Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, doomnx said:

Από το «θα διορθωθεί» μέχρι καθολική πληρωμή όλων πελατών 4All είναι μακρύς ο δρόμος.

Οι κινήσεις τους μέχρι στιγμής δεν μου δείχνουν ότι θα υιοθετήσουν fix έκπτωση, το αντίθετο μάλιστα.

Καθολικη πληρωμη ολων των 4ολ ας μην ονειρευεται κανενας.

Θα κανουν μαλλον οτι και οι τραπεζες σε αντιστοιχες περιπτωσεις λχ παρανομων χρεωσεων = οσοι το παρουν χαμπαρι και διαμαρτυρηθουν θα τους τα γυρισουμε με επικυψεις. Η πλειονοτητα που δεν θα παρει χαμπαρι τιποτα ή δεν θα ασχοληθει, τους τα φαγαμε και απο δω παν και αλλοι, μπονους στα στελεχη που το σκεφτηκαν ετσι και βγαλαμε λεφτακια.

Οι εταιρειες ψοφανε για τετοιες καταστασεις ή για σκηνικα green pass και fix it που πρακτικα ειναι μια μορφη αυτασφαλισης κινδυνου. Ειδικα με το fix it μαζευει λεφτακια και αν προκυψει η αναγκη καλυπτει το κοστος του επαγγελματια, εχοντας προφανως κανει αναλυση και γνωριζοντας οτι οι ζημιες και τα αιτηματα θα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με τα γκαφρα που παντελονιαζει καθε μηνα/ετος απο την υπηρεσια. Παιζει δηλαδη με τις πιθανοτητες και τη στατιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι οικιακός πελάτης της ΔΕΗ με κατανάλωση κάτω των 500 kWh το μήνα συνήθως
ειμαι στο κίτρινο.

Οι επικείμενες αυξήσεις είναι αρκετές ώστε να δικαιολογήσουν το να μπώ στο μπλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη φορα βλεπω ΕΡΤ χρεωση σε αγροτικο τιμολογιο. Εχουν χαζεψει εκει στη ΔΕΗ. Ποιος εκανε τη βλακεια? Θα παω να τους ξεχεσω λιγο αυριο. 

Η να ανοιξω κανα ticket να τους πω να το αφαιρεσουν και να πιστωσουν και τα 3.45 που χρεωσαν για αυτο το μηνα? Θα το φτιαξουν η δεν θα βγαλω ακρη?

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Arkin said:

Πρωτη φορα βλεπω ΕΡΤ χρεωση σε αγροτικο τιμολογιο. Εχουν χαζεψει εκει στη ΔΕΗ. Ποιος εκανε τη βλακεια? Θα παω να τους ξεχεσω λιγο αυριο. 

Η να ανοιξω κανα ticket να τους πω να το αφαιρεσουν και να πιστωσουν και τα 3.45 που χρεωσαν για αυτο το μηνα? Θα το φτιαξουν η δεν θα βγαλω ακρη?

Screenshot-1.png

 

 

Μάλλον τα ζώα παρακολούθησαν Eurovision...

1.jpg.251c66728f6579e1fba46c09b55c15d3.jpg

  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά χάθηκε η επιλογή για να καταχωρήσεις ενδείξεις ;

Εγώ γιατί δε το βλέπω ;

99,9% μπήκες σε μηνιαία , συνέχεια εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/743968-καταχώρηση-ενδείξεων-μετρητή-δεδδηε/?do=getNewComment

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Ωραιος θα κανω σημερα αιτηση και στη δευτερ παροχη. Πρακτικα μετα τα 2 χρονια ειναι το 1/3 καταναλωσης 0.09 λεπτα και τα αλλα 2/3 οπως πηγαινει παμε οπου θελουμε ακομα και σε αλλο παροχο. Το 10αρικο το μηνα παγιο βγαινει απο τη μεγαλη καταναλωση και αποσβενεται σχεδον αμεσα. Καποτε αγροτικο πληρωναμε 6 λεπτα εβγαινε 9 με ολα μεσα σημερα λεμε καλα τα 0.098 λεπτα. Εκει μας φτασανε αλλα και τι να κανεις. Ειχα σκεφτει για μοναδα φωτοβολταικων αλλα με τους γυφτους φοβασαι να φτιαξεις κατι τετοιο σε απομερο μερος μακρια απο χωρια. 

