Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, toni31 said:

Τώρα το τσίμπησα.....

πρέπει να κινηθούμε ο καθένας ατομικά στη ραε?

Κανονικά θα έπρεπε να τα δώσουν σε όλους που τα δικαιούνται χωρίς κάποιο αίτημα αλλά μπορεί να προσπαθούν να τα τσεπώσουν. Πάντως όταν είχα και πιο παλιά σταθερό στη ΔΕΗ, σε κάποιους δεν είχαν βάλει την επιδότηση ΤΕΜ των σταθερών και την έδωσε πιο μετά αναδρομικά. Εγώ την είχα πάρει κανονικά αλλά μου είχε έδωσε και τα αναδρομικά. 

22 minutes ago, tedkats said:

Σε συνέχεια τις συζήτησης μου ανέφερε πως τα μπλε σταθερά θα πάνε στα 0,155 από τον Ιούνιο.

Κάτι που μου ανέφερε και δεν το είχα παρατήρηση είναι πως κάποιοι δήμοι έκαναν αύξηση στα δημοτικά τέλη, και βλέποντας στον λογαριασμό μου από 1,52 πήγε στο 2,39 /τμ

Πάλι καλά που έκλεισα το μπλε από τώρα δηλαδή. Αν δεν ήταν τα κλιματιστικά θα καθόμουν στο κίτρινο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ανεβει το μπλε στα 15.5 λεπτα για τον Ιουνιο τοτε μονο το 50αρικο ειναι για μεχρι τελος Ιουνιου. Θα φανει σε 3 μερες. Αν το πανε 15.5 λεπτα παντως σημαινει οτι εχουν βλεψεις για ανοδο της τιμης και οχι μονο για τωρα αλλα και μακρυπροθεσμα. Θα γινει η ιδια φαση με τα enter/online τα παλια με τα 10.5 λεπτα και 2 χρονια συμβολαιο τοτε. Ειχαμε ησυχασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Aν ανεβει το μπλε στα 15.5 λεπτα για τον Ιουνιο τοτε μονο το 50αρικο ειναι για μεχρι τελος Ιουνιου. Θα φανει σε 3 μερες. Αν το πανε 15.5 λεπτα παντως σημαινει οτι εχουν βλεψεις για ανοδο της τιμης και οχι μονο για τωρα αλλα και μακρυπροθεσμα. Θα γινει η ιδια φαση με τα enter/online τα παλια με τα 10.5 λεπτα και 2 χρονια συμβολαιο τοτε. Ειχαμε ησυχασει.

Αν ανεβει το μπλε στα 15,5 και τα ΠρασινοΚιτρινα μεινουν με 10% εκπτωση θα κινηθουν ακριβοτερα του Μπλε. Δεν συζητω το Μπλε να μεινει στο 0,12 εκει θα γελανε και οι κολωνες του ΔΕΔΔΗΕ.

Αρα θα εχουμε το εξης παραδοξο ισως για πρωτη φορα νομιζω, τα Σταθερα (με τα οποια υποτιθεται κλειδωνεις τον κινδυνο για ενα Χ διαστημα με αντιτιμο ακριβοτερο τιμημα μπροστα) να ειναι φθηνοτερα των Κυμαινομενων (με τα οποια υποτιθεται αναλαμβανεις το ρισκο προκαταβολικα καθως δεν ξερεις τι θα συμβει με αντιτιμο χαμηλοτερο τιμημα μπροστα).

Το οποιο αν το δεις οικονομοτεχνικα ειναι στρεβλο και δεν εχει νοημα υπαρξης το Κυμαινομενο γιατι αν ειναι ακριβοτερο του Σταθερου και με ενδεχομενη ταση να αυξηθει, γιατι να μην πας στο Σταθερο να ξεμπερδευεις και θα ωθησεις αρκετους στο Μπλε.

