Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 26/1/2024 στις 3:28 ΜΜ, ktikti είπε

μια ερωτηση ..ενδειξη θα καταχωρουμε πλεον μεσω δεδδηε η μπορουμε και απο την εφαρμογη της δεη!

εγω πλεον 3 ρολογια που ειχα δεη τα εκανα κιτρινο τιμολογιο.τα 2 εχουνε γυρω στις 100κιλοβατορες το μηνα.το τριτο μολις 10.

Μόλις τώρα, doomnx είπε

Από τώρα και μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση στη μηνιαία καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ προτρέπει τους πελάτες να δίνουν ένδειξη κάθε μήνα τηλεφωνικά ή μέσω app είπαν πριν λίγο στις ειδήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση στη μηνιαία καταμέτρηση οι 2μηνοι λογαριασμοί ΔΕΗ τι θα απογίνουν;

Επεξ/σία από Andrek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Andrek είπε

Όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση στη μηνιαία καταμέτρηση οι 2μηνοι λογαριασμοί ΔΕΗ τι θα απογίνουν;

Θα μας πει ο υπουργός. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Andrek είπε

Όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση στη μηνιαία καταμέτρηση οι 2μηνοι λογαριασμοί ΔΕΗ τι θα απογίνουν;

Θα βγαίνουν οι μηνιαίοι λογαριασμοί.. Έτσι μάλλον θα γίνεται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 

Μπορεί κάποιος να μ εξηγήσει γιατί έχω 3 διαφορετικές χρεώσεις κιλοβατώρα στο 4all.Εχω μετακομίσει σε καινούριο σπίτι κ ο λογαριασμός είναι ο πρώτος που ήρθε από 21/12 μέχρι 19/1. Είχα δηλώσει το πράσινο όταν άλλαξα τη παροχή στο όνομα μου κ το άλλαξα στο 4 All όπως πρότειναν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ. 

Οι 9 kwh με τα 0.13635 υποθέτω είναι όσο ήμουν στο πρασινο. Οι άλλες 2 τιμές είναι μια για μέχρι 31 Δεκεμβρίου 0.155 κ από 1-19 Γενάρη 0.17 ?

Δεν θα έπρεπε να είναι στα 0.12 η kwh? Τι γίνεται? Έχω χάσει κάνα επεισόδιο? 

1 λεπτό πριν, Marios1981 είπε

 

 

Screenshot_20240126-145624.jpgblockquote widget

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Οι 9 kwh με τα 0.13635 υποθέτω είναι όσο ήμουν στο πρασινο. Οι άλλες 2 τιμές είναι μια για μέχρι 31 Δεκεμβρίου 0.155 κ από 1-19 Γενάρη 0.17 ?

Δεν θα έπρεπε να είναι στα 0.12 η kwh? Τι γίνεται? Έχω χάσει κάνα επεισόδιο? 

Δεν φαίνονται στον λογαριασμό οι χωριστές χρεώσεις αλλά υποθέτω ότι βλέπεις τις τιμές πριν την έκπτωση - ωστόσο μπαίνουν οι εκπτώσεις στο σύνολο, αν το προσέξεις. Ο κατάλογος είναι αυτός που θα δεις εδώ: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-4all/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , με μικρες καταναλωσεις σε 2 ακινητα , παρατηρω μεγαλη αυξηση στους λογαριασμους(το 1 απο τα 2 μαλιστα ειναι και κοτ). ειμαι στο γ1 οικιακο και στα 2.

καμια ιδεα ?γιατι στις τελευταιες 5 σελιδες που βλεπω δεν παρατηρω κατι σαφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Marios1981 said:

Οι 9 kwh με τα 0.13635 υποθέτω είναι όσο ήμουν στο πρασινο. Οι άλλες 2 τιμές είναι μια για μέχρι 31 Δεκεμβρίου 0.155 κ από 1-19 Γενάρη 0.17 ?

Έχει αναλυθεί λεπτομερώς το ίδιο πράγμα 2-3 σελίδες πίσω, 0,13635 είναι η τελική τιμή Γενάρη, 0,155 είναι η τιμή που ίσχυε για Σεπτέμβριο και Οκτώβριο χωρίς επιδότηση, και 0,17 ήταν η τιμή που ίσχυε για Νοέμβριο και Δεκέμβριο επίσης χωρίς επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω των τελευταίων ερωτημάτων που καταλαβαίνω ότι δημιουργούν σύγχυση κ απορίες, λογικο εν μέρει καθώς η έκπτωση της ΔΕΗ δεν εγγυάται κανένας ότι θα υπάρχει πάντα ή θα είναι σταθερή στο 20%, θα ήταν ισως καλή ιδέα τα φανταστικά εξελακια του thread να αναπροσαρμοστούν ώστε να έχουν πρώτα την τιμή/κόστος χωρίς την έκπτωση βάσει της κιλοβατώρας του μήνα κ μετά σε επόμενο κελί να είναι η έκπτωση αφαιρετικά κ να βγαίνει το τελικό κόστος ενέργειας σε ευρώ κ μετά αναγωγή σε ευρώ ανα κιλοβατώρα προ ρυθμιζόμενων.

