Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Αν θυμάμαι καλά είχαν αφήσει έναν χωρίς αέριο χειμωνιάτικα. 

καλά θυμάσαι

3 λεπτά πριν, tedkats είπε

Άρθρο 20: Δικαίωμα υπαναχώρηση#Ο Πελάτη έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει αζημίω από τη Σύμβαση Προμήθεια εντό δεκατεσσάρων (14) ημερών από την υπογραφή τη από τον ίδιο, εκτό εάν έχει συμφωνηθεί μεγαλύτερη προθεσμία.

τη νομοθεσία την ξέρουμε , το τι κάνει η ΔΕΗ άλλο θέμα . (τίποτε δεν εφαρμόζει βασικά, μόνη εξαίρεση η διάρκεια των σταθερών)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Τουρισμό δεν θέλω να κάνω όχι.

Δεη θέλω να μείνω. 

Οπότε μονόδρομος όπως λες αλλά με χαλάει λίγο η 12μηνη δέσμευση εκτός εάν ανέβει πολύ τους άλλους μήνες. 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση? 

Κακώς σε χαλάει η 9μηνη δέσμευση. Με όλα όσα γίνονται προσφέρει ξεγνοιασιά.

Να σου το θέσω αλλιώς, όσοι ήσασταν στο Γ1 από 1/1/2024 έχετε πληρώσει 0,118 €/kWh κατά μέσο όρο το περασμένο 5μηνο και 5 € πάγιο.

Για 250 kWh/μήνα σας ήρθε 34,50 €/μήνα.

Στο Online με 0,123 €/kWh και 3,50 € πάγιο θα σας ερχόταν 34,25. Βάλτε και το δώρο των 50 €/365 μέρες έχουμε περαιτέρω έκπτωση 4,11 το μήνα. Άρα συνολικά 30,14 €/μήνα.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έκανα το online σήμερα. Θεωρώ ότι από αύριο θα ανέβει πάνω από τα 12 λεπτά η κιλοβατώρα και από την άλλη, όταν θα πέσει, δε νομίζω να πέσει κάτω από 10 λεπτά. Εδώ η ΔΕΗ δε την είχε ρίξει κάτω από 10 λεπτά τα καλά τα χρόνια. Το παλιό online ήταν 0,095 λεπτά, άρα χοντρικά 10. Άρα και εκεί να πέσει η χασούρα που θα έχω θα είναι περίπου ίδια με την έκπτωση από το χαμηλότερο πάγιο που έχει. Συν ότι πες ότι πέσει και πολύ περισσότερο, ε, σε 6 μηνες αν το κόψω, αν υπολογίσω τα 50 ευρώ δώρο, είναι σα να το σπάω με 15 ευρώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Προσωπικά έκανα το online σήμερα. Θεωρώ ότι από αύριο θα ανέβει πάνω από τα 12 λεπτά η κιλοβατώρα και από την άλλη, όταν θα πέσει, δε νομίζω να πέσει κάτω από 10 λεπτά. Εδώ η ΔΕΗ δε την είχε ρίξει κάτω από 10 λεπτά τα καλά τα χρόνια. Το παλιό online ήταν 0,095 λεπτά, άρα χοντρικά 10. Άρα και εκεί να πέσει η χασούρα που θα έχω θα είναι περίπου ίδια με την έκπτωση από το χαμηλότερο πάγιο που έχει. Συν ότι πες ότι πέσει και πολύ περισσότερο, ε, σε 6 μηνες αν το κόψω, αν υπολογίσω τα 50 ευρώ δώρο, είναι σα να το σπάω με 15 ευρώ. 

Μέσω του mydei app το έκανες φίλε μου?

Εγώ έχω ήδη πάγια στο γ1.

Δεν χρειάζεται να ξαναβάλω έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνετε δλδ από πράσινο δεη να πάμε σε μπλε; μικρές διάφορες στους λογαριασμούς δεν με ενδιαφέρουν αν έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κάτω από 500 κιλοβατωρες τον μήνα η κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, allifora είπε

Προτείνετε δλδ από πράσινο δεη να πάμε σε μπλε; μικρές διάφορες στους λογαριασμούς δεν με ενδιαφέρουν αν έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κάτω από 500 κιλοβατωρες τον μήνα η κατανάλωση.

Όσο μικρότερη η κατανάλωση τόσο μικρότερη και η διαφορά. Εγώ το έκανα για το πατρικό μου για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Προσωπικά είμαι τουρίστας.😂😂

23 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Μέσω του mydei app το έκανες φίλε μου?

Εγώ έχω ήδη πάγια στο γ1.

Δεν χρειάζεται να ξαναβάλω έτσι?

Δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, HuskerDu said:

ααα, ΟΚ, έχω ήδη μηνιαίο λογαριασμό και πάγια εντολή, αύριο το γυρνάω στο online...αν προλάβω και δεν το ανεβάσουν

μόλις πήγα στο online μέσα από το myDEH, τώρα για το greenpass, όταν έρθει η ώρα ακολουθούμε την διαδικασία χωρίς να πάμε στο κατάστημα, από ένα παλιό post,

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

μόλις πήγα στο online μέσα από το myDEH, τώρα για το greenpass, όταν έρθει η ώρα ακολουθούμε την διαδικασία χωρίς να πάμε στο κατάστημα, από ένα παλιό post,

 

Για το greenpass ατό mydei app μου το βγάζει σαν προαιρετικό και αν θέλω το βάζω όπως το ifix κτλ.

