Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, apapadop837 said:

Καλημέρα στην ομάδα. Το xls το βρίσκουμε κάπου ώστε να κάνουμε τους υπολογισμούς μας ποιο συμφέρει ανάλογα με την κατανάλωση; Έψαξα & σε παλιότερες αναρτήσεις, μπήκα και στο προφίλ του γκουρού @doomx (τον οποίο και ευχαριστούμε) αλλά δε βρήκα κάτι.

Αυτό που έχει στην υπογραφή του ο korakios λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Καλημέρα στην ομάδα. Το xls το βρίσκουμε κάπου ώστε να κάνουμε τους υπολογισμούς μας ποιο συμφέρει ανάλογα με την κατανάλωση; Έψαξα & σε παλιότερες αναρτήσεις, μπήκα και στο προφίλ του γκουρού @doomx (τον οποίο και ευχαριστούμε) αλλά δε βρήκα κάτι.

Στην υπογραφή του @doomx κάνεις λήψη του αρχείου και πας στην καρτέλα εξατομίκευση και βάζεις τα δικά σου δεδομένα με ισχύ, κατανάλωση κλπ

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pub?output=xlsx

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PedroG είπε

Πως μπορω να φυγω απο Κιτρινο 4all?? 

ειχαν πει οσοι δεν επιλεξουν διαβαθμιση χρωματος παραμενουν στο Πρασινο χρωμα!

 

εχω ζητησει αναλυτικη κατασταση του αντιστοιχου περσινου λογαριασμου επισης περιμενω αναλυτικη κατασταση του λογαριασμου γιατι το ποσοι που ηρθε ειναι σαν ειδοποιηση!

Επαναλαμβανω ποτε δεν εχω δωσει τετοιο Ποσο σε ΔΕΗ. Η Καταναλωση μου ειναι πολυ λιγοτερη σε ρευμα φετος γιατι εχω Φυσικο Αεριο ενω περσι δουλευα Κλιματιστικα 2!!!

Η τιμη που ηρθε - ειδοποιηση ειναι ΔΙΠΛΑΣΙΑ απο οτι πληρωνα αλλες αντιστοιχες περιοδους!

Να ξέρεις ότι το 4all έχει χαμηλότερη χρέωση απο το πρασινο,για μικρές καταναλώσεις

Υπάρχει περίπτωση να έχεις τριφασική παροχή;Γιατί τα πάγια τους έχουν αυξηθεί πάρα πολυ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, PedroG said:

Πως μπορω να φυγω απο Κιτρινο 4all?? 

Υπογράφοντας σύμβαση σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, πχ Γ1 που είναι πράσινο.

14 minutes ago, PedroG said:

ειχαν πει οσοι δεν επιλεξουν διαβαθμιση χρωματος παραμενουν στο Πρασινο χρωμα!

Όντως έτσι είχαν πει, αλλά εσύ δεν ήσουν σε πράσινο ώστε να παραμείνεις σε πράσινο.

22 minutes ago, PedroG said:

εχω ζητησει αναλυτικη κατασταση του αντιστοιχου περσινου λογαριασμου επισης περιμενω αναλυτικη κατασταση του λογαριασμου γιατι το ποσοι που ηρθε ειναι σαν ειδοποιηση!

Επαναλαμβανω ποτε δεν εχω δωσει τετοιο Ποσο σε ΔΕΗ. Η Καταναλωση μου ειναι πολυ λιγοτερη σε ρευμα φετος γιατι εχω Φυσικο Αεριο ενω περσι δουλευα Κλιματιστικα 2!!!

Η τιμη που ηρθε - ειδοποιηση ειναι ΔΙΠΛΑΣΙΑ απο οτι πληρωνα αλλες αντιστοιχες περιοδους!

Τζάμπα παιδεύεσαι, τους περσινούς (μάλλον προπερσινους) λογαριασμούς μπορείς να τους δεις στο mydei στο "ΑΡΧΕΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ", δεν χρειάζεται να τους περιμένεις. Επίσης όπως σου ξαναείπαμε παραπάνω νόημα θα έχει μόνο αν δεις και τον ή τους έναντι που αφορούν το ίδιο τετράμηνο για να τους συγκρίνεις με τους αντίστοιχους περσινούς. Και φυσικά θα πρέπει να διαχωρίσεις τις χρεώσεις που αφορούν ρεύμα με τις χρεώσεις που αφορούν οτιδήποτε άλλο.