 

Ναι δεν ειναι οι παλιες τιμες αλλα στην αναβροχια καλο και το χαλαζι και σε 2 χρονια το  ξαναβλεπουμε. Συμφωνω σε ολα οσα ειπες, οσο αντεξουμε και οσο παει.

Για την αλλαγη εγω την εκανα πριν χρονια απο καταστημα με ολο το τρεξιμο και δεν εχω οδεα αν γονεται ονλαιν.

Δεν θα πω αλλα γιατι το νημα ειναι για τα οικιακα, να μην μπερδευονται οσοι μπαινουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ζάχαρη... κάθε μήνα δηλαδή αν δε λάβουν μέτρηση, τόσο θα βαράνε στον έναντι;

Πάρε τον ΔΕΔΔΗΕ στο 8004004000 και ρώτα πότε είναι το επόμενο παράθυρο καταχώρησης στο mydeddie app, ώστε να δώσεις εκεί ένδειξη και να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση που δεν έρθουν πάλι οι βλάκες για επιτόπια.

Το κακό με το online είναι ότι σε πετάνε εκτός προγράμματος αν ξηλώσεις τη πάγια. Επίσης αν αδειάσεις τον λογαριασμό και η οφειλή μείνει απλήρωτη, και πάλι μπορεί να σε πετάξουν εκτός προγράμματος λόγω αποτυχημένων προσπαθειών. Βέβαια γι'αυτό το θέμα ο κάθε υπάλληλος λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκάρεις στο mydeddie app το ιστορικό κατανάλωσης (μετρήσεις --> στατιστικά καταναλώσεων). Αν δε προκύπτει από πουθενά μέσος όρος 800kw το μήνα στο ιστορικό, τράβα screenshot και κάνε αίτημα αμφισβήτησης στο myrae κατά ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ. Γιατί υποτίθεται ότι οι έναντι κατά προσέγγιση λογαριασμοί βγαίνουν βάσει ιστορικού.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για καταγγελία στο myrae γιατί από το δεδδηε  μου παρουσίαζαν το παράλογο ως κανονική διαδικασία!

εννοείται πως η εκτίμηση τους είναι 5 φορές πάνω από την κατανάλωση που έχω!

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, μήπως έχει κανείς ιδέα...

Τόσα χρόνια τώρα μου ερχόταν εκκαθαριστικός λογαριασμός περίπου κατά τις 20/6, που αφορούσε το 4μηνο 20/2 - 20/6. Αυτή τη φορά όμως, μου εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός στις 27/5/2024, που αφορά την περίοδο 19/02/2024 - 21/05/2024, δηλαδή 3 μήνες. Και μάλιστα έχει ως ημ/νία εξόφλησης την 08/07/2024.

Για ποιο λόγο μπορεί να συνέβη αυτό;

(Να αναφέρω ότι έχω 4All από το Νοέμβριο και έως τώρα εκδιδόταν κανονικά (έναντι) λογαριασμός κάθε μήνα + ο εκκαθαριστικός στο τέλος του 4μήνου. Το ίδιο και παλαιότερα που ήμουν στο Online, βεβαίως.)

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MadMax01 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ναι δεν ειναι οι παλιες τιμες αλλα στην αναβροχια καλο και το χαλαζι και σε 2 χρονια το  ξαναβλεπουμε. Συμφωνω σε ολα οσα ειπες, οσο αντεξουμε και οσο παει.

Για την αλλαγη εγω την εκανα πριν χρονια απο καταστημα με ολο το τρεξιμο και δεν εχω οδεα αν γονεται ονλαιν.

Δεν θα πω αλλα γιατι το νημα ειναι για τα οικιακα, να μην μπερδευονται οσοι μπαινουν.

 

Την εκανα online χθες σημερα μπηκε στο ΓΑΙΑ αμεσως. Θα ερχεται λογαριασμος καθε μηνα το μονο προβλημα θα πηξουμε στη χαρτουρα. Ενω ερχονταν 2 φορες το χρονο. Με τους νεους μετρητες μπλεξαμε. Εδω με χρεωσαν ΕΡΤ οι αθεοφοβοι σε νεα παροχη τωρα φεραμε το ρευμα στην αλλη γεωτρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, μήπως έχει κανείς ιδέα...

