Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, korakios είπε

αν ήρθες απο άλλο πάροχο και υπέγραψες online διεκδικείς τιμολόγηση μόνο με online

Εγώ φίλε @korakiosπου έγινε αλλαγή από άλλο πάροχο και αλλαγή στο όνομα μου (νέα ενοικίαση) δικαιούμαι τιμολόγηση μονο με home online? Εννοείται ότι το συμβόλαιο που υπέγραψα έλεγε home online. Σε ρωτάω γιατί με το μπέρδεμα που έχει γίνει στο ebill αυτοί λένε με βλέπουν στο Γ1. Σηκώνει ΡΑΕ καταγγελία το θέμα αν δεν βγάλω άκρη σε εύλογο χρονικό διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, JDimi είπε

Όσοι ήσασταν πριν στη ΔΕΗ, φύγατε και επιστρέψατε πάλι σας εμφανίζει στο πεδίο επιλέξτε ακίνητο και το παλιό συμβόλαιο;

Ναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Σε ρωτάω γιατί με το μπέρδεμα που έχει γίνει στο ebill αυτοί λένε με βλέπουν στο Γ1

αυτό άλλη πιο σοβαρή περίπτωση που εννοείται θα κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό άλλη πιο σοβαρή περίπτωση που εννοείται θα κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις

Αφήνω ένα εύλογο χρονικό διάστημα 1 εβδομάδας που θα είναι μέχρι την Δευτέρα γιατί και με βλέπουν Γ1 και δεν έχω μπει ακόμα online με το πρόβλημα που απενεργοποιηθηκαν όλα εκτός την πάγια εντολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ppmarkos είπε

Αφήνω ένα εύλογο χρονικό διάστημα 1 εβδομάδας που θα είναι μέχρι την Δευτέρα γιατί και με βλέπουν Γ1 και δεν έχω μπει ακόμα online με το πρόβλημα που απενεργοποιηθηκαν όλα εκτός την πάγια εντολή. 

ξεκίνα με παράπονο να μετράν 10 εργάσιμες απο την προθεσμία απάντησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ebill ακόμα κι όσοι έχουν τις παλιές τιμές εκεί που λέει "Αναλυτικός τιμοκατάλογος" κάτω από το MyHome Enter έχουν τις νέες χρεώσεις.

Τους πήρα τηλέφωνο για να διευκρινίσω ότι είμαι όντως με τις παλιές χρεώσεις και ότι υπάρχει ένα μπέρδεμα στo ebill και μου απάντησαν ότι οι χρεώσεις εκεί είναι έτσι για όποιον το ενεργοποιήσει τώρα. Όμως δε βγάζει νόημα να βλέπουνε αυτό όσοι το έχουν ήδη ενεργό με τις παλιές τιμές. Για καλό και για κακό κρατήστε και τον παλιό τιμοκατάλογο στην άκρη μήπως χρειαστεί.

Edit: Γυρίζοντας πίσω τώρα είδα ότι σε όλους έτσι είναι στο ebill.

 

image.png

Επεξ/σία από tsampouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να χρεώσουν νέες τιμές σε πελάτες πριν 2/12.

Τα ίδια γράφει και το online.

 

 

2021-12-09_000200.jpg

2021-12-09_000239.jpg

2021-12-09_000613.jpg

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δεν πάει ακριβώς έτσι, αν στο 4μηνο έχεις 8000 kwh, στον εκκαθαριστικό θα σου πουν ότι είχες 2000 το μήνα, ή 33/ημέρα.

Self metering έχει νόημα να κάνεις αν έχεις διαφορές στις καταναλώσεις, και δε θες να σε τσούζουν οι εκκαθαριστικοί.

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί εγώ καμιά φορά που έβλεπα ότι έχω ξεφύγει για λίγο, μπορεί να δήλωνα οριακά χαμηλότερες τις kWh για να βγει η χαμηλή τιμή (0.11058) στο πρώτο δίμηνο και μετά στο δεύτερο δίμηνο που μετρούσε ο ΔΕΔΔΗΕ με ανέβαζε στο 0.11936 , εάν υπερέβαινα τελικά το όριο. Δηλ. δεν νομίζω ότι το πήγαιναν στο σύνολο τετραμήνου.

 

9 ώρες πριν, flienky είπε

Για τα άλλα σπίτια που έχω, να δηλώσω πρώτη ένδειξη αρκετά χαμηλή ώστε να χρεωθώ όσο λιγότερα γίνεται στο Γ1; Στο επόμενο μήνα θα δηλώσω ηλεκτρονικά όλες τις kWh. 

Ναί ή κακή ιδέα;

Εγώ νομίζω ναι, αλλά ας περιμένουμε και άλλες γνώμες.