Όσο επιμένεις να κοιτάς μόνο το συνολικό ποσό του λογαριασμού, τόσο θα συνεχίζεις να έχεις λάθος εντύπωση για το ύψος των χρεώσεων του ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Υπογράφοντας σύμβαση σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, πχ Γ1 που είναι πράσινο.

Όντως έτσι είχαν πει, αλλά εσύ δεν ήσουν σε πράσινο ώστε να παραμείνεις σε πράσινο.

Τζάμπα παιδεύεσαι, τους περσινούς (μάλλον προπερσινους) λογαριασμούς μπορείς να τους δεις στο mydei στο "ΑΡΧΕΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ", δεν χρειάζεται να τους περιμένεις. Επίσης όπως σου ξαναείπαμε παραπάνω νόημα θα έχει μόνο αν δεις και τον ή τους έναντι που αφορούν το ίδιο τετράμηνο για να τους συγκρίνεις με τους αντίστοιχους περσινούς. Και φυσικά θα πρέπει να διαχωρίσεις τις χρεώσεις που αφορούν ρεύμα με τις χρεώσεις που αφορούν οτιδήποτε άλλο.

Όσο επιμένεις να κοιτάς μόνο το συνολικό ποσό του λογαριασμού, τόσο θα συνεχίζεις να έχεις λάθος εντύπωση για το ύψος των χρεώσεων του ρεύματος.

Ιδιος Εναντι Λογαρισμος ιδιας περιοδου καταναλωσης σε Προγραμμα Online Εναντι:  Ποσο Πληρωμης 36 ευρω

Φετος με Κιτρινο Χρωμμα ιδιας περιοδου καταναλωσης ιδιες κιλοβατωρες Εναντι 4ALL : Ποσο Πληρωμης 67 Ευρω

Τι δεν καταλβα καλα και εχω λαθος εντυπωση οτι η ΔΕΗ εχει Διπλασιασει το κοστος χρεωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, PedroG said:

Ιδιος Εναντι Λογαρισμος ιδιας περιοδου καταναλωσης σε Προγραμμα Online Εναντι:  Ποσο Πληρωμης 36 ευρω

Φετος με Κιτρινο Χρωμμα ιδιας περιοδου καταναλωσης ιδιες κιλοβατωρες Εναντι 4ALL : Ποσο Πληρωμης 67 Ευρω

Τι δεν καταλβα καλα και εχω λαθος εντυπωση οτι η ΔΕΗ εχει Διπλασιασει το κοστος χρεωσης?

Σου έχω εξηγήσει παραπάνω αναλυτικά, αν ξεκολλήσεις από το τελικό ποσό πληρωμής ενός μόνο λογαριασμού θα καταλάβεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apapadop837 είπε

Καλημέρα στην ομάδα. Το xls το βρίσκουμε κάπου ώστε να κάνουμε τους υπολογισμούς μας ποιο συμφέρει ανάλογα με την κατανάλωση; Έψαξα & σε παλιότερες αναρτήσεις, μπήκα και στο προφίλ του γκουρού @doomx (τον οποίο και ευχαριστούμε) αλλά δε βρήκα κάτι.

Η υπογραφή μου δε φαίνεται πια; 


https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml#

και

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pub?output=xlsx

30 λεπτά πριν, PedroG είπε

Τι δεν καταλβα καλα και εχω λαθος εντυπωση οτι η ΔΕΗ εχει Διπλασιασει το κοστος χρεωσης?

Συγκρίνεις σταθερό με κυμαινόμενο. Το Γ1 της ΔΕΗ πέρυσι τέτοιο καιρό είχε 0,50 €/kWh ή 0,17 €/kWh με τις επιδοτήσεις. Ειδικά για σένα με τις 3K το μήνα είχε 0,31 €/kWh.

image.png.108d5b1ac684a5fb7425c119cb24c7af.png

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, PedroG said:

Πως μπορω να φυγω απο Κιτρινο 4all?? 

