Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα περασεις 150, η 00150.. Θα το δεις.. Ειναι σημερα η ημερομηνια; Και στον Δεδδηε;;

στα 150 και στα 00150 δεν το δεχεται.. σφαλμα βγαζει και λεει μικροτερη καταναλωση απο την προηγουμενη..  πηρα τηλεφωνο στην δεη μου το κανανε τηλεφωνικα .. μου ειπανε ναι ειναι γνωστο σφαλμα και μου τα περασε η κοπελα χειροκινητα.. και βλεπω τωρα εμφανιζονται οπως λεμε δλδ

150 το ημερισιο

16200 το νυχτερινο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, geodimis είπε

Συντομότερος τρόπος για μεταφορά Γ21 στη ΔΕΗ για τα μίλια της aegean; Μέσω econtract ακόμα δεν υποστηρίζεται βλέπω..

μίλια δίνει το 4all και υπόψιν πρέπει να έχεις τουλάχιστον ένα εισιτήριο για εξαργύρωση για να περάσεις τους δωρεάν πόντους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

στα 150 και στα 00150 δεν το δεχεται.. σφαλμα βγαζει και λεει μικροτερη καταναλωση απο την προηγουμενη..  πηρα τηλεφωνο στην δεη μου το κανανε τηλεφωνικα .. μου ειπανε ναι ειναι γνωστο σφαλμα και μου τα περασε η κοπελα χειροκινητα.. και βλεπω τωρα εμφανιζονται οπως λεμε δλδ

150 το ημερισιο

16200 το νυχτερινο 

Μηπως θα ηταν καλυτερο να δινεις και ενδειξεις στον Δεδδηε οταν ανοιγει καθε διμηνο... 

(απλα  και σε 3-4 μηνες θα ξεκινησει η μηνιαια καταμετρηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lazarnik είπε

μολις ολοκληρωσα econtract και επιστροφη στην ακατανομαστη απο ελπε (τα ξοδαψα τα 100) συμφωνα με τις καταναλωσεις μου με συμφερει για οσο δουλευει η αντλια.

αν πήρες πρόσφατα το 2023 τσέκαρε εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, korakios said:

μίλια δίνει το 4all και υπόψιν πρέπει να έχεις τουλάχιστον ένα εισιτήριο για εξαργύρωση για να περάσεις τους δωρεάν πόντους

εννοείς ότι οι πόντοι από τη ΔΕΗ πιστώνονται όταν πας να εκδόσεις εισιτήριο και όχι κατευθείαν στο υπάρχον miles & bonus λογαριασμό σου μετά την ενεργοποίηση;

 

EDIT: Είμαι elpedison smart έφαγα το 100αρικό και πλέον καταναλώση δεν αναμένεται να έχω άμεσα οπότε ψάχνω την αλλαγή με το καλύτερο δώρο μπας και αξαναπρολάβω την 60άρα της elpedison.

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

εννοείς ότι οι πόντοι από τη ΔΕΗ πιστώνονται όταν πας να εκδόσεις εισιτήριο και όχι κατευθείαν στο υπάρχον miles & bonus λογαριασμό σου μετά την ενεργοποίηση;

οτι πρέπει να έχεις αγοράσει τουλαχιστον μια φορά εισιτήριο και να το εξαργυρώσεις , αν ναι όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Μηπως θα ηταν καλυτερο να δινεις και ενδειξεις στον Δεδδηε οταν ανοιγει καθε διμηνο... 

(απλα  και σε 3-4 μηνες θα ξεκινησει η μηνιαια καταμετρηση)

γτ να της δινω? αρχικα εχω λογαριασμο καθε μηνα.. εδινα μεχρι τωρα μηνα με τον μηνα .. απλα ειναι bug αυτο .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

ΟΧΙ εννοώ για την κατανομή των kw σε καθε μηνα. Με ποιο τροπο εγινε ετσι.

Θυμαμαι ειχες πει ,οτι γινεται 1 φορα η μετρηση στο τετραμηνο και απλώνεται  κατανάλωση αναλογικά στους 4 μήνες.

Δεν ειναι ετσι?

