Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, johnnyman said:

Καλημέρα παιδιά.

Βγήκε νέος λογαριασμός και είχε μέσα λογικά το 50αρικο από την αλλαγή σε online. 

Βγήκε -12 ευρώ. 

Δεν θα έχω κάποιο θέμα με την πάγια εντολή, έτσι?

Ευχαριστώ. 

Tι θέμα να έχεις; Δεν εκτελείται πάγια εντολή όταν είσαι πιστωτικός. Τον άλλο μηνα θα εκτελεστεί κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Σε ρωτάω ποιο διάστημα καλύπτει ο λογαριασμός όχι η διόρθωση. Τη διόρθωση τη βλέπω. Γιατί βλέπω χρεώσεις του Online μέσα και γίνεται αχταρμάς. Πρέπει κάποιος να δει όλους τους λογαριασμούς από 1/1/24.

Καθε μηνα εβαζα 350kw εγω στα 3 εναντι και ακομα περιμενω το εκκαθαριστικο αυριο μεθαυριο. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καθε μηνα εβαζα 350kw εγω στα 3 εναντι και ακομα περιμενω το εκκαθαριστικο αυριο μεθαυριο. 

Screenshot-1.png

Άρα μιλάμε για έναντι και στη διόρθωση; Τέλος πάντων τόσο περίπου είναι η επιστροφή γύρω στα 8 €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις 2 τελευταίες εβδομάδες καλεί συνέχεια η ΔΕΗ να με ενημερώσει για το σαθερό πρόγραμμα (μπλέ) ενώ εγω είμαι στο κυμαινόμενο (πορτοκαλί). Από ότι διάβασα οι περισσότεροι είστε σε σταθερό επιτόκιο. πιστεύετε αξίζει περισσότερο το μπλε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει βγάλει η δεή λογαριασμούς(στο πατρικό μου από12/12/23 έως 15/5/2024) που μάλλον αφορούν την έκπτωση.
Γίνεται αχταρμάς, χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.... για 5 μήνες -9€ λίγα μου φαίνονται....

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tι θέμα να έχεις; Δεν εκτελείται πάγια εντολή όταν είσαι πιστωτικός. Τον άλλο μηνα θα εκτελεστεί κανονικά.

Με enter που δεν εχει παγια εντολη 

Αν βγει πιστωτικος δεν θα επρεπε κανονικα να σου βαλουν το ποσο του - ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο τότε που μπηκαν τα εγχρωμα τιμολόγια στο κίτρινο, και τώρα με καλούν απο την ΔΕΗ για να μπώ στο μπλέ. Απο οτι είδα στο θρέντ, πολλοί έχετε πάει στο μπλέ γιατί λετε οτι είναι καλύτερο. Εγω ομως εχω μια απορία. Σας φαίνεται λογικό ο πωλητης δύο προγραμματων να προσπαθεί να σε πείσει να διαλέξεις αυτό απο το οποίο θα βγαλει μικρότερο κέρδος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Είμαι απο τότε που μπηκαν τα εγχρωμα τιμολόγια στο κίτρινο, και τώρα με καλούν απο την ΔΕΗ για να μπώ στο μπλέ. Απο οτι είδα στο θρέντ, πολλοί έχετε πάει στο μπλέ γιατί λετε οτι είναι καλύτερο. Εγω ομως εχω μια απορία. Σας φαίνεται λογικό ο πωλητης δύο προγραμματων να προσπαθεί να σε πείσει να διαλέξεις αυτό απο το οποίο θα βγαλει μικρότερο κέρδος; 

Ειναι λογικο και εξηγουμε. 

Αν δεν σε παρει τηλεφωνο και μεινεις στο κιτρινο και Ιουλιο παει 15 20 λεπτα οσο παει υπαρχει περιπτωση να φυγεις απο ΔΕΗ και να πας αλλου.

Ενω αν σε κλειδωσει στο μπλε για 9 μηνες στα 12.3 λεπτα ειναι σιγουρο οτι δεν θα φυγεις για αλλου. 

Οποτε με αυτη τη σκεψη λογικο να περνουν τηλεφωνα για το μπλε. Δεν πιστευω οτι θα πεσει η τιμη του ρευματος Ιουλιο/Αυγουστο/Σεπτεμβριο με τοσο τουρισμο που εχουμε οποτε η λογικη αυτη νομιζω ειναι που εχουν και περνουν τηλεφωνα. Για μενα καντε το μονο απο το 50αρικο που θα παρετε πεφτει η τιμη αρκετα συν το μικροτερο παγιο. Τωρα αν πεσει χειμωνα τιποτα 7 λεπτα πληρωνετε τη μικρη ρητρα που θα εχει τοτε και πατε στο κιτρινο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2024 στις 10:17 ΠΜ, paylidis είπε

Μια από τα ίδια. Σε κάποιους για άγνωστο λόγο αδυνατεί το σύστημα να περάσει μίλια. Δε θεωρώ ότι θα βγει άκρη δυστυχως 

