Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Έψαξα αλλα δε βρήκα απάντηση. Πως γίνεται να εχει βγει η τιμή του κίτρινου home4all χωρις να εχει τελειώσει ο μήνας;

Κίτρινο απλά σημαίνει κυμαινόμενο, χωρίς σταθερή τιμή. Τα κίτρινα μπορούν να είναι ex-ante, ex-post ή μεικτά. Το 4All είναι κίτρινο ex-ante με ίδιο τύπο με τα πράσινα. Δες το εξελ μου στα χρήσιμα έχω οδηγό που εξηγεί τη διαφορά.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα.Εγω ενα πραγμα δεν καταλαβα πως εβγαλαν την τιμη απο τα μπλε σαν fix, με το ρισκο να μπουν μεσα. Αν ξεφευγε η τιμη φυσικα. 

Πιστευω οτι το πρασινο για καποιν για μεσαιες καταναλωσεις ηταν πιο βατο, μεχρι να κοντραριστουν ολοι οι παροχοι. Αλλα μερικοι βιαστηκαμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Καλημερα.Εγω ενα πραγμα δεν καταλαβα πως εβγαλαν την τιμη απο τα μπλε σαν fix, με το ρισκο να μπουν μεσα. Αν ξεφευγε η τιμη φυσικα. 

Πιστευω οτι το πρασινο για καποιν για μεσαιες καταναλωσεις ηταν πιο βατο, μεχρι να κοντραριστουν ολοι οι παροχοι. Αλλα μερικοι βιαστηκαμε. 

 

Οι πάροχοι έχουν και προθεσμιακά συμβόλαια αγοράς ρεύματος με γνωστή (σε αυτούς! ) τιμή. Δε χάνουν με τίποτα, μη σκας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Οι πάροχοι έχουν και προθεσμιακά συμβόλαια αγοράς ρεύματος με γνωστή (σε αυτούς! ) τιμή. Δε χάνουν με τίποτα, μη σκας.

Καλα γι αυτούς δεν σκαω. Ετσι και αλλιως εμεις την πληρώνουμε και την χασουρα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καλα γι αυτούς δεν σκαω. Ετσι και αλλιως εμεις την πληρώνουμε και την χασουρα τους.

Δεν χάνουν. Έχουν αγοράσει ποσότητα για 12 μήνες σε συγκεκριμένη τιμή και πάνω σε αυτή βγάζουν και κέρδος. Γι'αυτό είναι πιο ακριβή 🙃

9 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Στο τρίμηνο από 1/1/24 μπορούν να αλλάξουν τον τύπο υπολογισμού και τις εκπτώσεις;

Στο μήνα μπορούν να αλλάξουν το πάγιο και την έκπτωση, στο τρίμηνο μπορούν να αλλάξουν τα α, Lu και Ll και στο εξάμηνο την βασική τιμή προμήθειας. Για τα πράσινα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, doomnx είπε

Ναι, είναι ειδοποιός διαφορά με το 4All. Το δεύτερο χρεώνει μόνο τις πλεονάζουσες.

Άρα για 700-800 kwh που καίω το καλοκαίρι συμφέρει το 4All.

Είχα ξαναρωτήσει και μου είχες πει ότι συμφέρει το Γ1 αντί του 4All.

Επεξ/σία από ev_trantos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ev_trantos είπε

Άρα για 700-800 kwh που καίω το καλοκαίρι συμφέρει το 4All.

Είχα ξαναρωτήσει και μου είχες πει ότι συμφέρει το Γ1 αντί του 4All.

