Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, ventic139 said:

Καλημέρα. Για πλάκα το λες ή όντως ακούγεται ;

επισης κάποιος είπε εδώ αν κατάλαβα καλά, πως αν πάει στο μπλε δε έχει ρήτρα αποχώρησης. Αφού είναι 1 χρόνο συμβόλαιο πως γίνεται αυτό ;

Καλημέρα. Έτσι γράφουν στα παραπάνω μηνύματα. Δεν γνωρίζω αν ισχύει όντως. Το μπλε έχει κανονικά ρήτρα αποχώρησης. 100 ευρώ στο πρώτο τρίμηνο, 65 ευρώ στο δεύτερο τρίμηνο, 30 ευρώ στο τρίτο τρίμηνο και 0 ευρώ στο τέταρτο τρίμηνο. Έχει δηλαδή 9 μήνες δέσμευση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. 

Οπότε το μόνο πρόβλημα στο μπλε είναι το greenpass που πρέπει να πάμε σε κατάστημα για να γίνει η ακύρωση του?

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Οπότε το μόνο πρόβλημα στο μπλε είναι το greenpass που πρέπει να πάμε σε κατάστημα για να γίνει η ακύρωση του?

Αλλιώς πόσο είναι το κόστος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

Αλλιώς πόσο είναι το κόστος του;

Κάτω από 1 ευρώ το μήνα εάν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι δικοπο μαχαιρι πιστευω, ή απλα το κανουν για να 'τρομαξουν' το κοσμο να παει σε σταθερο, θα ανεβει η τιμη 1 μηνα και μετα θα πεσει στο 0.09 ή τελος παντων κατω απο τη τιμη των σταθερων

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μεθαυριο ανεβαινει η τιμη στο μπλε στα 15.5 απο οτι εχουν πει.

Το 50ευρω ισχυει μεχρι τελος Ιουνιου.

Η δεσμευση ειναι 9μηνη πραγματικα μιας και μετα δεν υπαρχει ρητρα οποτε φευγετε οποτε θελετε.

Τα κιτρινα σιγουρα θα ανεβουν μεχρι Σεπτεμβριο που εχουμε τουρισμο για μετα δεν γνωριζω.

Το μπλε δινει ασφαλεια για 1 χρονο το κιτρινο μεγαλυτερο ρισκο μπορει να κερδισεις μπορει και να χασεις. 

Τα βαζετε κατω και αναλογα πηγαινετε στο μπλε η μενετε κιτρινο/πρασινο οτι αλλο σας βολευει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dasnowy είπε

Γιατί μου δίνει την ευελιξία να αλλάξω πάροχο χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης, κάτι το οποίο σκεφτόμουν σε περίπτωση που πετύχω κάτι καλό σε double όταν βάλω αέριο, και σε περίπτωση που πέσει η τιμή δε θα πληρώνω το πιο ακριβό μπλε. Με την κατανάλωση που έχω χωρίς τα κλιματιστικά (300-350kwh το μήνα) δεν έχει μεγάλη διαφορά το μπλε με το κίτρινο (έχω 20% έκπτωση) για τον Ιούνιο τουλάχιστον. Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις πάροχο προχώρα το. Τι κατανάλωση έχεις; 

πιο κατω απο εσενα,το καλοκαιρι ομως λογω κλιματιστικου θα ανεβει λιγο , αλλα εχω και κοτ β.τελικα πηγα σε ονλαιν σημερα λογω 50ευρου και μικροτερου παγιου.θα κλιεδωσω λογικα καπου στο 0,07  μειον 35 ευρω στο 10μηνο και μειον τα υπολοιπα 15 ευρω του 50ευρου που περισευουν, πεφτειι κιαλλο η τιμη πιο κατω.δεν ξερω ποσο,δεν ειμαι καλος σαυτα.επειτα δεν εχω αεριο και βαριεμαι τον τουρισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο econtract της ΔΕΗ για το Γ1/Γ1Ν είναι απαραίτητο να γίνει υπεύθυνη δήλωση αποδοχής/αναγνώρισης οφειλών από gov για να προχωρήσει η αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, SofoS@ said:

Στο econtract της ΔΕΗ για το Γ1/Γ1Ν είναι απαραίτητο να γίνει υπεύθυνη δήλωση αποδοχής/αναγνώρισης οφειλών από gov για να προχωρήσει η αίτηση;

Δε μου έχει ζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, armenistis1980 είπε

το enter γιατί δεν υπάρχει στο πινακάκι του @doomnx

Κράτησα μόνο το Online ως φθηνότερο για οικονομία χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να συνδιασει καποιος και επιδομα θερμανσης για (My θερμανση)ρευμα και ΚΟΤ Β?  η χανεται το ενα απο τα δυο?

Επεξ/σία από optostyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, teot said:

Το Γ1 ήταν στο 0,11058  + την ρήτρα αναπροσαρμογής....  που χοντρικά (αν αφαιρέσεις τις εκπτώσεις  ΤΕΜ  και    Έκπτωση Ενέργειας)   έβγαινε   περίπου στα 0,033 .... δηλαδή  η τιμή  στο Γ1 με την ρήτρα αναπροσαρμογής έφτανε 0,0145   όταν  έδινε  το online  με 0,09596

Παραθέτω την τιμολόγηση  τον  μήνα που έκανα την αλλαγή  απο Γ1Ν  σε  Online  (Νοέμβριος 2021)

  Reveal hidden contents

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-30 022029.png

 

Τον Μάρτη το 2022  το σταθερό ήταν στα 0,17

  Reveal hidden contents

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-30 024156.png

 

Μα για ποιο Γ1 μιλαμε??

Το 2021 ειχα αοριστου στη ΔΕΗ (απο παντα) με μηνιαια τιμη περιξ του 0,10 τοσο εγω οσο και οι γονεοι και ο αδερφος μου. Μεχρι τον Οκτωβρη ο αδερφος μου προλαβε και εκλεισε το 24μηνο σταθερο με αριστη τιμη, εμεις το χασαμε και μειναμε με αοριστου με τιμη 0,10 μεχρι το Μαρτιο 2022 οποτε η ΔΕΗ μας προτεινε και μας εβαλε σε 12μηνο κλειστο περιξ του 0,12 μερα και χαμηλοτερη νυχτα μεχρι Φλεβαρη 2023. Και μετα ηρθε η σφαλιαρα με τις εξωφρενικες τιμες και τις κρατικες επιδοτησεις για εμας.

Με αυτο το μετρο συγκρινω με το τι πληρωνα τοτε ως προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optostyle είπε

Μπορει να συνδιασει καποιος και επιδομα θερμανσης για (My θερμανση)ρευμα και ΚΟΤ Β?  η χανεται το ενα απο τα δυο?

Εξαιρούνται από τους δικαιούχους επιδόματος θέρμανσης όσοι έχουν ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...