Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, derorist said:

Καλησπέρα!.

Εάν είναι εύκολο, τι ακριβώς είχες στείλει για να διεκδικήσεις τη σωστή πίστωση (20%);

"Έκανα σύμβαση στο myhome 4all τον Ιανουάριο που είχε 20% έκπτωση. Από τον Μάρτιο και μετά αλλάξατε την έκπτωση σε 10%. Όμως, στο ιστορικό τιμών στην ιστοσελίδα σας (https://www.dei.gr/media/ky3jtqba/myhome4all.pdf) αλλά και στη σύγκριση τιμολογίων της ΡΑΕ (https://invoices.rae.gr/oikiako/) αναφέρετε πως στις συμβάσεις που έγιναν μέχρι 29/2/2024 ισχύει έκπτωση 20%, ενώ εγώ για τους μήνες Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο έχω λάβει 10% έκπτωση. Ζητάω να μου πιστώσετε τη σωστή έκπτωση 20% για αυτούς τους μήνες και να μου πιστώνετε τη σωστή έκπτωση και για τους υπόλοιπους μήνες που ακολουθούν. Παρακαλώ η επικοινωνία να γίνει μόνο μέσω της πλατφόρμας και όχι μέσω τηλεφώνου."

Εκεί που έχω το link από τον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ, βάλε το link με τον νέο τιμοκατάλογο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dasnowy είπε

"Έκανα σύμβαση στο myhome 4all τον Ιανουάριο που είχε 20% έκπτωση. Από τον Μάρτιο και μετά αλλάξατε την έκπτωση σε 10%. Όμως, στο ιστορικό τιμών στην ιστοσελίδα σας (https://www.dei.gr/media/ky3jtqba/myhome4all.pdf) αλλά και στη σύγκριση τιμολογίων της ΡΑΕ (https://invoices.rae.gr/oikiako/) αναφέρετε πως στις συμβάσεις που έγιναν μέχρι 29/2/2024 ισχύει έκπτωση 20%, ενώ εγώ για τους μήνες Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο έχω λάβει 10% έκπτωση. Ζητάω να μου πιστώσετε τη σωστή έκπτωση 20% για αυτούς τους μήνες και να μου πιστώνετε τη σωστή έκπτωση και για τους υπόλοιπους μήνες που ακολουθούν. Παρακαλώ η επικοινωνία να γίνει μόνο μέσω της πλατφόρμας και όχι μέσω τηλεφώνου."

Εκεί που έχω το link από τον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ, βάλε το link με τον νέο τιμοκατάλογο. 

@dasnowy στην κατηγορία αμφισβήτηση χρεώσεων έκανες την δήλωση.

μετά από πόσες μέρες σου απάντησαν?

Επεξ/σία από tedkats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Μετά από 4 μέρες αλλά μεσολαβούσε σαββατοκύριακο. 

Λογαριασμό πήρες μετά από αυτό; Βγήκε έκτακτος ή έστω τακτικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα κι εγώ στο Myhome online από χθές! Παρά το ότι έπεσαν κάπως έξω οι προβλέψεις για τήν αύξηση στο 4All δεν νομίζω ότι έχασα με τήν επιλογή! Εξασφάλισα την σταθερότητα από τα σκαμπανεβάσματα τής τιμής καθώς κι ένα 50ρικο. Κι ένα ευχαριστώ στον συμφορουμίτη doomnx για τον κόπο που κάνει να μάς ενημερώνει με τα συγκριτικά Excel όλων τών διαθέσιμων προγραμμάτων. Είναι νομίζω σαφές πώς υπάρχει πάντα το ρίσκο να μήν βγούν οι τιμές όπως αναγράφονται στα preview. Ιδού μέρος τού τελευταίου λογαριασμού. Συμβόλαιο Δεκέμβρης 2023.

 image.png.0be326dd7dbd99abf424fea50b45c05d.png

Επεξ/σία από astrolavosg
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, doomnx said:

Λογαριασμό πήρες μετά από αυτό; Βγήκε έκτακτος ή έστω τακτικός;

Δεν έχω πάρει λογαριασμό. Από την απάντησή τους κατάλαβα πως θα μου τα δώσουν στον επόμενο λογαριασμό που θα βγει 20-23/6.

