Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά μπορούμε κάπως να καταχωρησουμε τις kw? Μου ήρθε email ότι μπορώ μεχρι αύριο αλλά δν βρίσκω την επιλογή. Να τους πάρω τηλέφωνο? Στο δεδδηε δουλεύει η κατσχωρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Τελικά μπορούμε κάπως να καταχωρησουμε τις kw? Μου ήρθε email ότι μπορώ μεχρι αύριο αλλά δν βρίσκω την επιλογή. Να τους πάρω τηλέφωνο? Στο δεδδηε δουλεύει η κατσχωρηση?

Καλύτερα στον Δεδδηε.. Όταν είναι η ημερομηνία που πρέπει.. Ρίξε ένα τηλέφωνο δωρεάν είναι 8004004000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

δε λένε απολύτως τίποτα τα νούμερα , αν δε βγάζεις άκρη ανέβασε το λογαριασμό , αν και απο Μάιο χλωμό να το επαληθεύσει κάποιος , εδώ πολλές φορές δε βγαίνει άκρη έτσι όπως τα γράφουν με απλό δίμηνο έναντι και εκκαθάριση

 Κάντε λίγο την αφαίρεση στο ημερήσιο 😂😂😂

IMG_4030.jpeg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. έχω Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ( Ειδικό τιμολόγιο γράφει). Για τετράμηνο γράφει 1.299 kWh από 28/09/2023 - 30/01/2024 και μου βγάζει εκκαθαριστικό 200, 00€ και ενδιάμεσα είχα πληρώσει έναντι 93,40€. Χρεώσεις έχει

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 205 , 04
(312kWhx0,13635€/kWh)+(353kWhx0,15500€/kWh)+(634kWhx0,17000€/kWh)

Στο σπίτι η κατανάλωση είναι κουζίνα που μαγειρεύει φαγητό για 2 ημέρες, ένα ψυγείο παλιό, πλυντήριο σχετικά καινούργιο. Λάμπες παντού led, ένα λάπτοπ δουλεύει αρκετές ώρες ανά ημέρα και ένας η/υ 2 ώρες μ.ο. την ημέρα. Δεν υπάρχει a/c, θερμοσίφωνας. Πολλά χρήματα δεν είναι??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ss42ss είπε

 Κάντε λίγο την αφαίρεση στο ημερήσιο 😂😂😂

IMG_4030.jpeg

συγνώμη αλλά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, μια χαρά είναι ο λογαριασμός σου, δεν έχεις 2050 αλλά 3132 ημέρας και 737 για τη νύχτα σύνολο δηλαδή 3896 kwh...

26 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα. έχω Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ( Ειδικό τιμολόγιο γράφει). Για τετράμηνο γράφει 1.299 kWh από 28/09/2023 - 30/01/2024 και μου βγάζει εκκαθαριστικό 200, 00€ και ενδιάμεσα είχα πληρώσει έναντι 93,40€. Χρεώσεις έχει

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 205 , 04
(312kWhx0,13635€/kWh)+(353kWhx0,15500€/kWh)+(634kWhx0,17000€/kWh)

Στο σπίτι η κατανάλωση είναι κουζίνα που μαγειρεύει φαγητό για 2 ημέρες, ένα ψυγείο παλιό, πλυντήριο σχετικά καινούργιο. Λάμπες παντού led, ένα λάπτοπ δουλεύει αρκετές ώρες ανά ημέρα και ένας η/υ 2 ώρες μ.ο. την ημέρα. Δεν υπάρχει a/c, θερμοσίφωνας. Πολλά χρήματα δεν είναι??

 

 

θέρμανση με τι;

μόνος;

αν ναι, ναι είναι αρκετά, κατέβασε όλες τις ασφάλειες και σήκωνέ τες μία μία να δεις αν έχεις διαρροή από κάπου ή συμβαίνει κάτι άλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ss42ss said:

στην ΔΕΗ είναι ότι να' ναι... μετά από 4 έναντι λογαριασμούς και κόστος 693€ έστειλαν εκκαθαριστικό και ζητάνε άλλα 325€ για κατανάλωση 2.050kwh... από 9/6/2023😤  

 

24 minutes ago, ss42ss said:

 Κάντε λίγο την αφαίρεση στο ημερήσιο 😂😂😂

IMG_4030.jpeg

Ενοείς ότι οι 2.050 ήταν η διαφορά της συνολικής κατανάλωσης (3.869) μείον την κατανάλωση των έναντι? Αν ναι δεν λέει κάτι, στον εκκαθαριστικό έγινε επαναϋπολογισμός από την αρχή για όλο το 8μηνο (για αυτό και λέγεται εκκαθαριστικός). Το ποσό πληρωμής του εκκαθαριστικού αφορά τη διαφορά (συνολική χρέωση τετραμήνου μείον ότι έχει πληρωθεί για έναντι), και όχι την κατανάλωση του τελευταίου διμήνου.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν γράφεις "αφαίρεση στο ημερήσιο", να αφαιρέσουμε ποιο νούμερο από ποιο, και τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η πράξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Πολλά χρήματα δεν είναι??

