Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, konstantin79 είπε

είναι αναλογα την τράπεζα

Σε καρτα πειραιώς της νύφης δεν μου ζήτησε τίποτα (περιμένω να δώ την πρωτη χρεωση)

Σε κάρτα εθνικής ζήτησε να ανοιξουμε το ebanking της εθνικής και και να αποδεχτούμε την παγια εντολή

Εγω ανεφερα την διαδικασια για το πως ειναι το σωστο να γινει.Γινεται ΜΟΝΟ με καρτα δηλαδη και οχι μεσω τραπεζης.

Το πως λειτουργει η καθε καρτα αφου πατησεις το κουμπακι ειναι αλλο θεμα.

1 ώρα πριν, konstantin79 είπε

στο επιβεβαιώνω οτι όντως δεν θελει τίποτα. Το πήρε,  και το πρόγραμμα ενεργοποιήθηκε μέσα σε 2 μέρες χωρίς θεμα. απλά εχε το νου σου την πρώτη πληρωμή οτι εγινε, όταν θα είναι η ώρα της

Μπορει να πληρωνει και χειροκινητα πριν τραβηξει η παγια χρηματα.

Τουλαχιστον εγω ετσι λεω να το κανω συνεχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Ionas1 είπε

Και αν μέχρι να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ έχεις καταναλώσει 300 KWh θα τις πληρώσεις και στους δύο παρόχους; Δεν στέκει.

Χθες πήγα σε κατάστημα για αλλαγή παρόχου, σήμερα που τυχαία μπήκα στα ΕΛΤΑ είδα οτι μου έχουν διαγραψει ότι στοιχείο είχα...δηλαδή έγινε η μετάβαση άμεσα με τις τιμές που τους έδωσα εγώ. Το ίδιο είχε γίνει κι όταν έκανα αλλαγή παρόχου από ΔΕΗ σε ΕΛΤΑ.
@Ionas1 Πιστεύω να σου λύθηκε η απορία...

 

mail.png

IMG_20211127_225541_resized_20211127_105642963.jpg

IMG_20211127_225522_resized_20211127_105642180.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 8:13 ΜΜ, HERTHAN είπε

Δεν αφηνω σε καμια περιπτωση να μου ερθει εναντι.Σε καμια ομως.

Παντα δινω τις μετρησεις εγω.Με το οριο που εχω(3100) πολυ δυσκολα θα βγω εκτος ΚΟΤ.

Παντα δινω χαμηλοτερη ενδειξη στον εναντι και περιμενω να βγει στο εκκαθαριστικο η τελικη οταν μετραει ο ΔΕΔΔΗΕ.Τωρα τυχει και το περασω......unlucky.;)

M'επιασε ζαλαδα.:blink:

Με το τρόπο αυτό ουσιαστικά στον εκκαθαριστικό πληρώνουμε οτι κερδίσαμε? ή κερδίζουμε κάτι στο τέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, baladisk είπε

στη watt n wolt που είναι τώρα, γράφει 2-xxxxxx-04 και στη σύμβαση της δεή που έστειλα απόψε έγραφε 03.

υποψιάστηκα μαλακία και λάθος αυτηνής λες; 

όχι ρε γμτ ....

πριν με ρωτησεις της ειπα 04 το θυμαμαι πολυ καλα.

Δε ξέρω αν η αυτόματη διασταύρωση μεταξύ παρόχου - ΔΕΔΔΗΕ γίνεται στα 9 ψηφία ή στα 11.  Μου φαίνεται χαζό να σκαλώσει αίτηση γι'αυτό το λόγο, αλλά δεν έχει συμβεί σε άλλον για να ξέρουμε.

Πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα, ζήτα το τμήμα συμβολαίων. Αν έχουν παραλάβει το απαντητικό μπορούν να το διορθώσουν σε 04 πριν το προωθήσουν στον ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, baladisk said:

πήρα τηλεφωνο την παρασκευή, το έλαβα σήμερα το συμβόλαιο στο emal. αν δεις στο screenshot παραπανω γραφει 27/11, ενώ αυτή στο 8009001000 μου ειπε θα το λαβω στο email τη δευτερα. ήρθε όμως σήμερα και μέχρι 30/11 γράφει το email ότι πρέπει να απαντησω. τα χω στειλει ήδη.

04, όπως τον βλέπω και στη watt n wolt.

 

paroxh 1.JPG

Υποθέτω ότι αυτές τις μέρες θα έρθει ο δεδδηε για μέτρηση και θα πάει αλλάξει σε 05 η παροχή. Ώσπου να πάρει μέτρηση ο δεδδηε δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορα στην ΔΕΗ. Τουλάχιστον έτσι είπαν σε μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Με το τρόπο αυτό ουσιαστικά στον εκκαθαριστικό πληρώνουμε οτι κερδίσαμε? ή κερδίζουμε κάτι στο τέλος?

Απλα δεν σου αφαιρουν το ΚΟΤ στους εναντι δινοντας λιγοτερες κιλοβατωρες απο αυτες που εχεις καψει.

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν η αυτόματη διασταύρωση μεταξύ παρόχου - ΔΕΔΔΗΕ γίνεται στα 9 ψηφία ή στα 11.  Μου φαίνεται χαζό να σκαλώσει αίτηση γι'αυτό το λόγο, αλλά δεν έχει συμβεί σε άλλον για να ξέρουμε.

Πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα, ζήτα το τμήμα συμβολαίων. Αν έχουν παραλάβει το απαντητικό μπορούν να το διορθώσουν σε 04 πριν το προωθήσουν στον ΔΕΔΔΗΕ.

Κι εγω πρωτη φορα βλεπω να εχει γινει κατι τετοιο.Κανονικα θα επρεπε να γραφει 05 αλλα ο φιλος δεν εχει κανει κατι απολυτα σωστα για να το κανει τωρα.

Εννοειται οτι παιζει να σκαλωσει.Σιγουρα υπαρχουν πιθανοτητες αλλα μπορει να μην γινει και τιποτα.Καλα θα ειναι οπως λες να παρει τηλεφωνο να το αλλαξουν αν γινεται.

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Υποθέτω ότι αυτές τις μέρες θα έρθει ο δεδδηε για μέτρηση και θα πάει αλλάξει σε 05 η παροχή. Ώσπου να πάρει μέτρηση ο δεδδηε δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορα στην ΔΕΗ. Τουλάχιστον έτσι είπαν σε μένα 

Αφου εκανε λαθος κι εδωσε 03 marmagia.Δεν προκειται ν'αλλαξει εκτος αν μιλησει μαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Υποθέτω ότι αυτές τις μέρες θα έρθει ο δεδδηε για μέτρηση και θα πάει αλλάξει σε 05 η παροχή. Ώσπου να πάρει μέτρηση ο δεδδηε δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορα στην ΔΕΗ. Τουλάχιστον έτσι είπαν σε μένα 

Μετά την αλλαγή παρόχου εννοείται θα γίνει 05.

Το θέμα είναι τι θα γίνει αν η ΔΕΗ στείλει 03 στο αίτημα εκπροσώπησης. Το αίτημα πάει στον ΔΕΔΔΗΕ όπου είναι καταχωρημένος ως 04 μέσω της πλατφόρμας Θαλής. Είναι θέμα προγραμματισμού... αν αυτός που έφτιαξε το σύστημα δεν έχει προνοήσει η διασταύρωση να γίνεται στο 9ψήφιο, μπορεί η αίτηση να σκαλώσει. Θεωρίες κάνουμε, δεν έχει ξανασυμβεί τέτοια περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, baladisk είπε

πήρα τηλεφωνο την παρασκευή, το έλαβα σήμερα το συμβόλαιο στο emal. αν δεις στο screenshot παραπανω γραφει 27/11, ενώ αυτή στο 8009001000 μου ειπε θα το λαβω στο email τη δευτερα. ήρθε όμως σήμερα και μέχρι 30/11 γράφει το email ότι πρέπει να απαντησω. τα χω στειλει ήδη.

