Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εξαφανίστηκε και σε εμένα η καρτέλα της καταμέτρησης. Αν είναι να μου στέλνουν έναντι να το βράσω, καλά έδινα τις ενδείξεις κάθε μήνα. Μια φορά ξέχασα να δώσω ένδειξη και μου έβαλαν σε έναν μήνα 1500kwh (500kwh μέρας και 1000kwh νύχτας) ενώ δεν υπήρχε ποτέ τέτοια κατανάλωση στο σπίτι. 

Θα το δεις στην πραξη.. Αν ειναι και περνανε δεν θα εχεις θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, energy52 είπε

Guess what.. μου ηρθε ειδοποιηση οτι δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια κ να προσπαθησω ξανα..τους πηρα τηλ σημερα μου ζητησαν παλι επιβεβαιωση στοιχειων (μας συγχωρειτε συστημικο λαθος λεει!!😒) και περιμενω πλεον να μου στειλουν το συμβολαιο να βαλω ψηφ. υπογραφη +τα υπολοιπα... Φυσικα ζητησα επιβεβαιωση οτι θα μπει το 50αρι..Αυτα με τη Δεη κ βλεπουμε

Αναφερομαι στο πατρικο που ειναι σε χωριο, δε νομιζω να ισχυει ακομη η μηνιαια..

Φαίνεται μέσα από την εφαρμογή εαν είναι στη μηνιαία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, takoulou said:

Θα το δεις στην πραξη.. Αν ειναι και περνανε δεν θα εχεις θεμα..

Μπορώ να δίνω ενδείξεις από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για να είμαι πιο σίγουρος; Κάθε τετράμηνο περνάνε στις 15-18. Πάλι στις 15-18 θα περνάνε ή αλλάζει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Μπορώ να δίνω ενδείξεις από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για να είμαι πιο σίγουρος; Κάθε τετράμηνο περνάνε στις 15-18. Πάλι στις 15-18 θα περνάνε ή αλλάζει αυτό;

Καλύτερα να ρωτήσεις τον Δεδδηε.. Για τις ημερομηνίες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dasnowy είπε

Μπορώ να δίνω ενδείξεις από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για να είμαι πιο σίγουρος; Κάθε τετράμηνο περνάνε στις 15-18. Πάλι στις 15-18 θα περνάνε ή αλλάζει αυτό;

για ενα θεμα που ειχα με καλεσε λανθασμενα απο το τεχνικο τμημα,ενω θα επρεπε απο την εξυπηρετηση πελατων,και ειχα μια συζητηση με τον τεχνικο.εν ολιγοις οταν εφτασε εκει το θεμα μου ειπε οτι οι ημεομηνιες που μου εδωσε η εξυπηρετηση δλδ.π/χ στις 26 του μηνα ειναι συν πλην 2-3 μερες.εγω επειδη το παρακαολουθησα το θεμα διαπιστωσα μεχρις στιγμης 1 μερα πανω κατω .δνε νομιζω παντως πανω απο 2 συν πλην.

Στις 8/6/2024 στις 7:39 ΜΜ, motoboots είπε

Όσο και να το ψάξει κανείς, αλλάζοντας προμηθευτές, καταλήγει να πληρώνει περισσότερα από παλιά, λόγω των αυξήσεων στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και στα δημοτικά τέλη. Μας πάνε τώρα όλους σε μηνιαίους λογαριασμούς, γιατί τα ποσά των διμηνιαίων θα προκαλέσουν εγκεφαλικά. 

πριν τα χρωματα και την μηνιαια πληρωνα 60 ευρω το 4μηνο,τωρα πληρωνω τουλαχιστον 100 και ειμαι και κοτ β.ολα λογω αυξησεων δημοτικων τελων και ρυθμιζομενων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

για ενα θεμα που ειχα με καλεσε λανθασμενα απο το τεχνικο τμημα,ενω θα επρεπε απο την εξυπηρετηση πελατων,και ειχα μια συζητηση με τον τεχνικο.εν ολιγοις οταν εφτασε εκει το θεμα μου ειπε οτι οι ημεομηνιες που μου εδωσε η εξυπηρετηση δλδ.π/χ στις 26 του μηνα ειναι συν πλην 2-3 μερες.εγω επειδη το παρακαολουθησα το θεμα διαπιστωσα μεχρις στιγμης 1 μερα πανω κατω .δνε νομιζω παντως πανω απο 2 συν πλην.

