Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, optostyle said:

Μαλλον σωστα τα λες,γιατι στις 11 περιπου ακουω ενα κλακ στον πινακα...Και αυτο πως το προσπερναμε αν ειναι ετσι ρυθμισμενο?

Αν όντως ακούς το κλακ στις 11 τότε είναι λανθασμένη η εντύπωση ότι η θέρμανση σου καταναλώνει νυχτερινό, από τις 23:00 έως τις 02:00 καταναλώνει ημερήσιο, κάτι που θα είχες διαπιστώσει και ο ίδιος αν πράγματι τα είχες τσεκάρει όλα όπως είπες.

Προφανώς υπάρχει κάπου ένας χρονοδιακόπτης, οπότε αυτό διορθώνεται με τον επαναπρογραμματισμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα αυτο το διαπιστωσαμε βημα βημα...δηλ το οτι μπορει να ανοιγει ο διακοπτης τελικα στις 11...αν το ειχα δει εξ αρχης,δεν θα ρωτουσα στο forum

edit και με ηλεκτρολογο που μιλησα ,δηλωσε αναρμοδιος..μιλα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπε

Επεξ/σία από optostyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optostyle είπε

Ναι αλλα αυτο το διαπιστωσαμε βημα βημα...δηλ το οτι μπορει να ανοιγει ο διακοπτης τελικα στις 11...αν το ειχα δει εξ αρχης,δεν θα ρωτουσα στο forum

edit και με ηλεκτρολογο που μιλησα ,δηλωσε αναρμοδιος..μιλα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπε

Δεν έχει καμία δουλειά ο Δεδδηε.. 

Θα πρέπει να έχει γίνει κάποιο λάθος.. 

Το καλοκαίρι ξεκινάει το νυχτερινό 23.00 μέχρι 07.00 το πρωί.. 

Και το χειμώνα ξεκινάει το μεσημέρι 15.00-17.00 και το βράδυ 02.00-07.00

Κάπου εκεί θα θέλει ξανά προγραμματισμό.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optostyle είπε

Ναι αλλα αυτο το διαπιστωσαμε βημα βημα...δηλ το οτι μπορει να ανοιγει ο διακοπτης τελικα στις 11...αν το ειχα δει εξ αρχης,δεν θα ρωτουσα στο forum

edit και με ηλεκτρολογο που μιλησα ,δηλωσε αναρμοδιος..μιλα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπε

Δεν έχει καμιά δουλειά ο ΔΕΔΔΗΕ με την εσωτερική ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Έχεις αυτά τα τρία κουτιά στον πίνακα που γράφουν VYNCKIER, αυτά είναι οι "ρυθμιστές" του νυχτερινού. Θέλουν κάποια ρύθμιση αν γίνεται ή αντικατασταση με κάποιου είδους χρονοδιακόπτη/ρελέ. Βρες σοβαρό ηλεκτρολόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, optostyle είπε

Μαλλον τοτε ο ηλεκτρολογος που πηρα πριν λιγο ηταν για τα μπαζα..Θα ρωτησω και αλλον

Μπορεί και να μην του τα εξήγησες καλά ή να παρανόησε κάτι. Πες του πως έχεις τριφασικό με θερμοσυσσωρευτές και πως έχει τοποθετηθεί νέο ηλεκτρονικό ρολόι της ΔΕΗ, άρα η παλιά διάταξη ελέγχου στον πίνακά σου δεν λειτουργεί σωστά. Αν σου πει πάλι για ΔΕΔΔΗΕ, στον επόμενο.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως και ο επομενος το ιδιο μου ειπε, αν και του ειπα ακριβω αυτα,...Παμε για αλλον

Παλι edit  ..οσους πηρα το ιδιο μου λενε η ΔΕΔΔΗΕ δινει την εντολη

Επεξ/σία από optostyle
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, optostyle said:

Ναι αλλα αυτο το διαπιστωσαμε βημα βημα...δηλ το οτι μπορει να ανοιγει ο διακοπτης τελικα στις 11...αν το ειχα δει εξ αρχης,δεν θα ρωτουσα στο forum

edit και με ηλεκτρολογο που μιλησα ,δηλωσε αναρμοδιος..μιλα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπε

Για να ακριβολογούμε, αυτό που διαπιστώσαμε βήμα βήμα ήταν το ότι ΔΕΝ τα είχες ελέγξει όλα όπως είχες ισχυριστεί, αν τα είχες ελέγξει θα είχες διαπιστώσει πως το αυτοποιημένο σύστημα σου δεν παίρνει μπροστά κατά τη διάρκεια του νυχτερινού τιμολογίου αλλά πολύ νωρίτερα.

Επίσης στην πραγματικότητα ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει καμία απολύτως δουλειά με την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση, η αρμοδιότητα του τελειώνει στον μετρητή, υποψιάζομαι πως ούτε στον ηλεκτρολόγο εξήγησες σωστά το πρόβλημα για αυτό σε παρέπεμψε στον ΔΕΔΔΗΕ.

