Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, physnik είπε

Εχθές αργά το βράδυ έκανα στο online, για επανηλεκτροδοτηση σε ενοικιαζομενο στο οποίο είχε κάνει διακοπή ο ιδιοκτήτης. Έβγαλε και σελφι, έκανε και έλεγχο τα δικαιολογητικά (κανα 5λεπτο) και μια χαρά προχώρησε. Για ΑΦΜ έβαλα το νέο μισθωτήριο. 

Στο τέλος είπε θα ενημερωθείτε για την πορεία.

Θα ζητηθεί κάτι άλλο; 

Πόσο να υπολογίζω για ενεργοποίηση; 

Καλησπέρα... Αν δεν λείπει κάποιο έντυπο , και δεν θέλει νέα ΥΔΕ μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες θα σου δοθεί το ρεύμα.. Ανάλογα και την περιοχή που είσαι και τον Δεδδηε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ventic139 είπε

Ακριβώς. Δε μας πήγε καλά ο πρώτος μήνας εμείς που βάλαμε το online 🤣🤣

Ερώτηση: Με τρομοκράτησε ο βλάκας ο doomnx με τα χαζά preview του και έτρεξα να κλείσω το Online! Σήμερα είδα ότι η ΔΕΗ έδωσε έκπτωση 40% στο πράσινο και η τιμή της kWh στα κυμαινόμενα είναι φθηνότερη από αυτή που έκλεισα στο σταθερό! Για 9 μήνες δεν μπορώ να φύγω! Τι να κάνω;

Απάντηση: Ψυχραιμία. Κατ'αρχάς, να σου πω ότι δεν χάνεις. Ακόμα και στην περίπτωση που δεν μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα αζημίως, έχεις 50 € δώρο που μεταφράζεται ως έκπτωση 5,55 €/μήνα στο πάγιο για το 9μηνο που θα κάτσεις.

Πάμε λίγο να συγκρίνουμε τα τρία προγράμματα μεταξύ τους για δυο σενάρια χρήσης:

1) Ελαφριά χρήση ημερήσιου στις 200 kWh/μήνα

Πράσινο Γ1: 200 x 0,11898 + 5 = 28,80 €
myHome 4All: 200 x 0,11461 + 5 = 27,92 €
myHome Online: 200 x 0,123 + 3,5 - 50/9 = 22,54 €

2) Αυξημένη χρήση στις 800 kWh/μήνα με το 35% εξ'αυτών στο νυχτερινό

Πράσινο Γ1Ν: 520 x 0,12642 + 280 x 0,09976 + 5 = 98,67 €
myHome 4All: 500 x 0,11461 + 20 x 0,15101 + 280 x 0,09771 + 5 = 92,68 €
myHome Online: 520 x 0,123 + 280 x 0,113 + 3,5 - 50/9 = 93,54 €

Βλέπουμε ότι ακόμα και στην περίπτωση της βαριάς χρήσης το Online θα σου βγει φθηνότερο από το πράσινο, ενώ θα έχει διαφορά κάτω από 1 € με το 4All. Αλλά τι σου προσφέρει επιπλέον; Ξεγνοιασιά και ηρεμία, γιατί δεν θα έχεις το άγχος της έκπτωσης του επόμενου μήνα. Αυτή τη στιγμή η ΤΕΑ όλο και ανεβαίνει, άρα δεν έχεις λόγο να φύγεις από το Online, κατά τη γνώμη μου.

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Επειδή είμαι κι εγώ στην ίδια θέση με τον φίλο (από Φεβρουάριο στο 4all μέσωMyDei), πρέπει να κάνουμε αίτημα στο myrae, όπως βλέπω ότι ποσταρεται στο νήμα, ή θα μπει αυτόματα η έκπτωση;

Διότι το νοικοκυριό μας έχει μεγάλες καταναλώσεις.

Κι αν ναι, πώς κάνω την αίτηση και τι γράφω;

Συγγνώμη, δεν έχω ξανακάνει αίτηση στο myrae.

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις για να λάβεις την έκπτωση του 35% στη ΒΤΠ.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 16
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επίσης όποιος θέλει να γυρίσει στα κυμαινόμενα, υπάρχει και η υπαναχώρηση, με δεδομένο πως οι περισσότεροι μπήκαν στο σταθερό τελευταία στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανε 35% - εντελώς παράλογη - έκπτωση για το κίτρινο

αν μπορείς να προβλέψεις κάτι τέτοιο τότε ναι το μπλε είναι λάθος μόνο στα μαθηματικά