ειχαν πει οσοι δεν επιλεξουν διαβαθμιση χρωματος παραμενουν στο Πρασινο χρωμα!

 

εχω ζητησει αναλυτικη κατασταση του αντιστοιχου περσινου λογαριασμου επισης περιμενω αναλυτικη κατασταση του λογαριασμου γιατι το ποσοι που ηρθε ειναι σαν ειδοποιηση!

Επαναλαμβανω ποτε δεν εχω δωσει τετοιο Ποσο σε ΔΕΗ. Η Καταναλωση μου ειναι πολυ λιγοτερη σε ρευμα φετος γιατι εχω Φυσικο Αεριο ενω περσι δουλευα Κλιματιστικα 2!!!

Η τιμη που ηρθε - ειδοποιηση ειναι ΔΙΠΛΑΣΙΑ απο οτι πληρωνα αλλες αντιστοιχες περιοδους!

Εξαρταται τι συγκρινεις. Μηλα με μηλα? Μηλα με πορτοκαλια?

Ποτέ δεν κανουμε συγκρισεις με εναντι λογαριασμους. Μονο με εκκαθαριστικους που εχουν πραγματικες καταναλωσεις.

Επισης δεν μπορεις να κανεις συγκριση αν δεν εχεις μπροστα σου τους λογαριασμους να δεις απο που ακριβως ερχεται η σημαντικη μεταβολη.

Ο ΔΕΔΔΗΕ εχει αυξησει τις τιμες του χωρις να πολυακουστει και μπορει η επιβαρυνση να ειναι απο τις Ρυθμιζομενες Χρεωσεις και οχι απο την Καταναλωση Ρευματος.

Επισης αρκετοι δημοι της χωρας εδω και μηνες εχουν εκτιναξει τα δημοτικα τελη γιατι τα ταμεια ειναι μειον, η κεντρικη κυβερνηση σφυριζει κλεφτικα για κονδυλια, και προφανως μετακυλησαν το λογαριασμο στους καταναλωτες/δημοτες.

Τελος υπαρχει παντα και η πιθανοτητα καποιου λαθους στο τι σου χρεωθηκε ως καταναλωση/κιλοβατωρες ή με τι τιμη. Αλλα και αυτο θα μπορεσεις να το αξιολογησεις μονο οταν παρεις τον εντυπο λογαριασμο στα χερια σου. Και παλι αν ειναι εναντι δεν θα ειναι απολυτα ρεαλιστικο και ξεκαθαρο αυτο που θα δεις.

40 minutes ago, PedroG said:

Ιδιος Εναντι Λογαρισμος ιδιας περιοδου καταναλωσης σε Προγραμμα Online Εναντι:  Ποσο Πληρωμης 36 ευρω

Φετος με Κιτρινο Χρωμμα ιδιας περιοδου καταναλωσης ιδιες κιλοβατωρες Εναντι 4ALL : Ποσο Πληρωμης 67 Ευρω

Τι δεν καταλβα καλα και εχω λαθος εντυπωση οτι η ΔΕΗ εχει Διπλασιασει το κοστος χρεωσης?

Δες την απαντηση μου απο πανω, συγκρινεις παντζαρια με κολοκυθες Χαβαης.

Ποτε μα ποτε δεν συγκρινουμε εναντι μεταξυ τους και να περιμενουμε να βγαλουμε αντικειμενικο ορθο συμπερασμα.

Ποτε μα ποτε σε λογαριασμο οπως του ρευματος που εχει μεσα και ασχετα τριτα πραγματα, δεν ξεκιναμε λεγοντας οτι μας "κλεβουν" στην καταναλωση/χρεωσεις καταναλωσης.

Οταν μεσα εχει και Ρυθμιζομενες, και Δημοτικα Τελη και ΕΡΤ.

