Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά , μη σκας , ότι κατάλαβε 😛

Δλδη εσύ μου εξηγεί ότι έχει γίνει αυτόματα χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως σε όλη την οικοδομή σε όλα τα διαμερίσματα αλλαγή στο πάγιο γιατί έτσι αποφάσισε η ΔΕΗ; αυτο λεω και εγώ...δεν λέω κάτι άλλο...ότι άλλαξαν οι χρεώσεις της στο σύνολο και στο τελικό λογαριασμό.

Και πρόσεχε εγώ έχω +100KW  κατανάλωση το μήνα..

Κάτσε να δεις τι θα γίνει..... Με όλους τους υπόλοιπους.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, PedroG είπε

Δλδη εσύ μου εξηγεί ότι έχει γίνει αυτόματα χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως σε όλη την οικοδομή σε όλα τα διαμερίσματα αλλαγή στο πάγιο γιατί έτσι αποφάσισε η ΔΕΗ; αυτο λεω και εγώ...δεν λέω κάτι άλλο...ότι άλλαξαν οι χρεώσεις της στο σύνολο και στο τελικό λογαριασμό.

Και πρόσεχε εγώ έχω +100KW  κατανάλωση το μήνα..

Κάτσε να δεις τι θα γίνει..... Με όλους τους υπόλοιπους.....

αααα το θεμα ειναι πιο σοβαρο ... αλλο ΔΕΗ αλλο ΔΕΔΔΗΕ αλλο ΑΔΜΗΕ.. το εχουμε?

Ναι ο ΔΕΔΔΗΕ με το ετσι θελω αυξησε σε ολη την ελλαδα την χρεωση ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ρευματοσ .. δεν ρωταει σε κανεναν αυτοματα εγινε Ο ΔΕΔΔΗΕ  .

 

Η ΔΕΗ σου αυξησε 3-4 λεπτα (αναλογοσ ποσο ηταν το online) το ρευμα οταν εληξε το συμβολαιο σου .. 

το εχουμε ? 

ρε μηπς εισαι απο τους τυπους που λεει την pepsi, fanta, sprite κλπ coca cola ? η ολες τις πραλινες μερεντες? γτ αυτο βλεπω.. ολες τις χρεωσεις τις ονομαζεις δεη .. ειτε ειναι απο ΑΔΜΗΕ ειτε απο ΔΕΔΔΗΕ κλπ 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PedroG είπε

Πόσα θες να μας τρελάνεις. Μήπως είσαι από αυτούς που θα μας πούνε ότι έχουμε και μείωση του πληθωρισμόυ και τιμών στο τέλος;

Ποιοι είναι αυτοί και ποιοι οι άλλοι ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

παμε ενα ενα ..εαν απαντησεις λαθος σταματαω.. αρχικα καταλαβες οτι αυξηθηκε σχεδον 10 φορες πανω ο δεδδηε στον λογαριασμο σε σχεση με περσι ? 

σου εξηγουμε πως βγαινει το 2α αρχικα

Προσωπικά ούτε με νοιάζει το πώς βγαίνει το 2α ούτε αλλαγή έκανα ούτε κατανάλωση άλλαξα. 

Εκτός αν θέλετε να μου πείτε ΟΛΟΙ εσείς ότι έχει γίνει πιο φθηνό το ρεύμα και μειώθηκε το κόστος της ενέργειας... τότε πάσο.

Σας ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση παίδες δε με ενδιαφέρει το πώς βγαίνει το 2 φορές πάνω. Αυτό που εξηγώ είναι διπλάσια τιμή 4all κίτρινο χρώμα.

Τώρα εσύ αν λες ότι την είδα τη Γη επίπεδη η αν μονοφασικό η πολυφσικο ρεύμα επηρεάζουν την τιμή... Αυτό είναι δικό μου θέμα 

4 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

αααα το θεμα ειναι πιο σοβαρο ... αλλο ΔΕΗ αλλο ΔΕΔΔΗΕ αλλο ΑΔΜΗΕ.. το εχουμε?

Ναι ο ΔΕΔΔΗΕ με το ετσι θελω αυξησε σε ολη την ελλαδα την χρεωση ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ρευματοσ .. δεν ρωταει σε κανεναν αυτοματα εγινε Ο ΔΕΔΔΗΕ  .

 

Η ΔΕΗ σου αυξησε 3-4 λεπτα (αναλογοσ ποσο ηταν το online) το ρευμα οταν εληξε το συμβολαιο σου .. 

το εχουμε ? 