Kαλημέρα συμφορουμίτη, καλημέρα σε όλους. Σ' ενημερώνω οτι το δικό μου πρόβλημα με την καταχώρηση των μιλίων λύθηκε, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5,5 ΜΗΝΕΣ βεβαίως βεβαίως και μετά από αίτημα-διαμαρτυρία για την κοροιδία ΚΑΙ στην ΡΑΕ ΚΑΙ στην Aegean πριν από περίπου ένα μήνα... Μου πέρασαν μόνον τα μίλια του 12/2023 από την αλλαγή από Γ1 σε 4All & όχι την ενεργοποίηση μηνιαίου λογαριασμού & πάγιας εντολής... Αλλά βαρέθηκα, δεν ασχολούμαι άλλο, χάρισμά τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ant_ said:

Με enter που δεν εχει παγια εντολη 

Αν βγει πιστωτικος δεν θα επρεπε κανονικα να σου βαλουν το ποσο του - ?

 

Μόνο αν είναι τελικός, δίνεις IBAN και σου βάζουν λεφτά. Αλλιώς συμψηφίζεται το ποσό με επόμενο λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! 

Θα γράψω λίγο το σκεπτικό μου να μου πείτε αν σκέφτομαι (πολύ) λάθος!! 

Σκέφτομαι να έρθω στο Online της ΔΕΗ. Είμαι τώρα σε μπλε τιμολόγιο άλλου παρόχου, από Φεβρουάριο, με τιμή παρόμοια του Online (0.123€/Kwh) αλλά πάγιο 9€.

Ξέρω υπάρχουν φθηνότερα μπλε, αλλά 1ον η ΔΕΗ έχει δείξει ότι σέβεται τους πελάτες της σε περίπτωση μεγάλης ανόδου της τιμής του ρεύματος και 2ον δε θέλω να πάω σε μπλε που θα λήξει στα μέσα του χειμώνα γιατί τότε καίω 1500kwh/μήνα λόγω αντλίας και αν τα μπλε έχουν ανέβει τότε την πατήσαμε! 

Θα μου πείτε δεν ξέρουμε αν ανέβει σίγουρα η τιμή.... αλλά τέτοια τάση βλέπω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dennisbest είπε

Υπάρχει περίπτωση να σου κάνει πωλητής καλύτερη προσφορά από αυτή που έχει στο site η ΔΕΗ; Επίσης online ή enter από μπλε;

OXI.. ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΝΑ ΚΟΥΠΟΥΝΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΣΟΥΠΕΡ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ

17 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Θα γράψω λίγο το σκεπτικό μου να μου πείτε αν σκέφτομαι (πολύ) λάθος!! 

Σκέφτομαι να έρθω στο Online της ΔΕΗ. Είμαι τώρα σε μπλε τιμολόγιο άλλου παρόχου, από Φεβρουάριο, με τιμή παρόμοια του Online (0.123€/Kwh) αλλά πάγιο 9€.

Ξέρω υπάρχουν φθηνότερα μπλε, αλλά 1ον η ΔΕΗ έχει δείξει ότι σέβεται τους πελάτες της σε περίπτωση μεγάλης ανόδου της τιμής του ρεύματος και 2ον δε θέλω να πάω σε μπλε που θα λήξει στα μέσα του χειμώνα γιατί τότε καίω 1500kwh/μήνα λόγω αντλίας και αν τα μπλε έχουν ανέβει τότε την πατήσαμε! 

Θα μου πείτε δεν ξέρουμε αν ανέβει σίγουρα η τιμή.... αλλά τέτοια τάση βλέπω! 

12ΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

 

12ΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 

Ναι το Online το ξέρω ότι είναι 12μηνο, γι' αυτό και το σκέφτομαι για να έχω το κεφάλι μου "ήσυχο'" το χειμώνα που θα καίω πολύ. 

Υπάρχει και το μπλε της elpe που είναι φθηνότερο αλλά μέχρι τέλος του χρόνου. Αν τότε οι τιμές είναι πιο πάνω από τώρα θα πληρώνω πολλά μέχρι να βγει ο χειμώνας! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

12ΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 

Μπορείς όμως να φύγεις μετά το 9μηνο χωρίς πέναλντι...

21 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Ναι το Online το ξέρω ότι είναι 12μηνο, γι' αυτό και το σκέφτομαι για να έχω το κεφάλι μου "ήσυχο'" το χειμώνα που θα καίω πολύ. 

Υπάρχει και το μπλε της elpe που είναι φθηνότερο αλλά μέχρι τέλος του χρόνου. Αν τότε οι τιμές είναι πιο πάνω από τώρα θα πληρώνω πολλά μέχρι να βγει ο χειμώνας! 

Σύνολο τι κατανάλωση υπολογίζεις για ένα χρόνο;

Επειδή έχεις μεγάλη κατανάλωση το χειμώνα, για σένα και με μικρές διαφορές των 2 λεπτών/KWh, μπορεί να μαζευτεί ένα σεβαστό ποσό είτε + είτε -.  Γι αυτό δύσκολα να σου προτείνει κάποιος κάτι. 

Κατέβασε το excel του @doomnx και δες τι σου βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...