Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μού ήρθε το συμβόλαιο για το Myhome online από παροχή που είχα στην Epledison. Με βάζουν στο Γ1 οικιακό και μετά λέει να πάω... χειροκίνητα στο σταθερό. Τροποποίησα τήν φόρμα τής υπεύθυνης δήλωσης αναγράφοντας ευκρινώς ότι η αίτηση έγινε για το μπλέ πρόγραμμα κι όχι για το Γ1 και πως αποδέχομαι το Γ1 μετά από οδηγία τής ΔΕΗ ότι είναι ο προθάλαμος του σταθερού. Παίζει η υποψία ότι μέχρι να γίνει η χειροκίνητη μεταβολή μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές. Περισσότερο όμως με ενοχλεί που μού στέλνουν μια έτοιμη φόρμα άνευ όρων αποδοχής άλλου προγράμματος τήν οποία πρέπει να επικυρώσω με τα δικά τους λόγια για τήν δική τους εξασφάλιση. 

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Μόλις μού ήρθε το συμβόλαιο για το Myhome online από παροχή που είχα στην Epledison. Με βάζουν στο Γ1 οικιακό και μετά λέει να πάω... χειροκίνητα στο σταθερό. Τροποποίησα τήν φόρμα τής υπεύθυνης δήλωσης αναγράφοντας ευκρινώς ότι η αίτηση έγινε για το μπλέ πρόγραμμα κι όχι για το Γ1 και πως αποδέχομαι το Γ1 μετά από οδηγία τής ΔΕΗ ότι είναι ο προθάλαμος του σταθερού. Παίζει η υποψία ότι μέχρι να γίνει η χειροκίνητη μεταβολή μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές. Περισσότερο όμως με ενοχλεί που μού στέλνουν μια αίτημη φόρμα άνευ όρων αποδοχής άλλου προγράμματος τήν οποία πρέπει να επικυρώσω με τα δικά τους λόγια για τήν δική τους εξασφάλιση. 

παλιό κουσουρι της ΔΕΗ , είχαν κάψει πολύ κόσμο παλιότερα

Σου λέει τράβα Γ1 και ενεργοποίησε το online εσυ , το οποίο προκάλεσε χάος όταν αλλάξανε οι τιμές

Αφού δε σου στείλαν λάθος σύμβαση (enter) πάλι καλά 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannnis122 είπε

Έστειλα μύνημα για το αν η έκπτωση είναι 10% ή 20% στο λογαριασμό μου στο 4all

Απάντηση 

"Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας και κατόπιν περαιτέρω ελέγχου, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η μη απόδοση της εκπτώσεως, βάσει του ισχύοντα τιμοκαταλόγου, είναι υπό έλεγχο από την αρμόδια διεύθυνση και θα πραγματοποιηθούν οι απαραίτητες διορθώσεις, σχετικά με την έκπτωση, το προσεχές διάστημα.

Απολογούμαστε για την οποιαδήποτε ταλαιπωρία έχει προκληθεί και επικαλούμαστε την υπομονή σας.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση,"

Είναι υπό έλεγχο. 🤐

3 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Είμαι στο 4all από 22/01.

Δεν θέλουμε να πάμε σε Online λόγω πάγιας εντολής, που αποφεύγουμε.

Συμφέρει το σταθερό Enter, αφού θα χάσουμε το Νυχτερινό;

Η δύσκολη εποχή είναι ο χειμώνας, που ανάβουμε αντλία θερμότητας 6μηνες.

Το καλοκαίρι ανάβουμε ένα κλιματιστικό Toshiba Edge 18αρι, ανά διαστήματα.

Ο λογαριασμός δείχνει περίπου 18% έκπτωση.

Σύνολο πληρωτεο, 206€ για το τετράμηνο, εκκαθαριστικός.

3400 kwh πέρσι, σύνολο.

2640 kwh φέτος, σύνολο.

Μένω 4all ή πάω Enter;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Screenshot_20240603_150247_WPS Office.jpg

Screenshot_20240603_150328_WPS Office.jpg

Η έκπτωση είναι 51,75/(290,63+100,75)=13%

3 ώρες πριν, greekparot είπε

Καλησπερα, είμαι Elpedison στο πράσινο τιμολόγιο κ θέλω να πάω στο αντίστοιχο πράσινο της ΔΕΗ. Γνωρίζει κάποιος τι εγγύηση ζητάει η ΔΕΗ αν πληρώνω με κάρτα πάγια εντολή;

Κάνε την αίτηση μέσω της ιστοσελίδας και δεν θα πληρώσεις καθόλου εγγύηση, ακόμα και χωρίς πάγια εντολή.

9 ώρες πριν, archiezulu είπε

Μόνο 4.71 έκπτωση και για διάφορα 0.04039; Και που φαίνεται αυτό στο έκπτωση που γράφει; Ή στο μηχανισμός διακύμανσης; Η διαφορά είναι 12.35 , οπότε ο μηχανισμός διακύμανσης είναι που λέει ότι η έκπτωση στις 0.11461;

0,155 είναι η Βασική Τιμή Προμήθειας. Από αυτό αφαιρείς 10% που είναι η μηνιαία έκπτωση στο 4All καθώς και το Μηχανισμό Διακύμανσης για να βρεις την Τελική Τιμή Προμήθειας.

0,155*0,9-12/306=0,10028 €/kWh είναι περίπου η Τελική Τιμή Προμήθειας του λογαριασμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekparot είπε

Καλησπερα, είμαι Elpedison στο πράσινο τιμολόγιο κ θέλω να πάω στο αντίστοιχο πράσινο της ΔΕΗ. Γνωρίζει κάποιος τι εγγύηση ζητάει η ΔΕΗ αν πληρώνω με κάρτα πάγια εντολή;

Αν κάνεις μεταφορά μέσω e-contract, δεν σε χρεώνει εγγύηση, ακόμα και χωρίς πάγια εντολή.., θα έλεγα να περιμένεις να βγει ο πρώτος λογαριασμός και μετά να βάλεις πάγια εντολή..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα έχω κοτ και μηνιαία κατανάλωση 200-240 kw το μήνα 

αξιζει το πρόγραμμα enter?

