Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, bob464 είπε

Καλησπέρα.

Έκανα αίτηση για το home online μέσω e contract στις 06/06 και ξεκίνησε η εκπροσώπηση χτες.Μου έκανε αντιπροσφορά η elpe, και σκέφτομαι να επιστρέψω άμεσα. Μπορώ με την αίτηση υπαναχώρησης η οποία δίνει περιθώριο 14 μέρες να το κάνω αζημίως μιας και μιλάμε για σταθερό πρόγραμμα? Από τη ΔΕΗ μου τα μασάνε αλλά στην αίτηση υπαναχώρησης δεν κάνει κάποια διάκριση σχετικά με το πρόγραμμα από το οποίο υπαναχωρείς.

Το θέμα είναι αν έχεις μεταφερθεί... Γιατί η εκπροσώπηση γίνεται αμέσως... Να μην πληρωσεις κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, takoulou είπε

Το θέμα είναι αν έχεις μεταφερθεί... Γιατί η εκπροσώπηση γίνεται αμέσως... Να μην πληρωσεις κάτι.. 

Έχω μεταφερθεί αλλά δεν βρήκα κάπου κάποιον όρο που να απαγορεύει την υπαναχώρηση εφόσον γίνεται εντός 14 ημερολογιακών ημερών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Σε έναν σύλλογο που είμαι μέλος ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός δύο ετών 2.100 ευρώ. Τόσο καιρό εκδίδονταν κανονικά έναντι λογαριασμοί οι οποίοι εννοείται πληρώνονταν. Επειδή το ρολόι βρίσκεται μέσα σε περιφραγμένο χώρο, η μέτρηση έγινε πριν 1 μήνα και από δω κ πέρα θα γίνεται κάθε μήνα. Στον λογαριασμό όμως βλέπω ότι δεν υπάρχει η τιμή με την οποία πολλαπλασιαστηκαν οι κιλοβατώρες για να προκύψει η χρέωση και επίσης στην ενότητα έναντι δεν υπάρχει συμψηφισμός με όσα είχαμε πληρώσει. Τι μπορώ να κάνω για να δω αν όντως είναι σωστές οι χρεώσεις? 

IMG_20240612_174106.jpg

IMG_20240612_174223.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makis225 είπε

Καλησπέρα σας. Σε έναν σύλλογο που είμαι μέλος ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός δύο ετών 2.100 ευρώ. Τόσο καιρό εκδίδονταν κανονικά έναντι λογαριασμοί οι οποίοι εννοείται πληρώνονταν. Επειδή το ρολόι βρίσκεται μέσα σε περιφραγμένο χώρο, η μέτρηση έγινε πριν 1 μήνα και από δω κ πέρα θα γίνεται κάθε μήνα. Στον λογαριασμό όμως βλέπω ότι δεν υπάρχει η τιμή με την οποία πολλαπλασιαστηκαν οι κιλοβατώρες για να προκύψει η χρέωση και επίσης στην ενότητα έναντι δεν υπάρχει συμψηφισμός με όσα είχαμε πληρώσει. Τι μπορώ να κάνω για να δω αν όντως είναι σωστές οι χρεώσεις? 

IMG_20240612_174106.jpg

IMG_20240612_174223.jpg

Να παρεις ένα τηλέφωνο... Να σου εξηγήσουν αυτά που ζητάς.. Να πας σε ένα κατάστημα.. 

20 λεπτά πριν, bob464 είπε

Έχω μεταφερθεί αλλά δεν βρήκα κάπου κάποιον όρο που να απαγορεύει την υπαναχώρηση εφόσον γίνεται εντός 14 ημερολογιακών ημερών. 

Από τον παροχο τι σου απάντησαν;  Τι σου είπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αρνητικος λογαριασμος 7 ευρω που ηρθε σημερα για τα προηγουμενα 3 εναντι. Τι ακρη βγαζετε δεν ξερω εγω παντως δεν μπορω. Δηλαδη ηταν να ερθει εκκαθαριστικος και ηρθε εναντι αρνητικος για τους προηγουμενους 3 μηνες που εδινα εγω ενδειξεις. Λογικα θα ερθει εκκαθαριστικος τις επομενες μερες για τον τελευταιο μηνα μεχρι 8 Ιουνιου με τις νεες τιμες του online? Που να βγαλεις ακρη με αυτους. 

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, takoulou είπε

Να παρεις ένα τηλέφωνο... Να σου εξηγήσουν αυτά που ζητάς.. Να πας σε ένα κατάστημα.. 

Από τον παροχο τι σου απάντησαν;  Τι σου είπαν;

Από την ΔΕΗ χτες μού είπαν φεύγω αζημίως, σήμερα μου τα μασάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bob464 είπε

Από την ΔΕΗ χτες μού είπαν φεύγω αζημίως, σήμερα μου τα μασάνε...