Αντιλαμβανομαι ότι κ η ΔΕΗ όπως το εμφανίζει στους λογαριασμούς εμφανίζει τις κιλοβατώρες επι τη χρέωση ανα κιλοβατώρα προ της έκπτωσης κ την έκπτωση ως «τούβλο» τιμή σε ευρώ για το σύνολο του λογαριασμού. 
Αυτό ισως βοηθούσε στην καλύτερη απεικόνιση κ reconciliation με τα εξελ κ αρκετοί χρήστες θα έπαιρναν γρηγορότερα assurance κ θα περιορίζονταν οι απορίες/ερωτήσεις σε αυτό το σκέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostakiss είπε

καλημερα , με μικρες καταναλωσεις σε 2 ακινητα , παρατηρω μεγαλη αυξηση στους λογαριασμους(το 1 απο τα 2 μαλιστα ειναι και κοτ). ειμαι στο γ1 οικιακο και στα 2.

καμια ιδεα ?γιατι στις τελευταιες 5 σελιδες που βλεπω δεν παρατηρω κατι σαφες

έχουν αλλάξει οι ρυθμιζόμενες εδώ και κανα 8 μηνο , αν έχεις τριφασικό τσιμπά

αν εννοείς στις χρεώσεις του ρεύματος δεν έχει αλλάξει κάτι , ήταν όπως δημοσιεύονταν

36 λεπτά πριν, Sebu είπε

Λόγω των τελευταίων ερωτημάτων που καταλαβαίνω ότι δημιουργούν σύγχυση κ απορίες, λογικο εν μέρει καθώς η έκπτωση της ΔΕΗ δεν εγγυάται κανένας ότι θα υπάρχει πάντα ή θα είναι σταθερή στο 20%, θα ήταν ισως καλή ιδέα τα φανταστικά εξελακια του thread να αναπροσαρμοστούν ώστε να έχουν πρώτα την τιμή/κόστος χωρίς την έκπτωση βάσει της κιλοβατώρας του μήνα κ μετά σε επόμενο κελί να είναι η έκπτωση αφαιρετικά κ να βγαίνει το τελικό κόστος ενέργειας σε ευρώ κ μετά αναγωγή σε ευρώ ανα κιλοβατώρα προ ρυθμιζόμενων.

ίσως στου doomnx , μιας και το δικό μου δεν είναι για να φαίνονται οι τελικές αλλά για σύγκριση των προγραμμάτων με διάφορες τιμές χοντρικής

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα πηρα στην δεη κ μου τα εξηγησαν οσο αφορα τηνδικια μου περιπτωση.

την αλλαγη απο πρασινο σε κιτρινο την εκανα 2 γεναρη οποτε με χρεωσαν

21-31 δεκεμβριου 0.17 -2.5 ευρω την επιδοτηση η τιμη του πρασινου

1 γεναρη 0.136 η τιμη του πρασινου για το γεναρη

κ απο 2-19 γεναρη 0.155  -5ευρω την εκπτωση του κρατους για το κιτρινο του γεναρη το οποιο οντος βγαινει 0.1239 που το υπολογισα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Marios1981 said:

Tελικα πηρα στην δεη κ μου τα εξηγησαν οσο αφορα τηνδικια μου περιπτωση.

την αλλαγη απο πρασινο σε κιτρινο την εκανα 2 γεναρη οποτε με χρεωσαν

21-31 δεκεμβριου 0.17 -2.5 ευρω την επιδοτηση η τιμη του πρασινου

1 γεναρη 0.136 η τιμη του πρασινου για το γεναρη

κ απο 2-19 γεναρη 0.155  -5ευρω την εκπτωση του κρατους για το κιτρινο του γεναρη το οποιο οντος βγαινει 0.1239 που το υπολογισα

Αν σου το επιβεβαιωσαν και αυτες ειναι οι τελικες τιμες που βλεπεις στο λογαριασμο (ημου εξω οταν ποσταρα απο το κινητο και ο λογαριασμος εμφανιζει ψειρες τους αριθμους - λχ 0,136 για Γεναρη με την εκπτωση του 20% μεσα και αυτο φαινεται και στο λογαριασμο) τοτε ισως δεν χρειαζεται να γινει καποια προσαρμογη στο εξελ του doomnx. Καθως η τελικη με την εκπτωση συμφωνει με οτι γραφει η ΔΕΗ ως χρεωση κιλοβατωρας.

Που ομως γεννα μετα το ερωτημα η γραμμη εκπτωση -5,15 ευρω χωρις αναλυση τι αφορα?

Γιατι αν νωριτερα στη γραμμη χρεωσεων οι κιλοβατωρες Γεναρη χρεωθηκαν με 0,136 που ειναι η τιμη του Γ1Ν με το -20% μεσα, η εξτρα γραμμη εκπτωσης τι αφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχίσαμεεε 

Ο Λευκός Οίκος ανακοίνωσε προσωρινό εμπάργκο στην αύξηση των εξαγωγών φυσικού αερίου και στην κατασκευή νέων τερματικών σταθμών στο Τέξας, επιβάλλοντας δηλαδή κυρώσεις!

Είναι η πρώτη φορά που μία αμερικανική ομοσπονδιακή κυβέρνηση επιβάλει κυρώσεις σε μία Πολιτεία! Η απόφαση της Ουάσιγκτον θα είναι πολύ δυσάρεστη για τις ευρωπαϊκές οικονομίες οι οποίες θα επηρεαστούν άμεσα καθώς η τιμή του φυσικού αερίου θα αυξηθεί και μαζί με αυτήν θα αυξηθεί και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος.

Πιάστε ένα σταθεροοοο

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...