Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, doomnx είπε

Γιατί, θα έπεφτε έξω; Πάλι η ελίν πρώτη.

Γιατί πολύ απλά η ΔΕΗ το 0,11€/kwh ήταν επί πολλά χρόνια ο πάτος της. Όσο καλά λόγια έλεγα για τον Γεναρη της ΔΕΗ άλλα τόσα αρνητικά θα λέω για τον Μάρτη της ΔΕΗ. "Έπρεπε" να κρατήσει την εκτύπωση 20% πάλι κερδισμένη θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμα πολύ υψηλές οι τιμές.

Βλέπω της μάνας μου το παλιό σταθερό (μέχρι τα μέσα Μαΐου) με 0,50€ πάγιο και έκπτωση 50% στο πάγιο (χρεώνει δηλαδή 0,25€) συν έκπτωση στην κατανάλωση. Οι τιμές σχεδόν ίδιες αλλά σταθερές.

Απλά περιμένω, όπως και οι περισσότεροι, ένα σταθερό με χαμηλό πάγιο και να αράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, aggelosn said:

Γιατί πολύ απλά η ΔΕΗ το 0,11€/kwh ήταν επί πολλά χρόνια ο πάτος της. Όσο καλά λόγια έλεγα για τον Γεναρη της ΔΕΗ άλλα τόσα αρνητικά θα λέω για τον Μάρτη της ΔΕΗ. "Έπρεπε" να κρατήσει την εκτύπωση 20% πάλι κερδισμένη θα ήταν.

Ισχυει η ΔΕΗ προ Ουκρανιας ειχε παιξει και 0,09 και με χαμηλοτερο παγιο, συνεπως προφανως μπορουσε να αφησει την εκπτωση του 20% και το Μαρτη.

Αλλα δεν ηθελε. Γιατι εχουν καλομαθει να βρεχει τσαμπα δις στην υγεια του κοροιδου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Ισχυει η ΔΕΗ προ Ουκρανιας ειχε παιξει και 0,09 και με χαμηλοτερο παγιο, συνεπως προφανως μπορουσε να αφησει την εκπτωση του 20% και το Μαρτη.

Αλλα δεν ηθελε. Γιατι εχουν καλομαθει να βρεχει τσαμπα δις στην υγεια του κοροιδου.

Με αυτή τη κίνηση δείχνει ότι η τιμή θα κρατηθεί εκεί και δε πρόκειται να πάει παρακάτω εαν πέσει και άλλο χονδρική θα μηδενίσει την έκπτωση , κακή πρακτική δυστυχως 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με αυτή τη κίνηση δείχνει ότι η τιμή θα κρατηθεί εκεί και δε πρόκειται να πάει παρακάτω εαν πέσει και άλλο χονδρική θα μηδενίσει την έκπτωση , κακή πρακτική δυστυχως 

Η τιμή - με νυχτερινό - παραμένει ανταγωνιστική. Αν πέσουν κι άλλο οι τιμές χοντρικής και η ΔΕΗ επιμείνει να αυξάνει το κέρδος της, ας το εκμεταλλευτεί ο ανταγωνισμός - λέμε τώρα, γιατί η ΔΕΗ δίνει τον τόνο της αγοράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimostr είπε

Με αυτή τη κίνηση δείχνει ότι η τιμή θα κρατηθεί εκεί και δε πρόκειται να πάει παρακάτω εαν πέσει και άλλο χονδρική θα μηδενίσει την έκπτωση , κακή πρακτική δυστυχως 

και παράνομη φυσικά αφού θεωρητικά η νομοθεσία αναφέρει ρητά οτι οι εκπτώσεις δεν προβλέπονται να μεταβάλλονται συναρτήσει της χοντρικής αλλά δε θα ασχοληθεί κανένας κλασσικά

____________________________

επίσης η μεταβολή των εκπτώσεων είναι παράνομη , συγκεκριμένα ο όρος

Spoiler

image.png.8eb011d1e75b49b5488541d58782ef09.png

του 4all , απλά εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω .....

καλή συνέχεια απο μένα :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

και παράνομη φυσικά αφού θεωρητικά η νομοθεσία αναφέρει ρητά οτι οι εκπτώσεις δεν προβλέπονται να μεταβάλλονται συναρτήσει της χοντρικής αλλά δε θα ασχοληθεί κανένας κλασσικά

____________________________

επίσης η μεταβολή των εκπτώσεων είναι παράνομη , συγκεκριμένα ο όρος

  Hide contents

image.png.8eb011d1e75b49b5488541d58782ef09.png

του 4all , απλά εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω .....

καλή συνέχεια απο μένα :)

Παμε μια ξανα γιατι σε εχασα.

Αρα λεμε οτι η μειωση της εκπτωσης του 20% ειναι παρανομη? Για το Γ1Ν? Για το 4all? Και για τα 2?

Επίσης μου θυμιζει καποιος παρακαλω απο ποιο μενου στελνουμε το αιτημα για ακυρωση του Green Pass? Στο Support Center -> Απαντήσεις και Λυσεις (επικοινωνηστε μαζι μας) ειναι?

Το Fix It ξερετε αν μπορει να ακυρωθει? Εχει καποια ουσιαστικη χρησιμοτητα, το εχει χρησιμοποιησει ποτέ κάποιος ή αρχιζουν οι δικαιολογιες αν χρειαστεις τεχνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αρα λεμε οτι η μειωση της εκπτωσης του 20% ειναι παρανομη?

