Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, crypkratos είπε

Παντως το συστημα τους τραγικο , που δεν μπορει να αντικαταστησει την προηγουμενη παροχη  ( που ειναι ο ιδιος μετρητης !!) αλλα αλλο συμβολαιο.

Κάθε πάροχος με τα τρελλα του !!

Είναι καλό ότι σου έχει ξεχωριστό entry για την παλιά σου περίοδο εκπροσώπησης. Μπορείς να κατεβάσεις εύκολα όλους τους λογαριασμούς σου από τον αρχικό μέχρι τον τελικό. 

Πώς θα μπορούσε να είναι η ίδια παροχή, αφού αλλάζει ο αριθμός παροχής; Εγώ το βλέπω ως feature, όχι ως bug.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, doomnx είπε

Είναι καλό ότι σου έχει ξεχωριστό entry για την παλιά σου περίοδο εκπροσώπησης. Μπορείς να κατεβάσεις εύκολα όλους τους λογαριασμούς σου από τον αρχικό μέχρι τον τελικό. 

Πώς θα μπορούσε να είναι η ίδια παροχή, αφού αλλάζει ο αριθμός παροχής; Εγώ το βλέπω ως feature, όχι ως bug.

Καλα εννοειται να μην χανεις το ιστορικο, εγω αναφερομουν πιο πολυ στο User Interface αλλα δεν το εθεσα σωστα,
Φαντασου να εχεις 4-5 περα δωθε και να σου δειχνει και τις 5 προηγουμενες παροχες ΜΑΖΙ με την ενεργη, Θα μπορουσαν να το βαλουν π.χ σε μια καρτελα Ιστορικο.

Δηλαδη θα περιμενα να δειχνει ΜΟΝΟ την ενεργη παροχη και σε τελειως διαφορετικο σημειο την ιστορικοτητα απο τις παροχες

Υ.Σ RESPECT για αυτα που προσφερεις. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Υ.Σ 2 RESPECT για τον πρωτεργατη korakios . ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fuorigioco1981 είπε

ποια προγραμματα της δεη εχουν ρητρα συνεπειας/παγια εντολη?κυμαινομενο χωρις τετοια ρητρα ποιο ειναι?

Πάγια εντολή απαιτεί μόνο το σταθερό Online. Στα υπόλοιπα είναι προαιρετική. Έκπτωση συνέπειας δεν διαφημίζει σε κανένα πρόγραμμα. 

15 λεπτά πριν, crypkratos είπε

Καλα εννοειται να μην χανεις το ιστορικο, εγω αναφερομουν πιο πολυ στο User Interface αλλα δεν το εθεσα σωστα,
Φαντασου να εχεις 4-5 περα δωθε και να σου δειχνει και τις 5 προηγουμενες παροχες ΜΑΖΙ με την ενεργη, Θα μπορουσαν να το βαλουν π.χ σε μια καρτελα Ιστορικο.

Δηλαδη θα περιμενα να δειχνει ΜΟΝΟ την ενεργη παροχη και σε τελειως διαφορετικο σημειο την ιστορικοτητα απο τις παροχες

Υ.Σ RESPECT για αυτα που προσφερεις. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Υ.Σ 2 RESPECT για τον πρωτεργατη korakios . ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν σχεδιάζουν τις σελίδες με γνώμονα τις ανάγκες των τουριστών. Θα μπορούσαν όμως να δώσουν την δυνατότητα να κρύβεις τις απενεργοποιημένες παροχές. Αλλά, αλήθεια σε ενοχλεί τόσο; 1 φορά το μήνα μπαίνεις να πληρώσεις κι αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 2:18 ΠΜ, doomnx είπε

Θυμήθηκα τον τύπο που μας έλεγε ότι είναι στο πράσινο 4All επειδή έβλεπε το Green Pass στον τίτλο 😂

Επίσης ανέβηκαν τα βραβεία! 🏆

και φυσικα δεν ελεγα οτι ειμαι στο Green ρε φιλαρακι επειδη εχω το Green Pass! ελεγα οτι ειμαι στο Green επειδη ειχαν πει οτι οσοι δεν εχουν επιλεξει χρωμμα μπαινουν στο Πρασινο!. 

Στο Green γνωριζω οταν εκανα το συμβολαιο απο online home οτι υπαρχει δωρεαν χρεωση για καποιους μηνες και μετα υπαρχει χρεωση,

Επισης χαρη σωστων υποδειξεων απο προχθες ζητησα να απενεργοποιηθει το GREEN PASS μεσω των Ρυθμισεων και αυτοματοποιημενου μηνυματος!

Υ.Γ. αλλα γιατι τοσο ενοχληση και γελωτας για καποιον που δεν εχει ιδεα απο χρωμματα και συνδιασμο με τα προγραμματα .....θεωρεις πραγματικα οτι η πλειοψηφια τα γνωριζει?