για ΔΕΗ Γ1 τόσο ήταν

33 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Στο σπίτι η κατανάλωση είναι

δεν αφορά το παρών νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Ενοείς ότι οι 2.050 ήταν η διαφορά της συνολικής κατανάλωσης (3.869) μείον την κατανάλωση των έναντι? Αν ναι δεν λέει κάτι, στον εκκαθαριστικό έγινε επαναϋπολογισμός από την αρχή για όλο το 8μηνο (για αυτό και λέγεται εκκαθαριστικός). Το ποσό πληρωμής του εκκαθαριστικού αφορά τη διαφορά (συνολική χρέωση τετραμήνου μείον ότι έχει πληρωθεί για έναντι), και όχι την κατανάλωση του τελευταίου διμήνου.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν γράφεις "αφαίρεση στο ημερήσιο", να αφαιρέσουμε ποιο νούμερο από ποιο, και τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η πράξη?

Δεν ήρθε ποτε εκκαθαριστικός στο τετράμηνο και τον έστειλαν τώρα… αν κανείς την αφαίρεση 31871-33921 κάνει 2050 και όχι 3132 που έχουν γράψει αυτοί… και μετά πάει μπάλα σε όλες τις υπόλοιπες χρεώσεις…  άρα η χρέωση έπρεπε να είναι 2050+737=2787 και όχι 3869

Επεξ/σία από ss42ss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ss42ss said:

Δεν ήρθε ποτε εκκαθαριστικός στο τετράμηνο και τον έστειλαν τώρα…

Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο, για κάποιο λόγο δεν έγινε καταμέτρηση στο τετράμηνο οπότε ο εκκαθαριστικός εκδόθηκε στο οκτάμηνο.

4 minutes ago, ss42ss said:

αν κανείς την αφαίρεση 31081 31871-33921 κάνει 2050 και όχι 3132 που έχουν γράψει αυτοί…

Αυτό όντως είναι ασυνήθιστο, πρώτη φορά βλέπω τέτοιο λάθος σε λογαριασμό ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

Δεν ήρθε ποτε εκκαθαριστικός στο τετράμηνο και τον έστειλαν τώρα… αν κανείς την αφαίρεση 31871-33921 κάνει 2050 και όχι 3132 που έχουν γράψει αυτοί… και μετά πάει μπάλα σε όλες τις υπόλοιπες χρεώσεις…  άρα η χρέωση έπρεπε να είναι 2050+737=2787 και όχι 3869

Μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο📱 να δεις.. Να ρωτήσεις.. 

Πάρε και στον Δεδδηε να δεις γιατί δεν πέρασαν και για τις ενδείξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ss42ss said:

 Κάντε λίγο την αφαίρεση στο ημερήσιο 😂😂😂

IMG_4030.jpeg

Κάνε πρώτα ένα τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ (2111900500) να ρωτήσεις τις ενδείξεις των 2 τελευταίων καταμετρήσεων... ή μπες στο mydeddie app --> Mετρήσεις --> Στατιστικά καταναλώσεων --> Ενδείξεις παροχής. Αφού βεβαιωθείς ότι είναι σωστές οι ενδειξεις που αναγράφονται στο λογαριασμό, τότε σαφώς έχει γίνει λάθος στην αφαίρεση του ημερήσιου.

Κάνεις αμφισβήτηση στο myrae και ζητάς να εκδωθεί έκτακτος διορθωτικός λογαριασμός. Στα  καπάκια παίρνεις τηλέφωνο τη ΔΕΗ, ώστε να καταχωρηθεί και εκεί το αίτημα.