Το θέμα είναι αν θα μπει η έκπτωση 35% σε όλους ή μόνο σε όσους μπήκαν στο 4all από 1/6. Σε κάθε περίπτωση οι όροι μπάζουν από παντού. Σε περίπτωση έκπτωσης <20% μπορείς να ισχυριστείς ότι υπέγραψες όταν έδινε 20% και ο τιμοκατάλογος λέει 20%. Σε περίπτωση έκπτωσης >20% μπορείς να ισχυριστείς ότι υπέγραψες έκπτωση που θα ανακοινώνεται κάθε 1η του μήνα και στη σελίδα γράφουν 35% έκπτωση. 

Ας βγάλουν ένα πρόγραμμα με σταθερή έκπτωση, όπως το ορίζει και η ΡΑΕ, να τελειώνουμε. Αν κάποιος θέλει κυμαινόμενη έκπτωση ας πάει στο πράσινο. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν έχω πάρει λογαριασμό. Από την απάντησή τους κατάλαβα πως θα μου τα δώσουν στον επόμενο λογαριασμό που θα βγει 20-23/6.

Πάτησες αποδοχή της απάντησης και ολοκλήρωση του αιτήματος;

 

22 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ας βγάλουν ένα πρόγραμμα με σταθερή έκπτωση, όπως το ορίζει και η ΡΑΕ, να τελειώνουμε. Αν κάποιος θέλει κυμαινόμενη έκπτωση ας πάει στο πράσινο. 

Ή μπορούμε απλά να δούμε τα προγράμματα γι'αυτό που είναι: δύο αδερφάκια με το ένα να κοστίζει 1-2 λεπτά λιγότερο επειδή δεν είναι το default.

34 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Μπήκα κι εγώ στο Myhome online από χθές! Παρά το ότι έπεσαν κάπως έξω οι προβλέψεις για τήν αύξηση στο 4All δεν νομίζω ότι έχασα με τήν επιλογή! Εξασφάλισα την σταθερότητα από τα σκαμπανεβάσματα τής τιμής καθώς κι ένα 50ρικο. Κι ένα ευχαριστώ στον συμφορουμίτη doomnx για τον κόπο που κάνει να μάς ενημερώνει με τα συγκριτικά Excel όλων τών διαθέσιμων προγραμμάτων. Είναι νομίζω σαφές πώς υπάρχει πάντα το ρίσκο να μήν βγούν οι τιμές όπως αναγράφονται στα preview. Ιδού μέρος τού τελευταίου λογαριασμού. Συμβόλαιο Δεκέμβρης 2023.

 image.png.0be326dd7dbd99abf424fea50b45c05d.png

Κυμαινόμενη έκπτωση, 10% κι εσύ.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στην αίτηση για το online έλεγε κάπου στο τύπος μετρητή να επιλέξεις "Ημέρας" ή "Νύχτα" (κάτι τέτοιο). 

Υπέθεσα ότι έλεγε αν υπάρχει νυχτερινό. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, doomnx said:

Πάτησες αποδοχή της απάντησης και ολοκλήρωση του αιτήματος;

Ναι. Αν δε μου δώσουν την έκπτωση θα ξανά ανοίξω αίτημα και θα επισυνάψω και το pdf της προηγούμενης απάντησής τους που λέει ότι θα μου πιστώσουν τις εκπτώσεις. 

13 minutes ago, physnik said:

Εκεί στην αίτηση για το online έλεγε κάπου στο τύπος μετρητή να επιλέξεις "Ημέρας" ή "Νύχτα" (κάτι τέτοιο). 