Κάθε μήνα αλλάζει το ύψος της κατανάλωσης που αρχίζει να συμφέρει το Γ1. Βάλε την κατανάλωση στο εξελ μου και δες 🙃

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

The mastura***n goes cloud

image.png.0d3824a5399718ad80a1d78b29bade6f.png

εχει και κανενας αλλος προβλημα; στο τηλεφωνο ειπαν κατι ωχ, εεε; μμμ θα σας καλεσουμε... (νεα συνδεση δεη το Νοεμβριο)

Μην τον πληρώνεις και περίμενε τον εκκαθαριστικό 🤝

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

The mastura***n goes cloud

image.png.0d3824a5399718ad80a1d78b29bade6f.png

εχει και κανενας αλλος προβλημα; στο τηλεφωνο ειπαν κατι ωχ, εεε; μμμ θα σας καλεσουμε... (νεα συνδεση δεη το Νοεμβριο)

στην ΔΕΗ τον παίζουν αρκετά τώρα τελευταία... εγώ περιμένω ακόμα να μου βγάλουν νέο εκκαθαριστικό μετά από λάθος που έχουν κάνει στην κατανάλωση....

 

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μην τον πληρώνεις και περίμενε τον εκκαθαριστικό 🤝

 και να έρθει ο εκκαθαριστικός θα το έχουν περάσει μέσα σαν ληξιπρόθεσμο και θα το κουβαλάει πάνω του συνέχεια.... λαμόγια όλοι τους!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

The mastura***n goes cloud

image.png.0d3824a5399718ad80a1d78b29bade6f.png

εχει και κανενας αλλος προβλημα; στο τηλεφωνο ειπαν κατι ωχ, εεε; μμμ θα σας καλεσουμε... (νεα συνδεση δεη το Νοεμβριο)

Για 2 εβδομάδες το Δεκέμβριο (6-20 Δεκ) είχες εκκαθαριστικό λογαριασμό 214.

Το διάστημα 21/12-18/2 είναι 8 εβδομάδες, οπότε παίζει να έβαλαν 4x ό,τι έκαψες το προηγούμενο διάστημα σε 2 εβδομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

και να έρθει ο εκκαθαριστικός θα το έχουν περάσει μέσα σαν ληξιπρόθεσμο και θα το κουβαλάει πάνω του συνέχεια.... λαμόγια όλοι τους!!! 

Θα υπολογιστεί πάλι με τις σωστές kWh και θα αφαιρεθεί το πλεόνασμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ss42ss said:

 και να έρθει ο εκκαθαριστικός θα το έχουν περάσει μέσα σαν ληξιπρόθεσμο και θα το κουβαλάει πάνω του συνέχεια.... λαμόγια όλοι τους!!! 

Δεν δουλεύει έτσι, στον επόμενο εκκαθαριστικό θα γίνει υπολογισμός με τις πραγματικές KWh όλου του τετραμήνου, και το ποσό που έχει χρεωθεί για ρεύμα στον παρόν έναντι θα αφαιρεθεί. Δεν θα μπει σε κανα τειρεσία, τίποτα δεν θα κουβαλάει πάνω του.

Το χειρότερο που μπορεί να πάθει είναι να χάσει την έκπτωση συνέπειας, ΑΝ έχει κάτι τέτοιο το πρόγραμμά του (χλωμό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανείς άλλος πρόβλημα με μη ενεργοποίηση του Green Pass?

Όπως πρότεινα παραπάνω, έκανα μετατροπή απο Ειδικό σε κυμαινόμενο και στο 3ο βήμα απεπελλεξα όλες τις πρόσθετες υπηρεσίες συμπεριλαμβανομένης της Green Pass.
Ωστόσο μόλις έγινε η μεματροτπή εμφανίζεται ως ενεργή υπηρεσία. Τους έστειλα λοιπόν μήνυμα ζητώντας εξηγήσεις. Μαντέψτε ακόμα μου απαντούν. Πριν 4 ημέρες μου λένε: Παρακαλώ δώστε μας διευκρινησεις..."
Τους λέω "τι διευκρινήσεις ζητάτε; Θέλω αντίγραφο της αίτησης μετατροπής και  απενεργοποίηση της υπηρεσίας Green Pass, τι δεν καταλαβαίνετε;

Έχουμε γεμίσει λαμόγια ..... Είναι σαν να σου λένε: Έλα μωρέ θα βαρεθεί και θα τα παρατήσει....Ένα ευρω ο καθένας είναι αυτο...Ξεφτίλα...

Να κάνω καταγγελία στη RAE?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...