Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τι εννοείς; 😅

Θέλεις διεύθυνση να πας να δεις τον έξυπνο μετρητή της ή κάτι άλλο; 

Όχι. Αφού υπάρχει έξυπνος μετρητής με δυνατότητα τηλεμέτρησης, με κάλυψες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα 

 

για το μήνα Φεβρουάριο ποτέ να περιμένουμε κάποια ενημέρωση για τις τιμές ;

Για τη ωρα είμαι στο κίτρινο της ΔΕΗ. 

Για δες εδώ ένα preview. Οριστικές τιμές με τις τελικές εκπτώσεις στην 1η του μήνα βέβαια.

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Αν συνεχίσει έτσι η ΤΕΑ και οι εκπτώσεις, το Φεβρουάριο το πιο φθηνό ex-ante θα είναι το πράσινο της ΔΕΗ!

Το κίτρινο 4All και τα πράσινα των Volterra και ελίν ακολουθούν με 1 € διαφορά.

r5T2gqc.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, doomnx είπε

Για δες εδώ ένα preview. Οριστικές τιμές με τις τελικές εκπτώσεις στην 1η του μήνα βέβαια.

Σε ευχαριστω πολύ. 
αρα εγώ που είμαι 900 το τετράμηνο θα με συμφέρει να πάω πάλι πίσω στο πράσινο. 

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Σε ευχαριστω πολύ. 
αρα εγώ που είμαι 900 το τετράμηνο θα με συμφέρει να πάω πάλι πίσω στο πράσινο. 

Μιλάμε για 0.60 € διαφορά που τα παίρνεις πίσω από την πάγια εντολή ξέρω γω. Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει ενδιαφέρον - αν εξετάσουμε την preview τιμή του Γ1Ν από το excel του @doomnx - είναι ότι παρόλο που η ΤΕΑ Ιανουαρίου υπολογίζεται μέχρι στιγμής να είναι υψηλότερη από το άνω όριο L_u (0,095) του Γ1Ν, εντούτοις η χρέωση του μηχανισμού διακύμανσης βγαίνει αρνητική (πίστωση). Και την ίδια στιγμή στο 4all εμφανίζεται (ορθά) μηδενική!

Είναι από τα... περίεργα του τύπου υπολογισμού, να φανταστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα κανει παλι κανενα μαγικο η ΔΕΗ οπως με το 4all το Γεναρη και τελευταιες μερες Γεναρη, για τον Φλεβαρη, θα μηδενισει τη ρητρα του Πρασινου για να μην παιζει αρνητικη. Δεν θυμαμαι αν ειχε αναφερει ο korakios αν αυτο "μπορει" να γινει με βαση τις προδιαγραφες του Πρασινου ή οχι.

Αν δηλαδη ο μαθηματικος τυπος του Πρασινου για τη Ρητρα/Μηχανισμο Διακυμανσης επιτρεπεται να παρει και αρνητικες τιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ή θα κανει παλι κανενα μαγικο η ΔΕΗ οπως με το 4all το Γεναρη και τελευταιες μερες Γεναρη, για τον Φλεβαρη, θα μηδενισει τη ρητρα του Πρασινου για να μην παιζει αρνητικη. Δεν θυμαμαι αν ειχε αναφερει ο korakios αν αυτο "μπορει" να γινει με βαση τις προδιαγραφες του Πρασινου ή οχι.

Αν δηλαδη ο μαθηματικος τυπος του Πρασινου για τη Ρητρα/Μηχανισμο Διακυμανσης επιτρεπεται να παρει και αρνητικες τιμες.

 

Επιβάλλεται να πάρει αρνητικές τιμές όταν η τιμή χονδρικής αποκλιμακώνεται. Αλλιώς ο καταναλωτής δεν θα το έβλεπε στο πορτοφόλι του.

Το β μηδενίστηκε κατ’ εξαίρεση μόνο για τον Ιανουάριο με βάση το ΦΕΚ. Αφορούσε μόνο τα πράσινα αλλά συμπαρέσυρε το 4All.

Τσεκάρετε πάλι το preview τώρα που η ΤΕΑ έπεσε κάτω από 95 👀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 7:06 ΜΜ, ekrepali είπε

Σε συνδιασμό με το Άρθρο 18, παρ 6 του ΚΠΗΕ:

Η αλλαγή πρέπει να γίνεται εντός 2 ημερών απ'την αποστολή του αιτήματος του παρόχου προς τον ΔΕΔΔΗΕ, με την ένδειξη που έχει δώσει ο πελάτης.

 

Εν τω μεταξύ ο αδερφός μου, στην ίδια πολυκατοικία με τριφασικό μετρητή έφυγε λίγο αργότερα σε σχέση με εμένα από Ζενίθ σε ΔΕΗ και έγινε κανονικά η μετάπτωσή του με τις ενδείξεις του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΤΕΑ σήμερα 94,4 (Ιανουάριος), την έκπτωση 20% και τους τύπους του μηχανισμού διακύμανσης που είχε ανακοινώσει τον Ιανουάριο οι τιμές θα είναι:

Γ1   <500Kw=0,1299   >500Kw 0,1395   νύχτα=0,1051

4all   <500Kw=0,1201   >500Kw 0,1649   νύχτα=0,0993

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

επειδη πλησιαζει η ημερομηνία πληρωμης του λογαριασμού ειπα να κοιταξω οτι ισχύει η πάγια εντολή που ειχα μεχρι πριν τις αλλαγές σε πολυχρωμα συμβολαια, και δεν μπορω να βρω κατι σχετικο στο mydei. Ειμαι σε πρασινο τωρα. Ειναι καπου η επιλογη και δεν τη βλεπω ή δεν υπαρχει πλεον και πρεπει να πληρώνω "χειροκίνητα"?

 

Επισης, ανακαλυψα οτι εχω ενα κουπονι για 12 μηνες δωρεαν green pass, το οποιο ειναι default ενεργοποιημένο. Το χρησιμοποιοω το κουπονι φανταζομαι ε?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, dazed είπε

Καλησπερα σε ολους,

επειδη πλησιαζει η ημερομηνία πληρωμης του λογαριασμού ειπα να κοιταξω οτι ισχύει η πάγια εντολή που ειχα μεχρι πριν τις αλλαγές σε πολυχρωμα συμβολαια, και δεν μπορω να βρω κατι σχετικο στο mydei. Ειμαι σε πρασινο τωρα. Ειναι καπου η επιλογη και δεν τη βλεπω ή δεν υπαρχει πλεον και πρεπει να πληρώνω "χειροκίνητα"?

 

Επισης, ανακαλυψα οτι εχω ενα κουπονι για 12 μηνες δωρεαν green pass, το οποιο ειναι default ενεργοποιημένο. Το χρησιμοποιοω το κουπονι φανταζομαι ε?

 

 

Στο my dei , οι παροχες μου , περισσότερα , λεπτομέρειες , εκεί είναι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αντιμετωπίζετε προβλήματα στο myΔΕΗ σήμερα;

Ούτε εγώ ούτε γνωστοί μου μπορούν να αλλάξουν ρυθμίσεις, να πληρώσουν, γενικότερα να κάνουν το οτιδήποτε.., άλλους τους λέει πως ο λογαριασμός είναι κλειδωμένος..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...