 

16 ώρες πριν, sphinxgr είπε

το ερωτημα ειναι, έχουν κυβερνητική επιδότηση όσοι είναι σε πρόγραμμα με σταθερη τιμη?!

Επιδότηση από τη ΔΕΗ 0,03€/kWh πάντως δεν έχουν, κυβερνητική ΤΕΜ απ' ό,τι φαίνεται έχουν, αλλά πολύ χαμηλό σε σχέση με αυτό των προγραμμάτων με ρήτρα (0,02 αντί 0,13€/kWh).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, g_kor06 είπε

ΜΙα απο τα ίδια & σε εμένα...

01/12 αίτηση σε Κατ/μα ΔΕΗ για αλλαγή ονόματος - προγράμματος στο Πατρικό μου σπίτι ( απο Γ1Ν σε Enter N )

Μέχρι & χτες φαινόταν κανονικά ότι το πρόγραμμα λήγει 01/12/23 σήμερα βλέπω ότι λήγει 05/12/23...

Εχω στειλει αίτημα προκειμένου να επικοινωνήσουν μαζί μου & να αποσαφηνιστεί το θέμα με τις χρεώσεις...

Οταν ενημερωθώ θα σας πώ...

 

 

11 ώρες πριν, totomis είπε

θεωρώ πως αυτό απάντά σε μία απορία που είχα και ετοιμαζόμουν να ρωτήσω:

εμείς υπογράφουμε με την ΔΕΗ απο 28/11 π.χ., αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ περνά για μέτρηση σήμερα 08/12. ο προηγούμενος πάροχος θα βγάλει λογαριασμό μέχρι 08/12 που του είπε ο ΔΕΔΔΗΕ πως τόσες KWh έχεις καταναλώσει, και η ΔΕΗ θα ξεκινήσει να σε εκπροσωπεί από σήμερα, ενώ όμως έχεις κατοχυρώσει τα προνόμια των πριν της 03/12 όρων

Μιλησα πριν λιγο με εξυπηρετηση πελατων , μου επιβεβαιωσε η κοπελα οτι ειμαι με τις παλιες τιμες και οτι η νεα ημερομηνια ειναι απλα συστημικο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη εφεύρεση το συστημικό

Ουτε ξέρουν τι σημαίνει...... Δηλαδή δεν ανεβάσω το σωστό αρχείο, συστημικό

Δεν ειναι συστημικό αγαπητή μου

Απλό λάθος δικό σας ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη, παιδιά, μια ερώτηση γιατί δεν το κατέχω και πολύ με τις αυτοματοποιημένες πληρωμές. Έκανα εγγραφή στο my home online και λογαριασμό στο e-bill και μέσα από το e-bill ενεργοποίησα την πάγια εντολή πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας τράπεζας Πειραιώς.

Πρέπει τώρα μέσω του winbank να ορίσω και πάγια εντολή πληρωμής για ΔΕΗ; O λόγος που ρωτάω είναι ότι στο winbak δεν βλέπω να έχει ενεργοποιηθεί κάποια πάγια εντολή για πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ.

Δηλαδή, για να είμαι εντάξει με την πάγια εντολή εξόφλησης ΔΕΗ, πρέπει να την έχω ενεργοποιήσει και μέσω του e-bill και μέσω του του winbank;

Επεξ/σία από emmanuel5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, emmanuel5 είπε

Συγγνώμη, παιδιά, μια ερώτηση γιατί δεν το κατέχω και πολύ με τις αυτοματοποιημένες πληρωμές. Έκανα εγγραφή στο my home online και λογαριασμό στο e-bill και μέσα από το e-bill ενεργοποίησα την πάγια εντολή πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας τράπεζας Πειραιώς.

Πρέπει τώρα μέσω του winbank να ορίσω και πάγια εντολή πληρωμής για ΔΕΗ; O λόγος που ρωτάω είναι ότι στο winbak δεν βλέπω να έχει ενεργοποιηθεί κάποια πάγια εντολή για πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ.

 

Όχι δεν χρειάζεται. Από την κάρτα πληρώνεται αυτόματα. Δεν χρειάζεται πάγια εντολή από την Τραπεζα σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες.....ειμαι και εγω στο home online της ΔΕΗ απο αρχες Σεπτεμβρη κ πριν κανα μηνα εκανα αιτηση για νυχτερινο ρευμα κ περιμενω ακομα....λογικα θα συνεχισω στο παλιο προγραμμα που ημουν κ θα προστεθει απλα η καταναλωση του νυχτερινου....πιστευετε οτι υπαρχει εστω κ μια πιθανοτητα να αλλαξει το προγραμμα κ να μπουν οι νεες τιμες? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...