19 minutes ago, optostyle said:

Δυστυχως και ο επομενος το ιδιο μου ειπε, αν και του ειπα ακριβω αυτα,...Παμε για αλλον

Αν επιτρέπεται, τι ακριβώς τους είπες?

Αν τους είπες ξέρω γω κάτι του τύπου η θέρμανση ανάβει μόνο στη διάρκεια του νυχτερινού τιμολογίου αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ το χρεώνει ως ημέρας (δλδ αυτά που είχες γράψει και εδώ στην αρχή), λογικό είναι που σου απάντησαν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, optostyle είπε

Δυστυχως και ο επομενος το ιδιο μου ειπε, αν και του ειπα ακριβω αυτα,...Παμε για αλλον

Πρέπει να απευθυνθείς σε ηλεκτρολόγο σχετικό με θερμοσυσσωρευτές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, optostyle said:

Μαλλον σωστα τα λες,γιατι στις 11 περιπου ακουω ενα κλακ στον πινακα...Και αυτο πως το προσπερναμε αν ειναι ετσι ρυθμισμενο?

Spoiler

Αυτο που σου ειπε και αλλος φιλος μαλλον συμβαινει. Για καποιο λογο εχει μεινει ΤΑΣ στην οικοδομη και οταν ενεργοποιειται οπλιζει τα 3 ρελε ισχυος που ειναι διπλα στους διακοπτες "ημερα-νυχτα'. Στην πραξη λοιπον τα καλοριφερ σου δουλευουν 23:00 - 07:00 αλλα ο μετρητης αλλαζει στο νυχτερινο στις αλλες ωρες που σου ειπαν. Οποτε η καταναλωση 23:00 - 02:00 μετραει σαν ημερησια και μονο η καταναλωση 02:00 - 06:00 μετραει σαν νυχτερινη.

Εχω και γω καλοριφερ με ρευμα αλλα επειδη η παροχη ειναι παλια εχω νυχτερινο 23:00 - 07:00 ολο τον χρονο και δουλευουν με τον ιδιο τροπο, ρελε ισχυος που οπλιζουν με το ΤΑΣ.

Αν υποθεσουμε οτι οντως αυτο συμβαινει, το μονο που σκεφτομαι οτι μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις τη διαταξη που οπλιζει τα ρελε με χρονοδιακοπτη ρυθμιζμενο στις ωρες του νυχτερινου. Αλλιως μονο χειροκινητα απο τον πινακα, αλλα αυτο δεν ειναι βατη λυση.

Βρες ενα τζιμανι ηλεκτρολογο που να εχει ξαναδουλεψει θερμοσυσσωρευτες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, optostyle said:

Ναι αλλα αυτο το διαπιστωσαμε βημα βημα...δηλ το οτι μπορει να ανοιγει ο διακοπτης τελικα στις 11...αν το ειχα δει εξ αρχης,δεν θα ρωτουσα στο forum

edit και με ηλεκτρολογο που μιλησα ,δηλωσε αναρμοδιος..μιλα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπε

Δεν εχει να κανει ο ΔΕΔΔΗΕ με το ποιες ωρες καις εσυ τις διαφορες συσκευες σου (και η θερμανση τετοια ειναι) και αν αξιοποιεις σωστα το νυχτερινο ή οχι.

Θα πρεπει να βρεις τη ρυθμιση που υπαρχει ωστε τα σωματα θερμανσης το χειμωνα να δουλευουν στο νυχτερινο χειμωνα και ανοιξη/φθινοπωρο αν τα χρειαζεσαι να γυριζουν σε νυχτερινο καλοκαιριου (που ειναι συνεχομενο).

Το χειμερινο εχει και ενα διαστημα το μεσημερι για αυτο μειωνεται η βραδινη του διαρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, optostyle είπε

Δυστυχως και ο επομενος το ιδιο μου ειπε, αν και του ειπα ακριβω αυτα,...Παμε για αλλον

Παλι edit  ..οσους πηρα το ιδιο μου λενε η ΔΕΔΔΗΕ δινει την εντολη

Δίνει εντολή η ΔΕΔΔΗΕ να κάνει κλακ ο πίνακας σου στις 23:00 ενω το νυχτερινο ξεκινάει στις 02:00.wtf

 

Θα πάρεις τηλ ένα ηλεκτρολόγο κα θα του διαβάσεις το εξής:

"Καλησπέρα σας,

Έχω θέρμανση με θερμοσυσωρευτες και θα ήθελα να περάσετε, ώστε να αλλάξουμε τον προγραμματισμό τους στην ηλεκτρικη  εγκατασταση ώστε αντι για τις 23:00 να μπαίνουν στις 02:00.

Πόσο θα κοστίσει και πότε μπορείτε;"

 

Δεν θα αλλάξεις ούτε κομμα από τα παραπάνω.

 

 

 

Επεξ/σία από panoskir
None
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε να περιμένουμε ανακοινώσεις τιμών Μάρτη από τη ΔΕΗ για το Γ1Ν?

Απο Δευτερα? Περισσοτερο για το τι θα ισχυσει για την εκπτωση του 20% και αν εχουμε καμια ματσακονια στον τυπο της διακυμανσης (λχ φαει τιποτα αρνητικα παλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...