Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Αυτό γίνεται... Συνηθισμένο.. 

Ενώ στην ΔΕΗ σου ζητούν όλα τα στοιχεία.. 

Μόνο ταυτότητα, προηγούμενο λογαριασμό, και την ένδειξη του μετρητή μου ζήτησαν από την ΔΕΗ για να πάρω το ρεύμα στο όνομα μου. Good luck 🤞

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακομα μια χαζη ερωτηση..

Εδω κι ενα μηνα μετακομισα σε νεο σπιτι..

Εβαλα ΔΕΗ myhome4all...Ενω η θερμανση μου ειναι με νυχτερινο,και το εχω ξεσκισει,εν αντιθεση με το ημερησιο που καιει μονο το ψυγειο και η tv,μου ηρθε 90kw νυχτερινο,και 430kw ημερησιο...εχω τηλεμετρηση και δηλωσα να μου ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος,και βαση ρολογιου,ολα φαινονται σωστα,...Τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, optostyle είπε

Ακομα μια χαζη ερωτηση..

Εδω κι ενα μηνα μετακομισα σε νεο σπιτι..

Εβαλα ΔΕΗ myhome4all...Ενω η θερμανση μου ειναι με νυχτερινο,και το εχω ξεσκισει,εν αντιθεση με το ημερησιο που καιει μονο το ψυγειο και η tv,μου ηρθε 90kw νυχτερινο,και 430kw ημερησιο...εχω τηλεμετρηση και δηλωσα να μου ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος,και βαση ρολογιου,ολα φαινονται σωστα,...Τι παιζει?

Πρέπει να παρατηρήσεις ποιά ένδειξη αλλάζει τη μέρα και ποιά τη νύχτα, επίσης αν όντως η κατανάλωσή που θεωρείς νυχτερινή γίνεται τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου (Από 02:00-08:00 και 15:00-17:00). Αν δεν είναι λάθος δικό σου, μιλάς με Δεδδηε για έλεγχο του μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα ολα φιλε γι'αυτο ειπα οτι ολα καλα με το ρολοι..και Μιλησα και με ΔΕΔΔΗΕ  και ξερεις τι μου ειπαν? αν ειναι ολα καλα με τις μετρησεις,ειναι 30 ευρω η 'επισκεψη'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, optostyle είπε

Τα ειδα ολα φιλε γι'αυτο ειπα οτι ολα καλα με το ρολοι..και Μιλησα και με ΔΕΔΔΗΕ  και ξερεις τι μου ειπαν? αν ειναι ολα καλα με τις μετρησεις,ειναι 30 ευρω η 'επισκεψη'

Αρχικά, επιβεβαίωσε πως έχεις από τους "καινούργιους" ψηφιακούς μετρητές με SIM (όχι απλά ψηφιακός), πως ανάβει το PWR και NET, έλεγξε πως η ημερομηνία και ώρα είναι σωστές, καθώς δες και τι ώρες αλλάζει η ένδειξη στην οθόνη Τ1 (ημερήσιο) Τ2 (νυκτερινό)

Κανονικά θα πρέπει 15:00-17:00 και 02:00-08:00, η ένδειξη να αλλάζει σε Τ2

Εσύ ποιες ώρες έκανες χρήση του νυκτερινού;

Άσε προς στιγμήν τις επισκέψεις, αν θες ανέβασε μια φωτό του μετρητή να φαίνεται η οθόνη και το πάνω μέρος τα λαμπάκια.., για την τηλεμέτρηση είσαι 100% σίγουρος; έχει "χαθεί" η καρτέλα καταμέτρηση από το myΔΕΗ?

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι με sim ,ειναι τσεκαρισμενο και με ΔΕΔΔΗΕ,και η χρηση του νυχτερινου γινεται απο μονη της δεν βαζω κατι σε λειτουργια...ειναι σωματα που απο μονα τους την ωρα που πρεπει φορτιζουν...Ναι εχει χαθει η καταμετρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, optostyle said:

Τα ειδα ολα φιλε γι'αυτο ειπα οτι ολα καλα με το ρολοι..και Μιλησα και με ΔΕΔΔΗΕ  και ξερεις τι μου ειπαν? αν ειναι ολα καλα με τις μετρησεις,ειναι 30 ευρω η 'επισκεψη'

Αν τα είχες δει όλα όπως λες, τότε θα ήξερες ποιο ακριβώς ήταν το λάθος που έχει γίνει, ΑΝ βέβαια έχει γίνει κάποιο.

Με ΔΕΔΔΗΕ πάντως μιλάς μόνο αν είσαι σίγουρος πως κάτι έχει γίνει λάθος στην καταμέτρηση και μόνο.

Ο λογαριασμός που σου ήρθε με την ημερήσια κατανάλωση πενταπλάσια της νυχτερινής είναι εκκαθαριστικός, ή έναντι? Αν είναι εκκαθαριστικός, οι ενδείξεις του είναι παρόμοιες με τις ενδείξεις του μετρητή αυτή τη στιγμή? Είχες σημειώσει τις ενδείξεις του μετρητή όταν μπήκες στο σπίτι, ή μάλλον όταν πήρες το ρεύμα στο όνομα σου, ώστε να εξακριβώσεις αν πράγματι έχεις καταναλώσει ότι ακριβώς σε έχουν χρεώσει? Όντως θέρμανση, μαγείρεμα κτλ όλα είναι αυστηρά στο ωράριο 02:00 - 08:00 και 15:00 - 17:00?

