Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

είτε μικρή είτε μεγάλη είναι παράνομη οποιαδήποτε αλλαγή πριν το εξάμηνο της σύμβασης και χωρίς ατομική ειδοποίηση αλλαγής (60 μέρες πριν)  στο 4all

Αυτή είναι άλλη συζήτηση που την έχουμε ξανακάνει και το έχουμε αναφέρει το συγκεκριμένο θέμα , εγω θα ρωτήσω και εσένα , εαν η ΔΕΗ με αυτή την αύξηση στις χονδρικές δεν * απορροφούσε * την αύξηση στην λιανική με αυτή την προσαρμοσμένη  έκπτωση τι θα έλεγες ?

Μαλλον κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί ακομα ότι μιλάμε για μια ιδιωτική εταιρεία και συνεχίζουν τις θεωρίες συνομωσίας και δεν αντιλαμβάνονται ότι μιλάμε για εταιρεία που στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι η κερδοφορία της , όπως σε όλες τις εταιρείες που δεν είναι κρατικοδίαιτες 

Ζημιογόνες εταιρείες δε κάνουν καλές τιμές αυτό να το έχουμε στο μυαλό μας 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ένας είναι ο τιμοκατάλογος του Ιουνίου και θα τον βρεις εδώ. Αλήθεια, δεν ξέρω τι εγκεφαλικό έχει πάθει τον τελευταίο μήνα αυτός που φτιάχνει το PDF με το ιστορικό τιμών. Σύμφωνα με όσα έχουμε δει από το Δεκέμβριο, το 4All είναι πανομοιότυπο με το Γ1 και το ακολουθεί στον τρόπο που υπολογίζονται οι τιμές και οι εκπτώσεις. Απλά έχει λίγο καλύτερους συντελεστές.

Κατά τη γνώμη μου και με βάση τους λογαριασμούς που έχω δει μέχρι στιγμής, το 4All έχει κυμαινόμενη μηνιαία έκπτωση που ανακοινώνεται μαζί με το πράσινο. 

Παρακαλώ ανεβάστε όλοι τον πιο πρόσφατο λογαριασμό από 4All αναφέροντας και την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης αν θέλετε να το δούμε σε μεγαλύτερο βάθος.

Spoiler

 

 

ΑΝΤΙΦΡΑΦΟ ΙΝΣΟΜΝΙΑ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτή είναι άλλη συζήτηση που την έχουμε ξανακάνει και το έχουμε αναφέρει το συγκεκριμένο θέμα , εγω θα ρωτήσω και εσένα , εαν η ΔΕΗ με αυτή την αύξηση στις χονδρικές δεν * απορροφούσε * την αύξηση στην λιανική με αυτή την προσαρμοσμένη  έκπτωση τι θα έλεγες ?

το ίδιο , είναι παράνομη οποιαδήποτε μεταβολή σε κίτρινο πρόγραμμα . Το αν συμφέρει τον καταναλωτή ή όχι είναι άσχετο .

Τα ίδια έκανε και παλιά με την παράνομη άμεση εφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής πριν χρόνια , έτσι και αλλιώς η υπεράχρηστη ΡΑΕ είναι διακοσμητική ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, doomnx είπε

Παρακαλώ ανεβάστε όλοι τον πιο πρόσφατο λογαριασμό από 4All αναφέροντας και την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης αν θέλετε να το δούμε σε μεγαλύτερο βάθος.

 

ΑΝΤΙΦΡΑΦΟ ΙΝΣΟΜΝΙΑ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, derorist είπε

Αυτός ο λογαριασμός του 4All έχει κυμαινόμενη έκπτωση, συγκεκριμένα 10% για τον Απρίλιο-Μάιο και η σύμβαση υπεγράφη πριν τις 29/2.

2 λεπτά πριν, allifora είπε

Το κίτρινο συμφέρει έναντι του πρασίνου για τον Ιούνιο; είμαι στο πράσινο με κατανάλωση κάτω από 500 κιλοβ.

Ναι αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αυτός ο λογαριασμός του 4All έχει κυμαινόμενη έκπτωση, συγκεκριμένα 10% για τον Απρίλιο-Μάιο και η σύμβαση υπεγράφη πριν τις 29/2.

Καλησπέρα!.

Κάποια συμβουλή για το τι θα έπρεπε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, derorist είπε

Καλησπέρα!.