πριν τα χρωματα και την μηνιαια πληρωνα 60 ευρω το 4μηνο,τωρα πληρωνω τουλαχιστον 100 και ειμαι και κοτ β.ολα λογω αυξησεων δημοτικων τελων και ρυθμιζομενων

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τρέχουμε όλοι να κλείσουμε καλες τιμές στην προμήθεια ρεύματος και στις ρυθμιζόμενες Δήμος κτλ γίνεται χαμός από αυξήσεις. Εγώ πληρώνω περισσότερα με 1300kw το 4μηνο από ότι πλήρωνα κάποτε με 2000. Ηλιακό καινούργια πλυντήρια ψυγεία όλα efficiency ΑΑΑ έπεσαν οι kw 50%. Αλλά οι αθεόφοβοι ανέβασαν τις ρυθμιζόμενες 70%.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καρτέλα καταμέτρησης και σε μένα εξαφανίστηκε για λίγες μέρες και μετά ως δια μαγείας ξαναεμφανίστηκε.

Έκανα την Πέμπτη 30 Μαιου αλλαγή από 4ALL σε online και πήγα να καταχωρησω την ένδειξη του μετρητή γιατί ήταν μεχρι 04/06. Δεν υπήρχε πουθενά εξαφανίστηκε η εφαρμογή. Την Δευτέρα 03/06 ξαναεμφανίστηκε και έκανα την καταχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι τελικό; Το έχουμε διασταυρώσει; Εμείς που είμαστε στο κίτρινο 4all απο 01/01/2024 θα τιμολογούμαστε κάθε μήνα με έκπτωση 20%;

Αυτόν τον μήνα μπορεί να μην έχουμε την μεγάλη έκπτωση του 35% αλλά έχουμε να περιμένουμε επιστροφές απο προηγούμενους μήνες που αντί για 20% έγινε έκπτωση 10%.

Τα λέω καλά ή τα έχω μπερδέψει;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tempo said:

είναι τελικό; Το έχουμε διασταυρώσει; Εμείς που είμαστε στο κίτρινο 4all απο 01/01/2024 θα τιμολογούμαστε κάθε μήνα με έκπτωση 20%;

Ναι

 

1 hour ago, tempo said:

Αυτόν τον μήνα μπορεί να μην έχουμε την μεγάλη έκπτωση του 35% αλλά έχουμε να περιμένουμε επιστροφές απο προηγούμενους μήνες που αντί για 20% έγινε έκπτωση 10%.

Τα λέω καλά ή τα έχω μπερδέψει;;;;;

Οι επιστροφές αφορούν την κατανάλωση των προηγούμενων μηνών, όχι του Ιουνίου.

Πήγαινε σε κατάστημα ή πάρε τηλέφωνο και πήγαινε στο πράσινο Γ1Ν και πάλι πίσω στο 4all με την έκπτωση 35%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dasnowy said:

Ναι

 

Οι επιστροφές αφορούν την κατανάλωση των προηγούμενων μηνών, όχι του Ιουνίου.

Πήγαινε σε κατάστημα ή πάρε τηλέφωνο και πήγαινε στο πράσινο Γ1Ν και πάλι πίσω στο 4all με την έκπτωση 35%.

ναι, και εγώ στους προηγούμενους μήνες αναφέρθηκα.

Στο πράσινο η έκπτωση είναι 35% για αυτόν τον μήνα και κάθε μήνα θα αλλάζει; Δηλ. δεν ακολουθεί την λογική του 4all που κλείδωσες έκπτωση ανάλογα με τον μήνα που το ενεργοποίησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω εγώ κάτι: τι είναι αυτό το greenpass PRO που ζητάει να συμφωνήσω με τους όρους όταν πάω να ενεργοποιήσω το Enter; Και μάλιστα με ενημερώνει με ειδικούς όρους οτι αν φύγω πρόωρα πρεπει να τους πληρώσω ΟΛΟ το έτος;

edit: μιλάμε πάντα για οικιακή παροχή, γιατί βλέπω οτι απευθύνται σε επαγγελματικές το Pro

Εδώ και οι όροι, όπου αναφέρει το δικαίωμα διακοπής όπως το απλό, αλλά πιο κάτω λέει οτι με πληρώνεις για 1 ετος θες δε θες.
 