Αυτά τα συζητάς από κοντά σε ένα κατάστημα.. Και όχι από το τηλέφωνο.. Η συμβαση τι αναφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bob464 said:

Καλησπέρα.

Έκανα αίτηση για το home online μέσω e contract στις 06/06 και ξεκίνησε η εκπροσώπηση χτες.Μου έκανε αντιπροσφορά η elpe, και σκέφτομαι να επιστρέψω άμεσα. Μπορώ με την αίτηση υπαναχώρησης η οποία δίνει περιθώριο 14 μέρες να το κάνω αζημίως μιας και μιλάμε για σταθερό πρόγραμμα? Από τη ΔΕΗ μου τα μασάνε αλλά στην αίτηση υπαναχώρησης δεν κάνει κάποια διάκριση σχετικά με το πρόγραμμα από το οποίο υπαναχωρείς.

 

1 minute ago, bob464 said:

Από την ΔΕΗ χτες μού είπαν φεύγω αζημίως, σήμερα μου τα μασάνε...

Μπορείς να φύγεις απλά θα σε ταλαιπωρήσουν. Αρχικά θα πρέπει να στείλεις αίτημα υπαναχώρησης, όμως εκεί που γράφει ότι "υπαναχωρώ από τη σύμβαση που συνάφθηκε μεταξύ μας την __/__/____"... αυτό αφορά τη σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας δηλαδή το Γ1.

Θα πρέπει να το τροποποιήσεις και να το κάνεις: "Υπαναχωρώ από τη σύμβαση που συνάφθηκε μεταξύ μας την __/__/____ και το πρόγραμμα myhomeonline που ενεργοποίησα την __/___/___"

Ως ημερομηνία σύμβασης του Γ1 είναι η ημερομηνία υπογραφής. Η ημερομηνία ενεργοποίησης του online φαίνεται εμμέσως στο ebill, πχ αν το πρόγραμμα λήγει 7/6/2025, τότε η ενεργοποίηση του online έγινε στις 8/6/24.

Αυτό το αίτημα θα το στείλεις αμέσως μόλις υπογράψεις τη νέα σύμβαση με την Elpedison... και φυσικά εντός 14 ημερών αλλά όχι τη τελευταία στιγμή.

Η ΔΕΗ βάσει όρων θα αποφανθεί για το αίτημα υπαναχώρησης εντός 30 ημερών, οπότε συστεμικά θα φας ρήτρα αποχώρησης 100 ευρώ κατά πάσα πιθανότητα και μετά θα κάνεις αίτηση αμφισβήτησης να αφαιρεθεί. Όλα αυτά μέσω myrae εννοείται γιατί με mail και τηλέφωνα δε θα βγάλεις άκρη.

Ένας συμφορουμήτης πρόσφατα έσβησε επιτυχώς τη ρήτρα αποχώρησης μέσω myrae για τον ίδιο λόγο (νομίζω είχε enter).

Aν έχεις κουράγιο να περάσεις όλη τη ταλαιπωρία προχώρα...αλλιώς κάτσε στ'αυγά σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2024 στις 12:39 ΜΜ, dasnowy είπε

Συμφέρει

Εχετε ιδέα σε κοινόχρηστη παροχή πολυκατοικίας που είναι στο Γ21 Επαγγελματικό πως μπορεί να γίνει αλλαγή προγράμματος ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα τωρα να κανω το enter στην μητερα μου αλλα παλι σε υποχρεωνει να κανεις τσεκ το green pass pro. Ενα αλλο που ειδα ειναι οτι εχουν βγαλει το online!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stef1981 είπε

Μπηκα τωρα να κανω το enter στην μητερα μου αλλα παλι σε υποχρεωνει να κανεις τσεκ το green pass pro. Ενα αλλο που ειδα ειναι οτι εχουν βγαλει το online!!!!

Για δοκίμασε από δω για το online https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπούμαστε πολύ αλλά σε καμία παροχή σας δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το συγκεκριμένο προϊόν.

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για δοκίμασε από δω για το online https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, stef1981 είπε

Λυπούμαστε πολύ αλλά σε καμία παροχή σας δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το συγκεκριμένο προϊόν.

 

το ιδιο μου βγαζει κ εμενα ..γτ ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kaberis555 είπε

Με καθε 200 μιλια που εξαργυρωνεις ειναι 1 ευρω εκτπωση ενω αν τελειωσει η προσφορα θα ειναι με 300 μιλια 1 ευρω εκτπωση

πως μαζευονται και πως εξαργυρωνονται αυτα τα μιλια? αξιζει καθολου ή ειναι σα τα σουπερ μαρκετ που συνηθως πρεπει να αγορασεις συνολικα 1000ε για να κερδισεις 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τι παίχτηκε; 2 εκκαθαριστικοί με τις ίδιες ημερομηνίες 08/01-09/05 και καπάκι και άλλος εκκαθαριστικός για 10/05-06/06.

image.png.efea511c706df259997e2ee04e6f0667.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...