Κάποια συμβουλή για το τι θα έπρεπε να κάνω;

Να πας για μπάνιο γιατί κάνει ζέστη 😅

Τίποτα να μην κάνεις, στον επόμενο λογαριασμό θα δεις έκπτωση 35%, όπως προβλέπεται.

ΕΔΙΤ: Βασικά μπορούμε να κάνουμε παράπονα στην εξυπηρέτηση πελατών για το παραπλανητικό PDF με το ιστορικό τιμών στη σελίδα του 4All.

Επεξ/σία από doomnx
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Παρακαλώ ανεβάστε όλοι τον πιο πρόσφατο λογαριασμό από 4All αναφέροντας και την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης αν θέλετε να το δούμε σε μεγαλύτερο βάθος.

Συμβόλαιο Ιανουάριο. λογαριασμος 12/02/2024 - 14/05/2024

Screenshot2024-05-29013850.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tedkats είπε

Συμβόλαιο Ιανουάριο. λογαριασμος 12/02/2024 - 14/05/2024

Screenshot2024-05-29013850.webp

Έκπτωση 12% άρα κυμαινόμενη κι εσύ. Επόμενος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ πάντως στη σελίδα της ΡΑΕ έχει δηλώσει έκπτωση 20% για συμβάσεις έως 29/2. Το ότι τα συστήματά της είναι μπάχαλο είναι άλλο θέμα. Και στο αέριο είχα ανανεώσει το gas control σε μια άλλη παροχή από τους πρώτους τον Σεπτέμβριο και πήρα 50 ευρώ δώρο ενώ ήταν για νέους πελάτες και κάποιοι που ανανέωσαν αργότερα δεν το πήραν. 

Εγώ πάντως τους είχα στείλει στο myrae και μου είπαν πως θα μου πιστώσουν την έκπτωση 20% για τις καταναλώσεις Μαρτίου, Απριλίου και Μαΐου. Προφανώς κατάλαβαν το σφάλμα τους. Για αυτό τώρα την έκπτωση την λένε προωθητική ενέργεια. Γιατί την έκπτωση δεν μπορούν να την αλλάξουν ενώ την προωθητική ενέργεια ίσως να μπορούν να την αλλάξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Η ΔΕΗ πάντως στη σελίδα της ΡΑΕ έχει δηλώσει έκπτωση 20% για συμβάσεις έως 29/2. 

Ναι... Δήλωσε και το κατηργημένο Enter με τα 0.175 🤡

Ο,τι να ναι στέλνουν στη ΡΑΕ και δεν είναι η πρώτη φορά.

8 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Για αυτό τώρα την έκπτωση την λένε προωθητική ενέργεια. Γιατί την έκπτωση δεν μπορούν να την αλλάξουν ενώ την προωθητική ενέργεια ίσως να μπορούν να την αλλάξουν. 

Έχεις δίκιο ως προς την μετονομασία, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εγώ πάντως τους είχα στείλει στο myrae και μου είπαν πως θα μου πιστώσουν την έκπτωση 20% για τις καταναλώσεις Μαρτίου, Απριλίου και Μαΐου.

Καλησπέρα!.

Εάν είναι εύκολο, τι ακριβώς είχες στείλει για να διεκδικήσεις τη σωστή πίστωση (20%);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimostr said:

Δηλαδη για να καταλάβω , εαν δεν έκανε επιπλέον έκπτωση και ανέβαιναν οι τιμές τι θα έλεγες ?

Προσωπικά θα έλεγα ότι το περίμενα, γι' αυτό και έλαβα εγκαίρως τα μέτρα μου. Υπάρχει μαθηματικός τύπος, υπάρχει ημερήσια ενημέρωση για την ΤΕΑ, έκανα την επιλογή μου βασιζόμενος στα διαθέσιμα δεδομένα.

Τώρα λέω ότι δεν έχει νόημα τίποτα από τα παραπάνω στο δελο που ζούμε γιατί πολύ απλά ξύπνησε η ΔΕΗ με "καλή διάθεση" και ειπε να βάλει 38% έκπτωση αυτό το μηνα. Τον επόμενο ακόμα και με ευνοϊκότερα -ως προς την τελική τιμή δεδομένα- μπορεί απλά να μειώσει την έκπτωση και να αυξηθούν οι τιμές. 

Αν κάποιος μπορεί να κάνει τον προγραμματισμό του ενώ το πράγμα δουλεύει με τον παραπάνω τρόπο, εγώ πάω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...