Spoiler

7. Η χρονική διάρκεια ισχύος των παρόντων Όρων που διέπουν την παροχή της ενεργειακής υπηρεσίας Green Pass Pro είναι 365 ημέρες από την υπογραφή τους, εκτός εάν α) με οποιοδήποτε τρόπο λυθεί η Σύμβαση Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που έχει συναφθεί με τον Προμηθευτή ΔΕΗ, β) ο Πελάτης υποβάλει σχετικό αίτημα διακοπής της παροχής της ενεργειακής υπηρεσίας Green Pass Pro στον Προμηθευτή ΔΕΗ, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στους παρόντες Όρους.

8. Ο Πελάτης δύναται να υπαναχωρήσει αζημίως από τους παρόντες Όρους εντός δεκατεσσάρων (14) ημερών από την υπογραφή τους, με κοινοποίηση έγγραφης ενημέρωσης προς τον Προμηθευτή ΔΕΗ. Από την 15η ημέρα από την ενεργοποίηση της ενεργειακής υπηρεσίας Green Pass Pro και έπειτα δύναται να υποβληθεί αίτημα διακοπής της παροχής της ενεργειακής υπηρεσίας, αλλά ο Πελάτης θα επιβαρύνεται με το ποσό που αντιστοιχεί για το υπολειπόμενο χρονικό διάστημα έως τη συμπλήρωση των 365 ημερών, σύμφωνα με τον Τιμοκατάλογο.

Επαναλαμβάνω πρόκειται για μια απλή οικιακή παροχή που δεν άλλαξε στοιχεία για πανω απο 40 χρόνια και δεν ηταν ποτε επαγγελματική ή οτιδήποτε αλλο

edit 2: δοκίμασα και σε αλλη ασχετη παροχή, τα ιδια. Με μεγαλα γράμματα greenpass Pro για επαγγελματικές παροχές, και οι καταχρηστικοί όροι που πρέπει να αποδεχθείς υποχρεωτικά

image.png.e9d1b57aa7f523bcfb3602b6804e8348.png

Επεξ/σία από dith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, dith said:

Επαναλαμβάνω πρόκειται για μια απλή οικιακή παροχή που δεν άλλαξε στοιχεία για πανω απο 40 χρόνια και δεν ηταν ποτε επαγγελματική ή οτιδήποτε αλλο

edit 2: δοκίμασα και σε αλλη ασχετη παροχή, τα ιδια. Με μεγαλα γράμματα greenpass Pro για επαγγελματικές παροχές, και οι καταχρηστικοί όροι που πρέπει να αποδεχθείς υποχρεωτικά

 

Εγώ θυμάμαι όταν έκανα ενεργοποίηση του Enter του παππού μου δεν είχα τσεκάρει το κουτάκι του green pass και ενεργοποιήθηκε πάραυτα γιατί είναι 'τζάμπα', άσχετα που μετά από μερικούς μήνες δεν είναι τζάμπα (εννοείται έστειλα myrae μετά το 1ο μήνα για να καταργηθεί). Έκανα αίτημα στο myrae εννοείται για να ξηλωθεί.

Τώρα αν ενεργοποιούν με το ζόρι αυτό το green pass pro, μιλάμε για τεράστια απάτη. Είτε επρόκειτο για λάθος στην ιστοσελίδα είτε όχι, καλύτερα να γίνει η ενεργοποίηση του Enter σε κατάστημα... ώστε ακόμα κι αν με το ζόρι βάλουν green pass, τουλάχιστον να είναι το απλό (συνοδευόμενο με υπογραφή υπαλλήλου)  το οποίο μπορεί να καταργηθεί μετά από 1 μήνα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...