Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Ringo106 είπε

 

Αρχίσαμεεε 

Ο Λευκός Οίκος ανακοίνωσε προσωρινό εμπάργκο στην αύξηση των εξαγωγών φυσικού αερίου και στην κατασκευή νέων τερματικών σταθμών στο Τέξας, επιβάλλοντας δηλαδή κυρώσεις!

Είναι η πρώτη φορά που μία αμερικανική ομοσπονδιακή κυβέρνηση επιβάλει κυρώσεις σε μία Πολιτεία! Η απόφαση της Ουάσιγκτον θα είναι πολύ δυσάρεστη για τις ευρωπαϊκές οικονομίες οι οποίες θα επηρεαστούν άμεσα καθώς η τιμή του φυσικού αερίου θα αυξηθεί και μαζί με αυτήν θα αυξηθεί και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος.

Πιάστε ένα σταθεροοοο

Να μαντέψω , στο pronews το διάβασες αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ringo106 είπε

 

Αρχίσαμεεε 

Ο Λευκός Οίκος ανακοίνωσε προσωρινό εμπάργκο στην αύξηση των εξαγωγών φυσικού αερίου και στην κατασκευή νέων τερματικών σταθμών στο Τέξας, επιβάλλοντας δηλαδή κυρώσεις!

Είναι η πρώτη φορά που μία αμερικανική ομοσπονδιακή κυβέρνηση επιβάλει κυρώσεις σε μία Πολιτεία! Η απόφαση της Ουάσιγκτον θα είναι πολύ δυσάρεστη για τις ευρωπαϊκές οικονομίες οι οποίες θα επηρεαστούν άμεσα καθώς η τιμή του φυσικού αερίου θα αυξηθεί και μαζί με αυτήν θα αυξηθεί και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος.

Πιάστε ένα σταθεροοοο

Πιάσε κατι σταθερό γιατί θα πέσεις😀🤣 

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ringo106 said:

 

Αρχίσαμεεε 

Ο Λευκός Οίκος ανακοίνωσε προσωρινό εμπάργκο στην αύξηση των εξαγωγών φυσικού αερίου και στην κατασκευή νέων τερματικών σταθμών στο Τέξας, επιβάλλοντας δηλαδή κυρώσεις!

Είναι η πρώτη φορά που μία αμερικανική ομοσπονδιακή κυβέρνηση επιβάλει κυρώσεις σε μία Πολιτεία! Η απόφαση της Ουάσιγκτον θα είναι πολύ δυσάρεστη για τις ευρωπαϊκές οικονομίες οι οποίες θα επηρεαστούν άμεσα καθώς η τιμή του φυσικού αερίου θα αυξηθεί και μαζί με αυτήν θα αυξηθεί και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος.

Πιάστε ένα σταθεροοοο

 

Spoiler

Προς το παρον ειναι καθαρα εσωτερικο θεμα των ΗΠΑ και αφορα τη φαγωμαρα εντος της χωρας γιατι το Τεξας στηριζει φουλ Τραμπ. Μεχρι να φτασει να επηρεασει τις τιμες αεριου και αυτες το ρευμα στην Ελλαδα εχουμε καιρο.

Συν του οτι τετοια κλιμακωση ειναι επικινδυνη και μπορει να οδηγησει σε ασχημα γεγονοτα εντος των ΗΠΑ σε χρονια μαλιστα εκλογων που δεν πιστευω οτι το θελουν οσοι πραγματικα κυβερνανε τις ΗΠΑ.

