Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, doomnx είπε

Για νυχτερινό πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ και να πληρώσεις και 42 €.

Καλησπέρα.  Το νυχτερινό γίνεται και σε μονοφασική παροχή?

3 ώρες πριν, doomnx είπε

 

 

3 ώρες πριν, doomnx είπε

 

 

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα.  Το νυχτερινό γίνεται και σε μονοφασική παροχή?

Ναι, φυσικά! Εγώ μονοφασικό νυχτερινό στα 8 kVA έχω!

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, AssosAneY είπε

To να εισαι ελευθερος ειναι το καλυτερο για καποιον που θελει να αλλαζει εταιρειες συνεχεια αλλα προσωπικα το βαριεμαι και δεν αξιζει κιολας με την καταναλωση μου για 3-4€ τον μηνα. Τα μπλε δεν τα εχω συγκρινει ολα ακομα αλλα τα 50€ της ΔΕΗ ειναι εγγυημενα και δε νομιζω οτι συμφερει καλυτερα καποιο αλλο προγραμμα αυτη την στιγμη. 

ιδια σκεψη , αποφασισα και πηγα μπλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, doomnx είπε

Έχει και ΚΟΤ Β.

Screenshot_20240624-210033.png

Αν θες να πας στο Online δεν γίνεται αλλιώς.

Μπορείς να πληρώσεις νωρίτερα και να μη χρησιμοποιεί την παγια εντολη? Δίνει δηλαδή ακόμα τον rf και την επιλογή πληρωμής στο mydei όπως μεχρι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Μπορείς να πληρώσεις νωρίτερα και να μη χρησιμοποιεί την παγια εντολη? Δίνει δηλαδή ακόμα τον rf και την επιλογή πληρωμής στο mydei όπως μεχρι τωρα?

Ναι σε όλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει αλλαγη απο 4all σε Online εδω και κανα μηνα...Το green pass γινεται reset σε διαρκεια με την αλλαγη προγραμματος η συνεχιζει απο το προηγουμενο προγραμμα?

Επισης ηθελα να ρωτησω επειδη εχω τριφασικο στο σπιτι και μου ρχονται πολυ φουσκωμενοι λογαριασμοι για περιπου 200KWh το μηνα, μπορω να το γυρισω σε μονοφασικο? Ειναι ευκολη διαδικασια? Το εχει κανει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,
Πηρα και εγω την αποφαση τελικα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου καθως πιο χαμηλα να παει η Kwh δεν το βλεπω να παω στο μπλε συμβόλαιο το online.
Εκανα τόσο στην κυρια κατοικια οσο και στο εξοχικο καθως δεν υπαρχει στην ουσια τεραστια διαφορα μεταξυ πρασινου και μπλε συμβολαιο αυτην την στιγμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, spocky είπε

Εχω κανει αλλαγη απο 4all σε Online εδω και κανα μηνα...

Ειδες στον λογαριασμο σου τα -50€; Τα εχει παρει καποιος αποδεδειγμενα οταν πηγε απο αλλο προγραμμα ΔΕΗ στο online;

(Γιατι αναφερει "για νεους πελατες" και οχι "για νεες συμβασεις". Νεο πελατη πιθανοτερο να θεωρει οποιον συναπτει συμβολαιο ερχομενος μονο απο αλλη εταιρια. )

image.png.c3959bf5f217b3dedeeb36de68d36763.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ειδες στον λογαριασμο σου τα -50€; Τα εχει παρει καποιος αποδεδειγμενα οταν πηγε απο αλλο προγραμμα ΔΕΗ στο online;

(Γιατι αναφερει "για νεους πελατες" και οχι "για νεες συμβασεις". Νεο πελατη πιθανοτερο να θεωρει οποιον συναπτει συμβολαιο ερχομενος μονο απο αλλη εταιρια. )

image.png.c3959bf5f217b3dedeeb36de68d36763.png

Το παίρνεις το 50 αρικο και το γράφει ως *κουπονι*

IMG_0503.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ειδες στον λογαριασμο σου τα -50€; Τα εχει παρει καποιος αποδεδειγμενα οταν πηγε απο αλλο προγραμμα ΔΕΗ στο online;

(Γιατι αναφερει "για νεους πελατες" και οχι "για νεες συμβασεις". Νεο πελατη πιθανοτερο να θεωρει οποιον συναπτει συμβολαιο ερχομενος μονο απο αλλη εταιρια. )

image.png.c3959bf5f217b3dedeeb36de68d36763.png

Ναι κανονικα απο 4all σε online πηρα κανονικα το 50αρικο στον προηγουμενο λογαριασμο. Το green pass συνεχιζεται κανονικα δωρεαν εγω ειχα 4 μηνες απο το 4all και μολις εληγε το δωρεαν μπηκα στο online και παλι το δειχνει δωρεαν για 3 μηνες. Μετα το κοβουμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, matrixxx said:

