Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση:

Βγήκε εκκαθαριστικός (μηνιαίος) λογαριασμός 25/4/2024 - 28/5/2024 με την επιδότηση ρεύματος μέσα και πιστωτικό υπόλοιπο -162 ευρώ.

Στις 12/6 βγαίνει καινούριος εκκαθαριστικός από 27/12/2023 - 28/5/2024 χωρίς να αναφέρει μέσα επιδότηση ΤΕΜ, παρά μόνο μηχανισμό διακύμανσης - 53,44 ευρώ και έκπτωση -80,12 ευρώ και τελικό ποσό πιστωτικό -185 ευρώ.

Αν κατάλαβα καλά ο 4μηνιαίος εκκαθαριστικός είναι για τις διορθώσεις που λέγατε εδώ για την έκπτωση έτσι;

Οπότε πάμε ξεχωριστά τα 2 ποσά που θα συμψηφιστούν σε επόμενο λογαριασμό (δηλαδή 162 + 185 ευρώ); Ή μόνο 185 ευρώ; (και που είναι η επιδότηση ΤΕΜ στον 2ο λογαριασμό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει αυξηθεί η χρέωση δικτύου διανομής. Όχι όμως και στο 5πλάσιο. Απλά πλέον ο λογαριασμός έρχεται κάθε μήνα. Αν έχετε 3Φ τότε χονδρικά υπολογίζετε πάγιο 20€ το μήνα - με μηδενική κατανάλωση

πχ σημερινό παράδειγμα σε γ21, για 28 ημέρες και 96kWh

 

image.png.ac491be7081ac23ff09fe440530efe64.png

Παιδια

οπως ειπα θα προσπαθησω να βγαλω ακρη με τον κυριο και θα επανελθω, εχω να κανω με κυριο 94 χρονων και πολυ πιθανο να μην εχει κρατησει ουτε ενα παλαιοτερο λογαριασμο παρα μονο αυτον που εχω στα χερια μου και ειναι ο τελευταιος.
Υποθετω πως εαν δε παρακολουθησω τους λογαριασμους ακρη δε προκειται να βγει, υποθετω οπως ειπες θα ερχεται και αυτος μηνιαια γιατι και στο σπιτι αρχισε ηδη να ερχεται απο τον προηγουμενο μηνα!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2024 στις 4:44 ΜΜ, geo9419 είπε

Μου πίστωσαν 3,00 ευρώ που είναι για το μήνα Μάρτιο μόνο, και δεν εδωσαν τιποτα για τους μηνες Απριλιο - Μαιο που βγηκε ο έναντι. Ισως στο εκκαθαριστικό που θα βγει Αυγουστο να βάλουν και τα υπόλοιπα.

image.png.553ec8aa8a34f0ccd7ccaa9743635027.png

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί βλέποντας τον αναλυτικό φαίνεται ότι τα κάνανε μαντάρα. Μου βγάλανε εκκαθαριστικό 3/6 ενώ δεν έχουνε μετρηση του ΔΕΔΔΗΕ αλλά την δική μου καταμέτρηση. Ξανακάνουνε από 2/1 εως 3/6 υπολογισμό ολων των χρεώσεων και εκπτώσεων και στο τέλος μου φορτώνουνε και επιπλέον 5 μήνες ΕΡΤ ενώ έχουν πληρωθεί. 

image.png.bfcac52ca4b701708153ec07159a11a3.png

image.png.ea705111e3ba7b6121f22fcbd9d07b9d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον μπορει να βοηθησει, ειμαι στο πρασινο Γ1Ν οικιακο τιμολόγιο, εδώ και 2 μήνες που έρχεται μηνιαίος λογαριασμός, έχω την παρακάτω κατανάλωση κατά μέσο όρο (30 ημέρες κατανάλωσης):

Μετρητής ημερήσιος: 230 Kwh
Νυχτερινός: 25 Kwh

image.png.5e753bd6ce9a18cb8388b722d9936e70.png

Αξίζει να συνεχίσω σε αυτό που είμαι ή παίζει να το γυρίσω σε άλλο πρόγραμμα για εξοικονόμηση? 