Τόσα χρόνια τώρα μου ερχόταν εκκαθαριστικός λογαριασμός περίπου κατά τις 20/6, που αφορούσε το 4μηνο 20/2 - 20/6. Αυτή τη φορά όμως, μου εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός στις 27/5/2024, που αφορά την περίοδο 19/02/2024 - 21/05/2024, δηλαδή 3 μήνες. Και μάλιστα έχει ως ημ/νία εξόφλησης την 08/07/2024.

Για ποιο λόγο μπορεί να συνέβη αυτό;

(Να αναφέρω ότι έχω 4All από το Νοέμβριο και έως τώρα εκδιδόταν κανονικά (έναντι) λογαριασμός κάθε μήνα + ο εκκαθαριστικός στο τέλος του 4μήνου. Το ίδιο και παλαιότερα που ήμουν στο Online, βεβαίως.)

Μήπως πέρασαν για  την καταμέτρηση από τον Δεδδηε... Μηνιαία που ξεκίνησε.. Για να το δεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, μήπως έχει κανείς ιδέα...

Τόσα χρόνια τώρα μου ερχόταν εκκαθαριστικός λογαριασμός περίπου κατά τις 20/6, που αφορούσε το 4μηνο 20/2 - 20/6. Αυτή τη φορά όμως, μου εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός στις 27/5/2024, που αφορά την περίοδο 19/02/2024 - 21/05/2024, δηλαδή 3 μήνες. Και μάλιστα έχει ως ημ/νία εξόφλησης την 08/07/2024.

Για ποιο λόγο μπορεί να συνέβη αυτό;

(Να αναφέρω ότι έχω 4All από το Νοέμβριο και έως τώρα εκδιδόταν κανονικά (έναντι) λογαριασμός κάθε μήνα + ο εκκαθαριστικός στο τέλος του 4μήνου. Το ίδιο και παλαιότερα που ήμουν στο Online, βεβαίως.)

Δες κάτω από τις ενδείξεις αν γράφει πως εντάχθηκες στη μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ, για αυτό βγήκε "πρόωρος" εκκαθαριστικός

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα απο το 'παλαιοτερο' (αρχες ετους) μπλε της δεη, στο νεοτερο (Μαιος) μπλε της δεη. Το νταβατζιλιδικο greenpass ειναι εδω. Απενεργοποιειται μονο μετα το 3μηνο/4μηνο, ή μπορω απο τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 5/6/2024 στις 2:07 ΜΜ, dasnowy είπε

Κυμαινόμενη έκπτωση σε κίτρινο δεν υφίσταται. Η ΔΕΗ την έβαλε όμως και κάποια στιγμή τα χώρισε με σταθερές εκπτώσεις ανάλογα με το πότε υπογράφηκε η σύμβαση, αφού αυτό που είχε κάνει εξαρχής δεν γίνεται. Πλέον αν υπέγραψες με 20% έκπτωση και κάνεις αίτημα, σου δίνουν κανονικά 20% έκπτωση για τους μήνες που την μείωσε σε 10%.

Πλέον άλλαξε τους ειδικούς όρους και αντί για έκπτωση γράφει προωθητική ενέργεια ώστε να μπορεί κάθε μήνα να την αλλάζει. Εννοείται όμως πως οι νέοι όροι ισχύουν μόνο για νέες συμβάσεις, οι παλιοί παραμένουν με τους ειδικούς όρους που υπέγραψαν τότε. 

Ναι, θα του πω να φυγει του φιλου, γιατι φαινεται οτι οι τιμες για Ιουνιο (για κατω απο 500KWh)  θα ειναι 15.33 λεπτα το ημερας και 13 λεπτα νυχτας, +70   75% απο τελικες  Μαιου. 

Το λεει αλλωστε και εκει οτι η εκπτωση 35% ειναι μονο για οποιον υπεγραψε μετα την 1η Ιουνιου 2024, τις τελευταιες  5-6 ημερες δηλαδη, οχι μονο στο pdf:

image.png.ef9f8458711fbbbfd0e00ab4d764d55e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα έχω το πρόγραμμα Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο. Από τον άλλο μήνα θα μετακομίσω από το σπιτι μου για 2 χρόνια. Τι με συμφέρει να κάνω αφου η κατανάλωση θα είναι μηδαμινή εκτός από κάποιες σκόρπιες μέρες που θα έρχομαι να μείνω πχ γιορτές . Να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα ή να αλλάξω σε κάτι άλλο;

Επεξ/σία από alexkotless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...