Στα δικα μας ο Φλεβαρης εχει σχεδον κλεισει σε τιμες για το Πρασινο/4all και ο χειμωνας αν ειναι να δωσει κατι σε βαρυ καιρο θα το δωσει το Φλεβαρη. Ο Μαρτης μπορει να ειναι γδαρτης αλλα δεν εκτιμω οτι θα κανει τοσες μερες κακοκαιρια που να χρειαστει φουλ χρηση συσκευων ρευματος λχ κλιματιστικα. Τις μεγαλες καταναλωσεις οι περισσοτεροι τις εχουν το τριμηνο Δεκεμβρη-Φλεβαρη και συνηθως το διαστημα Γεναρη-Φλεβαρη. Μετα μεσιαζουν τα πραγματα και ακομα και το καλοκαιρι δεν φτανουν σε καταναλωσεις τοσο το χειμωνα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αυτά περί σταθερών με 0.12+ από εταιρεία (οχι δεη) λέτε να συμφέρει? Ποια είναι η καλύτερη τιμή για ετήσια σταθερή αυτή τη στιγμή και πείτε αν αξίζει με δεδομένο ότι είμαστε 1σπιτι και 2 γκαρσονιέρες με ένα ρολόι τουτέστιν τους ζόρικους μήνες πάνω απο 500 kwh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, minaspit7 είπε

Παίδες αυτά περί σταθερών με 0.12+ από εταιρεία (οχι δεη) λέτε να συμφέρει? Ποια είναι η καλύτερη τιμή για ετήσια σταθερή αυτή τη στιγμή και πείτε αν αξίζει με δεδομένο ότι είμαστε 1σπιτι και 2 γκαρσονιέρες με ένα ρολόι τουτέστιν τους ζόρικους μήνες πάνω απο 500 kwh. 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11qPKNlaHSK95vl5tau3hccNx53GrPAvEnGt8FKdM7PY

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml#

κοιτάς καρτέλα σταθερά

για το αν αξίζει ή όχι είναι θέμα γούστου

για προγράμματα εκτός ΔΕΗ στο άλλο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τα αρχεία και διάβασα στην πρώτη καρτέλα (Ιανουάριος 2024) "αποφεύγουμε να δίνουμε ενδείξεις στο site/πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ" 

Για ποιο λόγο το προτείνετε αυτό. Εγω δίνω κάθε μήνα ένδειξη πελάτη ώστε να έχω μηνιαίο λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Είδα τα αρχεία και διάβασα στην πρώτη καρτέλα (Ιανουάριος 2024) "αποφεύγουμε να δίνουμε ενδείξεις στο site/πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ" 

Για ποιο λόγο το προτείνετε αυτό. Εγω δίνω κάθε μήνα ένδειξη πελάτη ώστε να έχω μηνιαίο λογαριασμό. 

σου απάντησα εκεί ,δες και την προηγούμενη (εκεί) σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Alexcxvtr said:

Ούτε με μία κιλοβατώρα δεν τη γλιτώνουμε πλέον. 😁

Θάσος: Του ήρθε λογαριασμός ΔΕΗ 39€ για κατανάλωση 1Kwh!

Το περίεργο πού είναι; 11 ευρώ για 2 μήνες πάγιο και green pass. 6 ευρώ ρυθμιζόμενες για το Σύστημα Μεταφοράς (πάει βάσει ημερών και όχι κατανάλωσης). 20 ευρώ δήμος. ΦΠΑ... μαζεύτηκε το 40άρι.

edit: Tώρα είδα ότι ο λογιαριασμός αφορά κλειστό σπίτι. Πήγε ο άλλος κι έβαλε πρόγραμμα με 5ευρώ πάγιο και green pass... και παραπονιέται για το το λογαριασμό στο facebook! 🤪

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το περίεργο πού είναι; 11 ευρώ για 2 μήνες πάγιο και green pass. 6 ευρώ ρυθμιζόμενες για το Σύστημα Μεταφοράς (πάει βάσει ημερών και όχι κατανάλωσης). 20 ευρώ δήμος. ΦΠΑ... μαζεύτηκε το 40άρι.

edit: Tώρα είδα ότι ο λογιαριασμός αφορά κλειστό σπίτι. Πήγε ο άλλος κι έβαλε πρόγραμμα με 5ευρώ πάγιο και green pass... και παραπονιέται για το το λογαριασμό στο facebook! 🤪

έπρεπε να τον τρολάρουν οτι για 2 kw θα πλήρωνε 80€ και όλοι καίμε 1 με 2 βατ το πολύ το μήνα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Μπορεί κάποιος να μ εξηγήσει γιατί έχω 3 διαφορετικές χρεώσεις κιλοβατώρα στο 4all.Εχω μετακομίσει σε καινούριο σπίτι κ ο λογαριασμός είναι ο πρώτος που ήρθε από 21/12 μέχρι 19/1. Είχα δηλώσει το πράσινο όταν άλλαξα τη παροχή στο όνομα μου κ το άλλαξα στο 4 All όπως πρότειναν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ. 