Δοκίμασα τα στοιχεία στο allazorevma αλλά βγάζει τι θα κέρδιζα όχι τι θα πλήρωνα... αν έχετε κάτι άλλο να συγκρίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christopher_B είπε

Παιδια

οπως ειπα θα προσπαθησω να βγαλω ακρη με τον κυριο και θα επανελθω, εχω να κανω με κυριο 94 χρονων και πολυ πιθανο να μην εχει κρατησει ουτε ενα παλαιοτερο λογαριασμο παρα μονο αυτον που εχω στα χερια μου και ειναι ο τελευταιος.
Υποθετω πως εαν δε παρακολουθησω τους λογαριασμους ακρη δε προκειται να βγει, υποθετω οπως ειπες θα ερχεται και αυτος μηνιαια γιατι και στο σπιτι αρχισε ηδη να ερχεται απο τον προηγουμενο μηνα!

Ευχαριστω

Δεν έχω διαβάσει με ακρίβεια όλα σου τα post κ δεν θυμάμαι τι πρόγραμμα είναι. Αν είναι γ21 επαγγελματικο  πάντως, τους λογαριασμούς τους βρίσκεις μόνος σου με τον κωδικό που έχει ο λογαριασμός πάνω. Κάτω κάτω έχει πεδίο για κοινόχρηστες συνδέσεις. Οπότε μπορείς να βρεις τι γίνεται. 

https://mydei.dei.gr/el/login/

49 λεπτά πριν, leftys είπε

Για οποιον μπορει να βοηθησει, ειμαι στο πρασινο Γ1Ν οικιακο τιμολόγιο, εδώ και 2 μήνες που έρχεται μηνιαίος λογαριασμός, έχω την παρακάτω κατανάλωση κατά μέσο όρο (30 ημέρες κατανάλωσης):

Μετρητής ημερήσιος: 230 Kwh
Νυχτερινός: 25 Kwh

image.png.5e753bd6ce9a18cb8388b722d9936e70.png

Αξίζει να συνεχίσω σε αυτό που είμαι ή παίζει να το γυρίσω σε άλλο πρόγραμμα για εξοικονόμηση? 

Δοκίμασα τα στοιχεία στο allazorevma αλλά βγάζει τι θα κέρδιζα όχι τι θα πλήρωνα... αν έχετε κάτι άλλο να συγκρίνω. 

32€ είναι το ρεύμα σου. Δεν πάει πιο κάτω. Μην ασχολείσαι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, sphinxgr said:

Δεν έχω διαβάσει με ακρίβεια όλα σου τα post κ δεν θυμάμαι τι πρόγραμμα είναι. Αν είναι γ21 επαγγελματικο  πάντως, τους λογαριασμούς τους βρίσκεις μόνος σου με τον κωδικό που έχει ο λογαριασμός πάνω. Κάτω κάτω έχει πεδίο για κοινόχρηστες συνδέσεις. Οπότε μπορείς να βρεις τι γίνεται.  https://mydei.dei.gr/el/login/

Σιγά μην έχει επικαροποιημένα στοιχεία ο 94χρονος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, oykas2001 said:

Ερώτηση:

Βγήκε εκκαθαριστικός (μηνιαίος) λογαριασμός 25/4/2024 - 28/5/2024 με την επιδότηση ρεύματος μέσα και πιστωτικό υπόλοιπο -162 ευρώ.

Στις 12/6 βγαίνει καινούριος εκκαθαριστικός από 27/12/2023 - 28/5/2024 χωρίς να αναφέρει μέσα επιδότηση ΤΕΜ, παρά μόνο μηχανισμό διακύμανσης - 53,44 ευρώ και έκπτωση -80,12 ευρώ και τελικό ποσό πιστωτικό -185 ευρώ.

Αν κατάλαβα καλά ο 4μηνιαίος εκκαθαριστικός είναι για τις διορθώσεις που λέγατε εδώ για την έκπτωση έτσι;

Οπότε πάμε ξεχωριστά τα 2 ποσά που θα συμψηφιστούν σε επόμενο λογαριασμό (δηλαδή 162 + 185 ευρώ); Ή μόνο 185 ευρώ; (και που είναι η επιδότηση ΤΕΜ στον 2ο λογαριασμό);

Μπορεί κάποιος να τα δει και να μου εξηγήσει τι ακριβώς έγινε;

Επίσης θέλω να πάω στο Enter αλλά βλέπω δεν έχει επιλογή από τη σελίδα. Τηλέφωνο στο 8009001000; Ή κάπως αλλιώς;

Περίοδος Κατανάλωσης 25/04/2024-28/05/2024

Screenshot2024-06-18at7_41_08PM.png.ffda2caf292e1df17504ea123bb2326a.png

Περίοδος Κατανάλωσης 27/12/2023-28/05/2024

Screenshot2024-06-18at7_41_57PM.png.5c2a3de24b95b8608ea66f8294386a40.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Μπορεί κάποιος να τα δει και να μου εξηγήσει τι ακριβώς έγινε;