ρε μηπς εισαι απο τους τυπους που λεει την pepsi, fanta, sprite κλπ coca cola ? η ολες τις πραλινες μερεντες? γτ αυτο βλεπω.. ολες τις χρεωσεις τις ονομαζεις δεη .. ειτε ειναι απο ΑΔΜΗΕ ειτε απο ΔΕΔΔΗΕ κλπ 

Το τερματίσες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PedroG είπε

Προσωπικά ούτε με νοιάζει το πώς βγαίνει το 2α ούτε αλλαγή έκανα ούτε κατανάλωση άλλαξα. 

Εκτός αν θέλετε να μου πείτε ΟΛΟΙ εσείς ότι έχει γίνει πιο φθηνό το ρεύμα και μειώθηκε το κόστος της ενέργειας... τότε πάσο.

Σας ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση παίδες δε με ενδιαφέρει το πώς βγαίνει το 2 φορές πάνω. Αυτό που εξηγώ είναι διπλάσια τιμή 4all κίτρινο χρώμα.

Τώρα εσύ αν λες ότι την είδα τη Γη επίπεδη η αν μονοφασικό η πολυφσικο ρεύμα επηρεάζουν την τιμή... Αυτό είναι δικό μου θέμα 

εαν δεν σε ενοιαζε δν θα σχολιαζες αρχικα.. ξεκινας να γραφεις και η 1η προτα ση σου ειναι λαθος.. λες ειμαι στο 4all το πρασινο.. ενω ειναι κιτρινο.. οκ το αφηνουμε

παμε παρακατω λες χωρις να εχω αλλαξει τιποτα εχω ιδια καταναλωση αλλα +30 ευρω στο ρευμα.. και αυτο λαθος.. αυξηθηκαν τα παγια απο το δικτιο μεταφορας και συντήρησης  ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΗ .. 

ειχες το online με 0,09-0,10 περιπου πριν 2 χροναι που επαιζε τωρα η δεη εχει τιμη 0,125-0,13 εκει γυρο ..

επισης συγκρίνεις εναντι και οχι εκαθαριστικο που οπως σε απαντησε κ ενα παιδι τον δεκεμβριο η τιμη ηταν 0,17 λεπτα σχεδον κ δν υπηρχαν τα χρωματα επισης οτι επιδοτηση θα επερνες θα στην βγει με μειον στον εκαθαριστικο.. 

το μονο που εμεινε ιδιο σε σχεση με περσι οπως λες , ειναι οτι ο μηνας εχει 31 μερες τιποτα αλλο ...

στον ρευμα που πληρωνουμε μεσα ειναι χωμενοι 5-6-7 ''συνέταιροι''  Παροχος (δεη), Αδμηε , δεδδυε, δημος, ερτ και το κρατος με το ΦΠΑ .. οποτε ολοι ΜΑΖΙ αυξηθηκαν και για αυτο πηγες +30 

Επεξ/σία από pasxaliskar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί... Στο ενημερωτικό email που πήρα από την ΔΕΗ στις 22/12/23 για το Γ1/Γ1Ν έχει άλλες τιμές από αυτές που έχει στο site για τον Γενάρη. Μου ξεφεύγει κάτι ή πάλι στέλνουν ότι θέλουν εκεί στην ΔΕΗ;
0.16 - 20% = 0.128 ενώ στο Site λένε 0,13635

 

image.png.a103dbf90fa2b299e6fe7aac9a089ba8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Ποια ρήτρα; το ΦΠΑ είναι 13% και οι πράξεις δεν βγαίνουν πάλι.

6% είναι ο ΦΠΑ. Ο Μηχανισμός Διακύμανσης σου διαφεύγει (ρήτρα αναπροσαρμογής).

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Αν δηλαδή η χρέωση ανά KWh πέσει στα επίπεδα του 2016, αλλά αυξηθεί ο ΦΠΑ στο 50%, το δίκτυο γίνει άλλες 10 φορές ακριβότερο, κόψουν σε 2 ακόμα κομμάτια τη ΔΕΗ και μας χρεώσουν κι άλλα, θα λέμε ότι έχουμε φτηνό «ρεύμα». 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, PedroG said:

Εγώ πλήρωνα .....500 και τώρα 1000 δεν έχει αλλάξει απόλυτα τίποτα σε σχέση με πέρσι...