 

εμένα πάντως με ταλαιπώρησαν από 8/11 που έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά και 10/11 έστειλα το αποδεικτικό πληρωμής λογαριασμού, πήρα τηλέφωνο 17/11 και μου λένε στείλατε το αποδεικτικό πληρωμής του τελευταίου λογαριασμού του προηγούμενου παρόχου? Ευτυχώς που τους πήρα και τους είπα ότι τα έστειλα εδώ και μέρες. Και την επόμενη 18/11 μου έστειλαν το συμβόλαιο και έστειλα ότι μου ζήτησαν. Και πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω αν σίγουρα είναι μόνο αυτά που ζητούν. Και μετά από μια εβδομάδα 25/11 μου στέλνουν μηνυμα ότι λείπει μια 3η υπεύθυνη δήλωση. Ενώ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται 18/11.

 

Με καθυστέρησαν με δικό τους λάθος. Τηλεφωνικά μου είπαν δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Και έγινα και συγκεκριμένος στο ερώτημά μου. Μου είχαν πει ότι από τη στιγμή που στέλνεις τα δικαιολογητικά όλα, υπεύθυνες δηλώσεις μαζί με την σύμβαση, είναι σαν να την υπόγραψες. Δικιά τους υπαιτιότητα αυτό.

 

Φτάσαμε δηλαδή να στείλω την 3η υπεύθυνη δήλωση που αναγράφει ότι συμφωνώ στη σύμβαση κλπ. 25/11. Άρα θεωρητικά το συμβόλαιο υπογράφηκε 25/11. Πήρα και Παρασκευή και μου λένε το στείλατε; Δεν το είδαμε ακόμα. Οπότε καταλαβαίνεις πότε θα ενημερώσουν ΔΕΔΔΗΕ να πάει να μετρήσει κλπ. Έκανα Παρασκευή και αίτηση επίσπευσης τηλεφωνικά.

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μετά την αλλαγή παρόχου εννοείται θα γίνει 05.

ekre απο την στιγμη που ειπε οτι αλλαξε το ψηφιο εχει γινει η αλλαγη.

Μηπως καταλαβα κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Υποθέτω ότι αυτές τις μέρες θα έρθει ο δεδδηε για μέτρηση και θα πάει αλλάξει σε 05 η παροχή. Ώσπου να πάρει μέτρηση ο δεδδηε δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορα στην ΔΕΗ. Τουλάχιστον έτσι είπαν σε μένα 

Μήπως δεν είναι απόλυτο αυτό;

Είχα κάνει αίτηση για αλλαγή από ελίν σε δεη στις 13/10 στέλνοντας τις KWh με φωτό και στο έγγραφο ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΛΑΤΗ που υπέγραψα.

Στις 20/10 μου ήρθε SMS "Το αίτημα σας για τον ΑΠ <<***>> προωθήθηκε προς εκτέλεση"

Στο ebill μου εμφανίζει ως τελευταία ένδειξη την ίδια που έστειλα εγώ με ημ/νία 21/10. Άρα δεν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ ενώ μου λέει πως είναι ενεργό το online μέχρι 2/11/2023. Οπότε έχει γίνει η μετάβαση. Eκτός κι αν πήρε μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν την βγάζει στο ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

ekre απο την στιγμη που ειπε οτι αλλαξε το ψηφιο εχει γινει η αλλαγη.

Μηπως καταλαβα κατι λαθος?

είχε 04 στον προηγούμενο και η ΔΕΗ έγραψε 03 στο συμβόλαιο , καταλαβαίνεις μπαλιές που θα παίξουν ΔΕΗ με ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Κι εγω πρωτη φορα βλεπω να εχει γινει κατι τετοιο.Κανονικα θα επρεπε να γραφει 05 αλλα ο φιλος δεν εχει κανει κατι απολυτα σωστα για να το κανει τωρα.