Η περίφημη μηχανογράφηση της ΔΕΗ κλάταρε. Επιστρέφουν (μάλλον) τις εκπτώσεις του 4all που είχαν δώσει λάθος. Αλλά έτσι όπως τα στέλνουν, τα έχουν κάνει αχταρμά. Δεν βγάζεις εύκολα άκρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Raki-meze said:

Η περίφημη μηχανογράφηση της ΔΕΗ κλάταρε. Επιστρέφουν (μάλλον) τις εκπτώσεις του 4all που είχαν δώσει λάθος. Αλλά έτσι όπως τα στέλνουν, τα έχουν κάνει αχταρμά. Δεν βγάζεις εύκολα άκρη.

 

Τον αχταρμά τον κατάλαβα (ότι τον κάναν! όχι τι κάναν)...

Για να πάμε στο Enter τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Τον αχταρμά τον κατάλαβα (ότι τον κάναν! όχι τι κάναν)...

Για να πάμε στο Enter τι κάνουμε;

Τηλέφωνο, το πολύ σε 3 εργάσιμες σε βάζουν στο καινούριο πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Kozanitis1 said:

Πρότεινα να το κόψουν ώστε να μην πληρώνουν τόσα πάγια κλπ, αφού είναι απλά φωτισμός με κάνα χρονοδιακόπτη να φανταστώ, χωρίς να χρησιμοποιείται το κοινοχρηστο ΑΦΜ κάπου. Το ΤΑΠ πόσο να είναι το χρόνο σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα πάγια, θεωρώ πολύ λιγότερο. Όσο για τον ΔΕΔΔΗΕ, εργολάβος θα έρθει να τα κάνει, που σιγά μην ασχοληθεί, απλά θα έρθει να κάνει τη διακοπή και θα φύγει σβέλτα.., καλώς ή κακώς, κανένας δεν ασχολείται.., εδώ στην επαρχία υπάρχουν σπίτια (2 και 3 μαζί) που τροφοδοτούνται από μια 3Φ παροχή 40 χρόνια τώρα και δεν έχει ασχοληθεί κανείς, ούτε καν οι δήμοι που χάνουν τέλη (φαντάσου ακίνητα συνολικά 250τμ δηλωμένα στο λογαριασμό 50τμ).

Υπαρχουν δημοι ανα τη χωρα που εδω και σχεδον ενα χρονο (απο περσι το Σεπτεμβρη σταδιακα) εχουν αυξησει σημαντικα τα δημοτικα τελη. Ελαχιστοι τα εχουν μειωσει. Οποτε σημαντικο μερος της αυξησης, περαν απο καταναλωση, ερχεται και απο αυξηση των δημοτικων τελων. Και φοβαμαι οτι θα συνεχιστει γιατι οι δημοι μπαινουν μεσα μπουνια, εχουν πολλες τρυπες, δεν ειναι καθαροι και οργανωμενοι και η κεντρικη διοικηση εχει περικοψει στο ελαχιστο τη στηριξη/χρηματοδοτηση.

Οποτε το κοστος θα πεσει στους πολιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να δηλώσω, στο ΔΕΗ myrewardsMiles, αριθμό λογαριασμού Miles+Bonus που ανήκει σε άλλον και όχι σε αυτόν που εκδίδεται ο λογαριασμός ρεύματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σιγά μην έχει επικαροποιημένα στοιχεία ο 94χρονος...

Δεν χρειάζεται κανένα στοιχείο. Εγώ βγάζω λογαριασμούς γ21 σε πολυκατοικία που η δεη είναι στο όνομα σύνδεσης 45 ετών σε άνθρωπο που ποτέ δεν ήταν στην πολυκατοικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, sphinxgr said:

Δεν χρειάζεται κανένα στοιχείο. Εγώ βγάζω λογαριασμούς γ21 σε πολυκατοικία που η δεη είναι στο όνομα σύνδεσης 45 ετών σε άνθρωπο που ποτέ δεν ήταν στην πολυκατοικία

Άμα δεν έχει καταχωρημένη τη ταυτότητα ο 94χρονος στη ΔΕΗ, πως θα κάνει εγγραφή στο ebill; Αφού ζητάει τα 4 τελευταία ψηφία της ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...