ή μηπως εσυ τα γνωριζες ακριβως ενα μηνα πριν οταν πρωτοεφαρμοστηκαν? Δε μπορω να καταλαβω ορισμενους εδω μεσα και την διαθεση για ειρωνια και για να δειξουν οτι ξερουν....τα παντα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά σε σπίτι κλειστό με 0 κατανάλωση είμαι στο Πράσινο. Συμφαίρει να το βάλω στο MyHome Enter με πάγια εντολή ?

Από ότι βλέπω η διαφορά είναι το πάγιο στα 3,5€ από τα 5€ που δίνω τώρα και δεν έχει και το GreenPass. Υπάρχει κάτι άλλο στα μικρά γράμματα που πρέπει να προσέξω ?

Επεξ/σία από FrankyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, FrankyGR είπε

Καλημέρα παιδιά σε σπίτι κλειστό με 0 κατανάλωση είμαι στο Πράσινο. Συμφαίρει να το βάλω στο MyHome Enter με πάγια εντολή ?

Από ότι βλέπω η διαφορά είναι το πάγιο στα 3,5€ από τα 5€ που δίνω τώρα και δεν έχει και το GreenPass. Υπάρχει κάτι άλλο στα μικρά γράμματα που πρέπει να προσέξω ?

Καλημέρα... Αφού είναι κλειστό το σπίτι γιατί δεν ζητάς την διακοπή... Θα γλιτώσεις  αυτά  που πληρωνεις τώρα. . Και θα σκέφτεσαι κάτι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα econtract για 2 σπιτια , εμενα και του πατερα μου , για να παρω τα miles & bonus (κιτρινο) αλλα δεν ειχα λογαριασμο της βολτον που εκατσα 1 μηνα τον Ιανουάριο, αλλα εβαλα εναν λογαριασμο της ελπεντισον τελικο που ληγει 10/02 .

Εχει κανα μισαωρο που φορτωνει το Επεξεργαζόμαστε τα δεδομένα σας!
Η διαδικασία διαρκεί περίπου 5 λεπτά .

Ειναι φυσιολογικο μπορει και αυριο να ολοκληρωθει ?

Επισης την διαδικασια την εκανα σε 2 διαφορετικα ΑΦΜ - 2 παροχες και τις 2 φορες οταν επισυναψα για ΑΦΜ λογαριασμο Νοva δεν το δεχτηκε και ξαναανεβασα ΑΦΜ απο εκκαθαριστικό.

Να παιχτηκε καμια στραβη ? Τηλεφωνο εβαλα το ιδιο , να πειραζει ?

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν δεν καλυψει το κρατος την τρυπα των 700 εκατομμυριων απο τις ΑΠΕ και τις ΥΚΩ βλεπω να πληρωνουμε παλι ολοι εμεις την νυφη. Μιλαω για τους λογαριασμους μας στη ΔΕΗ και τις αντιστοιχες ρυθμιζομενες.

https://www.mononews.gr/oikonomia/thewiseman/o-mitsotakis-ke-o-tachiaos-o-vouleftis-pou-kerdise-3-ekat-evro-to-parti-tou-daa-i-nea-gkafa-politi-i-krisimi-apofasi-megalou-ke-to-kalesma-ton-khouri-ston-remo

Quote

Αναζητούνται 700 εκατ. ευρώ για να καλυφθεί η τρύπα των ΑΠΕ και Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας

Πέρυσι τα πήγαμε μία χαρά καθώς με μαγικό τρόπο ο Κρατικός Προϋπολογισμός κατάφερε να τη «γλιτώσει» και να μην καλύψει  το διπλό έλλειμμα του Ειδικού Λογαριασμού ΥΚΩ (ΕΛΥΚΩ) και του Ειδικού Λογαριασμού ΑΠΕ (ΕΛΑΠΕ), καθώς τα ποσά αυτά τελικά καλύφθηκαν από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης.

Όμως φέτος που το έλλειμμα του 2023 θα προστεθεί σε αυτό του 2024 η «μαύρη τρύπα» που θα κληθεί να καλύψει ο Προϋπολογισμός φθάνει τα 850 εκατ. ευρώ.

Να σας εξηγήσω ότι οι Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας καταβάλλονται από όλους τους καταναλωτές προκειμένου να καλύπτεται το αυξημένο ενεργειακό κόστος στα νησιά αλλά και για να ασκείται η κοινωνική πολιτική του κράτους με χαμηλότερα τιμολόγια.

Τα έσοδα από τις χρεώσεις ΥΚΩ μεταφέρονται στον Ειδικό Λογαριασμό Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας (ΕΛΥΚΩ).

Ο ΕΛΥΚΩ είναι ειδικός λογαριασμός που διαχειρίζεται πλήρως ο ΔΕΔΔΗΕ, τον περασμένο Απρίλιο ήταν αρνητικός κατά 5 εκ και στα τέλη Μαίου του 2023.