Εκτος και αν αυτος ειναι ο απωτερος στοχος και μεθοδευεται η τιμη στο χρηματιστηριο ενεργειας και ανεβαινει για αυτο το σκοπο. Και καλα εχει αυξημενη ζητηση για κλιματισμο Μαη μηνα με 25 βαθμους εξω και μεγιστη 28 το μεσημερι. Με καργα ηλιοφανεια και αερα τις προηγουμενες εβδομαδες αλλα οι καημενες οι ΑΠΕ δεν αντεχαν και επρεπε να τις κλεινουμε και να χανεται ενεργεια για να μην πεσει το δικτυο. Τελικα υπαρχει αυξημενη ζητηση και αρα δεν επαρκει η ενεργεια/προσφορα και αυξανεται η τιμη/κοστος ή εχουμε υπερπροσφορα και την πεταμε την τσαμπα των ΑΠΕ για να μην πεσει το δικτυο? Δεν γινονται και τα δυο ψεμματα να ισχυουν μαζι. Αλλιως μιλαμε για Πινοκιο που μεγαλωνει και μυτη και ουρα.

Ειδαν οτι ο καιρος παει καλα και τα Κυμαινομενα ηταν ηδη χαμηλα και θα πηγαιναν ακομα χαμηλοτερα και με καποιο τροπο επρεπε να βγαλουν και το κοστος των συμβολαιων προαγορας ενεργειας που εχουν κανει απο περσι Νοεμβρη-Δεκεμβρη και να μην αφησουν τις τιμες να πεσουν σε επιπεδα 2019-2020 ενω υποτιθεται εχουμε κριση και ερχονται οι πληγες του Φαραω.

Ας το σκεφτουμε απλα εταιρικα και επιχειρηματικα, ΔΕΗ, Μυτιληναιος και λοιποι αλλα ειδικα αυτοι οι δυο εχουν ανακοινωσει ηδη για το 2024-2025 τρελες αυξησεις μεγεθων, εσοδων, κερδοφοριας κτλ. σε road shows, επενδυτες, χρηματιστηρια, προβλεψεις για νεα αυξημενα μερισματα κτλ. Ποθεν προκυψει αυτο, με δεδομενο σταθερο πελατολογιο, 10 εκατομμυρια ειμαστε δεν γιναμε 20, αν οι τιμες επεφταν ή εστω εμενα σταθερες?

Απο που θα δημιουργησεις τα νεα αυξημενα εσοδα και κερδη απο την παραγωγικη σου δραστηριοτητα αν δεν αυξηθει το πελατολογιο σου σημαντικα ή δεν αυξηθουν σημαντικα οι τιμες? Με δεδομενο οτι η πιτα δεν μπορει να δωσει τοσο μεγαλες αποκλισεις να ταισει ολους και ιδιως τους μεγαλους ο μονος παραγοντας στην εξισωση να επηρεασει καθολικα το τζιρο/κερδος ειναι οι τιμες.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Sebu said:

Αρα θα εχουμε το εξης παραδοξο ισως για πρωτη φορα νομιζω, τα Σταθερα (με τα οποια υποτιθεται κλειδωνεις τον κινδυνο για ενα Χ διαστημα με αντιτιμο ακριβοτερο τιμημα μπροστα) να ειναι φθηνοτερα των Κυμαινομενων (με τα οποια υποτιθεται αναλαμβανεις το ρισκο προκαταβολικα καθως δεν ξερεις τι θα συμβει με αντιτιμο χαμηλοτερο τιμημα μπροστα).

Δεν είναι η πρώτη φορά. Την περίοδο 08/2021-11/2021 που τα κυμαινόμενα έπαιζαν στα 0,20-0,30 το 24μηνο enter/online με 0,10/kwh υπήρχε κανονικά. Τόσο καιρό το μπλε ήταν ακριβότερο αφού το κυμαινόμενο έφτασε τα 0,08/kwh. Οι αυξήσεις στο ρεύμα ξεκίνησαν πριν 1-2 εβδομάδες και δεν πρόλαβε ή δεν ήθελε η ΔΕΗ να το ανεβάσει από τότε. Όταν αυξάνεται το ρεύμα υπάρχει ένα μικρό περιθώριο στο οποίο μπορούμε να βρούμε σταθερά πιο φτηνά από τα κυμαινόμενα μέχρι να τα αλλάξουν και αυτά. 

