Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jimsomebody είπε

λέτε οτι ανέβηκαν οι τιμές (το άκουσε και στις ειδήσεις η μάνα μου) αλλά στον τιμοκατάλογο το σταθερό (πηγα εχτές να κάνω το ΕΝΤΕR σταθερό) δεν βλέπω τελικά αυξηση... Δεν το ολοκλήρωσα εχτές γιατι νόμιζα οτι έχουμε 1 μήνα καιρό ακόμη πριν ανεβουν οι τιμές. Τελικά προλαβαίνω τις αυξήσεις? (επειδή ασχολούμαι αρκετά με τα γεωπολιτικά και τις πολιτικές και στρατιωτικές εντάσεις στον πλανήτη θεωρώ πως φέτος θα υπάρξουν αυξήσεις αλλά δεν ξέρω αν θα διατηρηθούν για μεγάλο διάστημα (πιστέυω πως μετά τα πανω-κατω των τιμών θα κατσει η μπίλια κάπου ενα 20% πάνω απο τις σημερινές τιμές).
Γενικά προσωπικά ειμαι ικανοποιημένος με τις τιμές απο αρχής του ετους με βάση τη τσέπη μου. είμαι στο βασικό το πράσινο τώρα). Η δική σας άποψη? Επίσης πρέπει να είμαι ο μόνος που τον βολεύει ο 2μηνος λογαριασμός ε?

Δεν έχουν αλλάξει τα σταθερά. Τα κυμαινόμενα έχουν πάρει αύξηση, αλλά η ΔΕΗ προσπάθησε να τα συγκρατήσει με γενναίες εκπτώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως 2 παροχές τις πήγα στο online. Είναι καλοκαίρι και θέλω να μην έχω τίποτα στο κεφάλι μου εκτός από το ήλιο που θα με χτυπάει.. 

Απο Νοέμβριο βλέπουμε... 

Καλό καλοκαίρι σε όλους!!! 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για οσους προβληματιζονται για σταθερο δεη και καλα κανουν με αυτα που κανει η δεη ,ξαναλεω ,με εναν προχειρο υπολογισμο ,με το 50 ευρω δωρο,εχετε δωρεαν παγιο για 10 μηνες ,στο εντερ και ονλαιν,μετα τους οποιους μπορειτε να αποχωρησετε δωρεαν και στο ονλαιν ακομα μειον 1,5 ευρω στον λογαριασμο σας γιαυτους τους 10 μηνες παραμονης..αν εχετε και κοτ β πληρωνετε πιο κατω και απο τις τιμες του κυμαινομενου των προηγουμενων μηνων. ο καθενας ας υπολογισει βαση αυτου αν τον συμφερει .

οταν η ταση ειναι αυξητικη, οσο εκπτωση και να κανει η δεη σιγουρα δεν θα πεσει κατω απο τις τιμες των προηγουμενων μηνων.μπορει ομως καποια στιγμη να μειωσει τις εκπτωσεις και να αυξησει τις τιμες ελαχιστα θεωρω.οποτε παλι κερδισμενοι θα ειστε.το συμπερασμα που εβγαλα ,ειναι οτι ειτε θα κλειδωθω σε ενα προγραμμα που δεν θα χασω ,ειτε θα κερδισω σε βαθος χρονου με βαση τις τιμες μαιου.

μπορει βεβαια να ειμαι και βλακας😂

η μεγαλυτερη συνεπεια οταν πολλοι πανε σταθερα ειναι οτι θα μικρυνει το τοπικ απο μελη😀 ...

Επεξ/σία από megapaixtaras
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Screenshot_2024-06-03-08-50-12-30_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg.6539892e82a997bb7790a47649c0b617.jpg

Γιατί ενώ είναι στο 4all , τον χρεώνει τιμή κιλοβατώρας 0.15500; Ενώ μέχρι 500 kw  είναι 11,461; Περίοδος από 19 Απριλίου έως 26 μαϊου 

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, archiezulu είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2024-06-03-08-50-12-30_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg.6539892e82a997bb7790a47649c0b617.jpg

Γιατί ενώ είναι στο 4all , τον χρεώνει τιμή κιλοβατώρας 0.15500; Ενώ μέχρι 500 kw  είναι 11,461; Περίοδος από 19 Απριλίου έως 26 μαϊου 

δες προσεκτικά έχει και αρνητικό ποσό που αφαιρείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο 4.71 έκπτωση και για διάφορα 0.04039; Και που φαίνεται αυτό στο έκπτωση που γράφει; Ή στο μηχανισμός διακύμανσης; Η διαφορά είναι 12.35 , οπότε ο μηχανισμός διακύμανσης είναι που λέει ότι η έκπτωση στις 0.11461;

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην παρέα, με είχαν πάρει την προηγούμενη εβδομάδα τηλέφωνο από τη Δ.Ε.Η. για να μεταβώ στο μπλε τιμολόγιο, μπήκα να κάνω την αλλαγή από το mydei αλλά δε μου είχαν διευκρυνίσει ποιο από τα δύο είναι το συμφέρον. Κάποια βοήθεια;

 

Screenshot 2024-06-03 at 09.12.19.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρώνεις με κάρτα και πάγια εντολή συμφέρει το online, αν θέλεις μετρητά πηγαίνεις στο enter.

Εγώ έβαλα το online κυρίως για τον επόμενο χειμώνα που λόγω αντλίας θερμότητας οι καταναλώσεις είναι χαοτικά μεγαλύτερες σε σχέση με τους υπόλοιπους μήνες όπου από 250kw πάω κοντά στα 1000.