Οι 9 kwh με τα 0.13635 υποθέτω είναι όσο ήμουν στο πρασινο. Οι άλλες 2 τιμές είναι μια για μέχρι 31 Δεκεμβρίου 0.155 κ από 1-19 Γενάρη 0.17 ?

Δεν θα έπρεπε να είναι στα 0.12 η kwh? Τι γίνεται? Έχω χάσει κάνα επεισόδιο? 

 

Screenshot_20240126-145624.jpgblockquote widget

Πάμε πάλι. Στο Γ1(Ν) αναγράφεται η ΤΕΛΙΚΗ χρέωση kWh. Στο 4All αναγράφεται αναλυτικά η ΑΡΧΙΚΗ τιμή + μηχανισμός διακύμανσης + έκπτωση.

11 ώρες πριν, Sebu είπε

Λόγω των τελευταίων ερωτημάτων που καταλαβαίνω ότι δημιουργούν σύγχυση κ απορίες, λογικο εν μέρει καθώς η έκπτωση της ΔΕΗ δεν εγγυάται κανένας ότι θα υπάρχει πάντα ή θα είναι σταθερή στο 20%, θα ήταν ισως καλή ιδέα τα φανταστικά εξελακια του thread να αναπροσαρμοστούν ώστε να έχουν πρώτα την τιμή/κόστος χωρίς την έκπτωση βάσει της κιλοβατώρας του μήνα κ μετά σε επόμενο κελί να είναι η έκπτωση αφαιρετικά κ να βγαίνει το τελικό κόστος ενέργειας σε ευρώ κ μετά αναγωγή σε ευρώ ανα κιλοβατώρα προ ρυθμιζόμενων.

Αντιλαμβανομαι ότι κ η ΔΕΗ όπως το εμφανίζει στους λογαριασμούς εμφανίζει τις κιλοβατώρες επι τη χρέωση ανα κιλοβατώρα προ της έκπτωσης κ την έκπτωση ως «τούβλο» τιμή σε ευρώ για το σύνολο του λογαριασμού. 
Αυτό ισως βοηθούσε στην καλύτερη απεικόνιση κ reconciliation με τα εξελ κ αρκετοί χρήστες θα έπαιρναν γρηγορότερα assurance κ θα περιορίζονταν οι απορίες/ερωτήσεις σε αυτό το σκέλος.

Είναι στα to-do μου. Η ΔΕΗ στους λογαριασμούς ακολουθεί το νόμο στο πράσινο και εμφανίζει μία και μοναδική τελική τιμή.

10 ώρες πριν, Marios1981 είπε

κ απο 2-19 γεναρη 0.155  -5ευρω την εκπτωση του κρατους για το κιτρινο του γεναρη το οποιο οντος βγαινει 0.1239 που το υπολογισα

Δεν υπάρχει έκπτωση του κράτους για 1/1/2024 και μετά. Είναι η έκπτωση του παρόχου, το 20%.

6 ώρες πριν, Sebu είπε

Που ομως γεννα μετα το ερωτημα η γραμμη εκπτωση -5,15 ευρω χωρις αναλυση τι αφορα?

Γιατι αν νωριτερα στη γραμμη χρεωσεων οι κιλοβατωρες Γεναρη χρεωθηκαν με 0,136 που ειναι η τιμη του Γ1Ν με το -20% μεσα, η εξτρα γραμμη εκπτωσης τι αφορα?

Ο φίλος πέρασε και από τα 2 προγράμματα οπότε στην ανάλυση εμφανίζονται και οι δύο τρόποι: ένας για το πράσινο και ένας για το κίτρινο τιμολόγιο.

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Ούτε με μία κιλοβατώρα δεν τη γλιτώνουμε πλέον. 😁

Θάσος: Του ήρθε λογαριασμός ΔΕΗ 39€ για κατανάλωση 1Kwh!