Η κατανάλωση βγαίνει αναλογικά βάσει του ποσοστού ημερών κάθε περιόδου (επί του συνόλου των ημερών). Δηλαδή ο υπολογισμός είναι: (μέρες περιόδου/σύνολο ημερών)*σύνολο κιλοβατωρών*τιμή περιόδου.

  1. 14/9-31/10, σύνολο 48 ημέρες με ποσοστό 40,37%, οπότε 352kWh με τιμή αυτής της περιόδου 0,15500€.
  2. 1/11-31/12, σύνολο 61 ημέρες με ποσοστό 51,26%, οπότε 447kWh με τιμή αυτής της περιόδου 0,17000€.
  3. 1/1-10/1, σύνολο 10 ημέρες με ποσοστό 8,37%, οπότε 73kWh με τιμή αυτής της περιόδου 0,13635€.
  4. Αντίστοιχα υπολογίζονται και οι νυχτερινές καταναλώσεις.

Στις 2 πρώτες περιόδους, υπολογίζεται η αρχική τιμή και μετά αφαιρείται η επιδότηση ΤΕΜ που ίσχυε έως τέλος του 2023. Στη τρίτη περίοδο δεν υπάρχει επιδότηση οπότε λαμβάνεται υπόψη η τελική τιμή με τα νέα δεδομένα.

Επ' ευκαιρία. Η μηνιαία χρέωση ανά κλίμακα γίνεται βάσει συνόλου 120 ημερών επί την περίοδο 30 ημερών. Δηλαδή 2000/120*30=500kWh που είναι η πρώτη κλίμακα. Σε σένα ο υπολογισμός γίνεται επί συνόλου 119 ημερών.

Για παράδειγμα,  αν είχες 2000kWh σύνολο κατανάλωσης, ο υπολογισμός θα γινόταν με την επόμενη κλίμακα, διότι οι 30 μέρες βγάζουν (2000/119*30) αναλογική μηνιαία κατανάλωση 504kWh. Για να μην άλλαζες κλίμακα θα έπρεπε να είχες έως 1983kWh σύνολο (495,75kWh/μήνα). Για την ακρίβεια επειδή δεν λαμβάνονται υπόψη τα δεκαδικά στις κιλοβατώρες, θα έπρεπε να ήταν έως 1980kWh (495kWh/μήνα).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geodimis said:

εννοείς ότι οι πόντοι από τη ΔΕΗ πιστώνονται όταν πας να εκδόσεις εισιτήριο και όχι κατευθείαν στο υπάρχον miles & bonus λογαριασμό σου μετά την ενεργοποίηση;

 

EDIT: Είμαι elpedison smart έφαγα το 100αρικό και πλέον καταναλώση δεν αναμένεται να έχω άμεσα οπότε ψάχνω την αλλαγή με το καλύτερο δώρο μπας και αξαναπρολάβω την 60άρα της elpedison.

60; η ελπε; γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Η κατανάλωση βγαίνει αναλογικά βάσει του ποσοστού ημερών κάθε περιόδου (επί του συνόλου των ημερών). Δηλαδή ο υπολογισμός είναι: (μέρες περιόδου/σύνολο ημερών)*σύνολο κιλοβατωρών*τιμή περιόδου.

  1. 14/9-31/10, σύνολο 48 ημέρες με ποσοστό 40,37%, οπότε 352kWh με τιμή αυτής της περιόδου 0,15500€.
  2. 1/11-31/12, σύνολο 61 ημέρες με ποσοστό 51,26%, οπότε 447kWh με τιμή αυτής της περιόδου 0,17000€.
  3. 1/1-10/1, σύνολο 10 ημέρες με ποσοστό 8,37%, οπότε 73kWh με τιμή αυτής της περιόδου 0,13635€.
  4. Αντίστοιχα υπολογίζονται και οι νυχτερινές καταναλώσεις.

Στις 2 πρώτες περιόδους, υπολογίζεται η αρχική τιμή και μετά αφαιρείται η επιδότηση ΤΕΜ που ίσχυε έως τέλος του 2023. Στη τρίτη περίοδο δεν υπάρχει επιδότηση οπότε λαμβάνεται υπόψη η τελική τιμή με τα νέα δεδομένα.