Μόνο αν αναφέρεις όλα τα παραπάνω θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος στην ερώτηση "Τι παίζει;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εκκαθαριστικος

Ναι κρατησα kw  πριν μπω στο σπιτι και συμφωνουν με του μετρητη

Η θερμαση απαντησα πιο πανω γινεται απο μονη της οταν ανοιξει το νυχτερινο..τη μερα μονο ψυγειο δεν μαγειρευω,και η tv...(εχω και ηλιακο)

Και η ερωτηση μου ειναι χωρις να ζηταω τα ρεστα απο κανεναν απλα μου φαινεται περιεργο......ΔΕΝ ειναι παραξενο που εχω μονο 90kw για νυχτερινο και 430kw  ημερησιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, optostyle είπε

Ειναι εκκαθαριστικος

Ναι κρατησα kw  πριν μπω στο σπιτι και συμφωνουν με του μετρητη

Η θερμαση απαντησα πιο πανω γινεται απο μονη της οταν ανοιξει το νυχτερινο..τη μερα μονο ψυγειο δεν μαγειρευω,και η tv...(εχω και ηλιακο)

Και η ερωτηση μου ειναι χωρις να ζηταω τα ρεστα απο κανεναν απλα μου φαινεται περιεργο......ΔΕΝ ειναι παραξενο που εχω μονο 90kw για νυχτερινο και 430kw  ημερησιο?

Το μόνο παράξενο που βλέπω, είναι πως μάλλον δεν έχει θέμα ο μετρητής, αλλά εσύ δεν έχεις ίσως δει τι ώρα ανάβει η θέρμανση...., το έχεις ελέγξει πως "ανάβουν" αυτές τις ώρες και όχι στις 23:00;

Όταν λες αυτόματα, με ποια διάταξη, πως ρυθμίζονται, θερμοσυσσωρευτές ή κάτι άλλο (πχ σόμπα);

Αν είναι θερμοσυσσωρευτές που παλιά "φόρτιζαν" 23:00-07:00 (παλιά δίνονταν όλο το χρόνο αυτή η ώρα νυκτερινού, έχει καταργηθεί), τότε σωστός είναι ο λογαριασμός, αφού στις 23:00 που μπορεί να ξεκινάνε να ζεσταίνουν, ο μετρητής είναι ακόμα στο ημερήσιο ;), εξού και η κατανάλωση.., μάλλον έτσι την "πάτησες"

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σωστα τα λες,γιατι στις 11 περιπου ακουω ενα κλακ στον πινακα...Και αυτο πως το προσπερναμε αν ειναι ετσι ρυθμισμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, optostyle είπε

Μαλλον σωστα τα λες,γιατι στις 11 περιπου ακουω ενα κλακ στον πινακα...Και αυτο πως το προσπερναμε αν ειναι ετσι ρυθμισμενο?

Αν θες ανέβασε μια φωτό του πίνακα.., λογικά θα ρυθμίζεται από κάπου, παλιά έπαιρνε σήμα από τον ουδέτερο του νυκτερινού, που έχει καταργηθεί πια.., αλλιώς ηλεκτρολόγο να σου πει τι και πως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, optostyle said:

Ειναι εκκαθαριστικος

Ναι κρατησα kw  πριν μπω στο σπιτι και συμφωνουν με του μετρητη

Η θερμαση απαντησα πιο πανω γινεται απο μονη της οταν ανοιξει το νυχτερινο..τη μερα μονο ψυγειο δεν μαγειρευω,και η tv...(εχω και ηλιακο)

Και η ερωτηση μου ειναι χωρις να ζηταω τα ρεστα απο κανεναν απλα μου φαινεται περιεργο......ΔΕΝ ειναι παραξενο που εχω μονο 90kw για νυχτερινο και 430kw  ημερησιο?

Αν πραγματικά θέλεις βοήθεια για να καταλάβεις τι έχει συμβεί μπορείς να μας παραθέσεις και τον λογαριασμό (αφού σβήσεις τα προσωπικά στοιχεία), και τις ενδείξεις που είχες σημειώσει πριν μπεις στο σπίτι μαζί με ημερομηνία, και τις ενδείξεις του μετρητή τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optostyle είπε

Αν και δε νομιζω να βγαλεις ακρη απο τη φωτο

20240301_112358.jpg

Ίσως κάτι να μπορείς να κάνεις χειροκίνητα από τους διακόπτες ΗΜΕΡ και ΝΥΧΤΑ, που λογικά συνδέονται στα ρελέ δίπλα.., δεν ξέρω κάτι παραπάνω.., φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου πει τι και πως.., αλλιώς βάλε κάποιο άλλο αυτοματισμό να προγραμματίζεται.., λογικά από κάπου ακόμα παίρνει εντολή να ανάβει, πιθανόν να υπάρχει κάποιος ΤΑΣ ακόμα στην οικοδομή.., όταν αφαιρεθεί αυτόν δεν θα σου δουλεύει.., όπως είπα, επικοινωνείς με ηλεκτρολόγο (πες του να τσεκάρει και το ρελέ κάτω δεξιά, καθώς και γενικά τι γίνεται εκεί, γιατί γίνεται χαμός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Joshua21 Νομιζω οτι ο φιλος Κοζανιτης βρηκε τι φταιει..και μαλλον ετσι ειναι..αν υπαρχει απαντηση για το ερωτημα μου ,θα σου ημουν υποχρεος

Επεξ/σία από optostyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...