Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η λογική λέει ότι από Ιούλιο θα ακριβυνουν τα μπλε έτσι; 

Κι εγώ σκέφτομαι τώρα να πάω από πράσινο στο online, αλλά το 50αρικο γιατί να το δίνουν σαν τυράκι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Papakitou είπε

Η λογική λέει ότι από Ιούλιο θα ακριβυνουν τα μπλε έτσι; 

Κι εγώ σκέφτομαι τώρα να πάω από πράσινο στο online, αλλά το 50αρικο γιατί να το δίνουν σαν τυράκι; 

Το δινουν ποιος ξερει γιατι. Σημασια εχει οτι με το 50αρικο η τιμη βγαινει πχ αν καις 400kw το μηνα[οι περισσοτεροι στην Ελλαδα] 

400x9 μηνες που ειναι η δεσμευση μιας και μετα μπορεις να φυγεις χωρις ρητρα 3600kw. 50/3600 παει 0.01388 οποτε η τιμη αυτοματα με το 50αρικο πεφτει στα 0.109 λεπτα για 400kw το μηνα για 9 μηνες. Για kw μερας μιας και το νυχτερινο ειναι 0.1130 οποτε αφαιρεις και απο εκει αναλογα. Βαζοντας και το παγιο 1.5 x 9 μηνες ακομα 13.5 ευρω δηλαδη παει στα 1.8 λεπτα εκπτωση η 10.5 λεπτα η kw. Τωρα αν πεσει η τιμη κατω απο τα 10.5 στα κυμαινομενα η πρασινα δεν το ξερω αλλα για Ιουνιο ειναι στα 15.5 λεπτα για τους παλιους και πιστευω Ιουλιο Αυγουστο ισως ανεβει και αλλο με 5 ευρω παγιο και χωρις το 50αρικο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mitspa είπε

Τριφασικό 25kwa.

Υπομονή και θα δεις.. Κάνε και ένα τηλέφωνο ξανά στον Δεδδηε της περιοχής σου.. Μετά από 10-15 μέρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sebu είπε

Δεν ειναι απαραιτητο να χρειαζεσαι μεγαλυτερα καλωδια. Μπορει απλα οι συσκευες που ειναι σε ενα χωρο λχ σαλονοκουζινα να μην επαρκει η ταση/παροχη αν δουλευουν αρκετες συσκευες ενεργοβορες εκει και αντιστοιχα δουλευουν και στα αλλα δωματια. Αυτο το προβλημα δεν θα σου το λυσει καμια καλυτερη κατανομη κυκλωματος ή παχος καλωδιων.

Αν λχ στη σαλονοκουζινα δουλευουν ταυτοχρονα κλιματιστικο 18αρι, τηλεοραση, φουρνος και ψυγειο που ηδη ζητανε αρκετο ρευμα και ταυτοχρονα στα 3 υπνοδωματια δουλευει απο ενα 9αρι κλιματιστικο στο καθενα, απο ενας υπολογιστης στα 2 και στο τριτο μια τηλεοραση και βαλεις και ενα πλυντηριο ή ανοιξεις θερμοσιφωνα, αντιο.

Τι θα πεις σε 4μελη οικογενεια θα ανοιγουμε τις συσκευες με σειρα αφου κλεισουν καποιες αλλες???

Απλα πας σε τριφασικο και η σαλονοκουζινα ειναι σε ξεχωριστη φαση ή ακομα καλυτερα αυτο που εχει κανει στο διαμερισμα που ειμαι η μιση σαλονοκουζινα με ενα δωματιο σε μια φαση, η αλλη μιση και το wc μονη της και τα υπολοιπα δωματια και μπανιo και διαδρομος στην τριτη φαση. Ζητα οτι θες απο ρευμα δεν πεφτει τιποτα.

Αυτά που μου περιγράφεις βγαίνουν γύρω στα 31Α μαζί με το θερμοσίφωνα. Μέχρι τα 40Α που είναι ο μικροαυτόματος στο μονοφασικό έχεις αρκετό περιθώριο. Και ναι δεν είναι κακό να βάλεις το θερμοσίφωνα να ζεστάνει το νερό πριν ανάψεις το φούρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τρόπος για να παω από το πρασινο Γ1Ν στο μπλε myHome Online χωρις να πληρωνω με παγια εντολη;
Θελω να πληρωνω ηλεκτρονικα τη μερα που θα αποφασιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, myst77 είπε

Υπαρχει τρόπος για να παω από το πρασινο Γ1Ν στο μπλε myHome Online χωρις να πληρωνω με παγια εντολη;
Θελω να πληρωνω ηλεκτρονικα τη μερα που θα αποφασιζω

Μπορείς να έχεις πάγια εντολή ειναι υποχρεωτική άλλωστε και να πληρώνεις κανονικά εσύ χειροκίνητα όποτε θέλεις όταν έρθει η μέρα να πληρωθεί με πάγια εντολή η τελευταία μέρα δηλαδή που λήγει ο λογαριασμός δεν θα τραβήξει λεφτά εφόσον τον έχεις πληρώσει. Είναι υποχρεωτικό όμως να έχεις μια κάρτα ως πάγια εντολή στο Online αλλιώς δεν σε αφήνει το πρόγραμμα να προχωρήσεις. Βάλε μια κάρτα και πλήρωνε εσύ το λογαριασμό όποτε θες και θα είσαι κομπλέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsino είπε

Εμείς με NetMetering που είμαστε στο πράσινο, έχει νόημα να αλλάξουμε στο μπλέ ?  To be on the safe side ?

Ναι, χθες, 3.5 παγιο + 50 δωρο

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πελατης της ΔΕΗ απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου!

myHome4All στο κιτρινο τελευταια και εχω μηνιαια καταναλωση 100-150KW περιπου βρεξει χιονισει!

Αξιζει να μεταπηδησω η αλλαξω προγραμμα με τετοια δεδομενα και αν ναι που λετε παλι εντος ΔΕΗ???

με ποιον τροπο κανω αλλαγη προγραμματος (τηελφωνικα η απλα μεσω Δικτυου) εχω αλλαξει μια φορα στο ΦΑ και μια φορα στο παρελθον απο το οnline μεσω τηλεφ επικοινωνιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ειμαι πελατης της ΔΕΗ απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου!

myHome4All στο κιτρινο τελευταια και εχω μηνιαια καταναλωση 100-150KW περιπου βρεξει χιονισει!

Αξιζει να μεταπηδησω η αλλαξω προγραμμα με τετοια δεδομενα και αν ναι που λετε παλι εντος ΔΕΗ???

με ποιον τροπο κανω αλλαγη προγραμματος (τηελφωνικα η απλα μεσω Δικτυου) εχω αλλαξει μια φορα στο ΦΑ και μια φορα στο παρελθον απο το οnline μεσω τηλεφ επικοινωνιας!

Μέσω του My ΔΕΗ αλλάζεις πρόγραμμα με ένα κλικ επιλέγεις το online με 3,5 ευρώ πάγιο και 50 ευρώ δώρο , έχεις αργήσει  ήδη με αυτή τη κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...