Επ' ευκαιρία. Η μηνιαία χρέωση ανά κλίμακα γίνεται βάσει συνόλου 120 ημερών επί την περίοδο 30 ημερών. Δηλαδή 2000/120*30=500kWh που είναι η πρώτη κλίμακα. Σε σένα ο υπολογισμός γίνεται επί συνόλου 119 ημερών.

Για παράδειγμα,  αν είχες 2000kWh σύνολο κατανάλωσης, ο υπολογισμός θα γινόταν με την επόμενη κλίμακα, διότι οι 30 μέρες βγάζουν (2000/119*30) αναλογική μηνιαία κατανάλωση 504kWh. Για να μην άλλαζες κλίμακα θα έπρεπε να είχες έως 1983kWh σύνολο (495,75kWh/μήνα). Για την ακρίβεια επειδή δεν λαμβάνονται υπόψη τα δεκαδικά στις κιλοβατώρες, θα έπρεπε να ήταν έως 1980kWh (495kWh/μήνα).

Καλημέρα. Οπότε ίσως κάτι αντίστοιχο πρέπει να «παίζει» και με τόν δικό μου λογαριασμό που έλαβα σήμερα. Περίμενα μια καθαρή χρέωση στα 0,126 αλλά είχαμε και τις 23 ημέρες τού έτους πού αποχαιρέτησε. Από τόν άλλο μήνα να περιμένω άραγε τήν καθαρή χρέωση στα 0,126 (με δεδομένη τήν κατανάλωση κάτω από 500kWh)? Έχω το 4All τής ΔΕΗ. Συνοπτικά στοιχεία τού λογαριασμού:

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 326 kWh

Περίοδος Κατανάλωσης 07/12/2023 - 04/01/2024

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 47, 48

Μηχανισμός Διακύμανσης 0,11

Επιδότηση Κράτους  - 7,03

Πάγια Χρέωση 3 ,59

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 53,35

(45kWh x 0,15500€/kWh) + (281kWh x 0,16500€/kWh)

Έκπτωση - 1 , 40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Από τόν άλλο μήνα να περιμένω άραγε τήν καθαρή χρέωση στα 0,126 (με δεδομένη τήν κατανάλωση κάτω από 500kWh)?

η χρέωση αλλάζει ανα μήνα , άγνωστη η τιμή του επόμενου μέχρι τέλος του , προσεγγιστικά βγαίνει απο τώρα στο περίπου δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, xraxra said:

ΟΧΙ εννοώ για την κατανομή των kw σε καθε μηνα. Με ποιο τροπο εγινε ετσι.

Θυμαμαι ειχες πει ,οτι γινεται 1 φορα η μετρηση στο τετραμηνο και απλώνεται  κατανάλωση αναλογικά στους 4 μήνες.

Δεν ειναι ετσι?

Στην περίπτωση σου με περίοδο κατανάλωσης από 14/09/2023 έως 10/01/2014, άρα 119 ημέρες, οι 872KWh της κατανάλωσης ημέρας πχ είναι 7,33 ανά ημέρα και μοιράστηκαν αναλογικά ως εξής:

17 ημέρες τον Σεπτέμβριο * 7,33KWh την ημέρα = 125
31 τον Οκτώβριο * 7,33 = 227

Όμως μια και Σεπτέμβριος και Οκτώβριος είχαν ίδια τιμή τις τιμολόγησαν μαζί, για αυτό βλέπεις στην ανάλυση 352 KWhx0,15500€.

Ομοίως τιμολογήθηκαν μαζί Νοέμβρης + Δεκέμβρης μια και οι δύο είχαν ίδια τιμή (0,17€), και ξεχωριστά ο Γενάρης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

η χρέωση αλλάζει ανα μήνα , άγνωστη η τιμή του επόμενου μέχρι τέλος του , προσεγγιστικά βγαίνει απο τώρα στο περίπου δλδ

Κι ένα ευχαριστώ σε σένα korakios γιατί έχεις βοηθήσει τα μέγιστα στο βρούμε βηματισμό σε αυτό το εξαιρετικά ομιχλώδες τοπίο τών προγραμμάτων και χρεώσεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...