Μη στείλεις αίτημα αμφισβήτησης μέσω email ή μέσω της σελίδας της ΔΕΗ... είτε τα προσπερνάνε, είτε παίρνει πολλές μέρες να απαντήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με δεη, έχω ενταχθεί στο μηνιαίο εκκαθαριστικό  λογαριασμό γιαυτό δν μπορώ να βάλω τις kw μέσα από την ΔΕΗ.ουτε μελλοντικά μου είπε θα γίνεται, και θα μ έρχεται κάθε μήνα εκκαθαριστικός δεδδηε, Μου είπε σιγά σιγά θα μπουν όλοι. Μόνο μέσα από δεδδηε οποίος θέλει μπορεί να βάλει ενδειξη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Μίλησα με δεη, έχω ενταχθεί στο μηνιαίο εκκαθαριστικό  λογαριασμό γιαυτό δν μπορώ να βάλω τις kw μέσα από την ΔΕΗ.ουτε μελλοντικά μου είπε θα γίνεται, και θα μ έρχεται κάθε μήνα εκκαθαριστικός δεδδηε, Μου είπε σιγά σιγά θα μπουν όλοι. Μόνο μέσα από δεδδηε οποίος θέλει μπορεί να βάλει ενδειξη

Πολυ πιθανόν να ισχύει αυτό.. Αφού θα περνάει ο Δεδδηε κάθε μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα. έχω Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ( Ειδικό τιμολόγιο γράφει). Για τετράμηνο γράφει 1.299 kWh από 28/09/2023 - 30/01/2024 και μου βγάζει εκκαθαριστικό 200, 00€ και ενδιάμεσα είχα πληρώσει έναντι 93,40€. Χρεώσεις έχει

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 205 , 04
(312kWhx0,13635€/kWh)+(353kWhx0,15500€/kWh)+(634kWhx0,17000€/kWh)

Στο σπίτι η κατανάλωση είναι κουζίνα που μαγειρεύει φαγητό για 2 ημέρες, ένα ψυγείο παλιό, πλυντήριο σχετικά καινούργιο. Λάμπες παντού led, ένα λάπτοπ δουλεύει αρκετές ώρες ανά ημέρα και ένας η/υ 2 ώρες μ.ο. την ημέρα. Δεν υπάρχει a/c, θερμοσίφωνας. Πολλά χρήματα δεν είναι??

 

 

Και γω την ίδια απορια ειχα με τους εναντι. Το ρευμα που πληρώνεις στους εναντι ειναι λιγο αερας λεφτα. Γιατι οι χρεωσεις για την ερτ δημους κλπ ειναι στανταρ και δεν τα γλιτωνεις. Θα κοιτας στον εναντι ποσο ρευμα πληρωσες και οχι ποσο ηρθε ο λογαριασμός. Αυτοι απο εκκαθαριστικό λογαριασμο δεν αφαιρουν ολο το ποσο των εναντι λογαριασμων, αλλα μονο το ποσο που σε χρεωσαν για το ρευμα.

Αν πχ τρεις εναντι ηρθαν από 100€ που τα 50 λεμε ηταν το ρευμα και τα αλλα ερτ κλπ, αυτοι στον εκκαθαριστικό θα που (3×50)=150 αυτο που εκαψες μαζι με τον 4ο μηνα ειναι 300€ ρευμα πχ -150, το κοστος για το ρευμα ειναι 150€ συν παλι ολες οι χρεώσεις ερτ δημοτικα τελη κλπ.

Υ.γ: με μια επιφυλαξη αν ολο αυτο ειναι ετσι σιγουρα. Αλλα το μοτιβο που έρχονται οι λογαριασμοί, ετσι ειναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Και γω την ίδια απορια ειχα με τους εναντι. Το ρευμα που πληρώνεις στους εναντι ειναι λιγο αερας λεφτα. Γιατι οι χρεωσεις για την ερτ δημους κλπ ειναι στανταρ και δεν τα γλιτωνεις. Θα κοιτας στον εναντι ποσο ρευμα πληρωσες και οχι ποσο ηρθε ο λογαριασμός. Αυτοι απο εκκαθαριστικό λογαριασμο δεν αφαιρουν ολο το ποσο των εναντι λογαριασμων, αλλα μονο το ποσο που σε χρεωσαν για το ρευμα.

Αν πχ τρεις εναντι ηρθαν από 100€ που τα 50 λεμε ηταν το ρευμα και τα αλλα ερτ κλπ, αυτοι στον εκκαθαριστικό θα που (3×50)=150 αυτο που εκαψες μαζι με τον 4ο μηνα ειναι 300€ ρευμα πχ -150, το κοστος για το ρευμα ειναι 150€ συν παλι ολες οι χρεώσεις ερτ δημοτικα τελη κλπ.

Υ.γ: με μια επιφυλαξη αν ολο αυτο ειναι ετσι σιγουρα. Αλλα το μοτιβο που έρχονται οι λογαριασμοί, ετσι ειναι. 

 

Ο έναντι ήταν 131€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...