Ας έφευγε! Εμένα με 4 kWh μου ήρθε -104 😂

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Ringo106 said:

 

Αρχίσαμεεε 

Ο Λευκός Οίκος ανακοίνωσε προσωρινό εμπάργκο στην αύξηση των εξαγωγών φυσικού αερίου και στην κατασκευή νέων τερματικών σταθμών στο Τέξας, επιβάλλοντας δηλαδή κυρώσεις!

Είναι η πρώτη φορά που μία αμερικανική ομοσπονδιακή κυβέρνηση επιβάλει κυρώσεις σε μία Πολιτεία! Η απόφαση της Ουάσιγκτον θα είναι πολύ δυσάρεστη για τις ευρωπαϊκές οικονομίες οι οποίες θα επηρεαστούν άμεσα καθώς η τιμή του φυσικού αερίου θα αυξηθεί και μαζί με αυτήν θα αυξηθεί και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος.

Πιάστε ένα σταθεροοοο

Ειπα να το ποσταρω εγω χτες που το διαβασα, αλλα ασε καλυτερα, το ποσταρες εσυ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, είχα φτιάξει μια εφαρμογή για κινητό αρχές του μήνα, στην αρχή για πλάκα, αλλά τελικά την έστειλα στο google playstore και έγινε δεκτή εδώ και μια βδομάδα. Η εφαρμογή είναι πάρα πολύ απλή και με ένα κλικ έχεις στην οθόνη του κινητού σου τις τιμές του μήνα ανάλογα το χρώμα του τιμολογίου που επιλέγεις. Είναι δωρεάν και δεν έχω βάλει ούτε διαφημίσεις, τουλάχιστον προς τον παρόν.
Η εφαρμογή λέγεται ΣΟΦΟ ΡΕΥΜΑ νομίζω ότι κάποιους θα τους βοηθήσει πάρα πολύ στην σύγκριση τιμών λόγο απλότητας.
Για την ώρα είμαστε καμιά 50ρια όσοι την χρησιμοποιούμε :D H google για την προωθησει θέλει 350 euro τα οποία θα τα χρειαστώ για να πληρώσω το ρεύμα οπότε θα μείνει μεταξύ μας...  

SovoRevma-screen.png

Επεξ/σία από rizitis
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, rizitis είπε

Γεια σας, είχα φτιάξει μια εφαρμογή για κινητό αρχές του μήνα, στην αρχή για πλάκα, αλλά τελικά την έστειλα στο google playstore και έγινε δεκτή εδώ και μια βδομάδα. Η εφαρμογή είναι πάρα πολύ απλή και με ένα κλικ έχεις στην οθόνη του κινητού σου τις τιμές του μήνα ανάλογα το χρώμα του τιμολογίου που επιλέγεις. Είναι δωρεάν και δεν έχω βάλει ούτε διαφημίσεις, τουλάχιστον προς τον παρόν.
Η εφαρμογή λέγεται ΣΟΦΟ ΡΕΥΜΑ νομίζω ότι κάποιους θα τους βοηθήσει πάρα πολύ στην σύγκριση τιμών λόγο απλότητας.
Για την ώρα είμαστε καμιά 50ρια όσοι την χρησιμοποιούμε :D H google για την προωθησει θέλει 350 euro τα οποία θα τα χρειαστώ για να πληρώσω το ρεύμα οπότε θα μείνει μεταξύ μας...  

SovoRevma-screen.png

Οάου μια εφαρμογή που έχει ακόμα λιγότερες πληροφορίες από το invoices.rae.gr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω κάτι που με έχει προβληματίσει, μπαίνοντας στη ΔΕΗ για νέα σύνδεση μου βγάζει ότι έχω οφειλές στο συγκεκριμένο αριθμό παροχής και καθόσον είχα κάνει λογαριασμό στο myhome μπαίνω και βλέπω "απενεργοποιημένη παροχή" και από κάτω το ποσό της οφειλής. Να προσθέσω ότι είχα φύγει από αρχή του 2023 και είχα πληρώσει κανονικά τον τελευταίο τελικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...