεις ενέργειας, χαμηλότερη χρέωση ενέργειας & ενιαίο πάγιο, ξεκάθαρη, απλή και διάφανη τιμολόγηση χωρίς κλίμακες.


Αναλυτικός Τιμοκατάλογος
Το προϊόν είναι ενεργό έως 29/11/2023
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση για Home Online (αλλαγή παρόχου από εναλλακτικό) από το e-contract από τις 11/11 και στις 24/11 έστειλα υπογεγραμμένη τη σύμβαση. Η διαδικασία είχε κολλήσει στον ΔΕΔΗΕΕ εδώ και 10 ημέρες (αλλαγή ονόματος παροχής, καταμέτρηση και νέα ΥΔΕ)

Χθες μπήκα στην εφαρμογή του ΔΕΔΗΕΕ (https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/) και είδα το νέο όνομα και τη νέα ΥΔΕ. Επίσης ο αριθμός παροχής έχει αλλάξει στο τελευταίο ψηφίο (3 από 2).

Στο ebill βλέπω σήμερα ότι προστέθηκε η επιλογή για μηνιαίο λογαριασμό, την οποία ενεργοποίησα αμέσως. Η επιλογή για πάγια εντολή εξόφλησης με κάρτα έχει μείνει ενεργοποιημένη όλο αυτό το διάστημα, με τις άλλες επιλογές να ενεργοποιούνται εκ των υστέρων είτε από το σύστημα είτε από εμένα. Το αίτημα για το Home Online ακόμη και τώρα φαίνεται υπό εξέταση :-(

Το ερώτημα είναι: Πόσο κοντά είμαι (επιτέλους) στην αλλαγή παρόχου? Σήμερα λήγει και το συμβόλαιό μου με τη Nova Energy και αύριο κλείνω έναν μήνα από την έναρξη της διαδικασίας αλλαγής παρόχου....

DEI.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Geoponer είπε

Έχω κάνει αίτηση για Home Online (αλλαγή παρόχου από εναλλακτικό) από το e-contract από τις 11/11 και στις 24/11 έστειλα υπογεγραμμένη τη σύμβαση. Η διαδικασία είχε κολλήσει στον ΔΕΔΗΕΕ εδώ και 10 ημέρες (αλλαγή ονόματος παροχής, καταμέτρηση και νέα ΥΔΕ)

Χθες μπήκα στην εφαρμογή του ΔΕΔΗΕΕ (https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/) και είδα το νέο όνομα και τη νέα ΥΔΕ. Επίσης ο αριθμός παροχής έχει αλλάξει στο τελευταίο ψηφίο (3 από 2).

Στο ebill βλέπω σήμερα ότι προστέθηκε η επιλογή για μηνιαίο λογαριασμό, την οποία ενεργοποίησα αμέσως. Η επιλογή για πάγια εντολή εξόφλησης με κάρτα έχει μείνει ενεργοποιημένη όλο αυτό το διάστημα, με τις άλλες επιλογές να ενεργοποιούνται εκ των υστέρων είτε από το σύστημα είτε από εμένα. Το αίτημα για το Home Online ακόμη και τώρα φαίνεται υπό εξέταση :-(

Το ερώτημα είναι: Πόσο κοντά είμαι (επιτέλους) στην αλλαγή παρόχου? Σήμερα λήγει και το συμβόλαιό μου με τη Nova Energy και αύριο κλείνω έναν μήνα από την έναρξη της διαδικασίας αλλαγής παρόχου....

DEI.PNG

Το θέμα σου δεν είναι ποσό κοντά είσαι με την ενεργοποιηση της παροχης αλλα πρεπει να ειναι ποσο κοντα εισαι με τον νεο τιμοκατάλογο. κανονικά εσυ με αιτηση απο 11/11 και υπογραφη στις 24/11 δικαιουσε τον τιμοκαταλογο που ηταν σε ισχυ μεχρι και 2/12. Τωρα που ξανα πατησες την ενεργοποιηση του online πας με τον νεο τιμοκαταλογο...Ειμαστε πολλοι πουυ εχουμε αυτο το θεμα, μαζι κι εγω, και περιμενουμε απαντηση απο την ΔΕΗ. Θα σου προτεινα να μιλησεις μαζι τους.

Επισης λογω ΥΔΕ δεν κολλαει η αιτηση. Απλα την προσκομιζεις μεσα στο 6μηνο.

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...