Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Κι ένα ευχαριστώ σε σένα korakios γιατί έχεις βοηθήσει τα μέγιστα στο βρούμε βηματισμό σε αυτό το εξαιρετικά ομιχλώδες τοπίο τών προγραμμάτων και χρεώσεων!

θα σας στείλω το λογαριασμό αργότερα, post και 1€ με emoji10% έκπτωση 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 minutes ago, astrolavosg said:

Καλημέρα. Οπότε ίσως κάτι αντίστοιχο πρέπει να «παίζει» και με τόν δικό μου λογαριασμό που έλαβα σήμερα. Περίμενα μια καθαρή χρέωση στα 0,126 αλλά είχαμε και τις 23 ημέρες τού έτους πού αποχαιρέτησε. Από τόν άλλο μήνα να περιμένω άραγε τήν καθαρή χρέωση στα 0,126 (με δεδομένη τήν κατανάλωση κάτω από 500kWh)? Έχω το 4All τής ΔΕΗ. Συνοπτικά στοιχεία τού λογαριασμού:

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 326 kWh

Περίοδος Κατανάλωσης 07/12/2023 - 04/01/2024

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 47, 48

Μηχανισμός Διακύμανσης 0,11

Επιδότηση Κράτους  - 7,03

Πάγια Χρέωση 3 ,59

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 53,35

(45kWh x 0,15500€/kWh) + (281kWh x 0,16500€/kWh)

Έκπτωση - 1 , 40

Βασικά 25 ήταν οι ημέρες κατανάλωσης του Δεκέμβρη, όχι 23, οπότε 326KWh / 29 ημέρες της περιόδου x 25 ημέρες  =  281,03KWh αναλογία στον Δεκέμβριο, και 326 / 29 x 4 = 45KWh αναλογία στον Γενάρη.

Τον άλλο μήνα δεν ξέρω τι θα περιμένεις.

Και φυσικά όταν βγει εκκαθαριστικός θα επαναυπολογιστούν όλα από την αρχή, από τους έναντι θα ληφθούν υπόψιν μόνο τα ποσά που έχεις πληρώσει ως έναντι, οι KWh θα αγνοηθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

καλημερα μια ερωτηση , 

σημερα πηγα να περασω την καταναλωση της παροχης μου .. και στο προηγουμενο μηνα ηταν 99975

και σημερα ειμαι στα 100,150 .. το ρολοι επειδη εχει 5 ψηφια ξανα γυρισε στα 00150 π.χ... πως περναω αυτο στην σελιδα πο εχει μονο 5ψηφιο  οεο? ξερει κανεις?

Βάζεις ό,τι δείχνει το ρολόι. 00150.

4 ώρες πριν, xraxra είπε

ΟΧΙ εννοώ για την κατανομή των kw σε καθε μηνα. Με ποιο τροπο εγινε ετσι.

Θυμαμαι ειχες πει ,οτι γινεται 1 φορα η μετρηση στο τετραμηνο και απλώνεται  κατανάλωση αναλογικά στους 4 μήνες.

Δεν ειναι ετσι?

10 μέρες Ιανουαρίου ÷ 119 τιμολογούμενες μέρες × 872 kWh ημέρας  = 73,28 kWh

73 σου έχει στον υπολογισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, doomnx said:

Βάζεις ό,τι δείχνει το ρολόι. 00150.

@pasxaliskar o ΔΕΔΔΗΕ το καταλαβαίνει ότι έχει γυρίσει το ρολόι απ'την αρχή... μάλιστα στην εφαρμογή εμφανίζει την ένδειξη χωρίς τα μηδενικά μπροστά. Εμένα μού έτυχε στην αλλαγή παρόχου από ΔΕΗ προς ΗΡΩΝ.

Spoiler


1.jpg.df9f70f74161f0d32b95aad972199c70.jpg

3.jpg.29944d3e7d5792a32bd7a0e2e54765b5.jpg

Αν όμως δώσεις έναντι ένδειξη σε πάροχο και δεν έχουν προγραμματίσει αυτή τη παράμετρο,  θα βγάλει απλά μήνυμα ότι η ένδειξη είναι άκυρη.

Σε καμία περίπτωση πάντως μη κάνεις το λάθος να δώσεις ένδειξη 100150... γιατί ανάλογα με τη μηχανογράφηση του παρόχου, ρισκάρεις πολλαπλά εγκεφαλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Καλημέρα. Οπότε ίσως κάτι αντίστοιχο πρέπει να «παίζει» και με τόν δικό μου λογαριασμό που έλαβα σήμερα. Περίμενα μια καθαρή χρέωση στα 0,126 αλλά είχαμε και τις 23 ημέρες τού έτους πού αποχαιρέτησε. Από τόν άλλο μήνα να περιμένω άραγε τήν καθαρή χρέωση στα 0,126 (με δεδομένη τήν κατανάλωση κάτω από 500kWh)? Έχω το 4All τής ΔΕΗ. Συνοπτικά στοιχεία τού λογαριασμού:

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 326 kWh

Περίοδος Κατανάλωσης 07/12/2023 - 04/01/2024

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 47, 48

Μηχανισμός Διακύμανσης 0,11

Επιδότηση Κράτους  - 7,03

Πάγια Χρέωση 3 ,59

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 53,35

(45kWh x 0,15500€/kWh) + (281kWh x 0,16500€/kWh)

Έκπτωση - 1 , 40

Στο Γ1 φαίνεται τελική τιμή στους υπολογισμούς βάσει ΦΕΚ. Στο 4All φαίνεται αρχική τιμή + μηχανισμός διακύμανσης - έκπτωση 20% αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doomnx είπε

Βάζεις ό,τι δείχνει το ρολόι. 00150.