Δεν ξερω σε ποιο δημο της χωρας μενεις αλλα αν εισαι απο τους ατυχους που εχουν αυξησεις 30%+ επανω, συν τις τυχον αναπροσαρμογες στις Ρυθμιζομενες, μπορει να εκπλαγεις και το μεγαλο μανικι να ερχεται απο τις τριτες χρεωσεις και οχι την πραγματικη καταναλωση. Λ.χ. Θεσσαλονικη τα δημοτικα τελη εχουν αυξηθει 35% με αποφαση της προηγουμενης δημαρχιακης αρχης και εχουν κανει αυξησεις και σε αλλα μερη της χωρας.

https://www.kathimerini.gr/society/562833121/pros-ayxisi-dimotikon-telon/

 

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ιδιος Εναντι Λογαρισμος ιδιας περιοδου καταναλωσης σε Προγραμμα Online Εναντι:  Ποσο Πληρωμης 36 ευρω

Φετος με Κιτρινο Χρωμμα ιδιας περιοδου καταναλωσης ιδιες κιλοβατωρες Εναντι 4ALL : Ποσο Πληρωμης 67 Ευρω

Τι δεν καταλβα καλα και εχω λαθος εντυπωση οτι η ΔΕΗ εχει Διπλασιασει το κοστος χρεωσης?

φίλε μου δεν συγκρίνεις ποτέ έναντι λογαριασμούς, μόνο τελικό...

ο έναντι βγαίνει σύμφωνα με την περσινή κατανάλωση, έτσι τον 1ο του 2023 σου έβαλαν την κατανάλωση του 1ου του 2-2022

και αντίστοιχα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

volton έχει εκτός από το ειδικό και το energy free που αν έχω καταλάβει καλά είναι και αυτό κυμαινόμενο και δίνει τις 500 κιλοβατώρες. Πείτε να μην κάνω λάθος, να πάω στο free αντί το ειδικό;

 

EDIT Αφού θα φύγω σε ένα μήνα ας πάω πράσινο

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

volton έχει εκτός από το ειδικό και το energy free που αν έχω καταλάβει καλά είναι και αυτό κυμαινόμενο και δίνει τις 500 κιλοβατώρες. Πείτε να μην κάνω λάθος, να πάω στο free αντί το ειδικό;

Το ίδιο πράγμα είναι αν κάτσεις μόνο για τις δωρεάν kWh. Ισχύει και στα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ω... μάλλον λες για το app εσύ. Δεν το έχω κατεβάσει. Ευχαριστώ.

κάνε sticky ανάρτηση με τους συνδέσμους αύριο , πάρε απο τη δικιά μου  (όχι λινκ αλλά κείμενο) το κλασσικό διάρκεια/δέσμευση μπέρδεμα που κάνουν όλοι και τις συχνές ερωτήσεις κάτω , τα υπόλοιπα τα έχουν καταλάβει πιστεύω , το πολύ πολύ κάνε κόπια την ανάλυση που έχεις κάνει για τα ex-post , ex-ante κτλ μέσα σε spoiler

απλά μη βάζεις φωτό μιας και δε θα είναι επίκαιρες αν αλλάξει κάτι

φυσικά όχι ανάλυση εδώ για προγράμματα εκτός ΔΕΗ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε sticky ανάρτηση με τους συνδέσμους αύριο , πάρε απο τη δικιά μου  (όχι λινκ αλλά κείμενο) το κλασσικό διάρκεια/δέσμευση μπέρδεμα που κάνουν όλοι και τις συχνές ερωτήσεις κάτω , τα υπόλοιπα τα έχουν καταλάβει πιστεύω , το πολύ πολύ κάνε κόπια την ανάλυση που έχεις κάνει για τα ex-post , ex-ante κτλ μέσα σε spoiler

απλά μη βάζεις φωτό μιας και δε θα είναι επίκαιρες αν αλλάξει κάτι

φυσικά όχι ανάλυση εδώ για προγράμματα εκτός ΔΕΗ :)

Ε όχι σιγά! Απλά βάλε το link και για το δικό μου στο post που είναι ήδη sticky αν δυσκολεύονται να το βρουν. 

ΕΔΙΤ: Αλλά τι λέω αφού έχεις ήδη link στο excel σου. Παιδιά συντονιστείτε λίγο.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...