Ήταν το μόνο που με εξασφάλιζε ότι θα έχω μία τίμια τιμή και για τον επόμενο χειμώνα, τώρα αν πέσουν τόσο πολύ οι τιμές μπορώ στη καρδιά του χειμώνα τον Ιανουάριο να φύγω με μικρή ρήτα. 

Μπορεί να λέμε σήμερα η ΔΕΗ τι καλή με τις εκπτώσεις αλλά τον επόμενο μήνα μπορεί πολύ εύκολα χωρίς αύξηση αλλά με μείωση της έκπτωσης ( παίζουμε με τις λέξεις) να δούμε άνετα την kw σε 0,13-0,15.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2024 στις 1:45 ΜΜ, stsksts123 είπε

Καλησπέρα

Μία ερώτηση

Σήμερα ενεργοποίησα το my home online με την πάγια εντολή

Τώρα που έχει βγει ήδη ο λογαριασμός για το Γ1 θα πρέπει να το πληρώσω κανονικά ή θα πληρωθεί και αυτός με την πάγια που έβαλα;

Ευχαριστώ πολύ

Εαν γνωρίζει κάποιος!!!

Ευχαριστώ

Επίσης σας έχεις έρθει με email συμβόλαιο για μεταφορά από Γ1 σε online ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Αν πληρώνεις με κάρτα και πάγια εντολή συμφέρει το online, αν θέλεις μετρητά πηγαίνεις στο enter.

Εγώ έβαλα το online κυρίως για τον επόμενο χειμώνα που λόγω αντλίας θερμότητας οι καταναλώσεις είναι χαοτικά μεγαλύτερες σε σχέση με τους υπόλοιπους μήνες όπου από 250kw πάω κοντά στα 1000.

Ήταν το μόνο που με εξασφάλιζε ότι θα έχω μία τίμια τιμή και για τον επόμενο χειμώνα, τώρα αν πέσουν τόσο πολύ οι τιμές μπορώ στη καρδιά του χειμώνα τον Ιανουάριο να φύγω με μικρή ρήτα. 

Μπορεί να λέμε σήμερα η ΔΕΗ τι καλή με τις εκπτώσεις αλλά τον επόμενο μήνα μπορεί πολύ εύκολα χωρίς αύξηση αλλά με μείωση της έκπτωσης ( παίζουμε με τις λέξεις) να δούμε άνετα την kw σε 0,13-0,15.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, χρησιμοποιώ πάγια εντολή για την πληρωμή των μηνιαίων λογαριασμών.

Αντλία θερμότητας δεν έχω για το χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι δουλεύουν δύο κλιματιστικά Daikin (αγορασμένα πέρσι) σχεδόν επί 24ωρου βάσεως. 

Αυτές είναι οι τωρινές χρεώσεις, αξίζει να το αλλάξω στο σταθερό ή να παραμείνω στα αυγά μου;

Screenshot 2024-06-03 at 10.17.00.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill_viper είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, χρησιμοποιώ πάγια εντολή για την πληρωμή των μηνιαίων λογαριασμών.

Αντλία θερμότητας δεν έχω για το χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι δουλεύουν δύο κλιματιστικά Daikin (αγορασμένα πέρσι) σχεδόν επί 24ωρου βάσεως. 

Αυτές είναι οι τωρινές χρεώσεις, αξίζει να το αλλάξω στο σταθερό ή να παραμείνω στα αυγά μου;

Screenshot 2024-06-03 at 10.17.00.png

Καλημερα.. Φανταζομαι θα εχεις και το  νυχτερινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Φανταζομαι θα εχεις και το  νυχτερινο;

Πολύ σωστά, είναι οι λίγες kWh που φαίνονται στο παραπάνω screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Είμαι στο 4all από 22/01.

Δεν θέλουμε να πάμε σε Online λόγω πάγιας εντολής, που αποφεύγουμε.

Συμφέρει το σταθερό Enter, αφού θα χάσουμε το Νυχτερινό;

Η δύσκολη εποχή είναι ο χειμώνας, που ανάβουμε αντλία θερμότητας 6μηνες.

Το καλοκαίρι ανάβουμε ένα κλιματιστικό Toshiba Edge 18αρι, ανά διαστήματα.

Ο λογαριασμός δείχνει περίπου 18% έκπτωση.

Σύνολο πληρωτεο, 206€ για το τετράμηνο, εκκαθαριστικός.

3400 kwh πέρσι, σύνολο.

2640 kwh φέτος, σύνολο.

Μένω 4all ή πάω Enter;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Screenshot_20240603_150247_WPS Office.jpg

Screenshot_20240603_150328_WPS Office.jpg

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, είμαι Elpedison στο πράσινο τιμολόγιο κ θέλω να πάω στο αντίστοιχο πράσινο της ΔΕΗ. Γνωρίζει κάποιος τι εγγύηση ζητάει η ΔΕΗ αν πληρώνω με κάρτα πάγια εντολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα μύνημα για το αν η έκπτωση είναι 10% ή 20% στο λογαριασμό μου στο 4all

Απάντηση 

"Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας και κατόπιν περαιτέρω ελέγχου, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η μη απόδοση της εκπτώσεως, βάσει του ισχύοντα τιμοκαταλόγου, είναι υπό έλεγχο από την αρμόδια διεύθυνση και θα πραγματοποιηθούν οι απαραίτητες διορθώσεις, σχετικά με την έκπτωση, το προσεχές διάστημα.

Απολογούμαστε για την οποιαδήποτε ταλαιπωρία έχει προκληθεί και επικαλούμαστε την υπομονή σας.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση,"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...