Και εσύ μου να πιστέψω τι μου λένε οι άνθρωποι και όχι ότι η ΔΕΗ Διπλάσιασε τα τιμολόγια της;

Πόσα θες να μας τρελάνεις. Μήπως είσαι από αυτούς που θα μας πούνε ότι έχουμε και μείωση του πληθωρισμόυ και τιμών στο τέλος;

Σου εξηγώ πλήρωνα α τώρα 2Χα ακριβώς τι να πιστέψω ότι  ή ότι η ΔΕΗ είναι πιο φτηνή από πέρσι; τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα ρε παιδιά ; έλεος πόσο πλύση εγκεφάλου ακόμη ορισμένοι...θα μας κάνουν 

Χμμμμμ με τον κηδεμονα σου απο Δευτερα ξανα πρωτη δημοτικου για τα βασικα.

Οταν ενα αθροισμα αποτελειται απο 4 παραγοντες ανεξαρτητους μεταξυ τους που ο καθενας κινειται αυτονομα το να συγκρινεις εσυ μονο το τελικο αποτελεσμα του αθροισματος αναμεσα σε δυο περιοδους, χωρις να εξεταζεις τι εχουν κανει οι μεμονωμενοι παραγοντες και απο ποιο συνδυασμο προηλθε η μεταβολη, ειναι αποδειξη γιατι δεν πρεπει το δικαιωμα ψηφου σε αυτη τη χωρα να δινεται με κριτηριο το οριο ηλικιας.

Ο λογαριασμος της ΔΕΗ αποτελειται απο το Α (καταναλωση ρευματος), Β (Ρυθμιζομενες χρεωσεις ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ κλπ), Γ (ΕΡΤ) και Δ (Δημοτικα Τελη). Α+Β+Γ+Δ=Ε=συνολο εντυπου λογαριασμου.

Αν το Ε τη επομενη περιοδο αυξηθει ή μειωθει δεν σημαινει απαραιτητα οτι η μεταβολη (αυξηση/μειωση) προηλθε μονο απο το Α οπως ισχυριζεσαι με κολλημενη τη βελονα εδω και μιση μερα εσυ. Η μεταβολη μπορει να προηλθε απο οποιονδηποτε απο τους 4 παραγοντες ή μεταβολες συνδυασμου αυτων (λχ αυξηση του Δ και μειωση του Γ οπου η αυξηση του Δ ξεπερναει τη μειωση του Γ).

Αυτο το απλο παραδειγμα μπορουν και το καταλαβαινουν ως εισαγωγη στα μαθηματικα παιδια δημοτικου.

Αν εισαι τσακωμενος με τη λογικη και τα μαθηματικα και παρολη τη φιλοτιμη και ειλικρινη προσπαθεια τοσων ανθρωπων εδω μεσα, βρισκεσαι σε λαθος φορουμ και ισως ειναι καλο να μην σπαταλας αλλο τον πολυτιμο χρονο σου και αυτον των υπολοιπων καθως δεν σε ενδιαφερει να καταλαβεις οτι ο ηλιος δεν βγαινει απο τη δυση οπως επιμενεις εδω και ωρες.

Μπορεις ελευθερα να πιστευεις οτι θες και εχεις καθε δικαιωμα να κανεις παραπονο στη ΔΕΗ για λαθος στο λογαριασμο ή να καταφυγεις στον Ενεργειακο Διαμεσολαβητη.

Καλη συνεχεια

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά γιατί στο excel αλλα και στο site της ΔΕΗ ενώ έχει μπει ο Φεβρουάριος αναγράφει ακόμα τιμές Ιανουαρίου (εκπτωσεις κτλ) ; Ακόμα και στο excel στην καρτέλα Φεβρουάριος γράφει τις τιμές με τις εκπτωσεις πχ στο κίτρινο  0,124 αντι 0,155.

Αναμένω να φύγουν οι τρέχουσες εκπτώσεις ωστε να δω καθαρές πλέον τιμές και να επιλέξω πάροχο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

ρε παιδιά γιατί στο excel αλλα και στο site της ΔΕΗ ενώ έχει μπει ο Φεβρουάριος αναγράφει ακόμα τιμές Ιανουαρίου (εκπτωσεις κτλ) ; Ακόμα και στο excel στην καρτέλα Φεβρουάριος γράφει τις τιμές με τις εκπτωσεις πχ στο κίτρινο  0,124 αντι 0,155.

Αναμένω να φύγουν οι τρέχουσες εκπτώσεις ωστε να δω καθαρές πλέον τιμές και να επιλέξω πάροχο.

Όλοι αυτό περιμένουμε, να αναρτηθούν οι τιμές  του Φεβρουαρίου. Η λογικη λέει ότι εντος της ημέρας θα ανακοινωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...