Το έλλειμμα εκτινάχθηκε μέχρι το τέλος του χρόνου και η εκτίμηση της ΡΑΕΕΥ είναι ότι για τη διετία 2023 και 2024 θα φτάσει τα 600 εκ. ευρώ.

Προτείνει να καλυφθεί από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Ο ΕΛΑΠΕ είναι ο λογαριασμός των ΑΠΕ ο οποίος επίσης έχει έλλειμμα 265 εκ. ευρώ.

Δεν υποτιθεται οτι με τις διασυνδεσεις της Κρητης θα μειωνοταν σημαντικα η επιβαρυνση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Sebu είπε

Παντως αν δεν καλυψει το κρατος την τρυπα των 700 εκατομμυριων απο τις ΑΠΕ και τις ΥΚΩ βλεπω να πληρωνουμε παλι ολοι εμεις την νυφη. Μιλαω για τους λογαριασμους μας στη ΔΕΗ και τις αντιστοιχες ρυθμιζομενες.

https://www.mononews.gr/oikonomia/thewiseman/o-mitsotakis-ke-o-tachiaos-o-vouleftis-pou-kerdise-3-ekat-evro-to-parti-tou-daa-i-nea-gkafa-politi-i-krisimi-apofasi-megalou-ke-to-kalesma-ton-khouri-ston-remo

Δεν υποτιθεται οτι με τις διασυνδεσεις της Κρητης θα μειωνοταν σημαντικα η επιβαρυνση?

Αμα δουλέψει θα μειωθεί 

https://www.protothema.gr/greece/article/1462222/ereunes-gia-ti-doliofthora-sto-ergo-tis-ilektrikis-diasundesis-stin-kriti-tha-eleghthoun-kameres-tou-voak/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται η δολιοφθορα αφορα τα κατασκευαστικα εργα της Μεγαλης Κρητης (Αθηνα - Κρητη) σωστα?

Η Μικρη Κρητη, Πελοποννησος - Κρητη λειτουργει ηδη απο οσο θυμαμαι. Απλα αν θυμαμαι καλα με την προσφυγη του μοναστηριου στην Πελοποννησο και την μη κατασκευη του δυτικου διαδρομου δεν εχει τη δυνατοτητα το δικτυο της Πελοποννησου να σηκωσει παραπανω ρευμα απο παραγωγη ΑΠΕ και ενδεχομενα να τροφοδοτει ταυτοχρονα την Κρητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, hamer είπε

Εκανα econtract για 2 σπιτια , εμενα και του πατερα μου , για να παρω τα miles & bonus (κιτρινο) αλλα δεν ειχα λογαριασμο της βολτον που εκατσα 1 μηνα τον Ιανουάριο, αλλα εβαλα εναν λογαριασμο της ελπεντισον τελικο που ληγει 10/02 .

Εχει κανα μισαωρο που φορτωνει το Επεξεργαζόμαστε τα δεδομένα σας!
Η διαδικασία διαρκεί περίπου 5 λεπτά .

Ειναι φυσιολογικο μπορει και αυριο να ολοκληρωθει ?

Επισης την διαδικασια την εκανα σε 2 διαφορετικα ΑΦΜ - 2 παροχες και τις 2 φορες οταν επισυναψα για ΑΦΜ λογαριασμο Νοva δεν το δεχτηκε και ξαναανεβασα ΑΦΜ απο εκκαθαριστικό.

Να παιχτηκε καμια στραβη ? Τηλεφωνο εβαλα το ιδιο , να πειραζει ?

το έπαθα σε 1 από τις 2 μεταφορές, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι σε επεξεργασία η αίτηση και την έχουμε παραλάβει, καλά κάνατε και πήρατε τηλέφωνο...οπότε κάνε μιά κλήση για επιβεβαίωση...

επίσης να πω ότι την αίτηση την έκανα αρχές του μήνα Ιανουαρίου, και έχει έρθει λογαριασμός ήδη για το διάστημα 8-16/1/2024 στην μία μεταφορά (επαρχία), ο οποίος λογαριασμός είναι αναλυτικότατος

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δεη στa Γ1και Μy home 4all χρεώνει εγγύηση για την επιστροφή της παροχής σε αυτούς? Άσχετα αν πληρώνεις με πάγια εντολή?Δεν είδα κάτι για μηδενική εγγύηση στη σελίδα τους όπως στο αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagmouk είπε

Η Δεη στa Γ1και Μy home 4all χρεώνει εγγύηση για την επιστροφή της παροχής σε αυτούς? Άσχετα αν πληρώνεις με πάγια εντολή?Δεν είδα κάτι για μηδενική εγγύηση στη σελίδα τους όπως στο αέριο.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα και ρώτησα ακριβώς αυτό. Θέλω να γυρίσω παροχή από Ήρων στο 4all και μου ανέφεραν ότι ειδικά αν κάνεις συμβόλαιο μέσω econtract δεν χρεώνεται εγγύηση ή αν δεν κάνεις μέσω econtract πρέπει να το δηλώσεις ότι θα είναι πάγια εντολή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...