επι της ουσίας κερδίζεις και έχεις και ήσυχο το κεφάλι σου για 12 μήνες

και σιγά τι μπορείς να κάνεις πλέον σε ένα λογαριασμό ρεύματος αφού η χρέωση δεν είναι στο ρεύμα έτσι όπως το πάνε!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@doomnx αφού η ΔΕΗ έχει βγάλει 3 τιμοκαταλόγους για το 4all στο ίδιο αρχείο, αν δεν κάνω λάθος εσύ λες πως όλοι ανεξαρτήτως πότε μπήκαμε στο 4all, θα πάρουμε την έκπτωση του 35% (αντί για 20% εγώ), αφού οι νέοι ειδικοί όροι δεν ισχύουν για τα νέα συμβόλαια; αν μπορείς εξήγησε το μου σε παρακαλώ, είτε εδώ είτε σε πμ..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@doomnx αφού η ΔΕΗ έχει βγάλει 3 τιμοκαταλόγους για το 4all στο ίδιο αρχείο, αν δεν κάνω λάθος εσύ λες πως όλοι ανεξαρτήτως πότε μπήκαμε στο 4all, θα πάρουμε την έκπτωση του 35% (αντί για 20% εγώ), αφού οι νέοι ειδικοί όροι δεν ισχύουν για τα νέα συμβόλαια; αν μπορείς εξήγησε το μου σε παρακαλώ, είτε εδώ είτε σε πμ..

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=60307507

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε
2 ώρες πριν, doomnx είπε

Έτοιμο το νέο εξέλ μετά την ανακοίνωση των ex-ante κιτρινοπράσινων προγραμμάτων.

Αριθμός προγραμμάτων: 16
Μέση τιμή ημέρας για 200 kWh/μήνα: 0,14596 €/kWh
Μέση τιμή ημέρας για 800 kWh/μήνα: 0,14653 €/kWh
Ελάχιστη τιμή: 0,09093 €/kWh (Protergia Value Simple)
Μέγιστη τιμή: 0,19062 €/kWh (OTE ESTATE Ειδικό)
Μέση αύξηση τιμής ημέρας: 39% (0,041 €/kWh)
Μικρότερη αύξηση: 0% (Protergia Value Simple)
Μεγαλύτερη αύξηση: 70% (ELPEDISON Ειδικό >100 kWh)

Οι τιμές περιλαμβάνουν έκπτωση συνέπειας.

Τα σταθερά (μπλε) προγράμματα για την ώρα μένουν απαράλλαχτα, με εξαίρεση την λήξη διαθεσιμότητας των προγραμμάτων της nrg.

JDt2nS4.jpeg

DxC64XJ.jpeg

Το Enter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@doomnx αφού η ΔΕΗ έχει βγάλει 3 τιμοκαταλόγους για το 4all στο ίδιο αρχείο, αν δεν κάνω λάθος εσύ λες πως όλοι ανεξαρτήτως πότε μπήκαμε στο 4all, θα πάρουμε την έκπτωση του 35% (αντί για 20% εγώ), αφού οι νέοι ειδικοί όροι δεν ισχύουν για τα νέα συμβόλαια; αν μπορείς εξήγησε το μου σε παρακαλώ, είτε εδώ είτε σε πμ..

Ένας είναι ο τιμοκατάλογος του Ιουνίου και θα τον βρεις εδώ. Αλήθεια, δεν ξέρω τι εγκεφαλικό έχει πάθει τον τελευταίο μήνα αυτός που φτιάχνει το PDF με το ιστορικό τιμών. Σύμφωνα με όσα έχουμε δει από το Δεκέμβριο, το 4All είναι πανομοιότυπο με το Γ1 και το ακολουθεί στον τρόπο που υπολογίζονται οι τιμές και οι εκπτώσεις. Απλά έχει λίγο καλύτερους συντελεστές.

Κατά τη γνώμη μου και με βάση τους λογαριασμούς που έχω δει μέχρι στιγμής, το 4All έχει κυμαινόμενη μηνιαία έκπτωση που ανακοινώνεται μαζί με το πράσινο. 

Παρακαλώ ανεβάστε όλοι τον πιο πρόσφατο λογαριασμό από 4All αναφέροντας και την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης αν θέλετε να το δούμε σε μεγαλύτερο βάθος.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Ερώτηση: Με τρομοκράτησε ο βλάκας ο doomnx με τα χαζά preview του και έτρεξα να κλείσω το Online! Σήμερα είδα ότι η ΔΕΗ έδωσε έκπτωση 40% στο πράσινο και η τιμή της kWh στα κυμαινόμενα είναι φθηνότερη από αυτή που έκλεισα στο σταθερό! Για 9 μήνες δεν μπορώ να φύγω! Τι να κάνω;

Απάντηση: Ψυχραιμία. Κατ'αρχάς, να σου πω ότι δεν χάνεις. Ακόμα και στην περίπτωση που δεν μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα αζημίως, έχεις 50 € δώρο που μεταφράζεται ως έκπτωση 5,55 €/μήνα στο πάγιο για το 9μηνο που θα κάτσεις.