αυτο λεω.. δεν το δεχεται 00150 γιατι πεταει σφαλμα και λει δν γινεται η καταναλωση να ειναι μικροτερη απο την προηγουμενη γτ καταλαβαινει οτι πριν ειχες 99975 και τωρα 150 αθροιστικα αυτο λεω ...

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

@pasxaliskar o ΔΕΔΔΗΕ το καταλαβαίνει ότι έχει γυρίσει το ρολόι απ'την αρχή... μάλιστα στην εφαρμογή εμφανίζει την ένδειξη χωρίς τα μηδενικά μπροστά. Εμένα μού έτυχε στην αλλαγή παρόχου από ΔΕΗ προς ΗΡΩΝ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

1.jpg.df9f70f74161f0d32b95aad972199c70.jpg

 

3.jpg.29944d3e7d5792a32bd7a0e2e54765b5.jpg

Αν όμως δώσεις έναντι ένδειξη σε πάροχο και δεν έχουν προγραμματίσει αυτή τη παράμετρο,  θα βγάλει απλά μήνυμα ότι η ένδειξη είναι άκυρη.

Σε καμία περίπτωση πάντως μη κάνεις το λάθος να δώσεις ένδειξη 100150... γιατί ανάλογα με τη μηχανογράφηση του παρόχου, ρισκάρεις πολλαπλά εγκεφαλικά.

παμε ξανα γτ νομιζω δν καταλαβατε καλα το προβλημα τις σελιδας.. 

στην σελιδα της δεη δεν δεχοτανε το 00150 ουτε το 150 σκετο.. και στα 2 πετουσε σφαλμα οτι δεν γινεται να ειναι μικροτερη η καταναλωση απο την προηγουμενη που ηταν 99975.. οταν πηρα τηλεφωνο και τους ειπα μου την κανανε και η κοπελα μου ειπε οτι ειναι συχνο προβλημα με την σελιδα αυτη η περιπτωση.. οταν μπηκα μετα ξανα στον λογαριασμο μου που μου το περασε αυτη εβαλε οντως 150 και 16100 νυχτερινο.. απλα το θεμα ηταν οτι εγω δν μπορουσα να βαλω 00150 η 150 δεν μου το επερνε.. τωρα ομως στο επομενο νομιζω μπορω να το συνεχισω στα 300 , 400 κλπ.. 

καταλαβατε? 

ξερω οτι γυρισε το ρολοι και μηδενισε το καταλαβα.. προσπαθησα να βαλω το 00150 η 150 απλα εμενα σαν ιδιωτης δν το επερνε εβγαζε σφαλμα... ισως της δεης το πηρε κανονικα το 150 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pasxaliskar said:

οταν μπηκα μετα ξανα στον λογαριασμο μου που μου το περασε αυτη εβαλε οντως 150 και 16100 νυχτερινο.. απλα το θεμα ηταν οτι εγω δν μπορουσα να βαλω 00150 η 150 δεν μου το επερνε..

Aυτό ακριβώς είπα... ότι στο metering των παρόχων μπορεί να έβγαζε σφάλμα λόγω ελλιπούς προγραμματισμού. Αφού κατάφερε και στο πέρασε η κοπέλα 150, τότε συνεχίζεις από εκεί τον άλλο μήνα πχ 333 χωρίς μηδενικά.

  

3 hours ago, geodimis said:

Δεν είναι μόνο ότι η ακατανόμαστη βγάζει άμεσα λογαριασμούς αλλά κυρίως το ότι παίρνει σαν ημερομηνία εκπροσώπησης την ημέρα του contract. Τι να το κάνω το 50αρικο του ΗΡΩΝΑ όταν θα μου βγάλει λογαριασμό σε 1,5-2 μήνες ή τις 500kw της VOLTON όταν θα με εκπροσωπήσει σε 5-10-15 μέρες. Είναι τρομερό πλεονέκτημα της ακατονομαστης σαν «ενδιάμεσος» πάροχος για τον ταχύ τουρισμό.

