Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

φυσικά και ακούει , στα πλαίσια του ΥΠΕΝ , η έκπτωση είναι κυμαινόμενη ανα μήνα , σημαίνει δλδ και μηδέν

παράπονα εκεί

Τι μου ποσταρεις το σαιτ του ΥΠΕΝ. Εκεί δεν είναι να στείλεις mail. Εκεί πρέπει να πας με μολότοφ και καλασνικοφ.

Αυτοί φτιάξανε ένα πράγμα, μοναδικό στον κόσμο, που αποκαλείται " Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας", στο οποίο ένα 8μελες συμβούλιο καθορίζει την χονδρική τιμή μεγαβατωρας. Μαντέψτε ποιοι είναι αυτά τα μέλη. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣ. Είναι σαν να βάζεις τον λύκο να αποφασίσει πόσα πρόβατα θέλει να φάει. Και στην Κολομβία ακόμα κρατάνε τα προσχήματα. Εδώ όχι. Κυβερνάει το καρτέλ δια νόμου.

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Τι μου ποσταρεις το σαιτ του ΥΠΕΝ.

σίγουρα όχι για να ποστάρεις τα υπόλοιπα αλλά να καταλάβεις οτι δε χρειάζεται να αναφέρεται τιμή απο τη στιγμή που αναγράφεται οτι τιμές και εκπτώσεις θα ανακοινώνονται ανα μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Disrespect είπε

Πρόσεξε την διατύπωση όμως. "Δύναται να εφαρμόζονται εκπτώσεις..."

Παθητική φωνή, υποθετικός λόγος

Ε όχι, αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση δεσμευτικό. Ή βάζεις την έκπτωση στην αναφερόμενη τιμή, έφοσον ισχύει για ΕΝΑ ΜΟΝΟ μήνα, ή μας δουλεύεις. End of story. 

ΡΑΕ ακούει; 

Το τιμολόγιο αυτό πρέπει να μείνει απαράλαχτο για 6 μήνες. Αυτή είναι η βασική τιμή προμήθειας. Την έκπτωση την ορίζει σε άλλο PDF κάθε μήνα. Τι τη θες τη ΡΑΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Υπαρχει δυνατοτητα να παρακολουθησω την πορεια της αιτησης που εκανα online?  Και αν οχι σε ποσες ημερες περιπου ειμαι στο δικτυο της Δεη?

έχει πέσει το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ επομένως άραξε και απο εβδομάδα πάρε τηλ εκεί να δεις αν έδωσε αίτημα η ΔΕΗ προς ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

έχει πέσει το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ επομένως άραξε και απο εβδομάδα πάρε τηλ εκεί να δεις αν έδωσε αίτημα η ΔΕΗ προς ΔΕΔΔΗΕ

Μόλις πήρα κι εγώ για να ρωτήσω τι γίνεται με την μεταφορά μου που δεν την κάνουν από 4/1 και μου είπαν τα περί συστήματος.

Φρουτς φρουτς έκανε η γραμμή, δεν ξέρω τι κάρβουνο καίνε εκεί τα συστήματα.

Τους κάνω εικόνα, φραπεδάκι και ταβλάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή άνα κιλοβατωρες στο πρασινο είναι 0,13635 ενώ στο κίτρινο 4 all 0,16880. Μιλάω για κάτω των 500 kwh κατανάλωση. Πως γίνεται να συμφέρει περισσότερο το κίτρινο που γράφετε εδώ; 

Επεξ/σία από allifora
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, allifora είπε

Η τιμή άνα κιλοβατωρες στο πρασινο είναι 0,13635 ενώ στο κίτρινο 4 all 0,16880. Μιλάω για κάτω των 500 kwh κατανάλωση. Πως γίνεται να συμφέρει περισσότερο το κίτρινο που γράφετε εδώ; 

Η τιμή που λες είναι η Βασική Τιμή Προμήθειας με την έκπτωση για πάνω από 500 kWh. Ούτε καν η τελική τιμή.

image.png.5d1cbf743e899aa50705da4e0999314e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 11:52 ΠΜ, takoulou είπε

Καλημέρα.. Για πάρε ένα τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις.. 8004004000..

Παίρνω ΔΕΔΔΗΕ Δευτέρα για την αλλαγή μου που εκκρεμμεί από τις 04/01, μου λένε στέλνουν το αίτημα με προτεραιότητα, ξαναπαίρνω τώρα, δεν βλέπουν τίποτα γιατί αναβαθμίζουν το σύστημα.

