Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

αξίζει απο την άποψη οτι επειδή δεν ασχολείσαι (παρεμπιπτόντως είσαι στην Προτέργια πλέον ) τουλάχιστον αν κάτσει κακό σενάριο δε θα πληρώνεις το ακριβότερο πρόγραμμα , απλά πιο ακριβά σε σχέση με τον ανταγωνισμό

τέλος αν θες σταθερό (προτείνω) , δες το δίπλα νήμα ξεκινώντας απο την καρφιτσωμένη ανάρτηση

φιλε μου,οι καταναλωσεις μου μεσο ορο ειναι 200-550(πολυ βαρια)

πλεον η μαμα μου δν ζει,και αυτο το μηνα εγω εκαψα 150 kw (δεν μαγειρευω) κανα air fryer και 4-5 πλυντηρια το μηνα

ομως βλεπω 80αρια 100αρια με λιγες κιλοβατορες και αυτο με εχει τρελανει και καθε μηνα θελω και στελνω εκκαθαριστηκα,δν ξερω αν το κανουν αλλες εταιριες..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, filop είπε

φιλε μου,οι καταναλωσεις μου μεσο ορο ειναι 200-550(πολυ βαρια)

πλεον η μαμα μου δν ζει,και αυτο το μηνα εγω εκαψα 150 kw (δεν μαγειρευω) κανα air fryer και 4-5 πλυντηρια το μηνα

ομως βλεπω 80αρια 100αρια με λιγες κιλοβατορες και αυτο με εχει τρελανει και καθε μηνα θελω και στελνω εκκαθαριστηκα,δν ξερω αν το κανουν αλλες εταιριες..

τα 80ρια 100ρια αφορούν και άσχετα πράγματα όπως τα τέλη . Για ρεύμα κοιτάς χρέωση προμήθειας (διαφέρει ανα πάροχο) και ρυθμιζόμενες χρεώσεις (αν καις >500kw/μήνα φουσκώνουν οι χρεώσεις, είναι ίδιες άσχετα πάροχου) όπου εκει θα δεις όποια διαφορά .

Αν θέλει κάποιο άλλο μέλος να σου εξηγήσει τι παίζει και ποιες οι χρεώσεις απο το 2024

αν έχεις απορία για προηγούμενες χρεώσεις ανέβασε λογαριασμό στο δίπλα νήμα χωρίς προσωπικά στοιχεία (όχι εδώ μιας και το παρών είναι της ΔΕΗ)

Ξαναπροτείνω να κλείσεις σταθερό εκτός αν πρόκειται να ασχοληθείς και να παρακολουθείς τι γίνεται

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επεσε η σελιδα της ΜΥΔΕΗ.γρ??

προσπαθω και δεν μπαινω καν!!!

Επισης περιμενω απο 31-12 μετρηση και εκ νεου λογαριασμο Φυσικου αεριου ξερει κανεις ποτε εκδιδεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι χρόνια πελάτης στην Elpedison, μεταφέρθηκα το Νοέμβριο στο SMART για τα 100€ (και τη μη χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής) και τώρα έχω αρχίσει να κοιτάω τα πακέτα της ΔΕΗ, με τη λογική να πάω εκεί και να αράξω για το υπόλοιπο του χρόνου (γνωρίζοντας το σχετικό ρίσκο του "αράγματος" σε σχέση με τον ενεργειακό τουρισμό).
Μια εικόνα για τις καταναλώσεις μου (από τους μηνιαίους έναντι της ELPE):

Νοε - Δεκ 2022: 316 KW
Δεκ 2022 - Ιαν 2023: 384 KW
Φεβ - Μαρ 2023: 272 KW
Μαρ - Απρ 2023: 245 KW
Ιουν - Ιουλ 2023: 203 KW
Αυγ - Σεπ 2023: 180 KW
Οκτ - Νοε 2023: 157 KW
Νοε - Δεκ 2023: 275 KW

Σε ποιο πακέτο της ΔΕΗ θα μου προτείνατε να πάω;
Επίσης, απορία: Υποτίθεται ότι με το SMART της ELPE ένα πλεονέκτημα ήταν ότι δεν θα έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής. Ισχύει ότι κάποια στιγμή θα επανέλθει η ρήτρα σε κάποια από τα υπόλοιπα προγράμματα των παρόχων; Εχει επανέλθει και δεν πήρα χαμπάρι επειδή έχω το SMART;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, stark είπε

Εχει επανέλθει και δεν πήρα χαμπάρι επειδή έχω το SMART;

πάντα είχες ρήτρα απλά ήταν και θα είναι* ενσωματωμένη  στη δημοσιευμένη τιμή , μόνο τα σταθερά δεν έχουν , κλείσε 4all και παρακολουθεις ανα μηνα τιμές

Spoiler

*στο smart ( κίτρινο ex-post )η τιμή Ιανουαρίου θα κλείσει απο την ΤΕΑ της περιόδου κατανάλωσης σύμφωνα με το μαθηματικό τύπο του προγράμματος

για της ΔΕΗ και πως θα βγαίνουν οι τιμές , καρφιτσωμένη ανάρτηση (ανα μήνα βασικα)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stark είπε