Υπέθεσα ότι έλεγε αν υπάρχει νυχτερινό. Σωστά; 

Σωστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ανάμεσα στο σταθερο enter και online τι επιλέγουμε? Επίσης το green pass είναι υποχρεωτικό? Και τέλος την κάρτα την ζητάει κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής αίτησης έτσι? Δεν είναι scam η σελίδα που μου βγάζει…😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, agaviot said:

Παιδιά καλησπέρα. Ανάμεσα στο σταθερο enter και online τι επιλέγουμε? Επίσης το green pass είναι υποχρεωτικό? Και τέλος την κάρτα την ζητάει κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής αίτησης έτσι? Δεν είναι scam η σελίδα που μου βγάζει…😂

Το online βάλε. Αν κάνεις αίτηση για το online σου ζητάει τα στοιχεία της κάρτας γιατί η πάγια εντολή είναι υποχρεωτική για το online. Αν θες να κάνεις πάγια εντολή μέσω τράπεζας πρέπει πρώτα να πας σε αλλο πρόγραμμα, να κάνεις πάγια εντολή στην τράπεζα και μετά να πας στο online. 

Το green pass είναι υποχρεωτικό για να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα αλλά μπορείς να το καταργήσεις μετά. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Το online βάλε. Αν κάνεις αίτηση για το online σου ζητάει τα στοιχεία της κάρτας γιατί η πάγια εντολή είναι υποχρεωτική για το online. Αν θες να κάνεις πάγια εντολή μέσω τράπεζας πρέπει πρώτα να πας σε αλλο πρόγραμμα, να κάνεις πάγια εντολή στην τράπεζα και μετά να πας στο online. 

Έχουν κάποια διαφορά εκτός το πάγιο? Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, agaviot said:

Έχουν κάποια διαφορά εκτός το πάγιο? Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Το online έχει ενσωματωμένη την έκπτωση πάγιας εντολής 2% στην τιμή προμήθειας και χρεώνει το νυχτερινό κατά 0,01 λιγότερο. Επίσης το online χρειάζεται υποχρεωτικά μηνιαίο λογαριασμό, ηλεκτρονικό λογαριασμό και πάγια εντολή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το online έχει ενσωματωμένη την έκπτωση πάγιας εντολής 2% στην τιμή προμήθειας και χρεώνει το νυχτερινό κατά 0,01 λιγότερο. Επίσης το online χρειάζεται υποχρεωτικά μηνιαίο λογαριασμό, ηλεκτρονικό λογαριασμό και πάγια εντολή. 

👍🏻

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέτε οτι ανέβηκαν οι τιμές (το άκουσε και στις ειδήσεις η μάνα μου) αλλά στον τιμοκατάλογο το σταθερό (πηγα εχτές να κάνω το ΕΝΤΕR σταθερό) δεν βλέπω τελικά αυξηση... Δεν το ολοκλήρωσα εχτές γιατι νόμιζα οτι έχουμε 1 μήνα καιρό ακόμη πριν ανεβουν οι τιμές. Τελικά προλαβαίνω τις αυξήσεις? (επειδή ασχολούμαι αρκετά με τα γεωπολιτικά και τις πολιτικές και στρατιωτικές εντάσεις στον πλανήτη θεωρώ πως φέτος θα υπάρξουν αυξήσεις αλλά δεν ξέρω αν θα διατηρηθούν για μεγάλο διάστημα (πιστέυω πως μετά τα πανω-κατω των τιμών θα κατσει η μπίλια κάπου ενα 20% πάνω απο τις σημερινές τιμές).
Γενικά προσωπικά ειμαι ικανοποιημένος με τις τιμές απο αρχής του ετους με βάση τη τσέπη μου. είμαι στο βασικό το πράσινο τώρα). Η δική σας άποψη? Επίσης πρέπει να είμαι ο μόνος που τον βολεύει ο 2μηνος λογαριασμός ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...