Όταν λες άμεσα, εννοείς εντός 1 μήνα τιμολόγησης; Διότι εγώ είχα σήμερα προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, αν πάω ΔΕΗ αύριο... το πιο πιθανό δε θα είναι να βγάλουν λογαριασμό τέλος Φεβρουαρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό ακριβώς είπα... ότι στο metering των παρόχων μπορεί να έβγαζε σφάλμα λόγω ελλιπούς προγραμματισμού. Αφού κατάφερε και στο πέρασε η κοπέλα 150, τότε συνεχίζεις από εκεί τον άλλο μήνα πχ 333 χωρίς μηδενικά.

ναι ηταν bug προγραμματισμου της σελιδας .. ελπιζω να συνεχισει έτσι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ekrepali said:

Όταν λες άμεσα, εννοείς εντός 1 μήνα τιμολόγησης; Διότι εγώ είχα σήμερα προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, αν πάω ΔΕΗ αύριο... το πιο πιθανό δε θα είναι να βγάλουν λογαριασμό τέλος Φεβρουαρίου;

εννοώ ότι σε 2 χρόνια και 4-5 παροχές στο online μόνο 1-2 φορές δεν είχα έκδοση λογαριασμού στο μήνα. Πιο πριν δνε παρακολουθούσα. Θεωρώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι η ημερομηνία εκπροσώπησης λαμβάνεται η ημέρα του econtract, υπάρχει προφανώς "αυτοματοποιημένη" υποβολή αίτησης προς το ΔΕΔΔΗΕ και "διευκόλυνση" του τελευταίου στο πάτημα του κουμπιού..

 

Το ερώτημα παραμένε ΔΕΗ 4all business Γ21 τηλεφωνικά πόσο εύκολο/γρήγορο είναι; 

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξυπηρέτηση της ακατονόμαστης -για το άλλο νήμα- λέει ότι τα μίλια της Aegean δεν μπορούν να πιστωθούν σε λογαριασμό miles and bonus διαφορετικού ΑΦΜ αλλά δεν είναι και σίγουρη..

Εφόσον μέσα στο econtract υπάρχει πεδίο που συμπληρώνεις τον αριθμό λογαριασμού miles and bonus γνωρίζει κανείς αν γίνεται μετέπειτα διασταύρωση ΑΦΜ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

Η εξυπηρέτηση της ακατονόμαστης -για το άλλο νήμα- λέει ότι τα μίλια της Aegean δεν μπορούν να πιστωθούν σε λογαριασμό miles and bonus διαφορετικού ΑΦΜ αλλά δεν είναι και σίγουρη..

Εφόσον μέσα στο econtract υπάρχει πεδίο που συμπληρώνεις τον αριθμό λογαριασμού miles and bonus γνωρίζει κανείς αν γίνεται μετέπειτα διασταύρωση ΑΦΜ;

Το miles and bonus δεν έχει τον ΑΦΜ σου αν δεν κάνω λάθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, atpanos said:

Το miles and bonus δεν έχει τον ΑΦΜ σου αν δεν κάνω λάθος...

Κι εγώ αυτό ξέρω, στην καρτέλα της Aegean ΑΦΜ βάζεις μόνο αν επιθυμείς έκδοση τιμολογίου..

41 minutes ago, geodimis said:

Η εξυπηρέτηση της ακατονόμαστης -για το άλλο νήμα- λέει ότι τα μίλια της Aegean δεν μπορούν να πιστωθούν σε λογαριασμό miles and bonus διαφορετικού ΑΦΜ αλλά δεν είναι και σίγουρη..

Εφόσον μέσα στο econtract υπάρχει πεδίο που συμπληρώνεις τον αριθμό λογαριασμού miles and bonus γνωρίζει κανείς αν γίνεται μετέπειτα διασταύρωση ΑΦΜ;

Μπορεί να συνδεθεί miles & bonus λογαριασμών άσχετου ΑΦΜ από τον κάτοχο της παροχής. Αυτό που δεν μπορεί να γίνει είναι να προσθέσεις τον ίδιο αριθμό miles & bonus στο mydei παροχών άλλου ΑΦΜ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, geodimis είπε

Η εξυπηρέτηση της ακατονόμαστης -για το άλλο νήμα- λέει ότι τα μίλια της Aegean δεν μπορούν να πιστωθούν σε λογαριασμό miles and bonus διαφορετικού ΑΦΜ αλλά δεν είναι και σίγουρη..

Εφόσον μέσα στο econtract υπάρχει πεδίο που συμπληρώνεις τον αριθμό λογαριασμού miles and bonus γνωρίζει κανείς αν γίνεται μετέπειτα διασταύρωση ΑΦΜ;

Δεν ισχύει, πήρα εγώ τα bonus miles απο αλλαγή σε open και το ρεύμα είναι στον πατέρα μου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κατάστημα με φώτα και κατανάλωση περίπου 400 κιλοβατόρες τον μήνα συμφέρει το ΔΕΗ myBusiness 4All ή το Γ21 Επαγγελματικό; 

Πως γίνεται και στο ΔΕΗ myBusiness 4All ενώ γράφει πως έχει 12μηνη σύμβαση, είναι κυμαινόμενο τιμολόγιο και όχι σταθερό ;

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...