Spoiler

Gkrinia mode on: Αυτό θα πει επιχειρησιακή συνέχεια, κατά τα άλλα θέλουν αύξηση γιατί θα μετράνε κάθε μήνα. Άσε το κάνω μόνος μου.

Και ξαναστέλνουν πάλι το αίτημα με προτεραιότητα. Όταν της λεώ έχουν περάσει 2 εβδομάδες, έχουμε στείλει ήδη μια προτεραιότητα, και τι μας εξασφαλίζει πως στις επόμενες δύο εβδομάδες θα γίνει κάτι, λαμβάνω σιωπή.

Στις 16/1/2024 στις 3:29 ΜΜ, korakios είπε

myrae κατά πάροχου και διαχειριστή

Έστειλα και εδώ αίτημα/καταγγελία, προφανώς πήγε στις καλένδες και αυτό.

Το ερώτημα είναι, μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ή απλά θα μείνω όμηρος για όσο αποφασίσει ο ΔΕΔΔΗΕ, και δεν θα μπορώ να αλλάξω πάροχο;

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Παίρνω ΔΕΔΔΗΕ Δευτέρα για την αλλαγή μου που εκκρεμμεί από τις 04/01, μου λένε στέλνουν το αίτημα με προτεραιότητα, ξαναπαίρνω τώρα, δεν βλέπουν τίποτα γιατί αναβαθμίζουν το σύστημα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Gkrinia mode on: Αυτό θα πει επιχειρησιακή συνέχεια, κατά τα άλλα θέλουν αύξηση γιατί θα μετράνε κάθε μήνα. Άσε το κάνω μόνος μου.

Και ξαναστέλνουν πάλι το αίτημα με προτεραιότητα. Όταν της λεώ έχουν περάσει 2 εβδομάδες, έχουμε στείλει ήδη μια προτεραιότητα, και τι μας εξασφαλίζει πως στις επόμενες δύο εβδομάδες θα γίνει κάτι, λαμβάνω σιωπή.

Έστειλα και εδώ αίτημα/καταγγελία, προφανώς πήγε στις καλένδες και αυτό.

Το ερώτημα είναι, μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ή απλά θα μείνω όμηρος για όσο αποφασίσει ο ΔΕΔΔΗΕ, και δεν θα μπορώ να αλλάξω πάροχο;

Ευχαριστώ!

 

Εχει στειλει αιτημα ο παροχος σου; Ποτε εγινε αυτο;  Φαινεται μεσα;  Σε ποια περιοχη του Δεδδηε εισαι; Υπαρχει καποιο αλλο προβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εχει στειλει αιτημα ο παροχος σου; Ποτε εγινε αυτο;  Φαινεται μεσα;  Σε ποια περιοχη του Δεδδηε εισαι; Υπαρχει καποιο αλλο προβλημα; 

Η ΔΕΗ μου είπε πως έχει σταλεί σε μήνυμα της, ο ΔΕΔΔΗΕ τη Δευτέρα μου είπε πως έχει σταλεί από τις 4/1.

Ηλιούπολη μένω, νομίζω υπάγομαι στην Καλλιθέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου εκδόθηκε λογαριασμός (πράσινο τιμολόγιο) με 110 ευρώ και 280 συνολικές kw διμήνου (μέρας και νύχτας συνολικά).
Ό,τι και να πω είναι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Σήμερα μου εκδόθηκε λογαριασμός (πράσινο τιμολόγιο) με 110 ευρώ και 280 συνολικές kw διμήνου (μέρας και νύχτας συνολικά).
Ό,τι και να πω είναι λίγο.

Ανέβασε τον λογαριασμ9 να δουν εδώ όσοι ασχολουνται για να βρουν τα λάθη και να σου πουν τι να κάνεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer_instinct είπε

Το ερώτημα είναι, μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ή απλά θα μείνω όμηρος για όσο αποφασίσει ο ΔΕΔΔΗΕ, και δεν θα μπορώ να αλλάξω πάροχο;

Ευχαριστώ!

Άνοιξε ticket στην πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ , "επικοινωνία/άλλο" περιγράφοντας την κατάσταση

ΥΠΕΝ/ Γενική Γραμματεία καταναλωτή κατά ΡΑΕ και αν δεν απαντάνε Συνήγορο του Πολίτη

ξερω , μπανανία η φάση και εγώ αν δεν κουνάω το ΔΕΔΔΗΕ δεν κάνουν μετάβαση εδώ και μήνες έχω θέμα σε κάθε τράμπα αντί να γίνεται μέσα σε 2-3 εργάσιμες το πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...