Screenshot_20240531_181828_myDEI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, johnnyman said:

Για το greenpass ατό mydei app μου το βγάζει σαν προαιρετικό και αν θέλω το βάζω όπως το ifix κτλ.

Screenshot_20240531_181828_myDEI.jpg

όταν κάνεις ολοκλήρωση το περνάει μόνο του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

όταν κάνεις ολοκλήρωση το περνάει μόνο του

Όντως.

Πήγα και εγώ my home online για ψυχική ηρεμία. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Στους 9 μπορείς να φύγεις χωρίς penalty όμως. 

Αν φύγεις σε 9 μήνες κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις μεγαλύτερη τιμή 😅

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αν φύγεις σε 9 μήνες κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις μεγαλύτερη τιμή 😅

Δεδομένου να μην είναι 🤣🤣

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tedkats είπε

Άρθρο 20: Δικαίωμα υπαναχώρηση#Ο Πελάτη έχει δικαίωμα να υπαναχωρήσει αζημίω από τη Σύμβαση Προμήθεια εντό δεκατεσσάρων (14) ημερών από την υπογραφή τη από τον ίδιο, εκτό εάν έχει συμφωνηθεί μεγαλύτερη προθεσμία.

βασικα επειδη εχω απο συγγενεις εμπειρια και απο αλλες εταιρειες ολοι την ιδια νοοτροπια εχουν οταν προκειται να τηρησουν ορους συμβασης υπερ του πελατη.

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Κακώς σε χαλάει η 9μηνη δέσμευση. Με όλα όσα γίνονται προσφέρει ξεγνοιασιά.

Να σου το θέσω αλλιώς, όσοι ήσασταν στο Γ1 από 1/1/2024 έχετε πληρώσει 0,118 €/kWh κατά μέσο όρο το περασμένο 5μηνο και 5 € πάγιο.

Για 250 kWh/μήνα σας ήρθε 34,50 €/μήνα.

Στο Online με 0,123 €/kWh και 3,50 € πάγιο θα σας ερχόταν 34,25. Βάλτε και το δώρο των 50 €/365 μέρες έχουμε περαιτέρω έκπτωση 4,11 το μήνα. Άρα συνολικά 30,14 €/μήνα.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

προσπαθησα τοσες φορες να το τονισω και εγω,αλλα εσυ ξερεις να το χειριζεσαι καλυτερα.

2 ώρες πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Προσωπικά έκανα το online σήμερα. Θεωρώ ότι από αύριο θα ανέβει πάνω από τα 12 λεπτά η κιλοβατώρα και από την άλλη, όταν θα πέσει, δε νομίζω να πέσει κάτω από 10 λεπτά. Εδώ η ΔΕΗ δε την είχε ρίξει κάτω από 10 λεπτά τα καλά τα χρόνια. Το παλιό online ήταν 0,095 λεπτά, άρα χοντρικά 10. Άρα και εκεί να πέσει η χασούρα που θα έχω θα είναι περίπου ίδια με την έκπτωση από το χαμηλότερο πάγιο που έχει. Συν ότι πες ότι πέσει και πολύ περισσότερο, ε, σε 6 μηνες αν το κόψω, αν υπολογίσω τα 50 ευρώ δώρο, είναι σα να το σπάω με 15 ευρώ. 

 ,ειναι σαν να κανουμε ψυχαναλυση και να ζηταμε αποδοχη μετα 😂

11 ώρες πριν, turbat0s είπε

Sorry για την παρέμβαση, αλλά ας μην γράφουμε εξ' ονόματος άλλων.

Τι πάει να πεί ''όλοι'' ?

Εσύ έτρεξες (και καλά κάνεις και γράφεις τη σκέψη σου), οι ''άλλοι'' όμως δεν ξέρεις τί έκαναν...

(Φιλικά, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, προσπαθούμε να βοηθηθούμε και όχι να δημιουργούμε λάθος εικόνα ότι επειδή κάποιοι ''τρέχουν'', άρα πρέπει να ''τρέξω'' και γώ)

επειδη προσπαθεια και εσυ να εξηγησεις οτι ειναι φιλικη η διαθεση σου , οπως και εγω,να σου πω οτι ο γραπτος λογος καμμια φορα δεν εχει χρωμα αλλα θελει και εξηγησεις..οποτε,

ενοουσα ολοι που παμε για μπλε..θεωρητικα,χωρις να ειμαι και σιγουρος,οι περισοτεροι που γραοφυν σαυτο το θεμα εδω και λιγες μερες και θελουν δεη ,πανε μπλε,εγω γιαυτους μιλουσα.

ομως η λαθος εικονα  ειναι και δεσμευτικη για καποιον που δεν σκεφτεται  ,αλλιως ειναι μια λαθος εικονα απλως χωρις να εχει επιπτωσεις σαυτο το θεμα.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι κι εγώ για αλλαγή από Γ1 σε Enter.  To καλοκαίρι καταναλώνω περισσότερο ρεύμα λόγω ανεμιστήρων. Το χειμώνα δεν ανάβω θέρμανση οπότε και να μειωθεί το πράσινο τους χειμερινούς μήνες, θα έχω κάνει απόσβεση από το καλοκαίρι. Tα 50€ τα αφαιρούν από τον επόμενο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...