Πάμε λίγο να συγκρίνουμε τα τρία προγράμματα μεταξύ τους για δυο σενάρια χρήσης:

1) Ελαφριά χρήση ημερήσιου στις 200 kWh/μήνα

Πράσινο Γ1: 200 x 0,11898 + 5 = 28,80 €
myHome 4All: 200 x 0,11461 + 5 = 27,92 €
myHome Online: 200 x 0,123 + 3,5 - 50/9 = 22,54 €

2) Αυξημένη χρήση στις 800 kWh/μήνα με το 35% εξ'αυτών στο νυχτερινό

Πράσινο Γ1Ν: 520 x 0,12642 + 280 x 0,09976 + 5 = 98,67 €
myHome 4All: 500 x 0,11461 + 20 x 0,15101 + 280 x 0,09771 + 5 = 92,68 €
myHome Online: 520 x 0,123 + 280 x 0,113 + 3,5 - 50/9 = 93,54 €

Βλέπουμε ότι ακόμα και στην περίπτωση της βαριάς χρήσης το Online θα σου βγει φθηνότερο από το πράσινο, ενώ θα έχει διαφορά κάτω από 1 € με το 4All. Αλλά τι σου προσφέρει επιπλέον; Ξεγνοιασιά και ηρεμία, γιατί δεν θα έχεις το άγχος της έκπτωσης του επόμενου μήνα. Αυτή τη στιγμή η ΤΕΑ όλο και ανεβαίνει, άρα δεν έχεις λόγο να φύγεις από το Online, κατά τη γνώμη μου.

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις για να λάβεις την έκπτωση του 35% στη ΒΤΠ.

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας. Η τελική απόφαση ανήκει στον κάθενα μας.

Δεν χρειαζεται να κατηγορούμε άλλους αν δεν μας βγει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παλι ευχαριστω τον βλ. τον  doomnx που με βοηθησε να αποφασισω ΕΓΩ ΣΑΝ ΕΝΗΛΙΚΑΣ,ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΜΟΥ να παρω την σωστη αποφαση και να κλεισω το μπλε  ΕΓΚΑΙΡΑ και να γλυτωσω τις αυξησεις που μπηκαν οπως ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕ.μακαρι στην ζωη μας να συναντω τετοιους βλ. και οχι απο τους αλλους.

συγγνωμη που η δεη κανει οτι θελει σαν κρατικοδιαιτη εντολεας αυτων που εχουν την δυναμη.το μονο που του χρεωνω ειναι την αλλη φορα θα πρεπει να παρει τον υπουργο τηλεφωνο αν θελει να ειναι σωστος!

Επεξ/σία από megapaixtaras
  • Like 13
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Αλλά τι σου προσφέρει επιπλέον; Ξεγνοιασιά και ηρεμία, γιατί δεν θα έχεις το άγχος της έκπτωσης του επόμενου μήνα. Αυτή τη στιγμή η ΤΕΑ όλο και ανεβαίνει, άρα δεν έχεις λόγο να φύγεις από το Online,

Η αλήθεια είναι ότι από εχθές που πήγα στο online , νιώθω ήρεμη. Όπως τότε,τις καλές μέρες της ελίν!

Θα χαλαρώσω ένα 9μηνο, και βλέπουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έκανα 2 παροχές στο online .Οπως είπε και ο @doomnx θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, οι διαφορές δεν είναι και τόσο μεγάλες, σχεδόν ελάχιστες. Αν συμβεί κάτι το τρομερό ίσως να είναι και μετά το καλοκαίρι.....

Πάντως νομίζω οτι οι τιμές του μπλε της ΔΕΗ είναι μια χαρά!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

συγγνωμη που η δεη κανει οτι θελει σαν κρατικοδιαιτη εντολεας αυτων που εχουν την δυναμη.

Αυτό  το,σχόλιο είναι σα να κατηγορείς την ΔΕΗ που έβαλε  μεγάλη έκπτωση και δεν έμεινε στο 20 και 10% που είχε μέχρι τώρα και κακώς έκανε 35% επειδή μπορεί και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι απλά παρακολουθούν 

Δηλαδη για να καταλάβω , εαν δεν έκανε επιπλέον έκπτωση και ανέβαιναν οι τιμές τι θα έλεγες ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι σα να κατηγορείς την ΔΕΗ που έβαλε μεγάλη μεγάλη έκπτωση και δεν έμεινε στο 20 και 10% που είχε μέχρι τώρα 

είτε μικρή είτε μεγάλη είναι παράνομη οποιαδήποτε αλλαγή πριν το εξάμηνο της σύμβασης και χωρίς ατομική ειδοποίηση αλλαγής (60 μέρες πριν)  στο 4all

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...