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι χρόνια πελάτης στην Elpedison, μεταφέρθηκα το Νοέμβριο στο SMART για τα 100€ (και τη μη χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής) και τώρα έχω αρχίσει να κοιτάω τα πακέτα της ΔΕΗ, με τη λογική να πάω εκεί και να αράξω για το υπόλοιπο του χρόνου (γνωρίζοντας το σχετικό ρίσκο του "αράγματος" σε σχέση με τον ενεργειακό τουρισμό).
Μια εικόνα για τις καταναλώσεις μου (από τους μηνιαίους έναντι της ELPE):

Νοε - Δεκ 2022: 316 KW
Δεκ 2022 - Ιαν 2023: 384 KW
Φεβ - Μαρ 2023: 272 KW
Μαρ - Απρ 2023: 245 KW
Ιουν - Ιουλ 2023: 203 KW
Αυγ - Σεπ 2023: 180 KW
Οκτ - Νοε 2023: 157 KW
Νοε - Δεκ 2023: 275 KW

Σε ποιο πακέτο της ΔΕΗ θα μου προτείνατε να πάω;
Επίσης, απορία: Υποτίθεται ότι με το SMART της ELPE ένα πλεονέκτημα ήταν ότι δεν θα έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής. Ισχύει ότι κάποια στιγμή θα επανέλθει η ρήτρα σε κάποια από τα υπόλοιπα προγράμματα των παρόχων; Εχει επανέλθει και δεν πήρα χαμπάρι επειδή έχω το SMART;

Γιατί δεν κατεβάζεις το excel του @doomx να δεις τι σε συμφέρει. Βοηθάει πολύ (και τον ευχαριστούμε όπως και τον @korakios

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PedroG είπε

παιδια επεσε η σελιδα της ΜΥΔΕΗ.γρ??

προσπαθω και δεν μπαινω καν!!!

 

Είναι απο αργα το βράδυ έτσι....

Δοκίμασα και τώρα και συνεχίζει να μου βγάζει....

Spoiler

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-17 010252.png

 

Επεξ/σία από teot
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, teot είπε

Είναι απο αργα το βράδυ έτσι....

Δοκίμασα και τώρα και συνεχίζει να μου βγάζει....

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-17 010252.png

 

Εσένα στο έχει κόψει το antivirus 

η σελίδα λειτουργει

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εσένα στο έχει κόψει το antivirus 

η σελίδα λειτουργει

Το ξερω οτι το κόβει το antivirus... αυτό ξεκίνησε απο χθές βράδυ  μέχρι πρίν λίγο  αλλά τώρα που δοκίμασα λειτουργεί και σε εμένα κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως την εκπτωση του 20% στα πρασινοκίτρινα δεν την βλέπω να κρατάει για πολύ. Μάλλον θέλανε να μας ζαχαρώσουν το χάπι για να μην φάνε τρελό βρίσιμο με το καλημέρα που βγάλανε τον χαζό νόμο με τα χρωματιστά τιμολόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Εγω πάντως την εκπτωση του 20% στα πρασινοκίτρινα δεν την βλέπω να κρατάει για πολύ. Μάλλον θέλανε να μας ζαχαρώσουν το χάπι για να μην φάνε τρελό βρίσιμο με το καλημέρα που βγάλανε τον χαζό νόμο με τα χρωματιστά τιμολόγια.

χλωμό οι δεινόσαυροι να κάνουν αλλαγές , άσε που στο 4all δεν προβλέπεται αλλαγή εκπτώσεων αλλά θα θέλει τρέξιμο με τους άχρηστους στη ΡΑΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

χλωμό οι δεινόσαυροι να κάνουν αλλαγές , άσε που στο 4all δεν προβλέπεται αλλαγή εκπτώσεων αλλά θα θέλει τρέξιμο με τους άχρηστους στη ΡΑΕ

Δεινόσαυροι είναι μόνο στις αλλαγές που συμφέρουν τους καταναλωτες . Αν είναι για να τσεπώσουν, γίνονται αίλουροι επίτοπου. Εχει ηδη αναφερθεί, και με screenshots για αποδειξη, περιπτωση νεας σύμβασης Γ1 στην οποία η εκπτωση δεν υπήρχε, ούτε αναφερόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Εχει ηδη αναφερθεί, και με screenshots για αποδειξη, περιπτωση νεας σύμβασης Γ1 στην οποία η εκπτωση δεν υπήρχε, ούτε αναφερόταν.

οκ, κανονικά έπρεπε να αναγράφεται , αλλά εννοείται θα μπει μιας και έτσι προβλέπεται

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teot είπε

Είναι απο αργα το βράδυ έτσι....

Δοκίμασα και τώρα και συνεχίζει να μου βγάζει....

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-17 010252.png

 

Να μην χρησιμοποιείς τις δωρεαν εκδόσεις των αντιβάιρους. Εκτός απο το οτι είναι αχρηστα, είναι και γεμάτα με bugs και διαφημίσεις. Καλυτερη είναι η ενσωματωμένη ασφαλεια των windows η ακόμα και τίποτα απο τα free versions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Εγω πάντως την εκπτωση του 20% στα πρασινοκίτρινα δεν την βλέπω να κρατάει για πολύ. Μάλλον θέλανε να μας ζαχαρώσουν το χάπι για να μην φάνε τρελό βρίσιμο με το καλημέρα που βγάλανε τον χαζό νόμο με τα χρωματιστά τιμολόγια.

Από "πληροφόρηση" το καθεστώς των εκπτώσεων θα συνεχίσει και Φεβρουάριο κλπ. Αυτό που θα καθορίζεται κάθε μήνα θα είναι το ύψος της έκπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...