Ειδες στον λογαριασμο σου τα -50€; Τα εχει παρει καποιος αποδεδειγμενα οταν πηγε απο αλλο προγραμμα ΔΕΗ στο online;

(Γιατι αναφερει "για νεους πελατες" και οχι "για νεες συμβασεις". Νεο πελατη πιθανοτερο να θεωρει οποιον συναπτει συμβολαιο ερχομενος μονο απο αλλη εταιρια. )

image.png.c3959bf5f217b3dedeeb36de68d36763.png

Ναι κανονικα τα πηρα στον πρωτο λογαριασμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στο τριφασικό ρεύμα

Τόσο το τριφασικό όσο και το μονοφασικό ρεύμα έχει το καθένα τα δικά του ξεχωριστά θετικά και αρνητικά χάρη στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που διαθέτει το καθένα. Εμείς εδώ θα αναφέρουμε τα πιο σημαντικά έτσι ώστε να μπορέσετε εύκολα να επιλέξετε ποια από τις δύο παροχές καλύπτει καλύτερα τις δικές σας ανάγκες. Αρκετοί καταναλωτές ψάχνουν για φθηνό τριφασικό ρεύμα. Είναι όμως εφικτό;

Ας δούμε αρχικά τα θετικά στοιχεία – πλεονεκτήματα που προσφέρει η τριφασική παροχή ηλεκτρικής ενέργειας:

  • Με το τριφασικό ρεύμα έχουμε σημαντική εξοικονόμηση του αριθμού των καλωδίων που απαιτούνται για τη μετάδοση της ισχύος. Ειδικά αν πρόκειται για μεγάλες αποστάσεις, χιλιάδων ή εκατοντάδων χιλιομέτρων, η εξοικονόμηση είναι πολύ σημαντική.
  • Με το τριφασικό ρεύμα μπορούμε να έχουμε δύο λειτουργικές τάσεις σε ένα δικτύου.
  • Στους τριφασικούς μετασχηματιστές, που έχουν την ίδια ισχύ με τους μονοφασικούς, τα μεγέθη του μαγνητικού κυκλώματος είναι σαφώς μικρότερα επιτρέποντας έτσι εξοικονόμηση των πόρων.
  • Το τριφασικό ρεύμα προσφέρει μεγαλύτερη ισχύ οπότε είναι πιο δύσκολο να υπερφορτιστεί και να “πέσει” η ασφάλεια αν λειτουργήσουμε πολλές ηλεκτρικές συσκευές ταυτόχρονα.

Στα μειονεκτήματα του τριφασικού δικτύου παροχής μπορούμε να αναφέρουμε τα παρακάτω:

  • Το πάγιο είναι μεγαλύτερο για το τριφασικό ρεύμα από ότι για το μονοφασικό.
  • Αν μια από τις φάσεις του τριφασικού ρεύματος είναι υπερφορτισμένη, τότε μπορεί να μη λειτουργούν σωστά και οι άλλες.

https://www.pir.gr/monofasiko-trifasiko-reyma/

Επομενως για μεγαλα σπιτια που μενουν αρκετα ατομα (λχ 4μελης οικογενεια) με αρκετες συσκευες σε ταυτοχρονη λειτουργια, που ζητανε αρκετη ισχυ, λχ τωρα καλοκαιρι που εχει πολυ ζεστη 3-4 κλιματιστικα ταυτοχρονα, συν τηλεορασεις, φουρνους, πλυντηρια, υπολογιστες κτλ.  για να ειναι πιο ανετο το δικτυο τους και να μην υπαρχει κινδυνος να πεφτουν ασφαλειες στον πινακα το 3φασικο προσφερει αυτα τα πλεονεκτηματα.

Επισης αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι καποιες φορες σε διακοπες ρευματος συμβαινει το παραδοξο να μην εχω ρευμα σε 1 ή 2 φασεις αλλα οι αλλες να λειτουργουν κανονικα. Οπως και να εχει πεσει το ρευμα σε ολη την πολυκατοικια και στους κοινοχρηστους χωρους (αναβουν οι λαμπες ασφαλειας στους διαδρομους) αλλα λχ το ασανσερ να εχει ρευμα ακομα. Δεν ξερω αν σχετιζονται αυτα ομως με το τριφασικο του διαμερισματος και της πολυκατοικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση, είμαι κι εγώ στο Γ1 και θέλω να παω στο Myhome Enter. 

Μέσα απο το ebill μου έχει μόνο να διαλέξω μεταξύ 4all και Online ενω αν μπώ στη σελίδα του Enter και πατήσω "είμαι πελάτης" με πάει σε σελίδα που αναφέρει οτι "Λυπούμαστε αλλά σε καμία παροχή δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το συγκεκριμένο προιον" κλπ. 

Ξέρει κανείς τι παίζει και πώς μπορώ να το λύσω? Μου κάνει εντύπωση να μου δίνει πρόσβαση στο online αλλά οχι στο enter που η μόνη τους διαφορά είναι η πάγια πληρωμή αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...