οποιαδήποτε μεταβολή σε πρόγραμμα πλην πράσινου,  πριν του 6μηνου υπογραφής είναι παράνομη

κανονικά έπρεπε εξαρχής να αναγράφεται το ποσοστό έκπτωσης

Η ΔΕΗ στην μπανανία παράνομα θεωρεί το 4all πράσινο , ας έβγαζε 2 πράσινα

αυτά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν κανω μετατροπη απο Γ1Ν Πρασινο σε 4All, σε ποσο καιρο μπορω να ξαναλλαξω αν θελω σε Γ1Ν? Αν λχ τον Απριλη το 4all ακριβυνει παραπανω απο το Γ1Ν μπορω να ξαναλλαξω προγραμμα ή πρεπει να μεινω για ενα ελαχιστο διαστημα στο Κιτρινο?

Just now, korakios said:

οποιαδήποτε μεταβολή σε πρόγραμμα πλην πράσινου,  πριν του 6μηνου υπογραφής είναι παράνομη

κανονικά έπρεπε εξαρχής να αναγράφεται το ποσοστό έκπτωσης

Η ΔΕΗ στην μπανανία παράνομα θεωρεί το 4all πράσινο , ας έβγαζε 2 πράσινα

αυτά .

Ευχαριστω

Σωστα το εθεσες, η ΔΕΗ θεωρει (και ετσι ειναι πρακτικα και ας μην μας αρεσει) το 4all πρασινο με ιδιαιτεροτητες/ανησυχιες. Στα πλαισια του δικαιωματισμου ας το πουμε woke πρασινο που νιωθει κιτρινο και θελει να αυτοπροσδιοριζει την τιμη του αρχες του μηνα οπως το πρασινο αλλα με τις ιδιαιτεροτητες/πλεονεκτηματα στη φορμουλα διακυμανσης του κιτρινου εναντι του πρασινου.

Σαν να σου λεει η ΔΕΗ ενα εξτρα ειδικο προιον αναμεσα στα δυο που εχω νομικη υποχρεωση και ως εκ τουτου στο οριο της νομιμοτητας καθως το 4all δεν θεωρειται ουτε κιτρινο ουτε πρασινο αρα δεν ξερω αν μπορει να παρεμβει η ΡΑΕ/Υπουργειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sebu είπε

Σαν να σου λεει η ΔΕΗ ενα εξτρα ειδικο προιον αναμεσα στα δυο που εχω νομικη υποχρεωση και ως εκ τουτου στο οριο της νομιμοτητας καθως το 4all δεν θεωρειται ουτε κιτρινο ουτε πρασινο

δεν υπάρχουν θεωρήματα , είναι κίτρινο , αλλά ο καθένας κάνει οτι του κατέβει

Spoiler


4 λεπτά πριν, Sebu είπε

δεν ξερω αν μπορει να παρεμβει η ΡΑΕ/Υπουργειο.

φυσικά και έχουν τη δυνατότητα αλλά είναι άχρηστοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Sebu said:

Επισης αν κανω μετατροπη απο Γ1Ν Πρασινο σε 4All, σε ποσο καιρο μπορω να ξαναλλαξω αν θελω σε Γ1Ν? Αν λχ τον Απριλη το 4all ακριβυνει παραπανω απο το Γ1Ν μπορω να ξαναλλαξω προγραμμα ή πρεπει να μεινω για ενα ελαχιστο διαστημα στο Κιτρινο?

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Επειδή είμαι σε νοικοκυριό που είναι κάτω από τις 300κβ / μήνα, πλέον το 4ALL είναι ΠΟΛΥ συμφερότερο του Γ1Ν, ειδικά αφού δεν έχω νυχτερινό και το πάγιο είναι το ίδιο (5ε)

Το ερώτημα είναι, αν τον Απρίλιο/Μάιο φορτώσει/χάσει έκπτωση το 4αλλ, μπορώ να γυρίσω στο Γ1Ν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

δεν υπάρχουν θεωρήματα , είναι κίτρινο , αλλά ο καθένας κάνει οτι του κατέβει

  Hide contents

 

 

φυσικά και έχουν τη δυνατότητα αλλά είναι άχρηστοι

Μισο στα Κιτρινα δεν υποτιθεται η τιμη ανακοινωνεται στο τελος του μηνα χρησης?

Και αυτη ειναι και η αδυναμια του απο τα πρασινα οτι δεν ξερεις ακριβως με τι χρεωνεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Επειδή είμαι σε νοικοκυριό που είναι κάτω από τις 300κβ / μήνα, πλέον το 4ALL είναι ΠΟΛΥ συμφερότερο του Γ1Ν, ειδικά αφού δεν έχω νυχτερινό και το πάγιο είναι το ίδιο (5ε)

Το ερώτημα είναι, αν τον Απρίλιο/Μάιο φορτώσει/χάσει έκπτωση το 4αλλ, μπορώ να γυρίσω στο Γ1Ν;

Αφού τα πράσινοκίτρινα δεν έχουν δέσμευση  και πέναλτι αποχώρησης,  κάθε μήνα αν θες αλλάζεις και πας από το ένα στο άλλο και  τούμπαλιν. Χρονική δέσμευση με πέναλτι αποχώρησης έχει μόνο το μπλε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Το ερώτημα είναι, αν τον Απρίλιο/Μάιο φορτώσει/χάσει έκπτωση το 4αλλ, μπορώ να γυρίσω στο Γ1Ν;

Η έκπτωση δεν είναι μονο στο 4all , εαν χαθεί η έκπτωση θα χαθεί και στα δυο προγράμματα , οποτε το κριτήριο θα πρέπει να είναι ποια τελική τιμή είναι φθηνότερη βάσει του τρόπου υπολογισμού ανεξάρτητα της οποίας έκπτωσης 

Αλλαγη μπορείς να κανεις ανα πάσα στιγμή η δυσκολία είναι ότι από το γ1 σε 4all μπορείς μέσα του my dei αλλα από 4all σε γ1 πρέπει να πάρεις τηλέφωνο η να πας σε κατάστημα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...