Η τιμη στο enter είναι 0,125 και για όσους έχουν κοτ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doomnx είπε

 🤐

Η έκπτωση είναι 51,75/(290,63+100,75)=13%

Άρα, ακόμα χειρότερα, αγαπητέ @doomnx.

Τι να κάνω, λες;

Να πάω σε Enter;

Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε 3450 kwh κατανάλωση.

Φέτος, 2600 κάτι kwh.

Δεν βλέπω να σώζεται κάτι με το Νυχτερινό, που είχα σημείο αναφοράς ως τώρα...

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, patsakos. D said:

Καλησπερα έχω κοτ και μηνιαία κατανάλωση 200-240 kw το μήνα 

αξιζει το πρόγραμμα enter?

Η τιμη στο enter είναι 0,125 και για όσους έχουν κοτ;

 

0.125 μείον ΚΟΤ

Αν βαριέσαι να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα, μια χαρά είναι...θα πάρεις δώρο και το 50άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alexcxvtr είπε

Άρα, ακόμα χειρότερα, αγαπητέ @doomnx.

Τι να κάνω, λες;

Να πάω σε Enter;

Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε 3450 kwh κατανάλωση.

Φέτος, 2600 κάτι kwh.

Βάλε τις καταναλώσεις σου στο εξελάκι μου και δες. Έχω την εντύπωση ότι σε συμφέρει το Online, αλλά κανείς δεν μας λέει ότι δεν θα δώσει 60% έκπτωση στα κυμαινόμενα τον άλλο μήνα ή ότι η ΤΕΑ δεν θα πέσει στα 30 € (λέμε τώρα). Μπορεί να κλιμακωθεί καμιά ένταση και να φτάσει πάλι 150 €. 

Γνώμη μου: αν δεν κάνετε τουρισμό για τα δώρα, το Online αυτή τη στιγμή είναι καλή περίπτωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doomnx είπε

Βάλε τις καταναλώσεις σου στο εξελάκι μου και δες. Έχω την εντύπωση ότι σε συμφέρει το Online, αλλά κανείς δεν μας λέει ότι δεν θα δώσει 60% έκπτωση στα κυμαινόμενα τον άλλο μήνα ή ότι η ΤΕΑ δεν θα πέσει στα 30 € (λέμε τώρα). Μπορεί να κλιμακωθεί καμιά ένταση και να φτάσει πάλι 150 €. 

Γνώμη μου: αν δεν κάνετε τουρισμό για τα δώρα, το Online αυτή τη στιγμή είναι καλή περίπτωση.

Δεν θέλουμε πάγια εντολή.

Οπότε, δεν θα δω όφελος με το Enter ;

Αυτό με απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Δεν θέλουμε πάγια εντολή.

Οπότε, δεν θα δω όφελος με το Enter ;

Αυτό με απασχολεί.

Ε ναι μικρή η διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικότερα πιστεύω πως λόγω του ότι δεν θέλουν να δώσουν ξανά έξτρα επιδοτήσεις στο ρεύμα για τα ΚΟΤ, έχοντας σαν μπούσουλα τη ΔΕΗ, θα προσπαθήσουν να "συγκρατήσουν" το Γ1 (aka πράσινο) στα 0.11-0.12 που ήταν "προ κρίσης". Φυσικά ίσως και να μην το κάνουν, απλά προσωπική εκτίμηση είναι..

Όσοι θέλετε να "ησυχάσετε" με τα ΚΟΤ, πάτε σε ένα σταθερό online ή enter, θα σας βγει περίπου 0.08 τελική τιμή, συν το 50αρικο θα είναι σαν να μην έχετε πάγιο για 10 μήνες, προσωπικά θα έκλεινα σταθερό αν είχα ΚΟΤ με τις τωρινές τιμές

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και εγώ στο online και ήσυχασα.. Ρίσκο ή όχι θα δείξει. Από τη στιγμή που έγινε η αίτηση, έβαλα τα στοιχεία της κάρτας για τη πάγια εντολή περιμένω κάτι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, allifora είπε

Μπήκα και εγώ στο online και ήσυχασα.. Ρίσκο ή όχι θα δείξει. Από τη στιγμή που έγινε η αίτηση, έβαλα τα στοιχεία της κάρτας για τη πάγια εντολή περιμένω κάτι; 

Εαν ήσουν ήδη στη ΔΕΗ και απλά έκανες αλλαγή προγράμματος τότε δε περιμένεις τίποτα η αλλαγή γίνεται άμεσα και μπορείς να το δεις στην εφαρμογή που έχει αλλάξει το πρόγραμμα σου 

ρισκο δεν υπάρχει είσαι σε ένα σταθερό πρόγραμμα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο μήνας που τρέχει πάει στραβά,  ψυχανεμίζομαι ότι μπορεί να έχουμε αλλαγή - προς τα πάνω - στην τιμή του σταθερού της ΔΕΗ από τον Ιούλιο. Όσοι δεν θέλουν να ψάχνουν  για δώρα κάθε μήνα ή θέλουν να εξασφαλίσουν χαμηλή τιμολόγηση το επόμενο διάστημα, καλό είναι να κάνουν την κίνηση τώρα. Τα πράγματα δύσκολα θα εξελιχθούν προς το καλύτερο το επόμενο διάστημα, γνώμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...