1 hour ago, Arkin said:

Aν ανεβει το μπλε στα 15.5 λεπτα για τον Ιουνιο τοτε μονο το 50αρικο ειναι για μεχρι τελος Ιουνιου. Θα φανει σε 3 μερες. Αν το πανε 15.5 λεπτα παντως σημαινει οτι εχουν βλεψεις για ανοδο της τιμης και οχι μονο για τωρα αλλα και μακρυπροθεσμα. Θα γινει η ιδια φαση με τα enter/online τα παλια με τα 10.5 λεπτα και 2 χρονια συμβολαιο τοτε. Ειχαμε ησυχασει.

Το θέμα είναι να περάσει το καλοκαίρι. Μετά οι καταναλώσεις πέφτουν οπότε η αύξηση του ρεύματος δεν επηρεάζει τόσο πολύ, εκτός αν θερμαίνεται κάποιος με ρεύμα. 

Εγώ έκλεισα στα 0,123 για να μην την πατήσω. Το 0,10 που είχα βάλει το 2020 απλά για να πάρω τα 100 ευρω τελικά με έσωσε από τις τεράστιες ρήτρες.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά 

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το τι θα γίνει, για κατανάλωση το μήνα 160-250 κιλοβατορες αξίζει να πάω στο online να κλείσω τιμή στο 0.123 να έχω το κεφάλι μ ήσυχο ή να το παίξω κορονα γράμματα και ότι γίνει; Κλιματιστικό δουλεύω κατά κύριο λόγο το βραδυ με νυχτερινό και κάποιες φορές μεσημέρι αν έχει πολυ ζέστη και δουλεύω σπίτι, αλλιώς είμαι με ανεμιστήρα. 
 

ευχαριστω πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα παιδιά 

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το τι θα γίνει, για κατανάλωση το μήνα 160-250 κιλοβατορες αξίζει να πάω στο online να κλείσω τιμή στο 0.123 να έχω το κεφάλι μ ήσυχο ή να το παίξω κορονα γράμματα και ότι γίνει; Κλιματιστικό δουλεύω κατά κύριο λόγο το βραδυ με νυχτερινό και κάποιες φορές μεσημέρι αν έχει πολυ ζέστη και δουλεύω σπίτι, αλλιώς είμαι με ανεμιστήρα. 
 

ευχαριστω πολύ 

Υπομονή λίγο Να δεις.. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Υπομονή λίγο Να δεις.. 

Ε και αυτό σκέφτηκα απλά είπα μεθαύριο που θα βγουν οι τιμές μην ανεβάσουν και το online. Είναι δίκοπο μαχαίρι τώρα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, ventic139 said:

Ε και αυτό σκέφτηκα απλά είπα μεθαύριο που θα βγουν οι τιμές μην ανεβάσουν και το online. Είναι δίκοπο μαχαίρι τώρα 

Το online από 1/6 λένε πως θα πάει στα 0,155. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dasnowy είπε

 

Πάλι καλά που έκλεισα το μπλε από τώρα δηλαδή. Αν δεν ήταν τα κλιματιστικά θα καθόμουν στο κίτρινο. 

επειδη εγω θελω να παω αλλα δεν χρησιμοποιω κλιματιστικο παρα μονο λιγο,θα ηθελα να μαθω το σκεπτικο σου γιατι να μεινεις στο κιτρινο ενω θα αυξηθει η τιμη του οπως λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, megapaixtaras said:

επειδη εγω θελω να παω αλλα δεν χρησιμοποιω κλιματιστικο παρα μονο λιγο,θα ηθελα να μαθω το σκεπτικο σου γιατι να μεινεις στο κιτρινο ενω θα αυξηθει η τιμη του οπως λενε.