Εγώ λέω 04, εσύ 05... κοίταξα από περιέργεια παλιές αιτήσεις να δω τι ισχύει (αν γράφουν το τρέχων ή το επόμενο) και τελικά ό, τι θέλει γράφει ο καθένας. 🤪

Στο Οικιακό ήμουν ΔΕΗ 02 και η Ελίν έγραψε στη σύμβαση 02. Πήγα 03.

Πρόσφατα οικιακό είχα Ελίν 03, η ΔΕΗ και στη σύμβαση και στην υπεύθυνη δήλωσε έγραψε μόνο το 9ψήφιο. Πήγα 04.

Στο επαγγελματικό ήμουν Ελίν 02 και ο ΗΡΩΝ έγραψε στη σύμβαση 03. Πήγα 03.

Τρεις διαφορετικές περιπτώσεις χωρίς πρόβλημα, ίσως είναι ενδεικτικό ότι δε παίζουν ρόλο τα τελευταία ψηφία και ο ΔΕΔΔΗΕ διασταυρώνει το 9ψήφιο και βάζει το επόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μετά την αλλαγή παρόχου εννοείται θα γίνει 05.

Το θέμα είναι τι θα γίνει αν η ΔΕΗ στείλει 03 στο αίτημα εκπροσώπησης. Το αίτημα πάει στον ΔΕΔΔΗΕ όπου είναι καταχωρημένος ως 04 μέσω της πλατφόρμας Θαλής. Είναι θέμα προγραμματισμού... αν αυτός που έφτιαξε το σύστημα δεν έχει προνοήσει η διασταύρωση να γίνεται στο 9ψήφιο, μπορεί η αίτηση να σκαλώσει. Θεωρίες κάνουμε, δεν έχει ξανασυμβεί τέτοια περίπτωση.

Ναι καταλαβαίνω για ποιόν σκοπό γίνεται... αν καθίσεις και τα υπολογίσεις όλα όμως και με τον εκκαθαριστικό στο τέλος ... έχει κάποιο νόημα να το κάνεις αυτό γλυτώνεις κάτι σε χρήματα?  γιατί αν είναι απλά να πληρώνεις "κανονικά" μια φορά το 4μηνο οκ μπορεί να μην απασχολεί κάποιους

 

sorry λαθος παράθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, korakios είπε

είχε 04 στον προηγούμενο και η ΔΕΗ έγραψε 03 στο συμβόλαιο , καταλαβαίνεις μπαλιές που θα παίξουν ΔΕΗ με ΔΕΔΔΗΕ

Οτι να'ναι.

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ λέω 04, εσύ 05... κοίταξα από περιέργεια παλιές αιτήσεις να δω τι ισχύει (αν γράφουν το τρέχων ή το επόμενο) και τελικά ό, τι θέλει γράφει ο καθένας. 🤪

Στο Οικιακό ήμουν ΔΕΗ 02 και η Ελίν έγραψε στη σύμβαση 02. Πήγα 03.

Πρόσφατα οικιακό είχα Ελίν 03, η ΔΕΗ και στη σύμβαση και στην υπεύθυνη δήλωσε έγραψε μόνο το 9ψήφιο. Πήγα 04.

Στο επαγγελματικό ήμουν Ελίν 02 και ο ΗΡΩΝ έγραψε στη σύμβαση 03. Πήγα 03.

Τρεις διαφορετικές περιπτώσεις χωρίς πρόβλημα, ίσως είναι ενδεικτικό ότι δε παίζουν ρόλο τα τελευταία ψηφία και ο ΔΕΔΔΗΕ διασταυρώνει το 9ψήφιο και βάζει το επόμενο.

Ναι μπορει να ειναι κατι τυπικο και να μην παιζει καθολου ρολο.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...