Γιατί μου δίνει την ευελιξία να αλλάξω πάροχο χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης, κάτι το οποίο σκεφτόμουν σε περίπτωση που πετύχω κάτι καλό σε double όταν βάλω αέριο, και σε περίπτωση που πέσει η τιμή δε θα πληρώνω το πιο ακριβό μπλε. Με την κατανάλωση που έχω χωρίς τα κλιματιστικά (300-350kwh το μήνα) δεν έχει μεγάλη διαφορά το μπλε με το κίτρινο (έχω 20% έκπτωση) για τον Ιούνιο τουλάχιστον. Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις πάροχο προχώρα το. Τι κατανάλωση έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dasnowy said:

Δεν είναι η πρώτη φορά. Την περίοδο 08/2021-11/2021 που τα κυμαινόμενα έπαιζαν στα 0,20-0,30 το 24μηνο enter/online με 0,10/kwh υπήρχε κανονικά. Τόσο καιρό το μπλε ήταν ακριβότερο αφού το κυμαινόμενο έφτασε τα 0,08/kwh. Οι αυξήσεις στο ρεύμα ξεκίνησαν πριν 1-2 εβδομάδες και δεν πρόλαβε ή δεν ήθελε η ΔΕΗ να το ανεβάσει από τότε. Όταν αυξάνεται το ρεύμα υπάρχει ένα μικρό περιθώριο στο οποίο μπορούμε να βρούμε σταθερά πιο φτηνά από τα κυμαινόμενα μέχρι να τα αλλάξουν και αυτά. 

Το θέμα είναι να περάσει το καλοκαίρι. Μετά οι καταναλώσεις πέφτουν οπότε η αύξηση του ρεύματος δεν επηρεάζει τόσο πολύ, εκτός αν θερμαίνεται κάποιος με ρεύμα. 

Εγώ έκλεισα στα 0,123 για να μην την πατήσω. Το 0,10 που είχα βάλει το 2020 απλά για να πάρω τα 100 ευρω τελικά με έσωσε από τις τεράστιες ρήτρες.

Την περιοδο που αναφερεις η ΔΕΗ ειχε κανονικα το αοριστου στα 0,10 αφου ημουν σε τετοιο προγραμμα.

Απλα επαψε να το δινει απο τις αρχες του 2022 και τοτε σταματησε να δινει το 24μηνο σταθερο στα 0,10. Οποτε το Μαρτη του 2022 εκλεισα 12μηνο στα 0,12.

Δεν θυμαμαι ποτέ τη ΔΕΗ να εχει κυμαινομενο στα 0,20-0,30 τοσα χρονια προ του 2021. Παντα κατι αστειες τιμες εδινα στο αοριστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sebu είπε

Την περιοδο που αναφερεις η ΔΕΗ ειχε κανονικα το αοριστου στα 0,10 αφου ημουν σε τετοιο προγραμμα.

Απλα επαψε να το δινει απο τις αρχες του 2022 και τοτε σταματησε να δινει το 24μηνο σταθερο στα 0,10. Οποτε το Μαρτη του 2022 εκλεισα 12μηνο στα 0,12.

Δεν θυμαμαι ποτέ τη ΔΕΗ να εχει κυμαινομενο στα 0,20-0,30 τοσα χρονια προ του 2021. Παντα κατι αστειες τιμες εδινα στο αοριστου.

Το Γ1 ήταν στο 0,11058  + την ρήτρα αναπροσαρμογής....  που χοντρικά (αν αφαιρέσεις τις εκπτώσεις  ΤΕΜ  και    Έκπτωση Ενέργειας)   έβγαινε   περίπου στα 0,033 .... δηλαδή  η τιμή  στο Γ1 με την ρήτρα αναπροσαρμογής έφτανε 0,0145   όταν  έδινε  το online  με 0,09596

Παραθέτω την τιμολόγηση  τον  μήνα που έκανα την αλλαγή  απο Γ1Ν  σε  Online  (Νοέμβριος 2021)

Spoiler

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-30 022029.png

 

Τον Μάρτη το 2022  το σταθερό ήταν στα 0,17

Spoiler

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-30 024156.png

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dasnowy είπε

Το online από 1/6 λένε πως θα πάει στα 0,155. 

Καλημέρα. Για πλάκα το λες ή όντως ακούγεται ;

επισης κάποιος είπε εδώ αν κατάλαβα καλά, πως αν πάει στο μπλε δε έχει ρήτρα αποχώρησης. Αφού είναι 1 χρόνο συμβόλαιο πως γίνεται αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...